EN|RU|UK
 Політика України, За кордоном
  4446  20

 Можливе рішення конфлікту між Україною та Угорщиною є в рекомендаціях Венеціанської комісії, - Столтенберг

Рішення конфлікту між Україною та Угорщиною з питання мовної статті закону освіту може міститися у висновках Європейської комісії за демократію через право (Венеціанської комісії).

Як передає Цензор.НЕТ із посиланням на "Інтерфакс-Україна", про це Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг сказав на прес-конференції у вівторок у Брюсселі.

"Я вітаю рекомендації Венеціанської комісії, закликаю Україну більш уважно ознайомитися з цими рекомендаціями, тому що там є можливе рішення цієї проблеми між Україною та Угорщиною", - сказав він.

Генсек НАТО зазначив, що закликав президентів обох країн знайти рішення цієї проблеми. "Йдеться про те, як забезпечити баланс між правом отримувати освіту національною мовою, але при цьому вивчати свою мову", - сказав він.

Разом з тим Столтенберг підкреслив, що НАТО продовжує співпрацювати з Україною і надавати підтримку. "Ми продовжуємо тісну співпрацю, підтримуємо територіальну цілісність, надаємо як практичну, так і політичну підтримку Україні ... ми продовжимо працювати з Україною", - сказав Генсек.

Відносини між Україною та Угорщиною загострилися у зв'язку з новим українським законом про освіту, який набув чинності 28 вересня минулого року. 5 вересня 2017 року Верховна Рада ухвалила закон про освіту, який починає реформу освіти в Україні. 25 вересня Президент Петро Порошенко підписав закон "Про освіту", ухвалений Верховною Радою.

 Читайте також: Україна й Угорщина узгодили позиції з "мовного питання" та прикордонного контролю, - Боднар

Закон, серед іншого, визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова. Нова редакція закону "Про освіту" передбачає, що діти, які підуть до школи з 1 вересня 2018 року, матимуть можливість навчатися рідною мовою тільки в початковій школі - перші чотири роки. З п'ятого класу всі предмети повинні викладатися українською мовою. Особам, які належать до національних меншин, гарантується право на навчання рідною мовою поряд з українською мовою в окремих класах (групах) комунальних закладах дошкільної та початкової освіти. При цьому представники нацменшин, які почали навчання в школі до 2018 року, продовжать його отримувати за старими нормами, з поступовим збільшенням кількості предметів українською мовою.

Застереження проти нього висловили Угорщина, Румунія, Болгарія, РФ і Молдова.

Згодом у МЗС Румунії висловили стурбованість ухваленим ВРУ законом про освіту, а Угорщина заявила, що припиняє підтримку України на міжнародній арені. Голова Міністерства людських ресурсів Угорщини Золтан Балог звернувся з офіційним листом до міністра освіти і науки України Лілії Гриневич і попросив про особисту зустріч, щоб обговорити новий закон про освіту. Пізніше парламент Угорщини одноголосно ухвалив резолюцію з осудом українського закону про освіту, вказавши на порушення прав угорців у Закарпатті. Рада федерації і Держдума Росії також виступили проти українського закону про освіту.
28 вересня Міністерство закордонних справ України направило закон "Про освіту" на експертизу до Європейської комісії за демократію через право (Венеціанська комісія).

28 вересня набув чинності закон "Про освіту".

4 жовтня Президент Порошенко, коментуючи закон про освіту, заявив: "Реформа освіти важлива для захисту національної ідентичності й мови".

Водночас голова МЗС Угорщини відмовився зустрічатися з Клімкіним під час свого візиту на Закарпаття, а 9 жовтня він заявив: "Угорщина зажадає переглянути Угоду про асоціацію Україна-ЄС у найближчий понеділок".

12 жовтня ПАРЄ провела термінові дебати щодо мовної статті закону про освіту. Доповідач ПАРЄ з цього питання зазначив: "Україна має законне право захищати державну мову". А голова української делегації Ар'єв під час дебатів заявив: "60% учнів-угорців не змогли скласти ЗНО з української мови і вступити до вишів". У підсумку ПАРЄ прийняла резолюцію щодо освіти мовами нацменшин в Україні.

Порошенко відповів чотирма мовами членам ПАРЄ на питання про реформу освіти. Крім того, Президент України пообіцяв у ПАРЄ: "Україна повністю запровадить висновки Венеціанської комісії щодо закону про освіту, але вивчення державної мови обов'язкове".

11 грудня Венеціанська комісія офіційно оприлюднила рекомендації Україні згідно із законом про освіту в частині навчання мовами національних меншин. 7 лютого 2018 року представник МЗС Василь Боднар заявив, що Україна та Угорщина погодили позиції щодо "мовного питання", проте вже наступного дня в Міністерстві закордонних справ Угорщини спростували це твердження.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3050131
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору