EN|RU|UK
 Політика України, Суспільство
  9259  44

 Нардепи й активісти стали на захист заарештованих Шемотюка і Горбаня, підозрюваних у підпалі самочинної споруди УПЦ МП

Нардепи й активісти не схвалюють підпал як форму боротьби з незаконною забудовою, але рішення суду щодо арешту Шемотюка і Горбаня, тоді як прокурор просив про домашній арешт, вважають несправедливим. Водночас, провину за ситуацію, що виникла, покладають на владу, оскільки конфлікт навколо забудови на місці Десятинної церкви триває вже не перший рік, а реакції влади весь цей час не було.

Про це на своїй сторінці в Фейсбуці написав активіст Ярослав Гончар, передає Цензор.НЕТ.

"Вчора трапилося те, що змушує кожного з нас звірити компаси цінностей. Вчора, відбулося засідання Шевченківського суду з обрання запобіжного заходу для Друга Цеха (Олексій Шемотюк) і Олександра Горбаня. Хлопців звинувачено в скоєнні замаху на знищення чужого майна небезпечним способом. Їм загрожує від 3 до 10 років позбавлення волі.  Йдеться про подію, що трапилась о 00 годин 5 хвилин 25 січня на місці самобудови, встановленої на території Історичного музею України. Самобудова, яку називають монастирем, належить українській церкві московського патріархату. За версією слідства, побратими намагалися її спалити. Під час судового засідання, яке закінчилося сьогодні о 00 годин 20 хвилин, відбулося все те, що призвело до Революції гідності, проти чого стояв Майдан. Відбулася наруга над основоположними правами, гарантованими нам Конституцією України! В суді розглядалося питання про обрання запобіжного заходу на період досудового розслідування. Головувала Тетяна Левицька: молода дівчина, призначена суддею влітку минулого року. Процесуальний прокурор заявив про домашній арешт, пом’якшивши міру порівняно з тим, що просив слідчий (арешт). Адвокати запросили особисту поруку під зобов’язання народних депутатів і громадських діячів. Відповідно до норм КПК суддя мала подбати про дотримання процедури і процесуальних норм і схилитися до думки однієї із сторін", - розповів він.

"Друг Цех заявив, що не мав наміру нищити майно, а своєю дією намагався привернути увагу суспільства до несправедливості, яка відбувається на місці історичної пам’яті московським патріархатом, зауваживши, що його бойовий досвід достатній для того, щоб знищити якійсь будинок. Перед проведенням своєї акції хлопці переконалися, що не завдадуть шкоди людям. "Монастир" не постраждав. Від поліції хлопці не тікали. Рішенням судді стало тримання Цеха під вартою до 25 березня або застава в 2 мільйони гривень!" - додав Гончар.

"Далі суд перетворився на фарс: недовіра, висловлена захистом Левицькій, розглянута без задоволення суддею, що переїхала з Луганська, адвокату Олександра, що прибув на заміну наданому державою, не дали ознайомитись з матеріалами справи, поручителям не дали слово, відхилені всі заяви захисту. Рішення про тримання під вартою Олександра Горбаня було прийнято після того як сплинули 72 години тримання без обрання запобіжного захисту. В суді здійнявся крик і галас, але це не завадило Левицькій призначити Горбаню арешт і заставу в 2 мільйони гривень", - резюмував він.

Водночас, ще 10 листопада на сайті КМДА була зареєстрована петиція з вимогою вирішити питання знесення незаконного будівництва-каплиці УПЦ МП - Десятинного чоловічого монастиря Пресвятої Богородиці на території Національного музею історії України (далі НМІУ).

Автор петиції В'ячеслав Толпиго зазначив: "Територія, на якій незаконно побудована незаконна споруда - каплиця УПЦ МП, належить до особливо цінних земель історико-культурного призначення та містить культурні шари Києва, є пам'ятником історії національного та місцевого значення, належить громаді Києва і була передана в постійне користування НМІУ для освітлення минулого України і збереження цих пам'яток без зміни цільового призначення".

Пізніше на сторінці в Facebook Шевченківський райсуд Києва опублікував офіційну позицію судді про обрання Шемотюку і Горбаню саме такого запобіжного заходу. У ньому Левицька пояснює, що, на її думку, прокурор повівся непрофесійно, бо не відкликав клопотання про застосування запобіжного заходу і дозвіл на затримання, а "навпаки, визнав підозру обґрунтованою".

"У всякому разі такий відгук повинен був бути зроблений письмово", - пише суддя і додає, що прокурор "взагалі з невідомих причин не дочекався проголошення цього рішення слідчого судді і покинув зал судового засідання".

У своєму дописі вона також дає оцінку і діям Шемотюка і Горбаня: "Підозрюваних навіть не зупинило те, що споруда, яка горить, могла розплавити фундаменти давньої церкви (безповоротно їх знищити!), в якій загинули останні захисники Києва в 1240 році".

Крім того, Левицька вважає, що після винесення рішення про обрання їм запобіжного заходу зіткнулася з погрозами: "На лобовому склі автомобіля, який був припаркований біля мого будинку, під двірником було кимось підкладено лист у вигляді буклету, на якому зображена сім'я (тато, мама і двоє дітей), а на зворотному боці витяги з статей Конституції України. Таким чином невідомі стежили за моїм автомобілем від суду до будинку, в якому я живу. З огляду на, що у мене є чоловік і двоє дітей, я прийняла це як загрозу особисто мені і моїй родині в зв'язку зі здійсненням мною правосуддя в Україні".

Народний депутат Григорій Шверк (БПП) був одним з тих, хто хотів взяти Олександра Горбаня й Олексія Шемотюка на поруки. Він зізнається, що рішення судді було для нього абсолютно несподіваним, пише Радіо Свобода.

"Мені здається, що воно занадто жорстке. Більше того, в процесі розгляду справи в суді представник прокуратури запропонував домашній арешт на ніч з 20-ї вечора до 8-ї ранку, а ми подали заяви про взяття на поруки. Очікували, що рішення буде між цими двома позиціями. Але суддя ухвалила, з моєї точки зору, не дуже вмотивоване і занадто жорстке рішення у цьому питанні. Суддя діяла неадекватно", – вважає він.

При цьому Шверк зауважує, що хоч і не схвалює підпал як метод боротьби із забудовами, затриманих все одно захищає: "По-перше, хлопці вибачились. По-друге, вони сказали, що в них не було наміру підпалити, у них був намір привернути увагу (тобто це був такий перформанс). Навіть враховуючи, що такі дії (підпал), я не підтримую, я все ж таки вважаю, що рішення судді було занадто жорстким. Це цілком адекватні люди, які розуміють, що вони накоїли".

На його думку, якби затримані справді хотіли спалити будівлю, вони вчинили б інакше.

"Один із затриманих – керівник безпілотного приладу. У нього було багато можливостей підпалити таким чином, щоб ніхто не знав, хто це і як це зробив", – резюмує Шверк.

Конфлікт навколо "монастиря УПЦ (МП)" триває давно, зазначає нардеп ("Батьківщина") Ігор Луценко.

"Спочатку це позиціонували як тимчасовий намет, далі він перетворився на постійний намет і далі вже на таку велику будівлю", - пояснює Луценко.

Зараз Ігор Луценко звернувся до київської влади з проханням "запустити процедуру знесення нелегальних споруд (вагончиків)", розташованих тут.

"Ситуація така, зараз там є так званий "монастир", котрий було узаконено, на мій погляд, абсолютно неправосудним рішенням. А є у нього ще допоміжні споруди у вигляді вагончиків, які розташовані десь за 10-15 метрів від нього. Ці споруди не є жодним чином узаконеними. І їх, як тисячі кіосків по всьому Києву, так само треба було демонтувати через те, що вони заважають функціонуванню історичного музею. Вони створюють дисонанс у всіх тих архітектурно-ландшафтних роботах, які там відбуваються", – пояснює Луценко.

І хоча підпали як форма боротьби із незаконною забудовою, на його думку, є крайнім заходом, який, як правило, закінчується дуже сумно для паліїв, рішення судді Левицької щодо Шемотюка і Горбаня він називає дивним.

"Важко сказати, чому вона так зробила, але мені здається, що є певна упередженість. Джерела цієї упередженості мені невідомі, але вихід судді за межі того, що просить прокурор, це достатньо нетипова поведінка", – вважає політик.

Тим часом на захист затриманих стали в соцмережах.

"Так, вчинок пацанів (нічна спроба підпалу рпцшного самобуду на місці Десятинної церкви) був дурною авантюрою - але те, що відбулося в суді просто на голову не лізе", - пише Guy Crouchback.

"Цей випадок має стати "чорним лебедем" для РПЦ МП в Україні. Треба витягувати хлопців з лещат "правосуддя". Це вкрай важливо", - вважає художник Іван Семесюк.

"Це результат того, що влада тупо не чує народ! - зазначає художник Андрій Єрмоленко. - Питання про цю незаконну забудову порушувалося неодноразово, всім було тупо насрати! Особисто мені по**й, чи то ларьок з алкоголем,чи ларьок з хрестами, я хочу, щоб просто не було цих гнійників, які паскудять обличчя наших міст! .. На мою думку, цей вирок суто політичний! Наприклад: "Не рипайтесь, плебеї, хто ви такі? Ви ж не з нашої масті, ви общака не тримайте всі".

У Facebook навіть створили групу "Свободу архітекторам" з хештегом #free_architects.

Нардепи й активісти стали на захист заарештованих Шемотюка і Горбаня, підозрюваних у підпалі самочинної споруди УПЦ МП 01
Нардепи й активісти стали на захист заарештованих Шемотюка і Горбаня, підозрюваних у підпалі самочинної споруди УПЦ МП 02
Нардепи й активісти стали на захист заарештованих Шемотюка і Горбаня, підозрюваних у підпалі самочинної споруди УПЦ МП 03
Нардепи й активісти стали на захист заарештованих Шемотюка і Горбаня, підозрюваних у підпалі самочинної споруди УПЦ МП 04
Нардепи й активісти стали на захист заарештованих Шемотюка і Горбаня, підозрюваних у підпалі самочинної споруди УПЦ МП 05
Нардепи й активісти стали на захист заарештованих Шемотюка і Горбаня, підозрюваних у підпалі самочинної споруди УПЦ МП 06

Нагадаємо, Шевченківський районний суд Києва 27 січня обрав запобіжний захід у вигляді двомісячного арешту з альтернативою внесення застави 2,2 млн гривень для Олексія Шемотюка і Олександра Горбаня, яких поліція підозрює у спробі спалити самочинно збудоване приміщення Української православної церкви Московського патріархату біля фундаменту Десятинної церкви. У ніч на 25 січня церковнослужитель монастиря повідомив у поліцію про підпал будівлі на вулиці Володимирській у Києві. Поліція заявила, що встановила підозрюваних - 33-річного та 36-річного киян. Їх затримали. 25 січня праві організації провели акцію проти самовільної забудови УПЦ (МП) на Старокиївській горі в центрі столиці.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3047606
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору