EN|RU|UK
 Політика України, Події
  11378  48

 Терористи підтвердили, що знищений у Сирії російський генерал Асапов командував сепаратистами на Донбасі, - Reuters

Знищений у Сирії російський генерал Валерій Асапов за два роки до свого останнього відрядження командував терористами на окупованій частині українського Донбасу.

Як передає Цензор.НЕТ, про це пише у своєму матеріалі агентство Reuters із посиланням на п'ять джерел, зокрема на молодшого брата генерала Асапова В'ячеслава.

Як сказано в матеріалі, восени 2015 року проросійські бойовики на сході України "були представлені своєму новому командиру, літньому чоловікові з вусами, який, як і ті, хто займав цей пост до нього, використовував позивний Туман".

"Як і його попередники, він, схоже, був з Росії. Документи він підписував як генерал Примаков. Коли через два роки він загинув під час відрядження до Сирії, з'ясувалося, що його ім'я теж було несправжнім. Це була хитрість, необхідна для того, щоб приховати ключову роль Росії в конфлікті, який Москва і проросійські сепаратисти подають як стихійне повстання місцевих жителів. Справа в тім, що Валерій Асапов був російським генералом, який працював під прикриттям. Кремль не раз заперечував, що надає військову допомогу сепаратистам... ", - йдеться в матеріалі.

П'ятеро бойовиків незалежно один від одного сказали Рейтер, що Асапов був командиром терористів.

Як уточнили двоє з них, Асапов командував ключовим підрозділом сепаратистів - так званим Першим армійським корпусом.

Молодший брат Асапова В'ячеслав теж підтвердив, що його брат був в Україні. "Був він там. Цілий рік", - сказав він Рейтер у вересні, через кілька днів після того, як проголосив прощальну промову на похороні свого брата. "Як до цього ставився? Нормально, як військовий", - сказав він по телефону зі свого будинку в Кіровській області. У відповідь на прохання Рейтер прокоментувати історію Асапова Кремль запропонував звернутися з питаннями до міністерства оборони. Міноборони не відповіло на запит.

Троє найманців сказали, що Асапов був не першим генералом, якого прислали командувати військами і що "ротація російських командуючих сепаратистською армією триває досі".

Бойовики, які говорили з Рейтер, просили не вказувати в статті їхніх прізвищ з побоювань, що вони можуть бути ідентифіковані як люди, які видали секрети.

"Історія Асапова укотре показує значно рішучіше втручання Москви в конфлікти в Україні та в Сирії, аніж Москва готова визнати. Вона також демонструє внутрішні механізми стратегії "гібридної війни", яка дає змогу Росії завойовувати владу, ставлячи своїх людей на чолі місцевих нерегулярних військ і не беручи на себе ризики, до яких призвела би наземна операція з великою кількістю військовослужбовців", - йдеться в матеріалі.

Рейтер нагадує про те, що Путін говорив, що російських військ на сході України не було ні на початку конфлікту, ні пізніше.

Грунтуючись на розповідях російських військовослужбовців, їхніх родичів та очевидців подій, Рейтер повідомляв, що російські війська заходили на територію східної України як мінімум двічі - під час важких боїв наприкінці серпня 2014 року і в лютому 2015-го, коли йшла битва за місто Дебальцеве  (bit.ly/2DTrQtJ bit.ly/2EjYe6I bit.ly/2nnhmbT).

"Під час його відрядження в Україну Асапов формально служив у Ростові-на-Дону, за 60 кілометрів від українського кордону, йдеться на одному з місцевих сайтів за попереднім місцем його служби, де згадується його переведення у Ростов, а також у судових документах, що стосуються внесення до особової справи генерала імен його близьких, на яких у цьому випадку могли поширитися відповідні його званню привілеї. Приблизно в той час, коли Асапов закінчував своє завдання в Україні влітку 2016 року, Путін присвоїв йому ранг генерал-лейтенанта, сказано в опублікованому Кремлем указі", - йдеться в публікації.

Але коли Асапов був в Україні, він носив форму без розпізнавальних знаків, сказав один із бойовиків, який зустрічався з ним у той час.

Інший, високопоставлений представник бойовиків, сказав, що вперше побачив генерала, коли той приїхав до них "у військову частину для знайомства із місцевими бійцями".

"Нам сказали, що до нас прибув командувач. Ми встали і представилися", - згадав він.

Серед сепаратистів багато хто знав, що Асапов був російським генералом, сказав він.

"Це і так було зрозуміло... Якщо Росія направляє сюди допомогу, снаряди, то слід стежити, щоб це не порозкрадали".

Він бачив, що Асапов підписував документи прізвищем Примаков, але дізнався його справжнє ім'я лише тоді, коли побачив повідомлення про його смерть із фотографіями.

Інший найманець впізнав Асапова за портретом, який був на його могилі, знімок якого йому показала кореспондент Рейтер.

Терористи підтвердили, що знищений у Сирії російський генерал Асапов командував сепаратистами на Донбасі, - Reuters 01

Ватажки сепаратистів заперечують, що Асапов був в Україні.

"Асапова точно на Донбасі не було", - сказав Едуард Басурін, заступник командувача силами сепаратистів у терористичному формуванні "ДНР" і їх "прес-секретар".

Кореспондент Рейтер бачила Басуріна на похороні Асапова. Басурін сказав, що знав генерала, але познайомився із ним у Москві навесні 2015 року.

"Офіційно Асапов займав у Сирії пост старшого групи російських військових радників, сказало Міноборони у повідомленні про його загибель. Але на похороні Асапова глава російського Генштабу Валерій Герасимов розповів, що той командував сирійським "П'ятим добровільним штурмовим корпусом". Цей корпус уперше був представлений публіці сирійською владою наприкінці 2016 року як нова сила, яка зможе покласти край атакам проти Дамаска, але з тих пір про неї нічого не було чути. Військова значимість таких "добровольчих" підрозділів в Україні і в Сирії незрозуміла. В Україні до моменту прибуття Асапова бої загалом вщухли, і генерал, за словами офіцера сепаратистів, зосередився на навчанні місцевих бійців", - йдеться в матеріалі.

Зі свого штабу в районі Боссе на півдні Донецька він багато їздив військовими частинами (сепаратистів - ред.) І щодня вислуховував доповіді про обстановку на місцях, каже бойовик, якому доводилося робити кілька таких доповідей. Генерал також керував створенням "військового полігону" неподалік від міста Торез, який нещодавно був перейменований Києвом у Чистяково, сказали чотири сепаратисти, двоє з яких працювали на полігоні, зазначають автори публікації.

На тому ж полігоні Асапов організував змагання з "танкового біатлону", змагань танкових екіпажів за зразком тих, що проводяться в російській армії.

Брат Валерія Асапова розповів, що генерал був знищений на передовій під час обстрілу, координуючи дії сирійських військ, у віці 51 року.

Він помер на місці, як і його перекладач. В'ячеслав Асапов розповів, що його брат виглядав втомленим, коли вони бачилися востаннє у червні, під час тижневої перерви між двома відрядженнями у Сирію.

"По-моєму, ніхто туди не рветься. І він теж не рвався", - сказав він.

Про Україну вони майже не говорили.

"Ну що він міг розповідати? Вельми теж не розбалакував", - сказав брат генерала.

Асапов був похований 27 вересня з військовими почестями на Федеральному військовому меморіальному кладовищі під Москвою. Через кілька днів на його могилі з'явилися два маленькі прапорці терористичних формувань на окупованому українському Донбасі.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3047229
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору