EN|RU|UK
 Політика України
  11165  150

 Законопроект про деокупацію Донбасу фактично запроваджує в регіоні воєнний стан, - представник омбудсмена Чаплига

Ухвалення проекту закону №7163 "Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях" фактично запроваджує воєнний стан на цих територіях, що загрожує дотриманню прав громадян.

Про це на прес-конференції в Києві заявив представник уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Михайло Чаплига, повідомляє Цензор.НЕТ із посилання на агентство УНІАН.

За словами представника громадської організації "Центр інформації про права людини" Олени Луньової, "доопрацювання законопроекту було доручене комітету ВР з питань національної безпеки оборони, і протягом двох місяців вони його  доопрацювали. Наразі ми маємо фінальній текст законопроекту, Який суттєво відрізняється від першого, того, який був ініційованій президентом".

За її словами, сам законопроект складається з декількох блоків. "Один з яких - політичний, який говорить нам, що Росія є державою-агресором і вчиняє злочин агресії проти України, а частина території в межах Донецької та Луганської областей є окупованою. Також є безпековий блок, який говорить про те, яким чином військові можуть здійснювати заходи з відсічі збройній агресії РФ. Крім того, ми говоримо про блок, який стосується забезпечення діяльності різних організацій у зоні проведення цієї військової операції  та питання прав людини".

Зі свого боку представник уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Чаплига заявив, що "ухвалення законопроекту в тому вигляді, в якому він підготовлений до другого читання, міститиме значні ризики для прав і свобод людини". Також, на його думку, окремі положення згаданого законопроекту суперечать вимогам Конституції України.

"У Конституції в нас визначено поняття воєнного стану, воно є чітким і зрозумілим. Чіткою і зрозумілою є процедура, якою він вводиться, і чітко зрозуміло, які права і свободи можуть бути обмежені та як діють при цьому державні органи. Цим документом вводиться поняття "здійснення заходів щодо забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі збройної агресії РФ в Донецькій і Луганській областях". Фактично це замінник словосполучення "воєнний стан", і що означає це визначення - незрозуміло, і які матимуть повноваження і як діятимуть органи державної влади на підставі цього нового визначення - незрозуміло, що може нести значні загрози в дотриманні прав людини", - переконаний Чаплига.

Він зазначив, що згідно із цим законопроектом, Збройні сили України можуть бути залучені в мирний час без впровадження воєнного стану. "Фактично цим законопроектом запроваджується воєнний стан без необхідної процедури, передбаченої Конституцією у відповідних законах. Тому майно фірм, підприємців, осіб може бути використано з метою захисту інтересів держави, причому це в непередбачений Конституцією спосіб", - підкреслив Чаплига. 

Крім того, представник омбудсмена зазначає, що законопроект про відновлення суверенітету на Донбасі несе "дискримінаційну річ" щодо жителів Криму в питаннях визнання актів народження та  смерті: "Точилися довгі дискусії – чи включати питання, пов'язані з деокупацію АР Крим, у цей проект закону, чи не включати. ​​Наразі в одній із частин проекту закону в тому вигляді, в якому він підготовлений до другого читання, йдеться про спрощену процедуру визнання актів народження або смерті, виданих так званою владою так званих "ДНР", "ЛНР".

При цьому процедура для наших співгромадян, які були змушені покинути АР Крим або залишитися там, залишається такою самою, як і була і до цього, тобто – у судовий спосіб". Також, за словами Чаплиги, цим законопроектом фактично повертається загальний нагляд до прокуратури. "Хочу нагадати, що зняття цього загального нагляду - це фактично була одна із ключових реформ, яка відбулася в ГПУ. Цим документом надається це право військовій прокуратурі, де вони зможуть вживати тих заходів, які були притаманні прокуратурі за часів, коли вона мала право загального нагляду", - зазначив він.

Нагадаємо, Законопроект №7163 "Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях" вніс президент Петро Порошенко 4 жовтня.

Комітет Верховної Ради з нацбезпеки 5 жовтня схвалив законопроект № 7163 "Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях", рекомендувавши його до прийняття в першому читанні. 

6 жовтня Верховна Рада затвердила президентський законопроект в першому читанні. 

За ухвалення президентського варіанту законопроекту з деокупації Донбасу за основу проголосували 114 нардепів від фракції "БПП", 71 нардеп від "НФ", 17 нардепів від Радикальної партії, 12 нардепів від групи "Волі народу" і 19 позафракційних депутатів. 

Жодного голосу на підтримку законопроекту не дали фракції "Батьківщини", "Опоблока", "Самопомочі" і групи "Воля народу". 

Законопроект повинен створити нову правову основу для вирішення завдання щодо відображення ворожої агресії на Донбасі, а в перспективі - для відновлення територіальної цілісності України в межах міжнародно визнаного кордону.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3044508
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
 
 
 
 
 
 вгору