EN|RU|UK
 Суспільство
  4841  177

 Рівень народжуваності у нас на середньоєвропейському рівні, - демограф Лібанова

Низький рівень народжуваності в Україні обумовлений не стільки рівнем життя в країні, скільки низкою інших чинників.

"Тут загалом не в рівні життя справа. Це загальноєвропейська проблема. І, до речі, рівень народжуваності у нас на середньоєвропейському рівні, не дуже відрізняється ні в той, ні в інший бік", - сказала вона.

За словами Лібанової, на одну жінку в Україні народжується 1,6 дитини. "На 10 жінок - 16 дітей. Щоб було зрозуміло, потрібно десь 21, щоб просто було відтворення, щоб покоління батьків... чисельність змінилася поколінням дітей. Не те, щоб розширене було. Про розширене відтворення не йдеться", - зазначила директор Інституту демографії НАН України.

Для розширеного відтворення показник має бути на рівні 2,5 на одну жінку.

Як розповіла Елла Лібанова, державні програми для підняття рівня народжуваності "у жодній країні Європи не спрацювали". "У жодній. Вони всюди є. Найкраща ситуація у скандинавських країнах", - розповіла вона.

Лібанова уточнила, що у скандинавських країнах є величезний комплекс, переважно психологічних заходів. "Наприклад, батько зобов'язаний взяти частину відпустки із догляду за маленькою дитиною, інакше не дають матері", - зазначила вона.

Причина в тому, за її словами, по-перше, мати не сидить цілий рік. "Ви просто не жінка, ви не можете цього зрозуміти, коли ти цілий рік сидиш з пелюшками. Це просто можна з глузду з'їхати. Це психологічно..." - пояснила директор Інституту демографії НАН України.

На її переконання, фізичних навантажень зараз менше, але психологічних не меншає. "Ти не можеш вирватися за межі цього крихітного маленького світу. А жінка сьогодні освічена. Вона хоче в театр сходити, на концерт або ще кудись піти. Вона хоче спілкуватися з друзями тощо. Тобто залучення батька в цій ролі трошки вивільняє матір, із одного боку. По-друге, якщо батько доглядає за крихітною дитиною, у нього потім до цієї дитини інші почуття", - додала вона.

А вже це може стимулювати бажання народити другу дитину. "І коли дитина вже стає трохи старшою, він більше їй уваги приділяє. Тобто ідея скандинавів, простіше кажучи, розділити всі домашні клопоти порівну між обома батьками", - говорить Лібанова.

Крім того, в цих країнах дуже потужний розвиток отримала інфраструктура. "Тобто дитина, по-перше, може вільно відвідувати дитячий дошкільний заклад. У нас же це проблема. Спробуйте записати дитину в дитячий дошкільний заклад, скажімо, на півроку. Особливо ясла. Їх просто немає.  Теоретично приблизно з двох років. А ось у рік - це практично неможливо. Півроку - це взагалі мрія рожева. А є жінки, які працюють, наприклад, у банку. І вони розуміють, що вони втратять це робоче місце. Так, формально закон зберігає за ними робоче місце . Завжди можна знайти різні варіанти, як позбавити її цього робочого місця, особливо у приватній структурі. Що вони ще роблять?" - зазначила вона.

При цьому Лібанова зазначила, що українське законодавство в цьому сенсі жінок захищає формально. "Просто нікого не карають за порушення закону. Ось у чому справа. Якщо жінка звернеться до суду, вона цей суд виграє, її відновлять. Постає заитання: як працювати, якщо тебе відновлюють за рішенням суду? - зазначила вона. - Таку жінку виживуть або їй "помстяться".

"Всі бояться таких ось речей. Якщо розвинена відповідна інфраструктура, дитину за бажанням батьків можна в дитячий дошкільний заклад відправити в рік, у півтора, в два роки, то без проблем. Друге - розвинена система дитячих позашкільних установ. А у нас виходить як? Дитина закінчує школу, уроки або ГПД (група продовженого дня. - Ред)... ну добре, перший, другий, третій клас - ГПД. А далі дитина в десять років не може ще бути одина вдома. За нею потрібно комусь доглядати. А доглядати нікому, просто нікому, нема гуртків. Вся ця система розвалилася, на жаль", - зазначила Лібанова.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3044195
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
 
 
 
 
 
 вгору