EN|RU|UK
 За кордоном
  4768  22

 Держдума РФ у першому читанні схвалила законопроект про визнання фізичних осіб іноагентами

Держдума Росії прийняла в першому читанні законопроект про визнання фізичних осіб іноземними ЗМІ та агентами. Документ був внесений групою депутатів і сенаторів наприкінці грудня після ухвалення закону, який дозволив визнавати закордонні ЗМІ іноземними агентами в Росії.

Про це повідомляє Цензор.НЕТ із посиланням на ВВС.

Новий законопроект дозволяє зараховувати до них не тільки організації та ЗМІ, а й фізичні особи. За його прийняття проголосували 333 депутати з 450. Документ підтримали тільки депутати "Єдиної Росії" і "Справедливої ​​Росії", не голосували фракції КПРФ і ЛДПР.

Депутати підкреслили, що кореспондентів іноземних ЗМІ, що працюють в Росії з акредитації МЗС, новий закон не торкнеться.

Законопроект пропонує визнавати фізичні особи іноземними ЗМІ-агентами, якщо вони поширюють для необмеженого кола осіб друковані, аудіо- або відеоматеріали та інші повідомлення.

При цьому вони повинні отримувати гроші або майно від іноземних держав і їх держорганів, іноземних і міжнародних організацій, іноземних громадян, осіб без громадянства або уповноважених ними осіб, а також від російських юридичних осіб, які отримують гроші із закордонних джерел.

Формулювання в законопроекті широке: "Фізичні особи можуть бути визнані іноземними засобами масової інформації, які виконують функції іноземного агента, якщо відповідають ознакам, встановленим частиною третьою цієї статті" (у цій статті йдеться про іноземні джерела фінансування).

Як і де такі фізособи повинні поширювати інформацію, який характер має носити інформація, які зобов'язання накладе на фізосіб статус агента - цих деталей новий документ не містить.

Не прописана в законопроекті і процедура визнання людей іноземними агентами. За словами одного з авторів документа, віце-спікера Петра Толстого, законопроект рамковий, а як саме він буде працювати, визначить в підзаконних актах російський мін'юст.

"У сучасному суспільстві будь-яка людина може бути засобом масової інформації. Можна не реєструвати для цього ЗМІ, а поширювати інформацію через соцмережі та інші посилання", - пояснив необхідність закону Толстой.

Голова правозахисної групи "Агора" Павло Чиков вважає, що російська влада буде застосовувати закон щодо блогерів, які критикують владу.

Ще до прийняття закону про іноземних ЗМІ-агентів депутати називали видання, які можуть підпасти під закон. Унаслідок цього до реєстру Мін'юсту потрапили ті ЗМІ, які вони згадували до голосування в Держдумі: "Голос Америки" і "Радіо Свобода", а також їх проекти "Теперішній час", "Сибир.Реалії", "Idel.Реалії", "Фактографія", "Кавказ.Реалії"," Крим.Реаліії" і татарсько-башкирська служба "Радіо Свобода".

Однак зараз парламентарі не змогли привести приклад громадян, які можуть бути визнані іноземними агентами. На запитання Бі-бі-сі, кого саме може торкнутися новий закон, Толстой відповів, що поки не може назвати таких людей.

"Ще немає випадків, коли російських фізосіб змушували б реєструватися агентами. Якщо когось десь визнають з наших громадян агентами, то ми зможемо відповісти", - сказав депутат.

За словами Толстого, американське законодавство дозволяє визнавати фізосіб іноземними агентами, тому така норма повинна бути і в російському законодавстві для можливості "дзеркальної" відповіді.

Новий закон також зобов'яже іноземні ЗМІ, які були визнані агентами, реєструвати російські юридичні особи. Уже до цих юросіб будуть застосовуватися норми закону про іноземних агентів. Зробити це ЗМІ-агенти повинні протягом одного місяця з моменту внесення їх до реєстру. Ті ЗМІ, які були визнані агентами до прийняття нового закону, повинні будуть також створити російські юрособи протягом місяця після набрання ним чинності.

Якщо ці юрособи не виконуватимуть закон, їм буде заборонено працювати в Росії. Сайти таких ЗМІ будуть заблоковані.

ЗМІ-агенти повинні будуть вказувати на всіх своїх матеріалах, зокрема в соцмережах, що вони створені іноземним агентом. Російські ЗМІ, якщо вони захочуть передрукувати матеріал видання, визнаного агентом, повинні будуть вказувати, що цей матеріал створений іноземним агентом.

Крім того, новий закон зобов'яже користувачів соцмереж, якщо вони будуть публікувати матеріали ЗМІ, визнаних іноземними агентами, вказувати це. Інакше Роскомнадзор вимагає видалити пости. Утім, безпосередньо в законі це зобов'язання для користувачів соцмереж не прописано. Однак саме так його тлумачать автори документа - віце-спікер Толстой і глава комітету з інформаційних технологій Леонід Левін.

У тексті законопроекту говориться лише про те, що маркувати матеріали при передруку іноземних агентів повинні російські ЗМІ, зокрема й в інтернеті. У якій формі це буде робитися, визначить мін'юст.

Оскільки фізичні особи будуть прирівнюватися до ЗМІ, на них будуть поширюватися штрафи, передбачені для ЗМІ-агентів. Законопроект, який запроваджує ці штрафи, ще не прийнятий.

Згідно з цим законопроектом перше порушення закону про іноземних агентів буде каратися штрафом від 10 тисяч рублів для фізичних осіб до 500 тисяч рублів - для юридичних. Повторне порушення потягне за собою штраф розміром 50 тисяч рублів для громадян, 100 тисяч рублів - для посадових осіб і 1 млн рублів - для юридичних осіб.

Кожне наступне порушення порядку діяльності ЗМІ-агента буде каратися штрафом 100 тис. рублів або арештом до 15 діб для фізичних осіб і штрафом розміром 5 млн рублів для юридичних осіб.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3044105
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору