EN|RU|UK
 Політика України, Суспільство
  5477  19

 У житті Вайспапіра були розстріл батька в 38-му, участь у боях за Київ, поранення, полон, "Собібор", - історик Лариса Москаленко

Помер герой повстання в "Собіборі" киянин Аркадій Вайспапір.

Про це Цензор.НЕТ повідомила історик, координатор меморіального проекту "Герої Собібору" в Україні Лариса Москаленко.

"Помер Аркадій Мойсейович Вайспапір. 14 жовтня 1943 року він разом з Олександром Печерським та іншими в'язнями табору смерті "Собібор" підняв повстання, що завершилося масовою втечею ув'язнених. Сам Вайспапір того дня в кравецькій майстерні зарубав двох есесівців, зокрема начальника табірної охорони Грейтшуса", - розповіла вона.

"До "Собібору" в життя Вайспапіра були розстріл батька в 38-му, участь у боях за Київ, поранення, госпіталь, полон, мінський арбайтабір. Після - перехід із Печерським і його товаришами через Буг, служба кулеметником у партизанському загоні, розвідником у діючій армії. Старший брат загинув на фронті, матір і молодшу сестру вбили нацисти. Після закінчення війни Вайспапір багато працював. Ні єврейство, ні перебування в полоні, ні розстріляний батько не завадили йому стати головним інженером на великих заводах, начальником відділу в управлінні Раднаргоспу в Донецьку. Як і інші учасники повстання, він майже нічого не отримав від радянської влади - і ніколи нічого від неї не вимагав. Виростив двох прекрасних синів. Був дуже скромною людиною. Не любив згадувати про "Собібор", але коли журналісти просили, як правило, не відмовляв. Останні роки життя тяжко хворів. Аркадій Вайспапір належав до покоління, доросле життя якого почалося з найжахливішої війни в історії людства. Завдяки цим людям ми сьогодні їмо, п'ємо, обіймаємо коханих та милуємося заходами. Зараз це покоління практично відійшло. Але ще раніше відійшла та країна, яка зростила, виховала, сформувала психологію, світовідчуття, достоїнства і недоліки людей того покоління. Найчастіше нам важко зрозуміти цих людей, вони занадто інші, вони створені епохою, про яку ми ніби й багато знаємо, але яку вже не можемо відчути зсередини. Наш обов'язок - зберегти й передати дітям і онукам пам'ять про цих особливих людей, про їхні трагедії, самозречення й мужність і про їхню Велику Перемогу. Пам'ять про один з найнеймовірніших подвигів тієї війни і провісників тієї перемоги - повстання в "Собіборі". Пам'ять про скромного героя Аркадія Вайспапіра", - додала історик.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3043934
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору