EN|RU|UK
 Суспільство
  24065  0

 Помер останній учасник легендарного повстання в таборі смерті "Собібор" Аркадій Вайспапір

У Києві помер останній з організаторів і учасників повстання в таборі смерті "Собібор" 96-річний Аркадій Вайспапір.

Як повідомляє Цензор.НЕТ, про це на своїй сторінці у Facebook написав голова Українського єврейського комітету Едуард Долинський.

"Повідомляють, що сьогодні в Києві помер останній з організаторів і учасників повстання в таборі смерті Собібор - Аркадій Вайспапір. Йому було 96 років. Вічна пам'ять герою! Щирі співчуття рідним і близьким", - написав він.

Аркадій Вайспапір народився в 1921 році в селі Бобровий Кут Херсонської області. У 1941 році Вайспапір був призваний в Червону армію і взяв участь в обороні Києва.

У боях був важко поранений і, перебуваючи в госпіталі, потрапив у полон. У 1943 році був направлений до табору смерті Собібор, в якому за 1942-1943 рік було знищено понад 250 тисяч осіб.

22 вересня 1943 року Аркадій Вайспапір прибув до табору з групою військовополонених Червоної армії єврейського походження. У цій групі дуже скоро визначився справжній лідер - лейтенант Олександр Печерський. Печерський з першого дня почав організувувати бойову групу для повстання. Він вважав, що німці розуміють лише одну мову - мову сили, і що втрачати нічого - усі ув'язнені табору "Собібор" приречені на знищення. Навколо Печерського зібралася бойова група, яка стала ядром повстання, і заразила сотні ув'язнених вірою в успіх втечі. До 14 жовтня - менше ніж за місяць, із 600 військовополонених, з якими приїхав Аркадій, вижило лише 83 людини. Печерський не хотів втрачати жодного дня - як тільки вони були готові, він почав діяти.

У в'язнів не було зброї, їм протистояло понад 120 озброєних катів, табір був обнесений колючим дротом, на вишках чергували охоронці. Навколо табору було встановлено мінне поле. Шансів на втечу у 550 беззбройних в'язнів не було. Військовий вишкіл взагалі мали лише радянські військовополонені, решта були мирними людьми. Багато виступали проти повстання, бо не вірили в перемогу над есесівцями, і в глибині душі сподівалися вижити, сподівалися завоювати добре ставлення вбивць.

Печерський придумав дуже зухвалий план повстання,  підготував і реалізував його з приголомшливою чіткістю. Вражаюче, але ніхто не зрадив, і така складна операція була здійснена. Одну з ключових ролей у повстанні Печерський доручив нашому співвітчизнику Аркадію Вайспапіру.

Вайспапір разом із 17-річним варшавським євреєм Єгудієм Лернером отримав важливе завдання - заманити в майстерню кравця начальника варти шарфюрера СС Зігфріда Грейтфуса. Саме Грейтфус контролював безпосередньо табірну службу, тому його знищення могло паралізувати охорону на час. Печерський планував нанести удар по керівництву табору і захопити якомога більше зброї. Час було вибрано грамотно - це був вечір, після обіду, багато охоронців виїхали з табору для відпочинку та розваг. Була досягнута повна несподіванка.

Грейтфус зайшоу майстерню. 22-річний Вайспапір підійшов до нього і вдарив лезом сокири в голову. Кат закричав, Вайспапір і Лернер миттєво рознесли його голову вщент. Труп швидкий відтягли в куток і закидали ганчірками. На шум зайшов охоронець з колишніх радянських військовополонених - його теж знищили. Усього вдалося без шуму знищити 11 німців і мінімум 4 українських охоронців. Було захоплено їхню зброю.

Ув'язнені почали шикуватися в колони - звістка про повстання облетіла бараки. Але в цей момент повстання було розкрито - і охорона відкрила вогонь. Але бойова група Печерського відкрила вогонь у відповідь, і маса в'язнів пішла на прорив через огорожу і ворота.

Під час прориву загинуло близько 80 осіб. 150 тих, хто бігти не захотів або не зміг, залишилися в таборі і були розстріляні наступного дня. 320 осіб змогли врятуватися.

Гіммлер оскаженів. Тепер інформація про табір смерті стане відома всьому світу. Німці провели наймасштабнішу облаву, у якій взяла участь і частина місцевого населення. Близько 270 в'язнів були спіймані і загинули внаслідок розшуку. Табір "Собібор" зрівняли з лиця землі, знищили всі споруди і засадили деревами. Але після війни слідчі розкопали наповнені останками рови ...
Під час війни вся сім'я Аркадія була знищена - старший брат загинув на фронті, мати, п'ятирічна сестра і всі родичі в Бобровому Куті розстріляні нацистами.

Після війни Вайспапір одружився, у нього двоє синів, Михайло і Вадим. Закінчив Запорізький індустріальний інститут, працюв у Луганську, Артемівську, Донецьку. У 1994 році разом із сім'єю переїхав до Києва.

Помер останній учасник легендарного повстання в таборі смерті Собібор Аркадій Вайспапір 01

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3043914
 
 
 
 
 
 вгору