EN|RU|UK
 Економіка
  1856  28

 АМКУ у своєму розслідуванні має відповісти на запитання - чи потрібен Україні російський антрацит?, - експерт

Розслідування Антимонопольного комітету щодо змін правил Оптового ринку електроенергії приховує порівняно просте, але принципово глибоке за своєю суттю, запитання – чи потрібен Україні російський антрацит?

Про це пише радник дирекції Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Полтораков в статті, опублікованій інтернет-виданням "Главком".

"Ключовим сенсом зазначених вище змін в правилах ОРЕ є встановлення пріоритету блоків ТЕС, що працюють на газовій групі вугілля (марки "Г" та "Д"), щодо тих енергоблоків, які як паливо використовують антрацит та близьке до нього т. зв. "тоще" вугілля (марки "А" та "Т"). Різниця між газовою та антрацитовими групами проста – перша добувається в Україні, друга – наразі повністю імпортується", - зазначає автор.

На думку Олексія Полторакова, Україна поступово потрапляє в залежність від російського антрацитового вугілля. В свою чергу, споживання антрациту в будь-якій формі є опосередкованим фінансуванням економіки країни-агресора коштами українських споживачів електроенергії.

"Україна в січні-жовтні 2017 року майже удвічі збільшила імпорт кам’яного вугілля і антрациту порівняно з таким же періодом минулого року. В цілому Україна закупила вугілля на $2,2 млрд. Більш як половина імпорту прийшло з Росії - 55,7% або $1,2 млрд.

Парадоксально, але імпорт антрациту з ПАР та США також опосередковано вигідний РФ – світовий ринок антрациту (на відміну від газового вугілля марки Г) обмежений, причому на 75% формується російськими експортерами. За даними британської аналітичної компанії IHS Markit світовий експорт антрациту в світі в січні-червні 2017 р склав 10,6 млн т (+ 9% до аналогічного періоду минулого року), в тому числі поставки з РФ виросли на 29% (або +1,8 млн т) до 8,2 млн т. Тож ринкові ніші, що вивільняються Україною, займає російський антрацит", - вказує він.

Експерт наголошує, що розглядати зміни правил ОРЕ щодо пріоритетності блоків, чиновникам АМКУ буде необхідно не тільки з точки зору формальних тлумачень конкурентного законодавства, але й в контексті викликів енергетичної безпеки України.

"Блоки, що працюють на антрацитовому вугіллі, будуть, за задумом ради ОРЕ, включатися до енергосистеми тільки за потреби крайньої необхідності. Таким чином, генеруючі компанії будуть зацікавлені якомога швидше переходити на споживання газових марок вугілля. Інакше вони значно скоротять виробництво електроенергії та, відповідно, зменшать доходність бізнесу", - підкреслив Олексій Полтораков.

 Як повідомлялося, у грудні поточного року в Антимонопольному комітеті розпочато розгляд справи про внесення змін до Договору між членами Оптового ринку електричної енергії України. Йдеться про Правила Оптового ринку електричної енергії України, погоджені постановою НКРЕ від 09.08.2012 № 1028.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3041725
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору