EN|RU|UK
  140  1

 МИРОСЛАВА ГОНГАДЗЕ: "Я ХОЧУ, ЧТОБЫ ЮЩЕНКО ДАЛ СЛОВО, ЧТО ИСПОЛНИТЕЛИ И ЗАКАЗЧИКИ ГЕОРГИЯ БУДУТ НАКАЗАНЫ"

Вдова Георгія Гонгадзе Мирослава загалом доволі часто відвідує Раду Європи. Цього разу вона має намір провести прес-конференцію за годину до виступу в залі ПАРЄ Президента України Віктора Ющенка.

Що думає сама Мирослава про останні події в Україні, і що про них говорять в США, де вона нині проживає зі своїми дітьми? Наскільки, на її думку, є важливим візит до Ради Європи Віктора Ющенка, і на що варто було б йому, окреслюючи перспективи майбутнього розвитку України, звернути увагу європейських парламентаріїв? Про це ми й поговорили за день до приїзду на засідання РЄ нового президента України.

Мирославо, ти не була в Україні, коли там відбувалась "помаранчева революція". І все ж таки, як ти оцінюєш такий спосіб протесту народу України проти того, щоб бути вкотре ошуканим владою?

Для багатьох, не лише в Україні, але й в усьому світі, це було певним шоком. Я багато разів спілкувалась з американськими політиками за рік чи півроку до президентських виборів в Україні. Ніхто з них не вірив, що в Україні взагалі може бути можливим такий варіант, зауважу, - мирної революції...

Вони не думали, що український народ здатний на подібне?

Так, вони не думали. Вони не вірили, що українці здатні виступити за свої права. Ми мали досвід 2001 року, коли відбувались протести. Але, на жаль, вони не досягли тієї мети, яку перед собою ставили. Але, я вважаю, що саме 2001 рік і був тим моментом, який дав розуміння людям, що можна відстоювати свої права. Я завжди говорю, що українці дуже спокійні люди, але коли їх вже дістануть до краю, тоді вони непередбачувані. І ось це сталося. Повторюсь, ці протестні настрої в Україні існували якраз з 2001 року. Саме тоді відбувся злам між суспільством і владою. Саме тоді всі почали висловлюватись - "ми і вони", називаючи владу - вони... Це стало серйозним поштовхом до "помаранчевої революції".

Наскільки, як ти спостерігаєш в США, тамтешні люди розуміють реальні причини виникнення української революції? Західній людині, напевно, це важко збагнути?

Я думаю, вони це добре розуміють. Аналітики так точно це розуміють дуже добре. І політики також. В принципі, чому Захід так позитивно відреагував на ці всі процеси? Тому що, якщо б протестів не було, от тоді було б розчарування в Україні. Тоді б вони, можливо, сказали: "ні, немає такого народу - українського". А коли народ повстав, коли народ сказав: "ні, ми більше цього терпіти не будемо...", вони це зрозуміли. Зрозуміли тому, що самі добре знають - що таке боротись і відстоювати свої права. Тому ці події дуже позитивно вплинули на імідж України. Саме восени минулого року народилась українська нація.

Свого часу Ющенко говорив, що ми мали державу, але не мали свободи. Тепер ми маємо і державу, і свободу. Ми маємо націю. Про це ми зараз вже можемо відверто говорити.

Навіть до себе я відчуваю особливе ставлення. Просто як до українки. Жодного разу я не приходила до посольства якоїсь іноземної держави для отримання візи, щоб до мене так мило усміхались, цікавились моїми справами і вітали мене, як це відбувається тепер.

Україна стала більш відомою для світу...

І абсолютно з позитивного боку. Світ віднині розуміє українців і Україну. Але світ і очікує на швидкі та позитивні зміни в українському житті.

Яка мета твого нинішнього візиту до Палацу Європи?

Я хочу поновити питання розслідування "справи Гонгадзе". Я переконана, саме зараз прийшов для цього час. Зараз вже немає на кого нарікати. Ми вже не можемо звинувачувати у гальмуванні розслідування справи ні Кучму, ні Генерального прокурора. Ми маємо нову владу, нового Президента і, в принципі, зараз лише в його волі нарешті довести цю справу до кінця. Тут, в Раді Європи, багато говорилось, що "справа Гонгадзе" - це тест на українську демократію. Я думаю, що саме зараз настав час для такого тесту. Саме ця влада повинна довести цю справу до кінця.

Про що конкретно йтиметься під час цього спілкування з журналістами?

Ми представимо звіт, який зробили чотири міжнародні правозахистні організації. Це - Міжнародна федерація журналістів, Національна федерація журналістів Великобританії, Інститут масової інформації і Фундація Гонгадзе. Ми відкрили ті малознайомі, або ж знайомі для вузького кола, але незнайомі для загалу, сторінки у розслідуванні цієї справи. Ми поставили ті запитання, на які повинна дати відповідь прокуратура відносно того, що необхідно зробити, щоб цю справу довести до кінця. Це якраз і є мета мого нинішнього візиту. Правовий Комітет Ради Європи має призначити цього тижня свого представника-репортера зі "справи Гонгадзе". Ми очікуємо, що засідання цього Комітету відбудеться також у вівторок. Я буду мати нагоду зустрітися з цим представником. Невдовзі він відвідає Україну і підготує для Ради Європи звіт про те, як просувається розслідування цієї справи.

Ти маєш намір зустрітися з Віктором Ющенком?

Я думаю, що, можливо, буду мати нагоду зустрітись з ним.

Тут в Європі, думаю, прекрасно розуміють, до якого з зовнішньополітичних векторів розвитку України більш тяжіють Ющенко і представники його команди. В понеділок український Президент відвідував Москву, однак вже у вівторок - Страсбург. Далі, як попередньо повідомлялось, заплановані Брюсель і Давос. Вже є запрошення відвідати США. Потім буде одна з дуже вагомих подій - Саміт Глав держав-членів Ради Європи у Варшаві. Тобто, зрозуміло, з ким ми матимемо тісніші відносини - з Європою чи з Росією...

Думаю, це питання варто розглядати в комплексі. Я вважаю, що правильно було поїхати до Москви, тому що, все ж таки, Росія залишається стратегічним партнером України. Росія залишається країною, з якою ми маємо найбільший товарообіг. Вона залишається країною, з якою Україна має найбільший спільний кордон. Це принципово важливо, підтримувати добросусідські стосунки з Росією.

Інший ж вектор - це Захід. Це - Рада Європи, Європейський Союз. Я вважаю, що немає якогось антагонізму між тим, щоб підтримувати відносини з Росією і прагнути вступити до Євроспільноти.

Зараз нас Європа цікавить політично. Для України важливо здійснити правильну економічну реформу, в чому нам може політично допомогти Європа. Саме в них ми можемо запозичити багато законодавчих норм, нормативів, які регулюють економіку Європи. В принциі, якщо ми декларуємо своє прагнення вступити в ЄС, то саме це ми і повинні зараз робити. Без цього ми ніяк не обійдемось. Ми повинні запозичити в Заходу правові механізми дотримання прав людини, правозахисні механізми. Це все міститься в тих угодах, які ми підписали, коли вступали, приміром, до тієї ж Ради Європи. Тобто, все це нас буде наближати до Європи. А Росія, це великий ринок збуту українських товарів і експортер енергоносіїв. Ці два напрямки не є антагоністичними. Вони, насправді, дадуть нам можливість вижити, оскільки легко не буде...

Що, на твою думку, мав би сказати представникам ПАРЄ Президент Ющенко? На які моменти йому варто було б звернути увагу парламентаріїв? Що б ти особисто хотіла від нього почути?

Я можу точно сказати, що впродовж останніх чотирьох років, коли я відвідую Раду Європи...

Леоніда Кучму ти тут не бачила...

Кучму я тут не бачила. (посміхається). Я думаю, відверто кажучи, що Кучму тут і не дуже гарно б вітали... Думаю, він і сам би не був задоволений, приїхавши сюди...

І все ж таки повернімося до того, що б було цікаво почути від Ющенка?

Хотіла б почути ще раз, напевно, зобов'язання, які він вже дав українському народу. Зараз він дасть зобов'язання ще перед європейськими парламентаріями. Зобов'язання відносно того, що Україна буде дотримуватись прав людини, що в державі поважатимуться закони, що Україна здійснюватиме економічні реформи, і люди в найближчому майбутньому зможуть жити в ній достойно.

Далі хочу, щоб Ющенко поставив перед Європою питання відносно спрощення візового режиму для українців. Це - велика проблема. Я хочу, щоб Ющенко вимагав ухвалення певних законодавчих актів, які б дозволили українцям вільно пересуватись і працювати в Європі, маючи гарантії безпеки свого здоров'я і життя.

Щодо мене особисто... Я хочу ще раз від нього почути слово, що "справу Гонгадзе" буде розслідувано. Що винних - не лише вбивць, але і замовників цього вбивства - буде покарано.
  Комментировать
  Сортировать:
  в виде дерева
  по дате
  по имени пользователя
  по рейтингу
   
   
   
   
   
   вверх