EN|RU|UK
  300  1

 ОТЧЕТ О РАБОТЕ СБУ В 2004-М: ПОКУШЕНИЕ НА ЮЩЕНКО И ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ПРЕСТУПНОСТЬ В ДОНЕЦКЕ

Про основні підсумки діяльності Служби безпеки України у 2004 році
У 2004 році Службою безпеки України згідно з компетенцією здійснювалися заходи по виявленню та локалізації зовнішніх і внутрішніх загроз національній безпеці України, протидії розвідув

Припинено злочинну діяльність 6 громадян України, котрі намагалися передати представникам іноземних країн відомості, що становлять державну таємницю та конфіденційну інформацію, яка є власністю держави. Порушені стосовно зазначених осіб кримінальні справи за ст. 111 /”державна зрада”/ і ст. 330 /”передача або збирання відомостей, що становлять конфіденційну інформацію, яка є власністю держави”/ Кримінального Кодексу України знаходяться на розгляді в судах.

Недопущено реалізацію протиправних намірів 10 громадян України щодо передачі за кордон відомостей, що становлять державну таємницю.

45 громадянам України та 3-м іноземцям, які були залучені до співпраці спеціальними службами і правоохоронними органами іноземних країн, згідно з ст. 8 Закону України “Про контррозвідувальну діяльність” оголошено офіційні застереження від імені Служби безпеки України про неприпустимість протиправної діяльності.

Розкрито ряд терористичних проявів, на виконання резолюцій Ради Безпеки ООН заборонено в’їзд на територію України 161 учаснику руху “Талібан” та терористичної організації “Аль-Каїда”, вжито заходів щодо виявлення та блокування руху фінансових і матеріальних ресурсів, призначених для фінансування незаконних воєнізованих формувань та міжнародних терористичних організацій.

За результатами правозастосовної діяльності Департаменту контррозвідувального захисту економіки держави СБ України повернуто до державного бюджету коштів на суму близько 115 млн. грн., у власність держави звернено фінансово-матеріальних цінностей на суму понад 300 млн. грн., із-за кордону повернуто валютних та матеріальних цінностей, які незаконно там перебували, на загальну суму понад 110 млн. грн.

В рамках реалізації загальнодержавних програм по боротьбі із корупцією та організованою злочинністю викрито 897 злочинів у сфері службової діяльності, порушено 270 кримінальних справ стосовно співробітників правоохоронних і контролюючих органів. За результатами судового розгляду адміністративних протоколів, складених відповідно до Закону України “Про боротьбу з корупцією”, до відповідальності притягнуто понад 1,2 тис. посадових осіб (серед них - перший заступник Міністра промислової політики України, т.в.о. начальника Центральної енергетичної митниці ДМСУ, перший заступник начальника Закарпатського обласного управління юстиції, суддя Івано-Франківського міськсуду та інші).

У ході здійснення заходів щодо запобігання контрабанді Службою безпеки України та іншими правоохоронними органами за матеріалами СБ України порушено 311 кримінальних справ, вилучено предметів контрабанди на загальну суму понад 60 млн. грн., припинено діяльність 56 злочинних угруповань контрабандистів.

За матеріалами СБ України Київською регіональною митницею порушено кримінальну справу за фактом спроби вивозу громадянином США за межі України 369 ікон, які становлять історичну та культурну цінність і мають загальну оціночну вартість 285 тис. доларів США.

У результаті здійснення заходів з протидії міжнародному наркобізнесу викрито 1,3 тис. злочинів, ліквідовано 46 злочинних груп, 2 нарколабораторії, перекрито 44 канали контрабанди наркотиків.

Разом з Митною службою Великобританії та французькими ВМС викрито та припинено протиправну діяльність 4-х громадян України з числа членів екіпажу судна „Пітеа Лом”, затриманого поблизу узбережжя Того, і вилучено близько 2,5 тонни кокаїну.

Спільно з спеціальною службою іноземної держави проведено широкомасштабну операцію, в результаті якої знешкоджено канал постачання героїну афганського походження в Україну із Пакистану та заарештовано наркоділка – громадянина Пакистану.

У взаємодії з іншими правоохоронними органами припинено діяльність 21 злочинного угруповання, розкрито 5 вбивств “на замовлення”, розшукано та екстрадовано до інших країни 9 злочинців, які знаходилися у міжнародному та міжрегіональному розшуку.

У взаємодії з МВС України визволено заручника - громадянина Пакистану, який був викрадений з метою отримання викупу (вилучено речові докази, затримано 9 осіб, причетних до скоєння злочину).

У взаємодії з іншими правоохоронними органами викрито та припинено 104 злочини, пов’язані з незаконною міграцією, 39 – з торгівлею людьми. Близько 800 порушників законодавства у цій сфері з числа іноземців видворено за межі України.

Співробітниками СБ України проведено операцію по визволенню та поверненню в Україну 4-х українських жінок, які перебували у сексуальному рабстві в Ліберії.

Викрито ряд посадових осіб відповідних державних структур, які підозрюються у протиправній діяльності у сфері трансплантології. Зокрема, ними здійснювалося вилучення анатомічного матеріалу у померлих з порушенням чинного законодавства. За даним фактом порушено кримінальну справу за ст. 143 КК України /“порушення встановленого законом порядку трансплантування органів або тканин людини”/.

На виконання Програми протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, СБ України та за її матеріалами порушено 111 кримінальних справ, припинено діяльність понад 40 “конвертаційних” центрів та фіктивних підприємств.

У 2004 році слідчими підрозділами органів Служби безпеки розслідувалось 2403 справи на 2134 особи. Закінчено досудове слідство у 1210 кримінальних справах стосовно 1712 осіб, з яких направлено до судів з обвинувальними висновками 883 справи на 1233 особи.

У результаті роботи за кримінальними справами в доход держави звернуто товарно-матеріальних цінностей, валюти та коштів на суму 42,17 млн. грн., вилучено та накладено арешт на майно і цінності на суму 23,9 млн. грн.

Слідчими Служби безпеки проведено досудове слідство у ряді справ про злочини проти основ національної безпеки України та інші суспільно небезпечні діяння, що безпосередньо створювали загрозу життєво важливим інтересам України.

Так, притягнуто до кримінальної відповідальності громадян Греції Сімакоса Вісіліоса Ніколаоса і Багракоса–Тсанетакоса Павлоса, громадянина Пакистану Шеіх Ікрам-Ул-Хака та громадянина Іраку Юсіфа Сальмана Халафа, які в березні 2004 року прибули в Україну з метою незаконного придбання товарів військового призначення та подвійного використання - озброєння, боєприпасів, військової та спеціальної техніки, вибухових речовин - на загальну суму 800 млн. доларів США для поставки їх всупереч резолюціям Ради безпеки ООН до Іраку, вербування в Україні найманців з числа військових спеціалістів – підривників і саперів для вчинення терористичних актів та участі у бойових діях в цій країні. Внаслідок вжитих Службою безпеки України заходів протиправну діяльність вказаних осіб припинено, іноземців заарештовано, після завершення розслідування справу направлено до суду. У грудні 2004 року Печерським районним судом м. Києва їх визнано винними та засуджено до різних мір покарання.

У взаємодії з іншими правоохоронними органами припинено діяльність банди, до якої входили громадяни України Родзевілл О.Л., Шевченко С.В., Іглін Р.А., Лісіцин О.А., Іванник М.В. та Коцюба А.Ю., якими у 1999-2003 р.р. вчинено 22 особливо тяжких та тяжких злочини, в тому числі 6 умисних вбивств та 12 розбійних нападів на громадян з метою заволодіння їх майном. Завдяки знешкодженню банди та арешту її учасників співробітниками Служби безпеки не допущено вчинення ще одного вбивства та ряду інших нападів, що планувалися злочинцями. Апеляційним судом Дніпропетровської області Родзевілла О.Л., Шевченка С.В. та Ігліна Р.А. засуджено до довічного ув’язнення, а решту - до тривалих строків позбавлення волі.

В м. Суми викрито та заарештовано злочинну групу, до якої входили Капрош В.В., Антонова О.П., Уст’ясцева О.С., Цепов Е.Д., Зінченко М.Б., Журбенко В.М. та Лушко В.Т., котрі створили фіктивний благодійний фонд „Захист” і шляхом обману та зловживання довірою значної кількості громадян заволоділи грошовими коштами в сумі 552,7 тис. грн. Вказаних осіб засуджено до позбавлення волі на строк від 5 до 11 років.

В м.м. Дніпропетровську та Одесі припинено діяльність групи осіб, до якої входили Дубровський О.А. та один із керівників пункту прикордонного контролю „Одеса-Аеропорт” Герасименко О.В., котрі вчинили контрабанду ювелірних виробів вагою 73 кг на суму 5,15 млн. грн. та ухилилися від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів в сумі 7,5 млн. грн. За вироком суду контрабандистів засуджено, ювелірні цінності конфісковано в дохід держави.

Крім того, в даний час судами ще розглядається ряд складних кримінальних справ, які розслідувані у 2004 році слідчими Служби безпеки:

- по обвинуваченню у вчиненні державної зради у формі шпигунства громадян України Д. та М., які намагалися за винагороду передати іноземній спецслужбі відомості, що становлять державну таємницю. Завдяки вжитим Службою безпеки України заходам їх злочинну діяльність припинено, вказаних осіб заарештовано та попереджено настання негативних наслідків для інтересів держави;

- по обвинуваченню К., директора одного із запорізьких заводів, у вчиненні державної зради у формі шпигунства та порушенні порядку здіснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю, зокрема у передачі представнику іноземної організації таємних документів щодо технології виготовлення матеріалів, які використовуються у військовій промисловості. К. заарештовано, вивезення зазначених матеріалів з України не допущено;

- по обвинуваченню генерального директора ТОВ „УкрАвіаЗаказ” Євдокимова В.В. у контрабанді в 2001 році за межі України товарів військового призначення та вчиненні інших злочинів. Євдокимова В.В. арештовано Службою безпеки України у квітні 2004 року;

- по обвинуваченню громадянина України Феліксова Д.С., котрий незаконно одержав та реалізував контрольні марки для фонограм, отримавши прибуток у розмірі 283 тис. грн., які легалізував шляхом вчинення різних фінансових операцій;

- по обвинуваченню О.Боцвинюка та інших (всього 4 осіб) у створенні злочинної організації, яка протягом 1999-2002 р.р., з метою залучення в боргову кабалу 100 громадян України організувала їх незаконне вивезення на роботи до США та легалізувала 315 тис. грн., 280 тис. доларів США та 130 тис. євро. Діяльність цієї групи припинено, вказаних осіб заарештовано;

- по обвинуваченню Білана А.С. та інших (всього 5 осіб), у вчиненні у складі організованої групи контрабанди поліграфічної продукції на суму 1,725 млн. грн. та ухилення від сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів на суму 225 тис. грн.

В жовтні минулого року закінчено розслідування кримінальної справи за обвинуваченням ряду осіб у вчиненні 20 серпня 2004 року терористичних актів – вибухів на ринку "Троєщина" в м. Києві, внаслідок чого загинула громадянка Лавриненко Т.О., а 14 осіб отримали тілесні ушкодження різного ступеню тяжкості. В даний час завершується ознайомлення обвинувачених та їх захисників з матеріалами справи.

Службою безпеки України у 2004 році порушено та розслідується ще ряд складних, багатоепізодних кримінальних справ:

- про злочини у сфері економіки, пов’язані з контрабандою та незаконним відшкодуванням з державного бюджету податку на додану вартість на загальну суму 800 млн. грн.

Зокрема, кримінальна справа, порушена 1 листопада 2004 року Службою безпеки України за фактом контрабанди за попередньою змовою групою осіб виробів з алюмінію у великих розмірах з метою незаконного відшкодування податку на додану вартість з державного бюджету.

Слідством встановлено, що у жовтні 2004 року Донбаською регіональною митницею здійснено митне оформлення експорту донецькими фірмами ЗАТ “Укрсплав”, ТОВ “Промекс”, ТОВ “Донновотекс”, ТОВ “Брокбізнес” іноземним компаніям “INIGO Development LLC” (США), “LLC Datecom” (США) та “Lineston Ltd” (Великобританія) 82.000 виробів “Струмознімач ТС-150 з алюмінію для шахтних електровозів" на загальну суму 406,4 млн. грн. У той же час фактична вартість товарів складає 6, 84 млн. грн. При цьому співробітниками Служби безпеки викрито механізм незаконних фінансових операцій, в ході яких товарно-супровідні документи подавалися до митних органів через ряд підприємств-комітентів. Зазначені товари через Маріупольський морський торговельний порт були вивезені за межі України.

Виявлено та досліджуються по справі обставини ще 15 аналогічних експортних поставок струмознімачів ТС-150, загальною вартістю, за даними товарно-супровідних документів, понад 2 млрд. грн.

Внаслідок завищення митної вартості цих товарів отримано можливість відшкодування з державного бюджету податку на додану вартість в сумі 345,5 млн. грн.

Викрито та припинено контрафактне виробництво сигарет на дочірньому підприємстві тютюнової компанії “Хамадей”/м.Донецьк/.

Кримінальна справа за фактом контрабанди з України до Білорусі 367 "комплексів обробки та накопичення на магнітному диску". Як підставу для переміщення вказаних товарів митному органу України надавались товарно-супровідні документи, що містили неправдиві дані стосовно вартості товару, яку було завищено в тисячу разів.

У ході її розслідування встановлено, що у 2004 році вказаним вище способом через фіктивне підприємство було експортовано продукції на загальну суму 1 млрд. 794 млн. грн., що дало змогу ряду підприємств та організацій із різних регіонів України отримати право на незаконне одержання із державного бюджету 358,9 млн. грн. у вигляді відшкодування податку на додану вартість.

Кримінальна справа по обвинуваченню групи осіб, які сприяли вчиненню у вересні 2004 року в зоні діяльності Київської регіональної митниці контрабанди товарів у великих розмірах – біологічно активної добавки “Еректіум Форте”, комплексів ультразвукового обладнання „Дезінтегратор”, апаратури передачі переривань „Контур”, пристроїв коригуючих „Форпост-1” та охолоджуючої рідини “Орост К” заявленою митною вартістю 434 млн. грн., шляхом завищення їх дійсної ціни. Службою безпеки України попереджено незаконне відшкодування з державного бюджету ПДВ на суму 86,8 млн. грн. У ході розслідування справи вживаються передбачені законом заходи для встановлення організаторів та виконавців вчинення злочинів.

- Про тероризм - стосовно громадян Російської Федерації Ш. і М., які в листопаді 2004 року у м. Києві готували терористичний акт біля штабу кандидата у Президенти України В.Ющенка. У ході їх затримання вилучено радіокерований вибуховий пристрій на основі 2,99 кг пластиду, два пістолети з глушниками, 69 патронів, електродетонатори та підроблені паспорти.

- У сфері військово-технічного співробітництва – про незаконне вивезення з України сучасних видів озброєнь, а також матеріалів і технологій для їх створення:

Кримінальна справа стосовно міжнародної організованої злочинної групи торговців зброєю (О. та інших - всього 5 осіб), які вчинили у 2000-2001 р.р. контрабанду озброєнь з України. Одного з членів групи на даний час затримано за кордоном. Триває процес його екстрадиції в Україну.

Кримінальна справа за фактом заволодіння службовими особами Державної компанії “Укрспецекспорт” грошовими коштами на суму понад 3 млн. доларів США, отриманими від експорту товарів військового призначення.

Кримінальна справа за фактом заволодіння шляхом зловживання службовим становищем грошовими коштами на суму понад 2 млн. доларів США службовими особами ДГЗП “Спецтехноекспорт”/дочірнє підприємство Державної компанії “Укрспецекспорт”/, перерахованими за товари військового призначення.

Кримінальна справа щодо порушень встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю - товарів військового призначення та подвійного використання, до яких причетна кіпрська компанія „Immersion Hi Tech Ltd.”. Завдяки вжитим заходам попереджено настання негативних наслідків для України в економічній, політичній та військовій сфері.

- Про комп’ютерні злочини:

Кримінальна справа, яку порушено Службою безпеки України 3 грудня 2004 року за фактом незаконного втручання в роботу автоматизованих електронно-обчислювальних машин, їх систем та комп’ютерних мереж, що призвело до знищення у листопаді 2004 року інформації на серверах інформаційно-аналітичної системи "Вибори Президента України" в Центральній виборчій комісії.

Крім того, 29 листопада 2004 року Слідчим управлінням СБ України була порушена та розслідувалася кримінальна справа за фактом вчинення в Донецькій, Луганській, Одеській та Харківській областях публічних закликів до умисних дій з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України. В даний час вказана справа взята у своє провадження Генеральною прокуратурою України.

По лінії охорони державної таємниці за результатами проведених понад 5 тис. перевірок режиму секретності усунуто понад 25 тис. порушень законодавства, скасовано більше 1 тис. дозволів на провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, скорочено 40 тис. посад, за якими раніше передбачалося надання допуску до державної таємниці, 1 279 посадових осіб притягнуто до адміністративної відповідальності, 288 особам скасовано допуск.

У контексті інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади щодо внутрішніх і зовнішніх загроз у політичній, економічній, військовій, соціальній, інформаційній та інших сферах до вищих органів державної влади надіслано понад 5 тис. документів з комплексних проблем національної безпеки, викладені в яких висновки і рекомендації реалізовано у ряді загальнодержавних та міжвідомчих програм.

Протягом 2004 року здійснено комплекс заходів, спрямованих на реформування Служби безпеки України, приведення її завдань, функцій і повноважень у відповідність до нових умов, що викликано необхідністю поступової інтеграції нашої країни в європейський і євроатлантичний простір, зміцнення співпраці у сфері регіональної і глобальної безпеки з сусідніми та іншими державами в національних інтересах України.

У ході реалізації зазначених заходів відбулися значні кадрові ротації як у Центральному управлінні, так і в регіональних органах, структурні перегрупування, створено нові підрозділи. Зокрема, відокремлено розвідувальний компонент від СБ України і створено Службу зовнішньої розвідки України. Здійснено кардинальне реформування військової контррозвідки. У рамках Головного управління по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю створено окрему ділянку по боротьбі з корупцією у вищих органах влади і управління. Нові ділянки роботи виокремлено в департаментах контррозвідки, контррозвідувального захисту економіки держави та інших.

Керівництвом СБ України також вжито ряд суттєвих заходів, спрямованих на підвищення рівня правового і соціального захисту особового складу, що сприяло закріпленню кадрів на основних напрямках діяльності, зростанню ефективності роботи в цілому.
  Комментировать
  Сортировать:
  в виде дерева
  по дате
  по имени пользователя
  по рейтингу
   
   
   
   
   
   вверх