EN|RU|UK
 Здоровье, Общество, Политика Украины
  13819  62

 Ольга Богомолець: "У законопроекті про медичну реформу стоїть дата виконання - 2020 рік: наслідки ми відчуємо лише після виборів"


Автор: М.Рибіна

Голова комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець має репутацію основного противника законопроекту медичної реформи, котру пропонує наразі Міністерство. Її незручна позиція вже призвела до того, що постало питання про звільнення Богомолець з посади.

Однак, в інтерв’ю "Цензор.НЕТ" пані Ольга докладно пояснила, що реформа як така має відбутися в Україні. Але не в тому "сирому" вигляді, котрий запропонувало Міністерство (читайте інтерв’ю з Уляною Супрун). Ми публікуємо цю розмову в день голосування медичних законопроектів у Верховній Раді.


Ольга Богомолець: У законопроекті про медичну реформу стоїть дата виконання - 2020 рік: наслідки ми відчуємо лише після виборів 01

“У МОДЕЛІ РЕФОРМИ, ЯКУ ПРОПОНУЄ МОЗ, ВИНИКАЄ КОЛОСАЛЬНА СОЦІАЛЬНА НЕСПРАВЕДЛИВІСТЬ”

- Оскільки вас називають головним критиком реформи української медицини, тож перше питання буде про те, що власне вас особисто не влаштовує у форматі реформи, котру пропонує МОЗ?

- Я одразу хочу зауважити, що говоритиму не за весь комітет, а лише про свою особисту позицію. Отже, на моє переконання, справжня реформа, яка має відбутися в Україні, - це перехід до медичного страхування. Чому без медстрахування ми не вирулимо? - Головна причина – це брак грошей і в держави, і у людей. Він виник у зв’язку з тим, що ми відійшли від радянської моделі економіки, де прибутки всіх державних підприємств ішли до бюджету і, відповідно, громадяни могли собі ні в чому не відмовляти. Україна перейшла на капіталістичну модель економіки. Прибутки почали виводитись в офшори, а бюджет отримує лише податки з прибутків. Саме тому, коли люди говорять, що в системі охорони здоров’я вистачає грошей - це міф. Тому що їх бракує катастрофічно. В системі, за оцінками експертів, є 80 млрд грн. Частина з них - це тіньовий обіг, де люди самостійно додають кошти, купуючи ліки і дякуючи лікарям. Якщо ми виведемо ці кошти з тіні, що власне і пропонує МОЗ (і це добре), то у нас ця сума зросте недостатньо, щоб покрити потреби. А бракує нам приблизно коштів удвічі-втричі більше ( 80 – 160 мільярдів гривень).

- Звідки ми можемо взяти зараз такі гроші?

- Додаткові кошти ми зможемо поступово отримати через обов’язкове медичне страхування. Адекватна модель медичного страхування для країн, що розвиваються, - це державно-приватна. Зараз ситуація в країні така, що у нас є куди звернутися, якщо у тебе є гроші. Проблема в тому, що грошей у людей немає. Додаткові гроші можуть зайти в систему від роботодавців, підприємців, тощо. А у випадку з пенсіонерами або малозабезпеченими громадянами, ці витрати має компенсувати держава. Платити мають лише ті, хто спроможний це зробити. Таким чином зараз працює обов’язкове медичне страхування у Молдові. Я хочу, щоб у системі був баланс між багатими і бідними. Система обов’язкового медичного страхування має працювати на основі перерозподілу коштів між багатими і бідними. А в моделі легалізації обов’язкової співоплати, котру зараз пропонує Міністерство охорони здоров’я, цього немає.

Ольга Богомолець: У законопроекті про медичну реформу стоїть дата виконання - 2020 рік: наслідки ми відчуємо лише після виборів 02


“НАЦІОНАЛЬНА АГЕНЦІЯ ЗДОРОВ’Я ВИЗНАЧАЄ ПОСТАЧАЛЬНИКА ПОСЛУГ, САМА ЇХ ОПЛАЧУЄ І САМА КОНТРОЛЮЄ ВИКОНАННЯ. КУДИ ДИВЛЯТЬСЯ НАШІ АНТИКОРУПЦІОНЕРИ?”

- Виходить, що тут гарантований пакет послуг покриє далеко не все?

- Покриває відповідно до бачення МОЗу – екстрену, сімейну допомогу і паліатив. Все решта на співоплаті. Обманути тут людей ми не маємо права. Ми зараз повинні чесно сказати: ось тут нам вистачає коштів, а тут - ні. Нам необхідні економічні розрахунки для гарантованого пакету послуг. Це Кабмін мав зробити до травня, але нічого цього досі немає. Наразі законопроект, який був проголосований у Раді, не містить слів про медичне страхування взагалі, і при цьому він називається реформою. Він пропонує обов’язкову співоплату. Для пенсіонерів, для інвалідів, для малозабезпечених і для будь-кого. І в цьому моменті виникає колосальна соціальна несправедливість. Держава пропонує дати їм субсидію? Але я нагадаю, що в системі субсидій і без того не вистачає грошей. Запропонована МОЗом система буде ефективно працювати в олігархічній країні тоді, коли буде збільшуватись бюджет, буде збільшуватись маніпулятивність певними категоріями громадян. Ми вам дали субсидії - голосуйте за нас. Будьте нам вдячні.

- А як ви оцінюєте створення Національної агенції здоров’я, яка, власне, покликана врегулювати всі питання, пов’язані з реформою?

- Цей орган має одноосібно забрати всі кошти, які раніше були децентралізовані. Створюється монополіст з безмежними корупційними можливостями централізувати доступ до нового маніпулятивного бюджету. "Агенція" одноосібно визначає тарифи, коефіцієнти і визначає, кому вона платить. І в даному випадку принцип “гроші йдуть за пацієнтом” дуже розмитий. Адже хтось в "агенції" визначить постачальника послуг і обиратиме шляхи для розвитку регіонів. І вона ж сама, ця "агенція", контролює якість виконання послуг. І проводить оплату. Ну… де знаходяться наші антикорупціонери, я не знаю… Для людини, яка розуміє, як працюють такі системи, все абсолютно зрозуміло… Ті депутати, які натисли кнопки в залі, голосуючи за медичний закон, вони хоча б прочитали, за що вони голосують. У законі є стільки подвійних сенсів і подвійних читань, що викрутити з нього можна все що завгодно. Не говорячи про те, що незрозуміло, яку співоплату мають платити психічно хворі і як будуть фінансуватися по співоплаті морги.

- Як ви оцінюєте введення міжнародних протоколів лікування? Вони нібито також покликані врегулювати роботу лікарів?

- А де ці протоколи? Ви їх бачили? Скільки з них уже перекладено українською мовою? Лікар, котрий буде ними користуватися, має бездоганно володіти англійською, мати постійний доступ до інтернету, і виникає питання - на що має спиратися прокурор при спробі довести наявність лікарської помилки.

Ольга Богомолець: У законопроекті про медичну реформу стоїть дата виконання - 2020 рік: наслідки ми відчуємо лише після виборів 03


“Я НЕ БОРЮСЯ ПРОТИ УЛЯНИ, Я БОРЮСЯ ЗА УКРАЇНУ”

- Вас називають ворогом реформ, стверджують. що ви саботуєте реформу. В соцмережах розганяють флешмоби проти вас. А у вас не виникало бажання вийти з ініціативою щодо відставки самої Супрун?

- Я хочу сказати про конфлікт, котрий зараз розвиває МОЗ. У комітету є багато питань щодо ефективності роботи МОЗу і в тому числі ефективності міжнародних закупівель. Для мене ці закупівлі - це інструмент боротьби з корупцією та спосіб своєчасного забезпечення пацієнтів ліками. Гроші з країни за останні закупівлі виведені в листопаді 2016 року. 4 мільярди гривень. На сьогодні в регіони поставка здійснена на 17%. Міністерство відмовилося надати договори про закупівлі з термінами поставок і придатності ліків. І це напруження у відносинах має свою історію. Чому я не відповідаю свідомо на цей конфлікт? Зараз відбувається спроба дуже сильно розігріти і накачати суспільство. Той, хто стане на бік Богомолець, стане ворогом. Реформа - дуже болісне питання, тому я намагаюся вийти на діалог. Але він не відбувається. У нас є альтернативний законопроект 4456, який протягом року блокувався міністерством. І саме з того моменту ми пішли різними шляхами. Я особисто не буду піднімати питання відставки Супрун. Я вважаю, що воно не на часі. Я не борюся проти неї особисто, і я готова з нею співпрацювати. І будь-хто, хто знаходиться на посаді міністра і готовий співпрацювати з комітетом, і той, хто готовий створити соціально справедливу систему охорони здоров’я, мене влаштує.

- Давайте згадаємо про те, як складно був проголосований у залі ВР законопроект про медичну реформу. Чи були за нього реальні голоси - невідомо. Голосували картки депутатів, котрих, начебто, взагалі не було на місці, і пан Парубій закрив на це очі. Чи будете ви порушувати питання про переголосування?

- Голосів там не було. Я впевнена, що переголосовувати це питання ніхто не буде, бо потрібно було продавити цей законопроект і його продавили, бо була політична доцільність. Я була за те, щоб відправити його на доопрацювання і зменшити кількість ризиків для людей.

- Поясніть, будь ласка, чому до голосування закони, запропоновані МОЗ, розглядалися в комітеті охорони здоров’я, а тепер вони раптом опинилися в комітеті соцполітики?

- Навпаки! Спочатку закон був у комітеті соцполітики! Саме тому законопроект доповідала пані Денисова, голова відповідного комітету. І відповідно, всі звинувачення в пресі, що комітет з питань охорони здоров’я блокує розгляд - це була чергова брехня і маніпуляція.

- А це взагалі нормально, коли реформа медицини не розглядається в профільному комітеті?

- Ні, це не нормально. І я про це неодноразово заявляла.

- А чому обезголовлене відомство, чому Супрун досі не міністр?

- За неї немає голосів у залі.

- Дивує ваше дуже лояльне і спокійне до неї ставлення з огляду на войовничість міністерства стосовно вас.

- Я будую країну. І у мене на цьому шляху є супутники, є однодумці, є опоненти. Але як тільки я буду якісь особисті речі переносити в роботу, я не зможу працювати. Я не борюся проти Уляни. Я борюся за Україну.

Ольга Богомолець: У законопроекті про медичну реформу стоїть дата виконання - 2020 рік: наслідки ми відчуємо лише після виборів 04

- Що ви робите для того, щоб правки, які пропонує комітет, все ж таки з’явилися в законопроекті, котрий вже було проголосовано в першому читанні?

- Зверніть увагу: після Денисової цей законопроект передали в наш комітет. І сказали: “Будь-ласка, ось вам “Запорожець”, якщо ви будете спроможні, зробіть із нього “Мерседес”. Тепер будемо робити!

- Навіть так? І ви будете вносити в нього зміни, котрі комітет пропонував з самого початку?

- Дозвольте мені не відповідати і зберегти інтригу. Ми будемо боротися не за закон. Ми будемо боротися за мету. Зробити реформу системи охорони здоров’я і встановити соціальну справедливість.

- Пані Уляна в розмові зі мною нещодавно сказала, що українська медицина - це "дно" і гірше вже не буде. А ви як думаєте: подвійне дно тут є?

- Якщо прийняти неякісний закон – він зробить ще гірше від того, що є. Зробить медичну допомогу недоступною, призведе до скорочення лікарень і лікарів, створення великих черг для людей, котрі місяцями будуть змушені чекати, щоб отримати необхідні обстеження чи допомогу.

Я одразу зазначу, що в законопроекті МОЗ стоїть дата виконання - 2020 рік. Тобто після виборів і президентських, і парламентських. І всі наслідки будуть після них… Розумієте?..

Марина Рибіна, "Цензор. НЕТ"

Фото: Наталія Шаромова, "Цензор.НЕТ"

Источник: https://censor.net.ua/r445012
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх