EN|RU|UK
 Политика Украины
  33265  76

 "Національний маніфест": Про що домовилися "Свобода", ПС та "Національний корпус"?


Автор: Ольга Москалюк

22 лютого "Свобода", "Правий сектор" та "Національний корпус" провели в центрі Києва спільний Марш Національної Гідності, чим викликали чимало розмов про можливе об’єднання. Наскільки вони виправдані – читайте у матеріалі "Цензор.НЕТ".

***
Три політичні сили націоналістичного спрямування – "Свобода", "Правий сектор" та "Національний корпус" вирішили об’єднати свої зусилля. Простіше кажучи, почали співпрацю. Для того, щоб показати серйозність своїх намірів, у четвер у столичному Будинку вчителя підписали "Національний маніфест".

Національний маніфест: Про що домовилися Свобода, ПС та Національний корпус? 01

Він складається із 20 пунктів, серед яких – "Законодавчо визнати "ОРДЛО" окупованими територіями та розробити реальний план звільнення Криму і Донбасу від окупантів", "Повернути право відновлення ядерного потенціалу", "Визнати Російську Федерацію державою-агресором на всіх рівнях світової дипломатії" та "Законодавчо закріпити право на збройний захист та вільне володіння зброєю". Закінчується документ словами: "На утвердження цих положень ми готові віддати свої сили, майно, а якщо потрібно - життя".

"Цензор.НЕТ" розпитав кожного із лідерів трьох політичних сил про подальші плани та політичні амбіції.

ЛІДЕР "СВОБОДИ" ОЛЕГ ТЯГНИБОК: "МИ МАЄМО ВСІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ТИСКУ НА ВЛАДУ"

Національний маніфест: Про що домовилися Свобода, ПС та Національний корпус? 02

- Ви назвали Маніфест стратегічним планом. Як будете його втілювати? Які перші кроки?

- На більшість пунктів документу ми вже маємо готові законопроекти, які зареєстровані в парламенті. Те, що поки залишилося поза нашою увагою, буде опрацьовуватися нашими експертами. Через депутатів від "Свободи" та "Національного корпусу", які є у Верховній Раді, ми будемо реєструвати наші ініціативи. Це перше.

Друге, вуличні акції – як локальні, так і всеукраїнські. Зокрема тематичні протести, наприклад, щодо заборони торгівлі землею чи продажу стратегічних об’ єктів, або взагалі проти дій влади.

Третє, ми будемо активно напрацьовувати та проводити наукові-теоретичні конференції, будемо залучати до вдосконалення наших позицій кращий інтелектуальний потенціал. Причому не тільки український, а й міжнародний. Оскільки маємо певні геополітичні амбіції (до прикладу, щодо створення Балто-Чорноморського Союзу), то будемо планувати конференцію за участі Балтійських країн, Польщі, Туреччини, Молдови, Білорусі і так далі. Тобто ми, як реально дієві політичні сили, в своєму арсеналі маємо всі можливості для декларації своїх принципів та цілей, пошуку своїх прихильників серед українського населення та, звичайно, для тиску на владу. Бо вона є постмайданівською - обиралася людьми для того, щоб реалізовувати, в тому числі, й ці принципи. Вони певним чином перегукуються із завданнями Майдану. Я не кажу, що на 100 відсотків, бо там були як ліберали, так і націоналісти. Так от останні (які, до речі, завжди були в перших лавах), власне, прагнули саме того. Відповідно, влада мала реалізовувати ці принципи. Тому зараз виникає логічне запитання: чому ми маємо у них щось просити?! Вони зобов’язані це робити! Якщо ні – йти геть!

- Але як владу змушувати, наприклад, ухвалити необхідні законопроекти? У вас замало депутатів у парламенті.

- У парламенті минулого скликання у нас також було замало депутатів для того, щоб отримати 226 голосів. Однак створювалися відповідні умови, формувалася певна атмосфера, був тиск вулиці, який зобов’язував депутатів голосувати. Але 22 лютого на Марші ми говорили, що не маємо ніякої надії на Верховну Раду цього скликання. Не віримо, що вона здатна щось зробити. Більше того, вважаємо, що може нашкодити Україні. Тому ми задекларували позицію (до речі, не тільки націоналістів, а багатьох українців): парламент має виконати свою обіцянку, яку декларували в коаліційній угоді – ухвалити закон про вибори за системою відкритих списків, змінити склад ЦВК, який є нелегітимний із червня 2014 року, прийняти законопроект, яким ми пропонуємо, щодо прозорої процедури відкликання депутатів, чиновників, суддів та по імпічменту Президента...

- Я сумніваюся, що коаліція проголосує за останнє питання.

- Коаліція, може, й не проголосує. Але, вибачте, коли я в березні 2005-го (12 років тому) реєстрував законопроект про люстрацію, ніхто взагалі не вірив, що його ухвалять. Тобто рано чи пізно закони приймаються. Якщо ти хочеш досягнути максимуму, потрібно вимагати неможливого. Якщо ми бажаємо, щоб в нашому суспільстві була система противаг для влади, то потрібні важелі. Коли, наприклад, простий начальник поліції буде знати, що його не просто призначає та звільняє міністр (тому він має тут догоджати, щоб залишитися на посаді), а може усунути народ через висловлення недовіри, то буде служити людям. Оця система противаг, яку ми пропонуємо, має бути реалізована навіть на психологічному рівні.

Так от ці пункти, які я озвучив – це єдине, що може зробити цей парламент. Після того – до побачення! Бо ви ж бачите, що вони все порушують. От сьогодні (у четвер. – О.М.) при розгляді питання щодо процедури змін до Кримінального кодексу, навіть не роздали депутатам порівняльної таблиці...

- Таке часто буває.

- Почекайте, але це ж порушення! Якщо ми з тим миримося, то це буде повним абсурдом!

- У вас уже така передвиборча риторика.

- Ви ж знаєте, що така риторика у нас була завжди. Партія "Свобода" існує чверть століття і постійно так висловлювалася. До речі, ми від інших і відрізняємося тим, що не змінюємо ні того, що говоримо, ні настрою, як це робимо.

- То наскільки можливі дострокові вибори?

- Владі поки що вдається, скажемо так, тримати ситуацію під своїм контролем. Але це вже останні стадії.

Якщо ви мене питаєте, чи вважаємо ми, що вибори потрібні? Звісно! В постреволюційний період вибори потрібно проводити часто й не боятися цього.

- Президент сказав, що, не подарує дострокові вибори.

- Президент багато чого говорив, але не виконував. Обіцяв за тиждень війну закінчити. Ви ж бачите, що відбувається. Як можна взагалі серйозно ставитися до тих слів?!

КЕРІВНИК "НАЦІОНАЛЬНОГО КОРПУСУ" АНДРІЙ БІЛЕЦЬКИЙ: "МИ ПІДПИСАЛИ МАНІФЕСТ, ДЕЯКІ ПУНКТИ ЯКОГО МОЖНА РЕАЛІЗУВАТИ ПРЯМО ЗАРАЗ"

Національний маніфест: Про що домовилися Свобода, ПС та Національний корпус? 03

- Чому саме зараз ви вирішили об’єднати зусилля зі "Свободою" та "Правим сектором"? Бо скидається на те, що передумов для дострокових парламентських виборів (заради чого можна було б єднатися) поки немає.

- Через те, що немає передумов для позачергових виборів та інших подібний речей, ця історія виглядає чесно. Зараз у нас точно немає жодної користі чи партійного розрахунку. А далі – як життя піде.

Чому саме таке об’єднання? Знаєте, якби ми об’ єдналися із БПП чи "Народним фронтом", то це б викликало розмови про вибори. Насправді, питання розпорошеності українського націоналізму на порядку денному - не десять і не двадцять років. Це така "родова травма", починаючи з 1917-1918 років – ніяк не виходило досягнути необхідної єдності. Можливо, це така вада національного характеру.

Чому зараз виникло це об’ єднання? Прийшов час. Була проведена дуже довга робота, яка привела поки до такого результату.

- Коли розпочалася ця робота?

- Активна фаза триває мінімум чотири місяці. Перші консультації та дружні розмови з цього приводу почалися ще у вересні 2016 року.

- У разі проведення дострокових парламентських виборів підете разом?

- Дивіться, як я на цю хвилину бачу історію із об’єднанням: ми зробили та підписали Маніфест, деякі пункти якого можна реалізувати прямо зараз, навіть маючи таке представництво як на вулиці, так і в Раді...

- Яких саме?

- Можна добитися прийняття закону про окуповані території, "продавити" правильний закон про територіальні громади – не той, який "гуляє" у деяких наших соратників, а абсолютно реальний. Це окрема тема для розмови. Але загалом є пункти, які ми вже збираємося втілювати в життя. Спільні дії та боротьба згуртовують краще, аніж будь-які маніфести. Думаю, навколо реальних перемог можна буде об’ єднуватися. Тоді вже реально говорити і про єднання політичних сил українського націоналізму. Нині має бути єдність дій, а не списку, назви чи програми. Ми ще жодного разу не обговорювали ці питання.

Якщо ви запитаєте мене про можливість проведення дострокових виборів, то я вам скажу, що нинішній парламент не є повноцінно дієздатним (коаліція налічує менше необхідних 226 депутатів), а в моральному плані – взагалі нелегітимний (тому що рейтинг довіри населення фракцій більшості на двох – не дотягує й 10 відсотків). В принципі, вимагати перевиборів – логічний та правильний крок.

Чи готовий "Національний корпус" до них? Що брехати?! Партія за чотири-п’ять місяців апріорі не може підготуватися до загальнонаціональних виборів. Але це не скасовує того, що парламент потрібно змінювати. Будемо активно готуватися. Наші хлопці дуже активні в регіонах. Будемо працювати.

- А 22 лютого ви з парламентської трибуни пригрозили депутатам розпустити Верховну Раду.

- Так, якщо буде продовжуватися нинішня ситуація прямої зради національних інтересів.

- Олег Тягнибок розказав мені, що ви також плануєте проводити акції протесту. Ви ж розумієте, що реакція буде відповідною – вас будуть звинувачувати у тому, що ви "розхитуєте човен" і тому подібне? Чи не боїтеся, що влада може одразу "поховати" ваші починання?

- По-перше, висловлюванням "Не розхитуйте човен" можна, в принципі, "поховати" будь-яку політичну чи громадську ініціативу. По-друге, ніхто так не розхитує ситуацію, як сама влада. Але нам не робити свою справу тільки через те, що можуть нас назвати "рукою Кремля" чи звинуватити у "розхитуванні човна", - це шлях в нікуди.

"ЛІДЕР "ПРАВОГО СЕКТОРА" АНДРІЙ ТАРАСЕНКО: "РАЗОМ МИ – "КУЛАК"

Національний маніфест: Про що домовилися Свобода, ПС та Національний корпус? 04

- Чому у вашому об’єднанні немає Дмитра Яроша, який був засновником "Правого сектору"?

- Він вийшов із "Правого сектору".

- Так. І заснував свою політсилу "ДІЯ", яка також націоналістичного спрямування. Пропонували об’єднатися?

- Ні. Він до нас також не звертався. У нього свої якісь об’єднання. А в перспективі? Можливо все.

Зараз ми об’єднуємо зусилля, бо усвідомлюємо: окремо – це " розчепірені пальці", а разом – "кулак". Ми хочемо змінити країну.

- Яким шляхом?

- Революційним. І через вулицю, і через парламент – як завгодно. Методів маса. Потрібно всі використовувати. У нас координація сил взагалі була постійно. Для нас співпраця із будь-якою подібною структурою не є проблемою.

- У парламенті після спільного походу на вибори?

- Ми не об’єднуємося в одну структури. Про вибори ще взагалі не йшлося. Але чому б ні?! Ми допускаємо такий варіант об’єднання перед виборами.

- "Правий сектор" готується до виборів?

- Поки ні. Коли я згадував про вибори, то говорив про ефемерне майбутнє.


Ольга Москалюк, "Цензор.НЕТ"
Источник: https://censor.net.ua/r432348
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх