EN|RU|UK
 Политика Украины
  46693  80

 Учасник блокади ОРДЛО, нардеп із "Самопомочі" Павло Костенко: "Ахметов є комунікатором між ОРДЛО та українською владою"


Автор: Ольга Москалюк

Навіщо ветерани АТО перекрили деякі залізничні сполучення України з ОРДЛО? Що їм вдалося дізнатися за час блокади? Як реагує влада? Чим допомагають парламентарі? Про це в інтерв’ю "Цензор.НЕТ" розказав один із учасників процесу, народний депутат від "Самопомочі" Павло Костенко.


Два тижні економічна блокада на Донбасі відбувалася без серйозних заворушень. Ветерани АТО на двох залізничних гілках не пропускали потяги з України на територію "ДНР-ЛНР" і назад. Урядовці та правоохоронці називали їхні дії незаконними та розказували про шкоду державі. Але в понеділок мирне співіснування скінчилося – неподалік Бахмута сталася сутичка Нацполіції та блокувальників. Напередодні цього інциденту "Цензор.НЕТ" поговорив із  народним депутатом від "Самопомочі" Павлом Костенком, чия фракція підтримує блокаду, щоб дізнатися про деталі того, що відбувається. Ми зустрілися по його поверненні до Києва з місця подій.

Учасник блокади ОРДЛО, нардеп із "Самопомочі" Павло Костенко: "Ахметов є комунікатором між ОРДЛО та українською владою" 01

""МИТНИЦЯ ДНР" ВІДКРИВАЄТЬСЯ О 7 РАНКУ, А ЕШЕЛОНИ КУРСУЮТЬ ПРОТЯГОМ ДНЯ"

- Розкажіть, скільки людей продовжують блокаду? Чи є ротація? Як влаштували побут?

- Заблоковані дві гілки: з Луганська до Лисичанська та з Бахмута на Горлівку. Ми були як раз тоді, як почалося блокування другої. Там виставили палатки. Волонтери забезпечили всім необхідним – їжею та теплими речами. Підключилося багато людей з самого Бахмута (виявляється, це дуже патріотичне місто, чим особисто я був трошки здивований, бо у тому ж Лисичанську такого немає). Побут, як для військових, влаштований прекрасно.

Учасник блокади ОРДЛО, нардеп із "Самопомочі" Павло Костенко: "Ахметов є комунікатором між ОРДЛО та українською владою" 02
Учасник блокади ОРДЛО, нардеп із "Самопомочі" Павло Костенко: "Ахметов є комунікатором між ОРДЛО та українською владою" 03

Головна база знаходиться в Лисичанську. Сюди звозять речі, приїжджають військові. Їх дуже багато. Штаб розширюється. Цього разу я був там вдруге. Коли приїхав уперше, бачив, що блокувальники розселилися у двоповерховому будинку. Вдруге звернув увагу, що місця вже немає. Тому вони кидають матраси на підлогу і так сплять. Ротація відбувається постійно. Важко визначити кількість людей, бо вони постійно приїжджають...

- А приблизно? Їх 50-100?

- Ні, більше. Близько трьохсот. Всі – військові. Це ті, хто пройшов цю війну. Кожен має бойовий досвід.

- Вони зі зброєю?

- У багатьох є офіційно зареєстрована зброя. Я вам скажу, що ті люди не мають страху. Щиро вірять у те, що довести справу до кінця – це їхній обов’язок. Наша влада все зробила, щоб нівелювати добровольчі батальйони. Іловайськ і Дебальцево – це частина знищення добровольчого руху. Бо коли підключилася військова прокуратура, то було відкрито 10 тисяч справ на добровольців. Багатьох було ув’язнено. Але зараз вони відчули нову енергію. Для них це другий фронт, допомога армії, шанс на звільнення полонених, які знаходяться в "ЛНР", "ДНР" та Росії, і можливість закінчити війну. Вони прекрасно розуміють, що якщо така торгівля буде продовжуватися, і в ній будуть зацікавлені дві сторони (українська влада із олігархатом та ОРДЛО), то ця війна триватиме вічно.

Дивіться, що ми з’ясували. Ми завжди думали, що там, можливо, пропускаються якісь гуманітарні вантажі на територію "ДНР" та "ЛНР", а наші СБУ та прокуратура контролюють, щоб туди більше нічого не потрапляло...

- Ви, справді, так думали?

- Я вам чесно скажу: не міг уявити, про які обсяги йдеться. Вірив, що з боку правоохоронців є контроль – перевірка вагонів і так далі. Але те, що ми побачили, нас усіх дуже вразило. Порахували, що по гілці Лисичанська в день проходили 14 потягів десь по 60 вагонів. Причому вона не є найбільшою із тих, які сполучають нашу територію із "ЛНР" та "ДНР".

Коли ми прийшли на залізничну станцію і попросили документи (вони були продемонстровані у Фейсбуці), виявилося, що лише 10-15 відсотків це було вугілля, на якому зараз усі спекулюють, і щодо якого представники влади роблять багато заяв, замовчуючи правду. А решта – руди, цемент, пісок. Тобто все, що тільки можна перевозити...

- А цигарки, горілка?

- В документах того не було зазначено. Ми дізналися пізніше, коли отримали інформацію про підприємства на території "ДНР" та "ЛНР", які виготовляють цигарки та горілку. Побачили, що виробництво максимально зростає. Щоб ви розуміли, лікеро-горілчаний завод "Луга-Нова" збільшив його вп’ятеро! Ця горілка збувається в Україні. Ми вважаємо, що саме цією продукцією нещодавно потруїлися люди в Харкові.

Повертаючись до того, що ми побачили: по товарах на станціях перевірка не проводиться. З нашого боку сидять шість митників. На пропуск ешелона вони витрачають 10-15 хвилин. Зрозуміло, що не оглядають його, а лише дивляться документи - чи є дозвіл від СБУ. Але митник зобов’язаний проглянути, що саме перевозять. Однак ніхто всередину не заглядає. Тому ті потяги прямують далі із нашими тепловозами та персоналом, чию роботу також оплачує Україна.

Від місцевих есбеушників ми дізналися, що поїзди курсують по територіях "ДНР" та "ЛНР", рухаються до кордону із Росією. Ми не знаємо, чи перетинають його, бо таких даних немає. Але розказували, що там завантажують зброю та постачають її на передову лінію зіткнення. До речі, у нас є відео, де голова станції Бахмута також говорить, що вони не можуть прослідкувати, що відбувається із тими вагонами далі.

- Але ж, як ви кажете, машиністи там наші. Вони ж знають, куди їдуть.

- Розумієте, коли потяг доходить до Горлівки, ми повністю втрачаємо над ним контроль. Там без проблем може сісти інший машиніст.

Ми зняли, як у неділю пройшли 14 потягів. Там були чушки, метал та бетон. А це ніхто не контролював. Ми знаходимося в економічних стосунках з "ЛНР" та "ДНР" так само, як і до початку війни.

- Хто на цьому заробляє?

- Дивіться, ми говоримо, що у нас триває АТО. Якщо так, то відключають комунікації, припиняються постачання і через певний час проводять зачистку терористів. Якщо їх підтримує інша держава, яка ввела свої війська, то це вже не АТО, а війна. Тому території повинні бути проголошені окупованими, на кордоні має бути встановлена армія, припинена торгівля. Тоді є всі права для того, щоб подавати на агресора в міжнародні суди. Так само, як ми це зробили по Криму. На жаль, агресію Росії в "ЛНР" та "ДНР" ми офіційно не визнаємо. Але й Антитерористична операція там не проходить. Ви запитуєте, кому це вигідно? Я думаю, всі прекрасно знають.

- Назвіть прізвища.

- У першу чергу, це вигідно тим, хто захопив ті території - так званому керівництву "ДНР" та "ЛНР". До їхніх рук потрапили всі місцеві підприємства, які прекрасно функціонують. Я на вашому сайті нещодавно читав інформацію про постачання електроенергії на ці території - у 2016 році воно зросло вдвічі. Я не думаю, що там збільшилася кількість населення, чи люди почали так багато споживати. Зрозуміло, що це все йде на підприємства. Ми не можемо відслідковувати, що вони виробляють, в яких кількостях, куди направляють і так далі. Зрозуміло, що ватажкам ОРДЛО така ситуація дуже вигідна. Є питання, а хто ж є комунікатором між ними та українською владою? Тому що практично вся продукція потрапляє в Україну. Причому за допомогою керівництва СБУ, під прикриттям прокуратури та Міністерства з питань тимчасово окупованих територій. Але, зрозуміло, без Президента таке робити неможливо. Так от таким комунікатором є Ахметов – єдиний олігарх, у власності якого в той чи інший спосіб були ті підприємства. Виходить, що на території України фактично створений офшор, який українська влада не контролює. Тому туди провезти можна все, що завгодно, включаючи незаконну зброю та наркотики. От ми вночі прийшли на одну із станцій та попросили диспетчера розказати, яким чином та коли йде вантаж. Вона нам сказала: "Митниця "ДНР" відкривається о 7 ранку, а ешелони курсують протягом дня". Розумієте?! Хіба у нас з ними підписані договори, і ми визнаємо їхнє існування?!

До речі, після огляду потягів я зрозумів, чому деякі політичні сили так наполегливо добивалися мораторію на вивезення лісу-кругляка в країни Європи...

- Це ви про Радикальну партію?

- Я не буду озвучувати. Ви самі знаєте ті політичні партії. Так от виявляється, що ліс-кругляк іде у "ДНР" та "ЛНР" повними ешелонами. Звідти може потрапити у будь-яку іншу країну.

Самі місцеві говорять, що у 2014 році такої активної торгівлі не було. Все почалося 2015-го. А в суспільство закинули думку: якщо там і є контрабанда, то її кришують військові, а вони мають найменше відношення до контрабандних потоків. Вони розміщені у своїх частинах, тримають оборону. Поруч із ними проходять шляхи сполучення...

- Чекайте, контрабанда іде не лише залізничними коліями.

- Це важко назвати контрабандою, бо йдеться про незаконну торгівлю. У Костянтинівці залізничники нам повідомили, що через гілку Костянтинівка-Ясинувата за півроку пройшли понад 200 тисяч вагонів. Яка ж це контрабанда?! Підпорядковане це Луганській та Донецькій адміністраціям, СБУ, військовій прокуратурі, Міністерству з питань тимчасово окупованих територій, і, відповідно, тим, хто знаходиться на вищих щаблях влади.

- Ви, як народні депутати, можете писати звернення та з’ясовувати, що і як.

- Звернень написано багато. Але краще виїхати та пересвідчитися на власні очі, і з’ясувати, за якими ж законами відбувається така торгівля?

- Поставте офіційно це питання керівництву СБУ.

- Керівництво СБУ видало100 тисяч дозволів на переміщення тих товарів до "ЛНР" і "ДНР". І, водночас, Грицак сказав, що блокада завдає великих економічних втрат Україні. Але буде правильніше сказати, що вона, в першу чергу, завдає великих економічних втрат олігархам, зокрема Ахметову, Адміністрації Президента, Грицаку, військовій прокуратурі та місцевим ватажкам.

- В СБУ, до речі, назвали можливі наслідки блокади: зрив функціонування робіт енергосистеми, втрата 150 тисяч робочих місць, блокування обміну українських заручників. Але критикують не лише вони. Володимир Гройсман після поїздки на Донбас заявив: "Блокуєте торгівлю – будь ласка, блокуєте контрабанду – будь ласка, немає питань. Робіть догляд, рентген всього, що рухається. Але все те, що працює в інтересах простого українського громадянина, підтримуйте й супроводжуйте". Обурюється й міністр соцполітики Андрій Рева. Говорить: "Україна не торгує з "ДНР", "ЛНР" та з бандитами. Ми отримуємо продукцію, яка виробляється на наших підприємствах". Всі проти вас.

- У них є бажання продовжувати незаконну торгівлю, бо це приносить мегаприбутки. Найжахливіше, що вони їздять на похорони загиблих хлопців, вручають медалі нашим солдатам, розказують, як їх шанують, а паралельно заробляють грандіозні статки на економічних стосунках із окупантами. Це просто не вкладається в голові! Це мегацинізм! Я тепер до кінця розумію, що таке Мінські угоди – якийсь міждержавний договір про співробітництво між "ЛНР", "ДНР" і Україною. Влада не збирається зачищати терористів та оголошувати ті території окупованими. Бо нинішній стан її дуже задовільняє. Отакі цинічні бариги.

"ЯКБИ НАРОДНІ ДЕПУТАТИ НЕ ПОЇХАЛИ НА БЛОКАДУ, ВСІХ ЇЇ УЧАСНИКІВ ПРОСТО ЗНИЩИЛИ Б ФІЗИЧНО"

- Є думки, що ситуація в Авдіївці пов’язана із блокадою. Ви як вважаєте?

- Я б звертав увагу на інше – як себе в цій ситуації поводить наша влада. Вони прекрасно розуміють: якщо блокада продовжиться, і люди дізнаються всю правду (що поступово відбувається) і побачать, які масштаби злочину та державної зради. Все має такий вигляд: тут вмирають наші військові, а в 10 кілометрах від військових дій потяги везуть в ОРДЛО товари в промислових масштабах, а назад повертаються із безакцизними. Я не знаю, наскільки треба бути морально низькими людьми, щоб вести таку гру. Але в них тепер паніка: як це все пояснити суспільству? Бо сьогодні інформація зазнає великого розголосу. На етапі 2014-2015 років їм вдавалося її придушити різними шляхами. Наприклад, методом фізичного знищення людей, як то сталося із Ендрю (волонтер Андрій Галущенко, який намагався боротися із контрабандою в зоні АТО. – О.М.). Я зустрічався з багатьма людьми, яких СБУ просто викрадало, на них відкривалися справи. Хоч вони намагалися протидіяти контрабандним потокам.
Учасник блокади ОРДЛО, нардеп із "Самопомочі" Павло Костенко: "Ахметов є комунікатором між ОРДЛО та українською владою" 04

До речі, військові нас повністю підтримують. Ми з ними зустрічалися. Вони не хочуть віддавати свої життя, коли в цей час влада веде бізнес на крові з окупантами. 2014-го дехто з них теж пробували блокувати ті перевезення. Але наскільки я знаю, самих буйних забирали, деяких змушували мовчати. Повторюся: вони не мають жодного стосунку до контрабанди. Тут задіяні СБУ та військова прокуратура. Тому ми розуміємо всю нелюбов пана Матіоса та Туки до тих людей, які намагаються блокувати цю торгівлю. Хоча, зрозуміло, що без Президента вони б нічого такого не могли робити.

- Згаданий вами Анатолій Матіос і народних депутатів увагою не обходить. Я вам його процитую: "Самопоміч" не спроможна сама собі допомогти у Львові. Зараз вирішила допомогти державі та людям, які без вугілля не можуть дати собі раду? Краще б представники Семена Семенченка блокували сміттєзвалища чи сесію міської ради у Львові. А ми будемо виконувати закон. Якщо будуть якісь порушення, є Нацполіція та СБУ". Такий досить прозорий натяк.

- Знаєте, пану Матіосу дуже багато чого вдалося: практично 10 тисяч кримінальних справ проти добровольців та зачистка добровольчого руху – це його рук справа. Я розумію, чому такая агресія. Бо, як я сказав, прокуратура напряму причетна до незаконної торгівлі. Так, я погоджуюся, що основна робота депутата – у Верховній Раді. Але впевнений: якби народні депутати не поїхали на блокаду, всіх її учасників уже просто знищили б фізично.

- Звідки така інформація? Чи це ваші здогади?

- Так підказує досвід трьох попередніх років. Тому вся надія на народних депутатів, які можуть все висвітлювати публічно, а також бути разом із блокувальниками, щоб ні у СБУ, ні у Нацполіції, ні у прокуратури не піднялася рука для втілення катастрофічних справ. Ми наглядаємо за порядком, дивимося, що курсує в потягах, та доносимо цю інформацію до суспільства. Така підтримка зараз вкрай необхідна. Однак я б не хотів, щоб там були лише депутати від "Самопомочі". Тому ми запрошуємо кожного нашого колегу розібратися в ситуації.

- Але поки там є лише представники вашої фракції та позафракційний Володимир Парасюк.

- Для мене теж питання, чому так...

- Ви ж спілкуєтеся із депутатами інших фракцій. Чому не спитали?

- Я вам чесно скажу: я ні до кого не дзвонив, ні з ким не говорив. Знаю, що Віталій Купрій (позафракційний. – ред.) підтримував нас на словах. Але кожна фракція може публічно висловити свою позицію. Тільки дві з них озвучили своє ставлення – Радикальна партія та Блок Петра Порошенка.

- До речі, про Нацполіцію. Нещодавно її представники приїжджали в Бахмут до блокувальників. Як з нею складаються стосунки?

- Як з "Беркутом " на Майдані. Нацполіція почала блокування волонтерів, які приїждають. Влаштували жорстку перевірку людей, які їдуть на ротацію - машини тримають по три-чотири години. Пішла чітка команда, щоб у будь-який спосіб локалізовувати блокувальників, які повністю пішли проти системи.

"ДЕРЖАВА УКРАЇНА Є ГОЛОВНИМ СПОНСОРОМ ДНР ТА ЛНР"

- Чому саме зараз, 25 січня, коли в Україні - морози, розпочали цю блокаду? Війна триває майже три роки, а формулу "Роттердам плюс" запровадили майже рік тому. Інформація про торгівлю із "ДНР" та "ЛНР" періодично з’являлася й раніше.

- От ви знову згадуєте вугілля, але, як ми з вами вже з’ясували, проблема не в ньому (про що я вже розказав). Все розпочалося в грудні, коли дуже сильно почали педалювати тему обміну полоненими. Я пам’ятаю, як тоді АТОшники говорили: "Чому ми повинні щось випрошувати, їхати до цих "плотницьких" та "захарченків" і розмовляти з ними?! Давайте почнемо блокування торгівлі". Так попередили. Минув місяць, а реакції не було. Тому втілили своє попередження в життя. Хоча, знаєте, тоді ні вони, ні народні депутати не розуміли всіх масштабів тієї торгівлі. Ясно, що нам потрібно вугілля (хоча Міністерству енергетики надали можливість зробити відповідні зміни на ТЕЦ, на що був цілий рік, хоча для їхнього переобладнання на газове вугілля достатньо три-чотирі місяці). Але коли побачили, що ж насправді відбувається, і що влада повністю пов’язана із терористами, то усвідомили, що тут вже йдеться про виживання країни. Держава Україна фактично створила на своїй території Придністров’я, через яке можна вести все, що і куди захочеш. Це хажливо, але вона є головним спонсором "ДНР" та "ЛНР".

- Чому обрали саме ці дві гілки для блокування?

- Це треба запитувати у штабу. Я приїхав уже в день блокування, коли рішення було ухвалено.

Учасник блокади ОРДЛО, нардеп із "Самопомочі" Павло Костенко: "Ахметов є комунікатором між ОРДЛО та українською владою" 05

- Семен Семенченко заявив, що готується розширення блокади. Про що саме йдеться?

- Знаю точно, що блокада буде розширюватись. Але учасники блокування самі розробляють операції. Їм не потрібні наші поради. І я їх не даю, бо не є військовою людиною. Можу підтримати фізично, захистити та інформувати суспільство про те, що відбувається.

Я вам хочу сказати, що тих людей не потрібно стимулювати. Вони втратили на війні своїх синів, друзів, і готові все віддати заради держави. Я багатьох знаю іще з того часу, коли вони почали визволяти патріотів – своїх побратимів, яких той самий Матіос за надуманими звинуваченнями саджав за ґрати. Їм багато що вдалося – під суспільним тиском людей відпускали. Ви пам’ятаєте історію з Батею (Валентином Лихолітом. – О.М.), коли Печерський суд був заблокований. Туди особисто приїхав Луценко, після чого Батю випустили, але Матіос після того чомусь залишився на посаді.

- Скільки може тривати блокування?

- Все залежить від суспільства. Ліній багато – тільки основних десять. Зараз їх неможливо всі перекрити. Думаю, влада буде придумувати якийся супротив. Але навіть не знаю, що вони ще можуть придумати...

- Інформаційно влада у вас уже виграє.

- Бо ми не маємо інформаційних джерел та ресурсів. Можемо лише напряму спілкуватися та писати у соціальних мережах. Цього тижня будуть засідання Верховної Ради – там будемо доносити свою позицію.

- Ви будете з блокувальниками до кінця?

- Так. Я відчуваю за них відповідальність. Україна за три роки втратила катастрофічно багато людей. Всі військові кажуть: "Ми воюємо, а ви за нашими спинами повинні відбудувати державу". Так має бути, бо це наш обов’язок.

Ольга Москалюк, "Цензор.НЕТ"
Источник: https://censor.net.ua/r426833
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх