EN|RU|UK
  514  4

 МІСЦЕВІ ВИБОРИ - ВИПРОБУВАННЯ ДЕМОКРАТІЇ ПРИ ПРОКРЕМЛІВСЬКОМУ ЯНУКОВИЧІ

Прокремлівський президент намагається виставити себе демократом. За місцевими виборами, які відбудуться невдовзі, спостерігають, як за барометром, що показує, наскільки серйозно вдалось Януковичу зруйнувати свободи, отримані після його заплямованої фальсифікаціями перемоги на президентських виборах 2004, яка запалила Помаранчеву революцію, що стала початком ери неспокійної демократії.

КИЇВ, Україна – коли активіст-демократ Володимир Подрєзов розпочав голодування на знак протесту проти фальсифікації виборів, київська влада відреагувала дуже швидко. Вони влаштували ярмарок безпосередньо поряд з наметом Подрєзова та привезли купу фермерів, які продавали ароматне смажене м'ясо, а пекарі роздавали безкоштовні млинці зі сметаною та варенням.
«Вони з нас насміхаються,» - говорить 50-річний Подрєзов, який є членом головної опозиційної партії колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко.

З моменту свого приходу до влади в лютому цього року президент Віктор Янукович постійно обмежує антивладні протести, надсилає співробітників служби безпеки проводити розмови з групами громадянського суспільства, знехтував конституцією, щоб розширити свої повноваження, та намагається згорнути свободу преси.

Прокремлівський президент намагається виставити себе демократом. За місцевими виборами, які відбудуться невдовзі, спостерігають, як за барометром, що показує, наскільки серйозно вдалось Януковичу зруйнувати свободи, отримані після його заплямованої фальсифікаціями перемоги на президентських виборах 2004, яка запалила Помаранчеву революцію, що стала початком ери неспокійної демократії.

Росія та Захід протягом довгого часу змагались за вплив над цією країною з 46-мільйонним населенням, чиєю трубопровідною мережею поставляється природний газ до Європи. Це протистояння посилилося після того, як Янукович взявся за налагодження тісних відносин з Росією, одночасно намагаючись поглибити інтеграцію з ЄС.

Розширені президентські повноваження, масові звинувачення у фальсифікації виборів та обмеження свободи слова викликали занепокоєння на Заході, включаючи Віце-президента США Джо Байдена. В телефонній розмові з Януковичем цього місяця Байден наголосив на важливості системи демократичних стримувань та противаг і закликав президента провести вільні вибори.

Героїня Помаранчевої революції Юлія Тимошенко, яка програла на лютневих виборах Януковичу, а пізніше була відправлена у відставку з посади прем’єра, переконана, що вибори буде сфальсифіковано. Вона звинуватила владу у друці фальшивих бюлетенів, тиску на її активістів, щоб ті не брали участь у виборах, та недопущенні представників опозиції до формування виборчих комісій.

Тимошенко заявляє, що вона не визнає результати виборів у трьох ключових областях, включаючи Київську область, де влада зареєструвала перебіжчиків з її партії як кандидатів від неї, не дозволивши, за її словами, справжнім кандидатам зареєструватись на виборах. «Він – патологічний фальсифікатор,» - вважає Тимошенко.

Юридичний радник Януковича Олена Лукаш відкидає ці звинувачення, зазначаючи, що влада віддана ідеї проведення чесних виборів. Вона переконує, що порушення на виборах є незначними, і їх всі було виправлено. Вона пропонує Тимошенко оскаржити всі так звані порушення в суді, замість того щоб просувати свою партію за допомогою публічних вистав.

«Можете влаштовувати голодування, блокувати парламент, але всі ваші дії повинні бути спрямовані на те, щоб працювати в правових рамках,» - сказала Лукаш «Асошиейтід Прес». Губернатор Київщини Анатолій Присяжнюк заперечує, що продуктовий ярмарок мав на меті тиснути на голодуючих активістів Тимошенко, заявляючи, що аналогічні ярмарки влаштовувались по всій столиці.

В останні місяці уряд почав запроваджувати обмеження на мітинги опозиції, руйнуючи одне з основних досягнень Помаранчевої революції, яке відрізняло Україну від більшості колишніх радянських країн, на зразок Росії, де протести опозиції зазвичай забороняються. Минулого тижня за поданням київських чиновників суд прийняв лиховісне рішення, яким заборонив партії Тимошенко протестувати під стінами адміністрації Януковича, оскільки це становить загрозу для національної безпеки.

Представники громадянського суспільства також не почуваються в безпеці. Минулого місяця служба безпеки допитала декілька неурядових організацій, заснованих мільярдером Джорджем Соросом, через їх нібито зв’язки з опозицією, а також затримала на деякий час історика, який досліджував діяльність служби безпеки в радянські часи.

Вільна преса, яка стала ще однією перемогою Помаранчевої революції, опинилась в облозі. За минулий рік Україна скотилась на 41 позицію у рейтингу свободи слова правозахисної організації у сфері медіа «Репортери без кордонів», опинившись на одному рівні з Іраком.

В серпні цього року у Харкові зник журналіст, який займався розслідування корупційних справ. Після його зникнення розслідування зупинилось. Журналісти, які висвітлюють діяльність Януковича, скаржаться, що його прес-служба не дозволяє ставити критичні запитання, лише позитивні запитання від покірних репортерів. «5-канал», єдиний телевізійний канал із загальнонаціональним покриттям, який був майданчиком для опозиції, може невдовзі зникнути з ефіру внаслідок судового позову, ініційованого головою служби безпеки та соратником Януковича Валерієм Хорошковським. Медіа-група, яку контролює Хорошковський, заявила, що при видачі «5 каналу» його частот мовлення на початку цього року державний орган з видачі ліцензій вчинив процедурні порушення, тому вона попросила суд переглянути його рішення.

Опозиційний депутат Юрій Стець, який входить до наглядової ради «5 каналу», назвав цей позов частиною кампанії влади по придушенню ЗМІ. «Вони хочуть, щоб на рейках був лише один потяг, який би демонстрував лише одну картинку,» - говорить Стець. – «Вони хочуть, щоб ми знову почали розказувати анекдоти про політиків у себе на кухні, як в старі часи.»
Источник: Марія Данілова, Associated Press
VEhrdlVYSTVRemt3V1ZCUmRYUkRLekJNVEZGMVRrZElUSGt2VVhOMFIwd3dURWhSZG5SSFFUQlpkRGd3VEM5UmRuUkROekJNYWxKbmRFTTBNRXh5VVhOQlBUMD0=
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх