EN|RU|UK
  1042  10

 ЗАТИШШЯ В ГАЗОВІЙ СФЕРІ УКРАЇНИ МОЖЕ НЕВДОВЗІ ПРИПИНИТИСЯ

Лише місяць тому здавалось, що у газових війнах між Україною та Росією настав період затишшя. Однак з настанням осіннього похолодання, та сама низка факторів, що призвела до двох перебоїв постачання російського газу до України з 2006 року, створює можливість нового зимового протистояння.

Кінець періоду затишшя в газовій сфері є несподіванкою. Хоча тепліші відносини були досить очікуваними, швидкість, з якою проросійський президент Віктор Янукович розгорнув Україну в бік Москви після свого обрання в лютому, вразила західні столиці.

В плані економічного зближення двох країн, Янукович, наприклад, домовився про 30-відсоткову знижку на газ. В обмін на це він продовжив на ще 25 років термін перебування російського Чорноморського флоту в Криму.

Все це відбулось після минулорічної угоди між Юлією Тимошенко, тодішнім прем’єр-міністром, та Володимиром Путіним, її російським колегою, яка врегулювувала інші аспекти газових відносин. Цією угодою зі сфери постачання газу було усунуто РосУкрЕнерго, суперечливу компанію з торгівлі газом, яка раніше заробляла сотні мільйонів доларів на рік в якості посередника між російським монополістом Газпромом та Україною.

Однак, з наближенням зими давно знайомі фактори починають ускладнювати переговори між Москвою та Києвом: вимоги українців знизити ціну та давнє бажання Москви захопити контроль над українським трубопроводом, а також повернення на сцену РосУкрЕнерго.

«Нова сутичка майже неминуча – і не тільки по газовим питанням,» - вважає Олег Рибачук, український політолог та колишній голова президентського секретаріату. Він зазначає, що Росія не тільки занадто тисне щодо тіснішої інтеграції газової промисловості, але й закликає Київ приєднатись до економічного союзу та об’єднати авіаційну та ядерну галузі двох країн.
Прес-секретар Газпрому Сергій Купріянов заявив, що «він не бачить підстав для нової газової кризи». Однак минулого місяця Україна здивувала усіх, висунувши вимогу про подальше зниження ціни.

Навіть з квітневою знижкою, правляча коаліція у Києві вважає, що 10-мільярдний щорічний рахунок за газ є занадто великим тягарем для економіки країни, в якій переважає важка промисловість. Наразі Україна намагається відновити сили після 15-відсоткового скорочення обсягів виробництва минулого року.

У відповідь на це Путін цього місяця натякнув, що зниження ціни є можливим, але тільки в рамках ширшої економічної реінтеграції.
«Давайте створимо єдиний економічний простір, уніфікуємо наше економічне законодавство…а потім ми зможемо поширити наші внутрішні ціни [на енергоносії] на наших партнерів,» - сказав Путін іноземним журналістам.

Окрім суперечок навколо цін, на сцену повернулась РосУкрЕнерго, яка, по-суті, перебувала у сплячці понад рік.
Арбітражний Суд Стокгольму, який розглядає міжнародні бізнесові спори, в червні постановив, щоб Україна повернула цій компанії 11 мільярдів кубометрів газу, який на сьогодні коштує більше 5 мільярдів доларів.

Українські співвласники РосУКрЕнерго подали позов до суду, заявивши, що цей газ було незаконно експропрійовано у компанії, коли та втратила свою роль посередника через минулорічну угоду. Зареєстрована в Швейцарії компанія з торгівлі газом на 45 відсотків належить Дмитру Фірташу, на 5 відсотків – Івану Фурсіну, обидва з них є українським бізнесменами; інша половина компанії належить російському Газпрому.

11 мільярдів кубометрів газу, які стали предметом спору, Газпром перепродав українській державній компанії Нафтогаз.
Сама ідея повернення цього газу РосУкрЕнерго є досить суперечливою. Тимошенко, яка сьогодні очолює опозицію, неодноразово заявляла, що українські власники цієї компанії тісно пов’язані з командою Януковича.

Виступаючи перед іноземними дипломатами в Києві цього місяця вона заявила, що ці акціонери є компаньйонами голови адміністрації Януковича Сергія Льовочкіна та міністра палива і енергетики України Юрія Бойка.

Льовочкін визнав, що він є другом власників РосУкрЕнерго Фірташа та Фурсіна, однак заперечив, що вони є бізнес-партнерами. Фірташ, Фурсін та Бойко не відповіли на запити щодо інтерв’ю, а також запитання, надіслані їм електронною поштою.
Відповідаючи на запитання слідчого комітету парламенту цього місяця Бойко заперечив, що він має інтереси в РосУкрЕнерго.
Тим не менш, міністр енергетики, схоже, має особисті зв’язки з Фірташем. Згідно з документами, які бачили кореспонденти «Файненшнл Таймс», Бойко був юридичним представником Фірташа під час нещодавнього розлучення останнього.
Тимошенко також звинуватила соратників Януковича в тому, що їхня позиція в Стокгольмському суді була навмисне дуже слабкою, щоб сприяти перемозі РосУкрЕнерго. Українська влада рішуче це заперечує.

Передача 5 мільярдів доларів компанії з торгівлі газом є проблематичною і з інших причин, адже вона створить величезний тиск на і без того проблематичний фінансовий стан України.

Тимошенко попередила іноземних дипломатів, що це може поставити під сумнів спроможність України виплатити позику
Міжнародного валютного фонду в розмірі 15,2 мільярдів доларів, про яку домовилась нова українська влада.
Один з посадовців МВФ заявив про малоймовірність попереджень Тимошенко, зазначивши, що передача газу не створює фінансові ризики для України.

Однак, аналітики попереджають, що втрата 11 мільярдів кубометрів газу вкрай негативно позначиться на Нафтогазі, який і без того знаходиться у фінансовій скруті.

Зрештою, Москва може використати як бажання України ще більше знизити ціну на газ, так і фінансовий тиск на Нафтогаз, щоб сприяти реалізації своїх прагнень захопити контроль над транзитним трубопроводом України. Цим трубопроводом до Європи поставляється 80 відсотків російського газу.

Першим кроком у цьому напрямку стала неочікувана пропозиція Путіна у травні про об’єднання Газпрому та Нафтогазу, щоб спільно управляти газопроводом.
VEhrNGRrdzVRMVF3VEVSUmRETjZVbXBrUXpZd1REZFJkbVJES3pCTWVsRjFUa00yTUV4Q09EQkxSRkYyZEVkQ01GbElVWFZPUjFBPQ==
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх