EN|RU|UK
  923  2

 УКРАЇНСЬКА ДЕМОКРАТІЯ В НЕБЕЗПЕЦІ

Парламент віддав в руки Януковича контроль над єдиними містом в Україні, яке послідовно голосувало проти нього, його партії та його союзників; саме в цьому місті відбулась Помаранчева революція, яка зганьбила його в 2004; і саме тут сконцентровано найбільше іноземних дипломатів, журналістів та бізнесменів. Янукович знає, що він не зможе контролювати Україну, не контролюючи Київ.

І без того слабка демократія в Україні отримала три важких удари з боку уряду президента Віктора Януковича.

5 вересня український парламент ухвалив закон, який позбавляє населення столиці, Києва, самоврядування. Згідно з цим законом виконавчі функції в управлінні містом тепер належать так званій Київській міській державній адміністрації. Але хто призначає голову цього органу? Президент. Отже, парламент віддав в руки Януковича контроль над єдиними містом в Україні, яке послідовно голосувало проти нього, його партії та його союзників; саме в цьому місті відбулась Помаранчева революція, яка зганьбила його в 2004; і саме тут сконцентровано найбільше іноземних дипломатів, журналістів та бізнесменів. Янукович знає, що він не зможе контролювати Україну, не контролюючи Київ. А тепер він цього добився.

Контроль над думками українців також дуже важливий. 8 вересня Служба безпеки України допитувала молодого історика Руслана Забілого протягом 14 годин. Приводом для цього стала нібито розкриття Забілим державної таємниці. Який його справжній злочин? Забілий вивчає тему Голодомору (навмисне спричиненого голодомору, який забрав мільйони життів українців в 1932-33 роках), а також український національний опір в радянський період після Другої світової війни. Обидві теми були оголошені табу урядом Януковича. В класичному стилі КДБ служба безпеки конфіскувала комп’ютер Забілого, натякнула, щоб він подумав про долю своєї родини, розпитала його про контакти з іноземними науковцями, а також відкрила кримінальну справу проти нього.

У травні ректор Українського католицького університету, отець Борис Гудзяк також отримав попереджувальний візит служби безпеки. Ці українсько-американські студенти, які отримали освіту у Гарварді, не дуже добре ставляться до тактики насильства, вони допомагали перемогти Януковича під час Помаранчевої революції в 2004 році та протестували проти його дій з моменту інавгурації в лютому 2010. Тоді візит до отця Гудзяка здавався радше поодиноким випадком. Тепер же справа Забілого демонструє, що жорстке переслідування інакомислячих науковців лише розпочинається.

Давайте не будемо забувати про суддів. 9 вересня три члени Конституційного суду України пішли у відставку. Просто так сталося, що вони критикували виборчі махінації Януковича напередодні Помаранчевої революції. Не є несподіванкою те, що соратники Януковича звинуватили цих трьох суддів у корупції. Їх відставка перетворює вже безхребетну інституцію в орган, який штампує потрібні рішення і відкриває шлях для Януковича та його соратників приймати подальші антидемократичні заходи. Цей орган є зручним для цілей Януковича збільшити повноваження президента та подовжити час його перебування на посаді президента як це робиться у Казахстані, Росії та інших пост-радянських авторитарних державах.

Ці перетворення відбулися як раз у той час, коли демократи України зіткнулися зі зникненням дисидента, редактора Василя Кліментьєва, який пішов з дому на початку серпня та не повернувся, – першим зникненням за часів Януковича.

Мер Харкова, близький приятель Януковича, зневажливо поставився до зникнення Кліментьєва та натякнув, що він міг утікти з особистих причин. Але час зникнення є досить цікавим: Кліментьєв займався розслідуванням корупційної справи щодо соратників Януковича. На даний час усі одностайно прийшли до висновку, що Кліментьєв мертвий і що він став Гогадзе ІІ (посиланням на Григорія Гонгадзе, журналіста, який зник та був обезголовлений у 2000 році за критику режиму тодішнього Президента Леоніда Кучми).

Месідж Януковича для України та світу є чітким: суди та столиця уже у його руках, а вільнодумці отримали попередження. Зараз демократія руйнується з приголомшливою швидкістю. А напис на могилі української свободи звучатиме: Ми майже тебе не пізнали
VEhrdlVYSTVRemt3V1ZCUmRYUkRLekJNVEZGMVRrZElUSGt2VVhWMFF5c3dURVJSZFRsRE5EQlpZbEYxVGtkUVprNURLekJNTDFGMk9VTXJNRXhtVVhWT1IwY3dUR3BTYWpONlVYWTVReXN3VEhaUmRVNUhRekJNYWxGMWRFTjM=
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх