EN|RU|UK
  765  5

 ФОНД АДЕНАУЕРА: ВЛАДА ПОСІЯЛА АТМОСФЕРУ СТРАХУ В УКРАЇНІ


Автор: EUobserver

Нападки українських спецслужб на провідні неурядові організації та журналістів в останні місяці завдали шкоди достовірності проєвропейських заяв президента Віктора Януковича напередодні його візиту до Брюсселя.

Директор київського представництва німецького Фонду Конрада Аденауера Ніко Ланге розповів «EUobserver», що з моменту приходу до влади Януковича в лютому цього року Служба безпеки України (СБУ) посіяла «атмосферу страху» серед неурядових організацій та медіа-спільноти.

Самого Ланге оголосили персоною нон-грата та протримали в київському аеропорту 11 годин, коли він намагався повернутись в країну.
Він переконаний, що ця заборона була видана СБУ через його роботу щодо допомоги в координації діяльності опозиційних партій та тому, що він опублікував критичну до Януковича доповідь. Продемократичний німецький активіст, який має зв’язки у найвищих колах в Берліні, заявляє, що його телефон все ще прослуховують.

Директор спонсорованого Джорджем Соросом київського відділення Міжнародного фонду «Відродження» Євген Бистрицький сказав «EUobserver», що співробітники СБУ наносять візити українським неурядовим організаціям, які скористались грантами Фонду «Відродження», щоб з’ясувати, чи не були використані ці кошти, щоб вплинути на лютневі вибори.

«Такі речі не траплялись в часи Ющенка. Але тепер – це так,» - говорить він. – «Співробітники СБУ були цілком ввічливими [у поведінці]. Але коли до тебе в офіс приходить офіцер спецслужб та ставить запитання, чи справді це ввічливо? Яке вони мають на це право?»

Тим часом, зникнення у серпні редактора регіонального журналу Василя Климентьєва повернуло примару Гонгадзе, журналіста, який критикував владу та був вбитий в 2000 році.

Бистрицький говорить, що це зникнення, скоріш за все, пов’язане з організованою злочинністю, а не з політикою. Однак, справ з політичним підтекстом і без того дуже багато: у серпні репортер «Франкфуртер Альгемайне Цайтунг» Конрад Шуллєр поскаржився, що СБУ залякує його джерела; у липні українського блоггера Олега Шинкаренка було допитано СБУ за звинуваченнями у погрозах життю Януковича; у червні незалежні телеканали ТВі та «5-й канал» майже зникли з ефіру.
Київ вживає кроки, щоб зменшити шкоду для формування громадської думки.

Напередодні візиту до Брюсселя СБУ оголосила, що її розслідування фінансування іноземними джерелами неурядових організацій було завершено, і що проводитимуться подальші дії. Янукович також наказав місцевим посадовцям, які займаються зникненням Климентьєва, доповідати безпосередньо міністру внутрішніх справ.

Однак, всім цим діям не вдалось відновити довіру.
Ланге з Фонду Конрада Аденауера закликав посадовців ЄС підняти деякі проблеми під час візиту Януковича до Брюсселя. «Я думаю, дехто перевіряє, наскільки далеко він може зайти [щодо репресій],» - сказав він. «Було б дуже погано, якби ми [ЄС] підносили демократичні цінності, а потім мовчали, коли їх порушують».

Дипломати залишаються невпевненими

Негативна атмосфера на фронті цивільних свобод формується на тлі намагань ЄС та Україні з’ясувати стратегічні наміри один одного.
Обидві сторони сьогодні ведуть переговори про Угоду про глибоку та всеохоплюючу зону вільної торгівлі (ЗВТ) та Угоду про асоціацію, які поставлять Україну нарівні з Норвегією та Швейцарією щодо відповідності законам єдиного ринку ЄС. Ці угоди також можуть прокласти шлях для України щодо подання формальної заявки на членство в ЄС в наступні три-п’ять років.

Візит Януковича мав на меті сприяти зростанню довіри між дипломатами.
Однак Україна стурбована тим, що держави ЄС не мають єдиного бачення майбутніх зв’язків з цією пострадянською країною. У Києві панує відчуття, що коли ЄС робив пропозицію про ЗВТ між 2005 та 2007 роками, бажання щодо інтеграції ЄС та України було набагато більшим, ніж сьогодні.
Тим часом, Брюссель схвильований тим, що заявлене Україною бажання вступити до Союзу вже не відповідає реальності. Дипломати ЄС кажуть, що стиль переговорів українців став більш грубим при Януковичу. Новий президент також відмовився публічно виключити можливість приєднання до митного союзу з Росією замість торгівельного пакту з ЄС.
«Нам треба знати, які у них справжні наміри,» - сказав один з дипломатів ЄС.
Источник: https://censor.net.ua/r4179
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх