EN|RU|UK
 Политика Украины, Экономика
  16460  29

 Офшорний король Григоришин


Автор: А.Шевченко

Уродженець Запоріжжя, російський бізнесмен Костянтин Григоришин – це нова стара енергетична зірка на бізнес - політичному небосхилі України. То згасає, то розгоряється залежно від тих, хто керує країною. Її сходження почалося ще всередині 90-х років із початком великої приватизації.

Вона тоді була неможлива без взаємовигідної співпраці із горезвісним екс-прем'єром П. Лазаренком. Після його гучного корупційного фіаско Григоришин на початку двохтисячних продовжив скуповувати енергетичні та промислові активи у партнерстві із тоді впливовими братами Суркісами. Внаслідок конфлікту із ними Григоришин після відвертого підкидання наркотиків і зброї міліцією опинився під нетривалим арештом. Врятувало тоді заступництво цілої низки народних депутатів. Не дивно, що для подальшої скупівлі українських промислових та енергетичних активів навчений гірким досвідом партнерства із сильнішими, бізнесмен Григоришин вирішив обзавестися політичним дахом. І знайшов його у тих, чия політична платформа декларує класову ненависть до великого капіталу, - у комуністів.

Як визнав сам Григоришин, до парламентських виборів 2012 року він фінансував КПУ. Комуністи, не червоніючи під колір свого партійного кумача, одночасно і боролися з олігархічним капіталом, і підгодовувалися у нього. Дивно, але тільки тепер, під час російської агресії на Донбасі і заборони КПУ, сформовані за тих часів бізнес-активи росіянина Григоришина отримали реальний шанс на справжні надприбутки: за останні два роки його вага у цій стратегічній сфері національної економіки невпинно зростала. Небайдужі до бізнес-талантів Григоришина урядові чиновники на ключові посади у ДП НЕК "Укренерго" попризначали його ж колишніх менеджерів. Ті, у приступі сліпої вдячності, роблять все аби їхній колишній роботодавець отримав найпривабливіші умови для продажу державі своєї продукції. А надприбутки, традиційно виводив за кордон через цілу мережу підконтрольних йому офшорних компаній. По суті, офшорний король Григоришин, прикриваючись впливом, який він нібито має на главу держави, який буцімто дослухається до його порад в енергетиці, намагається примножити прибутки своєї фінансово - промислової групи "Енергетичний стандарт". Шляхом призначення на державні посади в галузі менеджерів своїх комерційних компаній і штучного завищення цін на свою продукцію, яку споживає українська енергетика.

БІЗНЕС - ІМПЕРІЯ ГРИГОРИШИНА

Загалом активи Костянтина Григоришина немалі: 25% ВАТ "Турбоатом", ПАТ "Укррічфлот", заводи Запоріжтрансформатор, Дніпроспецсталь, Запорізький феросплавний, Сумське НПП ім. Фрунзе, Ізмаїльський целюлозно - картонній комбінат, різні пакети акцій у ВАТ "Вінницяобленерго", "Черкасиобленерго", "Чернігівобленерго", "Полтаваобленерго", "Сумиобленерго", мережа запорізьких аптек ЗАТ "Медінтрейд", ТОВ "Козацька чайка", Будівельна компанія ВАТ "ЕСК" тощо.

Вся історія українського бізнесу росіянина Григоришина - це майже безперервні конфлікти і суди. Він судився з Суркісом за право викупу 98% акцій ФК "Динамо" ( Київ ). Він вів тяжбу з Ігорем Коломойським в лондонському суді за ніби продані пакети акцій п'яти обленерго. Там же в Лондоні він змагався із колишнім директором Сумського НВО ім. Фрунзе Володимиром Лук'яненком та Вадимом Новинським, які звинувачували Григоришина у виведенні коштів підприємства у Росію. У 2002 році він судився з концерном "Металургія" і програв суд, його рахунки в банку "Креді Леон Україна" були заарештовані. Він намагався через суд отримати 61% акцій компанії УНТК, яка контролює ліцензію телеканалу Інтер. Кілька років тривав корпоративний конфлікт із Ахметовим через ділянки землі в Сімеїзі, з ним же він судився за Донецькобленерго. Він рейдерським способом в різний час захоплював адміністративні будівлі "Чернігівобленерго", "Прикапаттяобленерго" і "Полтаваобленерго". З його ім'ям пов'язували рейдерські атаки на харківські підприємства "Турбоатом" і "Електротяжмаж" в 2007 році, що супроводжуються нескінченними судовими розглядами.

григоришин схема
На сьогодні схема владних зв'язків Григоришина К. І. має такий вигляд.


Свого часу Григоришин започаткував в Україні ряд бізнес-схем, направлених на оптимізацію оподаткування. Йдеться про так звані "офшорні" схеми, якими на сьогодні активно користується, як сам Григоришин, так і чимала кількість серйозних гравців ринку.

Костянтин Григоришин за часів прем'єрства Лазаренка ще у 1996-97 роках створив декілька офшорних компаній на Кіпрі, а також на Віргінських островах, серед яких Craftex Ltd, Technolux Ltd, Metroimpex Ltd, Trade-Invest Group Ltd тощо. Саме через них бізнесмен почав скуповувати такі українські підприємства, як енергетичні компанії, Запорізький і Стахановський феросплавні заводи, "Дніпроспецсталь", а в подальшому виводити через них кошти, з метою приховування їх від оподаткування. Такі ж схеми укриття доходів Григоришин використовує і сьогодні.

ПАТ ЗАПОРІЖТРАНСФОРМАТОР

Завод "Запоріжтрансформатор" - це справжня перлина в бізнес-імперії Григоришина, адже є найбільшим у Європі і на пострадянських теренах виробником трансформаторного обладнання. Головна його мета тепер - отримати тендер ДП "НЕК Укренерго" на закупівлю транспформаторів на більш ніж 2 мільярди гривень. Компанія запланувала велику інвестиційну програму. І так сталося, що і раніше, і тепер очолюють її наближені до Григоришина менеджери. Продаж трансформаторів відбувається через посередників, що дозволяє значно завищувати їхню вартість і отримувати надприбутки. За рахунок грошей, які платять в енергоринок всі споживачі. Ось типові дві схеми, які відшукали слідчі ДФС.

Вони ще 21 березня 2014 року зареєстрували кримінальне провадження № 32014100110000085 за ч.3 ст.212 ККУ "Ухилення від сплати податків, якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджету в особливо великих розмірах". Слідчі управління фінасових розслідувань Міжрегіонального головного управління Міндоходів Центрального офісу з обслуговування великих платників виявили, що службові особи ПАТ ЗТР за період 01.07.2010 по 31.12.2012 занизили податок на прибуток на суму 18 810 783 грн. У рамках цього розслідування, яке триває і досі, фіскали розкопали і свіжі епізоди: продаж двох трансформаторів восени 2015-го і взимку 2015-2016 років.

Укренерго


трансформатор

(Для збільшення клікніть на картинку)

Як наочно видно, продаж одного траснформатора відбувся через дві посередницькі структури, афільовані із самим Григоришиним - корпорацію "Союз" та Представництво "ЗАТ Інженерно - будівельна компанія "Союз - сети". Це дозволило кінцеву вартість трансформатора для ДП НЕК "Укренерго" збільшити на більш ніж 23 мільйони гривень.

Це і є той прибуток, який потім осяде на рахунках офшорних компаній. Відповідальний за таку закупівлю у державній компанії - колишній менеджер Григоришина на ЗТР Антон Мягков. А от ще одна схема закупівлі трансформатора вже для Укргідроенерго у вересні - жовтні 2015 року.

Укргідроенерго

укргідроенерго


(Для збільшення клікніть на картинку)

Завищення ціни тут значно менше, ніж у попередній закупівлі, всього на майже 5 мільйонів гривень, але все одно ця сума становить половину вартості, а продаж відбувається через дві фірми - прокладки: черкаську ТОВ "Укрлідербуд" і столичну ТОВ "Олекса Буд".

Перша як інструмент завищення ціни для подальшого перепродажу трансформатора використовує фіктивні видатки на закупівлю … дитячого харчування і пластмасових відер у двох інших фірм - ТОВ "Преференц прайс" і ТОВ "Світпак". Враховуючи той факт, що державні українські гідроелектростанції є стратегічним замовником трансформаторів у ПАТ "ЗТР" протягом 30 років очевидне використання монопольного становища для отримання надприбутку. Що ж далі відбувається із отриманими за такими схемами від державних компаній грошима? Отже, за результатами аналізу зовнішньо економічної діяльності ПАТ " ЗТР " за період 2010-2016 років, встановлено факти виведення грошових коштів підприємства на офшорні компанії, що зареєстровані на Кіпрі.

григоришин схема

Так, ПАТ "ЗТР" їм переказано коштів підприємства в сумі понад 4 мільярди гривень ( близько 500 млн доларів США ), серед них:

- ARTAMARE LIMITED ( Кіпр ) - (854,97 млн. грн );

- AZIDANO LIMITED ( Кіпр ) - ( 888,85 млн. грн );

- KARATANO LIMITED ( Кіпр ) - (888,43 млн. грн );

- ZADANO LIMITED ( Кіпр ) - (887,06 млн. грн.);

- A AND C ADVANCED ELECTRO ASIA AND CAUCASUS LIMITED ( Кіпр ) - (7 млн. грн.,);

- A C ALPACENTRUMS LTD ( Кіпр ) - (3 млн. грн.);

- CIADOR ENTERPRISES LTD ( Кіпр ) - (20,82 млн. грн.);

- CIADOR ENTERPRISES LTD ( Кіпр ) - (21,20 млн. грн.);

- TMCRANE-EXPORT LIMITED ( Кіпр ) - (5,65 млн. грн.,).

Сумнівними фінансовими операціями ПАТ "ЗТР" слідчі ДФС вважають, зокрема, такі перекази коштів:

- BONDLINE OU NARVA MNT ( Естонія ) - (40,49 млн. грн. );

- CROMPTON GREAVES LIMITED ( Індія ) - (7,06 млн. грн.);

- PARAMOUNT VENTURES LIMITED ( Великобританія ) - (5,61 млн.

- PREDSTAVITELXSTVO PAO ZAPOROJTRANSFORMATOR ( Росія ) - (19,70 млн. грн.);

- REPRESENTATIVE OFFICE OF JSC ZAPOROZHTRANSFORMATOR IN KAZAKHSTAN ANDMIDDLE ASIA (4,48 млн. грн.);

- S IADOR ENTERPRISES LTD ( Великобританія ) - (5,29 млн. грн.);

- SERGI FRANCE ( Франція ) - (5,71 млн. грн.);

- SILARDS S R O ( Словаччина ) - (33,22 млн. грн.);

- ЗТР ПАТ переказало ВІЗ СТАЛЬ РАСССІЯ ( Росія ) - (13,04 млн. грн.);

- OOO ENERGETICESKII STANDART ( Росія ) - (28,75 млн. грн.);

- OOO ENERGETICESKII STANDART ( Росія ) (36,96 млн. грн.);

СУМСЬКЕ МНВО ІМ. ФРУНЗЕ

Ще однією промисловою перлиною у бізнес-імперії Григоришна є ПАТ "Сумське машинобудівне науково - виробниче об'єднання ім. М. В. Фрунзе" ( далі - ПАТ Сумське МНВО ім. Фрунзе ), провідний виробник інженерного обладнання для енергетики. Головне слідче управління Нацполіції від середини січня 2016 року розслідує кримінальне провадження № 12016000000000005 за ч.5 ст. 191 КК України "Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем вчинене в особливо великих розмріах або організованою групою". Встановлено, що у 2007 - 2012 роках службові особи ВАТ "Сумське МНВО ім. Фрунзе" шляхом зловживання своїм службовим становищем умисно розтратили майно вказаного підприємства в особливо великих розмірах на загальну суму понад 170 млн доларів США. Предметом дослідження є дві оборудки:

- укладення у період 2007 - 2012 років ВАТ "Сумське МНОВ ім. Фрунзе" та компаніями "Козакія Трейдінг ЛТД" (Республіка Кіпр ) і "А і К Едвансд Електро ( Азія і Кавказ ) ЛТД" фіктивних договорів про надання агентських послуг, на виконання яких ВАТ "Сумське МНОВ ім. Фрунзе" переказано даним компаніям кошти на загальну суму понад 50 млн доларів США. При цьому в дійсності зазначені послуги не надавались;

- поставка у період 2010 - 2012 років ВАТ "Сумське МНВО ім. Фрунзе" ТОВ "Техноімпорт" ( РФ ) обладнання на суму понад 120 млн доларів США, однак оплати за вказане обладнання до теперішнього часу не проведено.

григоришин схема

Загалом за результатами аналізу зовнішньо-економічної діяльності ПАТ Сумське МНВО ім. Фрунзе за період 2010-2016 років встановлено факти виведення грошових коштів підприємства на офшорні компанії, що зареєстровані в Кіпрі, Белізі, Ірані та Британських Віргінських островах.

Так, на компанії зареєстровані в Кіпрі, переказано коштів підприємства в сумі - 316,51 млн грн (близько 37 млн дол. США), а саме:

- A AND C ADVANCED ELECTRO ASIA AND CAUCASUS LIMITED (Кіпр) (88,86 млн грн);

- AMARIELO ENTERPRISES LTD (Кіпр) - (27,53 млн грн);

- KOZAKIA TRADING LIMITED (Кіпр) - (7,28 млн грн);

- KOZAKIA TRADING LIMITED (Кіпр) - (19,58 млн грн);

- MULTITRANS LIMITED (Кіпр) - (134,70 млн грн);

- MULTITRANS LIMITED (Кіпр) - (38,56 млн грн).

Крім того на компанію EVANDA TRADE LLP зареєстровану в Белізі перераховано коштів підприємства в сумі - 6,18 млн грн.

З компаніями, зареєстрованими в Ірані ПАТ Сумське МНВО
ім. Фрунзе мало взаємовідносини на суму - 167,12 млн грн, а саме:

- IRAN ITOK CO ( Іран ) - (55,42 млн грн);

- IRAN POWER PLANT PROJECTS MANAGEMENT COMPANY MAPNA MAPNA INTERNATIONAL F Z E (Іран) - (9,61 млн грн);

- IRANIAN GAS ENGINEERING AND DEVELOPMENT CO (Іран) - (20,02 млн грн.);

- NATIONAL IRANIAN SOUTH OILFIELDS COMPANY (Іран) - (82,10 млн грн.);

Нагадаємо, що стосовно Ірану до останнього часу діяли міжнародні санкції, які втім не завадили Григоришину активно з ним торгувати.

На компанію SURPOINT ENTERPRISES LIMITE, зареєстровану на Британських Віргінських островах, переказано коштів підприємства в сумі - 329,99 млн грн.

Також слідчі ГСУ НП вважають сумнівними деякі операції, по "агентських угодах" з компаніями, зареєстрованими у Великобританії, на суму - 79,3 млн грн, а саме:

- STEMZONE ENGINEERING LIMITED (Великобританія) - (19,66 млн грн);

- STEMZONE ENGINEERING LIMITED (Великобританія) - (59,71 млн грн).

Всього ж за останні роки на офшори, що зареєстровані у Кіпрі, Белізі, Ірані та Британських Віргінських островах тощо виведено грошових коштів підприємств ПАТ Сумське МНВО ім. Фрунзе та ПАТ "ЗТР" у сумі понад 5 мільярдів гривень, отриманих як прибуток у ході виробничо-господарської діяльності, і які були прихованими від оподаткування. Фактично використання вказаними підприємствами офшорів призвело до недоодержання бюджетом податків та стимулювало відтік інвестиційних коштів з економіки держави. Для порівняння: ця сума еквівалентна видатковому бюджету Волинської, Житомирської, Миколаївської областей. При цьому Григоришин продовжує системно "відмивати" грошові кошти використовуючи особисто створені офшори, як "тиху податкову гавань" обкрадаючи державу та її громадян. І головне: ким насправді є Костянтин Григоришин? Очевидно, що російський паспорт у його кишені і колосальний вплив на українську енергетику, який він має нині, - речі несумісні в період збройної агресії РФ. Аполітичний російський бізнесмен чи цинічний агент впливу, справжні інтереси якого формують у Кремлі, - відповідь на це питання є ключовою.


Артем Шевченко, журналіст, для "Цензор.НЕТ"

Источник: https://censor.net.ua/r375740
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх