EN|RU|UK
 Политика Украины
  10599  25
Материалы по теме:

 Андрій Левус: "В Україні процвітає незаконний бізнес Єнакієвського"


Автор: Ольга Москалюк

Про ситуацію на одеському ринку "7-й кілометр", діяльність колишнього соратника Віктора Януковича Юрія Іванющенка, блокування функціонування в Україні російського бізнесу, Генпрокуратуру, Мінські переговори та роль у цьому процесі керівника Адміністрації Президента часів Леоніда Кучми Віктора Медведчука в інтерв’ю "Цензор.НЕТ" розказав народний депутат із "Народного фронту" Андрій Левус.

У вівторок на сайті "Цензор.НЕТ" з'явилася інформація про те, що в Україну повернувся один із "смотрящих" часів Віктора Януковича Іван Абрамов. Це - бізнес-партнер не менш одіозного Юрія Іванющенка, відомого як Юра Єнакієвський. Кажуть, Абрамов з'явився, щоб захистити свої інтереси на одеському ринку "7-й кілометр", де зараз "гаряча пора". На вихідних там пройшов мітинг "Одеса без Єнакієвського". На ньому був народний депутат із "Народного фронту" Андрій Левус. З ним ми зустрілися якраз по його поверненні до Києва. З цього й розпочали розмову.

"ЮРІЙ ЄНАКІЄВСЬКИЙ ФІНАНСУЄ ТЕРОРИЗМ"

- Які вже є наслідки вашої поїздки до Одеси?

- Внаслідок гібридних акцій громадського тиску нам вдалося привернути увагу влади, зокрема силових органів. Відкрито кримінальне провадження щодо фінансування тероризму, а також незаконного перешкоджання господарській діяльності. Буде перевірка відділу поліції, який працює на ринку "7-й кілометр". Тобто відбулися базові зрушення у тому, що місцеві силовики перестали закривати очі на те, що ринок контролюється мафіозним, злочинним угрупуванням Юрія Єнакієвського (колишній нардеп-"регіонал" Юрій Іванющенко. - О.М.).

Важливою була мобілізація активу із залученням різних громадських організацій, щоб почати інформаційну кампанію в Одесі. Бо люди Єнакієвського активно поширюють чутки про рейдерське захоплення ринку. Треба було розповісти про справжні наміри нашої акції "Одеса без Єнакієвського". Думаю, нам це вдалося.

левус

- Чому ви взагалі взялися за це питання?

- Воно не є новим. Я ним займаюся понад півроку в загальній концепції того, що я роблю з першого дня депутатської діяльності. Йдеться про очищення України від схем сім'ї Януковича, а також від російського окупаційного бізнесу. Юрій Єнакієвський - один із найбільш кричущих прикладів. Це людина, яка причетна до загибелі героїв Небесної сотні, яка фінансує тероризм. При цьому досі заробляє на українцях гроші. Ми розуміємо, куди вони направляються.

- Куди?

- На фінансування реваншу антиукраїнських сил, "Опозиційного блоку", партії "Наш Край" Кісе, який хоче створити Бесарабську народну республіку. Сам Іванющенко зараз знаходиться у міжнародному розшуку. Європа заарештувала його рахунки, наклала персональні санкції. А в Україні його незаконний бізнес процвітає. Це треба виправляти.

- Чому так склалося?

- На найвищому державному рівні є люди, які "кришують" його бізнес. Я здогадуюсь, яке питання у вас буде наступним (всміхається. - О.М.).

- Правильно здогадалися. Хто ці люди?

- Це буде помітно по тих кроках, які будуть зроблені чи ні по ситуації із "7-м кілометром". Зараз "м'яч на боці" Генеральної прокуратури та президентської вертикалі. Якщо буде правильна реакція з боку цих людей, це означатиме, що нарешті позбулися впливу Іванющенка.

Якщо конкретно називати прізвища, то можна потрапити у подібно ситуацію, як з Саакашвілі, коли просто озвучуються імена без надання відповідних документів. Але скажу, що зараз завдяки нашим діям ситуація складається таким чином, що бездіяльність окремих силовиків та представників влади, буде вказувати на бажання чи небажання позбутися мафіозного кубла Єнакієвського.

- Ви безпосередньо з губернатором цю тему обговорювали? Що він вам говорить?

- Він з нами не зустрівся. Активісти спілкувалися з його заступником. На словах ніби є зацікавленість у цій проблематиці. Але конкретних кроків ми не бачимо. Всі посилаються на якісь міфічні суди. Це слабка позиція для такої сильної команди, якою позиціонує себе оточення Саакашвілі.

- Збоку це може нагадувати протистояння президентської та прем'єрської команд.

- Не думаю, що Єнакієвський може стати причиною протистояння президентської та прем'єрської команд. Я сподіваюсь, що ми будемо працювати пліч-о-пліч. Якщо так не станеться, тоді вже будемо це обговорювати. Але наші зусилля мають бути об'єднані.

Більше того, кампанія "Одеса без Єнакієвського" не є проектом "Народного фронту". Партія як структура жодним чином не причетна до цього процесу. Він об'єднує громадські патріотичні організації Одещини. Відповідно, вони тут є ключовими гравцями.

- Але, певне, це не зовсім правильно, коли народні депутати змушені їздити країною та вказувати правоохоронним органам, де є проблеми. Чому так відбувається?

- Багато що залежить від суб'єктивного фактору - від людей, які керують на місцях. Якщо людина не має бажання, то жодні хороші закони не допоможуть досягнути результату. Правда, я не хочу так стверджувати в цьому конкретному випадку із "7-им кілометром". Побачимо, як будуть проведені розслідування Лордкіпанідзе (керівник Одеського обласного управління МВС.- О.М.) та його підлеглими.

Однак хочу одразу сказати, що перед тим, як їхати до Одеси, ми подолали весь юридичний шлях - були звернення, запити та заяви про кримінальні правопорушення. На них ми отримували лише відписки. Але жодної реальної дії. Рано чи пізно ми вийдемо на рішення по звинуваченню конкретних людей у злочинній бездіяльності. Бо вони спокійно покривають злочин міжнародного масштабу. Адже ринок "7-й кілометр" - один з найбільших торгових майданчиків у Європі. Там присутній міжнародний трафік зброї, наркотиків та контрабанди. Це серйозна геополітична справа.

"ПРОВОКАТОРАМИ Є ЧИНОВНИКИ, ЯКІ ПРОТИ ВВЕДЕННЯ САНКЦІЙНИХ СПИСКІВ"

- Давайте детальніше поговоримо про вашу боротьбу з російським бізнесом в Україні. Ви пропонуєте парламенту запровадити санкції проти компанії "Роснєфть". Маєте підтримку серед колег?

- Якщо буде тиск суспільства, законопроект проголосують. Проблема не в тому, чи підтримає його необхідна кількість депутатів. А в тому, що всі подібні ідеї "помирають" на рівні Погоджувальної ради парламенту чи Ради коаліції. На жаль, її частині або не до того, або вона якимось чином все ж пов'язана із людьми, що представляють російський окупаційний бізнес в Україні. Не секрет, що є ті, хто впливають на українські політичні сили. Зокрема це Костянтин Григоришин, Олександр Бабаков, Ігор Кєсаєв (російські бізнесмени. - О.М.).

кесаев мегаполис

- Виходить, вони гальмують процес?

- Так. Через свої контакти у найвищих ешелонах влади та партіях.

- Як цьому протистояти?

- У понеділок відбулося засідання Санкційного комітету Кабміну. Він доручив СБУ та Службі зовнішньої розвідки провести перевірки наших звернень. Ми вимагаємо, щоб проти Григоришина, Бабакова та Кєсаєва були застосовані персональні санкції.

Другий важливий момент - суспільна підтримка. Потрібно тиснути на політичні сили, щоб ідеї очищення економічного простору від російського олігархічного бізнесу були сильними та популярними. Треба, щоб неголосування за них означало автоматичне помноження на нуль політичного рейтингу.

- Ви згадали про Кєсаєва. Які успіхи у блокуванні роботи його компанії "Магаполіс"?

- Ця акція була успішна тим, що завдяки їй привернули увагу суспільства до проблеми окупації росіянами економічного простору України. Нам якраз і вдалося скликати засідання Санкційного комітету. Є первинна домовленість про прийняття санкційних законопроектів у парламенті.

Більше того, відкрито кримінальне провадження по шахрайських схемах фірми "Мегаполіс". Ще ми прискорили роботу Антимонопольного комітету. Звичайно, це проміжні результати. Якщо побачимо, що ситуація "провисає", будемо проводити акції прямої дії проти тих чиновніків, які підігрують агресору та займаються саботажем.

- Але вже зараз ви починаєте готувати Марш проти економічної окупації, який має відбутися в середині лютого. Зрозуміло, що знайдуться такі, хто назве його провокацією...

- Марш - це один із форматів нашої боротьби. Це не є якоюсь панацеєю чи ідеєю фікс. Будуть акції прямої дії. Ми будемо їх використовувати, щоб максимально створювати правильне інформаційне поле.

Звинувачення у провокаціях уже звучать, зокрема щодо одеських подій та "Мегаполісу". Але провокаторами, саботажниками та свідомими чи несвідомими агентами російських спецслужб є саме чиновники, які зволікають із введенням санкційних списків. Така бездіяльність збурює суспільство. Тому всю відповідальність за протести понесуть саме ті, хто не виконує свою роботу та дестабілізує ситуацію в державі.

- На якому рівні зараз суспільна підтримка боротьби з російським бізнесом?

- На жаль, це питання ще не є "у всіх на вустах". Люди живуть своїми проблемами. Це нормально. Для нас важливо, щоб активний сегмент суспільства - представники добровольчого руху, майданівські та волонтерські організації були включені в цей процес. Нам вдається об'єднувати це середовище, яке є "голосом та руками" суспільства.

Будь-яка кампанія розвивається поетапно. Зараз із законодавчих ініціатив та юридичної боротьби переходимо до створення антиокупаційної мережі. Найближчим часом вона буде презентована. Ми запропонуємо суспільству формулу, як можна долучитися до цієї кампанії та брати в ній активну участь.

- Багато хто з ваших колег, говорячи про санкції, звинувачує саме прокуратуру у бездіяльності. Вимагають відставки генпрокурора, збирають підписи...

- Я не голосував за його призначення, двічі ставив підпис за відставку. Але не погоджуюсь з тим, що у разі заміни Шокіна у нас все запрацює. Це самообман. Насправді проблема значно глибша. Громадські активісти мають зосередитись на конкретних запитаннях до влади, а не просто критикувати її загальними фразами. Наприклад, Тетяна Чорновол взялася за Андрія Портнова та " Роснєфть". Йде предметна боротьба. Тоді ми можемо ставити конкретні запитання Шокіну чи будь-кому, хто стоятиме на його місці. Якщо суспільство та політики не йтимуть цим шляхом, усе перетвориться на політичний балаган.

Загальна ситуація в країні така, що якщо процеси очищення не очолять державники, це зроблять авантюристи. Хай краще перші.

- Що два роки заважало боротися з тим же російським бізнесом?

- А чому ви думаєте, що ніхто цього не робив? Наприклад, працюючи в СБУ, я вже займався Медведчуком та Єнакієвським. Потім, дійсно, все гальмувалося переважно Генпрокуратурою чи іншими людьми, які мали свої домовленості із втікачами та російськими олігархами. Я маю на увазі в тому числі й Головнокомандувача. Я не кажу, що конкретно він гальмував справи. Але створювався контекст, в якому було нереально їх реалізовувати.

- Це такий результат домовленостей?

- Певне, з кимось домовленості або небажання псувати відносини."Є ДОСТАТНЬО ДОКАЗІВ, ЩОБ ЗААРЕШТУВАТИ ТА СУДИТИ МЕДВЕДЧУКА"

- До речі, про Віктора Медведчука. Минулого тижня Генпрокуратура відкрила проти вас кримінальне провадження нібито за наклеп на нього. Наступного дня його закрили. Що це взагалі було?

- Медведчук за двадцять років прямого чи тіньового правління звик використовувати певні механізми впливу. Але, певне, цього разу він трохи помилився, бо забув, у який час живе. Подумав, що такого роду кримінальними провадженнями зможе себе виправдати чи показати свою правоту.

У питанні боротьби з Медведчуком я ставлю перед собою також політичні цілі - вибити його з мінського переговорного процесу. У цих перемовинах не може брати участь агент Путіна, людина, яка ініціювала "ЛНР", "ДНР" та "Русскую весну". Я готовий про це свідчити у будь-якому суді. Звісно, Медведчук досі має певні впливи...

- І на прокуратуру?

- Звісно. Генпрокуратура та суди формувалися не без участі відомої людини Андрія Портнова, який є членом команди Медведчука. Вони мали безпрецедентний вплив на правову систему в Україні. Я не буду говорити про найвище керівництво ГПУ. Для подібних процесів достатньо й середньої ланки. Це реально становить проблему, показує неспроможність української влади та розчаровує наших європейських партнерів. Вони щодня потерпають від санкцій, в той час, коли в Україні може працювати бізнес окупантів та втікачів. Це є великою диверсією.

До речі, рік тому на РНБО був прийнятий єдиний список санкцій. Але частина рішень не були введені указом Президента. Це також є проблемою. Думаю, суспільству треба підказати Президенту та його команді, що треба діяти.

- Виходить, що керівництво Генпрокуратури могло не знати про відкриття проти вас провадження?

- Я не знаю, як це пояснити. Якийсь дуалізм. В той день з'явилося кілька коментарів. Один Владислава Куценка (прокурор. - О.М.) про те, що я не звертався до Гепрокуратури з приводу Медведчука. Потім заступника генпрокурора Каська, що провадження закрито. Але якщо не було мого звернення, то звідки подання про злочин з боку Медведчука? Логіка порушена. Складно визначити, кому ж вірити. Хоча Касько, дійсно, телефонував мені в приймальню й говорив, що воно закрито. У будь-якому випадку, у цього кримінального провадження не було юридичних перспектив.

- "Опозиційний блок", представник якого Василь Німченко написав на вас заяву в ГПУ, вважав інакше.

- Це людина Медведчука. Вони використовують цю ситуацію не для тиску на мене, бо це смішно. Швидше, це робиться для того, щоб прозвітувати в Росії перед своїми кураторами. Таке враження, що й форуми Медведчук для цього проводить.

- Ви сказали, що ставите собі за мету вибити Медведчука з мінського процесу. Як це робити?

- Інформаційно-політично для українського суспільства він був делегімітизований ще з самого початку, коли там з'явився. Але справа в тому, що все негативне, що він міг заподіяти, вже зробив - головною проблемою мінського процесу стало змішування гуманітарних питань з політичними.

- Їх треба було розводити?

- Абсолютно правильно. Тому що обмін полоненими не може залежати від політичних рішень. А вийшла одна "солянка". У найскладніші для нас часи українське суспільство тероризували та шантажували нашими полоненими. Це неправильно. Ми спонукаємо ту сторону до тероризму, викрадення людей та захоплення заручників. А Медведчук, який зайшов у процес наче як людина, яка звільняє українських військовослужбовців, насправді зробив все, щоб змішати це з політикою. Наслідком цього є наступ на Конституцію України, зокрема бажання федералізації, про що свідчать й останні заяви Сергія Лаврова. Медведчук теж відновив кампанію з цього питання. Така цілеспрямована робота - вносити зміни в нашу Конституцію, потім розширювати повноваження регіону, а тоді вже вимагати федералізації. Тому Медведчука треба не просто вивести з групи, а й відкрити проти нього кримінальну справу. Я переконаний, що є достатньо доказів для того, щоб його заарештувати та судити.

- Але й терористи в мінському процесі останнім часом просто знахабніли. Нещодавно подали свій так званий "компромісний варіант" змін до Конституції. Як Україні діяти в таких умовах?

- Якщо Україні вдасться витримати цей шантаж шляхом різних дипломатичних, інформаційних, політичних та військових маневрів, то через півроку риторика Росії дуже зміниться. Нам треба робити все, щоб проти неї діяли міжнародні санкції. Без розвалу Російської Федерації та падіння путінського режиму ми ніколи не повернемо собі Крим та не відвоюємо Донбас. Нам потрібно піднятися на цей рівень розуміння. Можливо, десь програвати в тактичних питаннях. Але треба розвалити цю імперію.

- Скільки часу на це знадобиться?

- Вони нас гноблять понад 400 років. Давайте ми за рік їх зробимо й будемо жити нормально. Потрібно, щоб суспільство було мобілізованим. Ми вигнали Януковича, локалізували до кількох районів російську агресію. Думаю, й тут все зможемо зробити. Було б бажання.


Ольга Москалюк, "Цензор.НЕТ"

Источник: https://censor.net.ua/r372486
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх