EN|RU|UK
 Здоровье, Общество
  8332  9

 МАЙДАН: УСВІДОМЛЕННЯ КРІЗЬ ОСВІДУВАННЯ

Минає два роки з часу революції Гідності, а наслідки жорстокого ставлення влади В. Януковича та його "правоохоронців" до протестувальників Майдану не втратили своєї актуальності й сьогодні, наприкінці 2015 року, оскільки винуватців злочину до кінця не виявлено і не покарано. В той час, як сотні осіб, що зазнали різних травмувань, - від побиття міліцейськими кийками до смертельних вогнепальних ушкоджень, - нам відомі, і чекають на справедливість. Саме тому Майдан забувати ще рано. Одним із таких наочних спогадів про недавнє минуле може стати статистичний і фото- матеріал із власних джерел, що був отриманий під час судово-медичного огляду (освідування) 304 майданівців, травмованих переважно 18-20 лютого 2014 року.

Отже, за ініціативи Асоціації незалежних адвокатів України для фіксації тілесних ушкоджень у потерпілих, як доказів злочину у найкоротші терміни після їх заподіяння, викладачі кафедр судової медицини Національної медичної академії післядипломної совіти (НМАПО) імені П. Л. Шупика і Національного медичного університету (НМУ) імені О. О. Богомольця (водночас члени Асоціації судових медиків України), провели судово-медичний огляд (освідування) 304 майданівців, що зазнали травмувань переважно 18-20 лютого 2014 р. Робота виконувалась у позаурочний час, протягом двох тижнів: з 24 лютого по 07 березня 2014 р. у медичних пунктах на Хрещатику, спочатку у приміщенні кафе "Шато" потім у "Будинку лікаря", де одночасно надавалась і медична допомога потерпілим. Після освідування потерпілим надавався "Висновок спеціаліста", у підсумках якого були вказані вид травми, давність і механізм її утворення, ступінь тяжкості тілесних ушкоджень. В подальшому, цей документ міг бути підставою для звернення до правоохоронних органів, призначення судово-медичної експертизи і відкриття кримінального провадження за фактом заподіяного злочину.

Нами був виявлений широкий спектр тілесних ушкоджень: садна, синці, забійні та вогнепальні рани, які були спричинені гумовими палицями, еластичними кулями і картеччю до засобів ударно-травматичної (нелетальної) дії та кулями, шротом і картеччю від вогнепальної зброї, 12 мм металевою кулею типу "Блондо". Термічні, хімічні опіки, контузії, втрати зору і слуху були спричинені від розриву світло-шумових гранат. Окрім цього, характер, об'єм та переважна локалізація ушкоджень дозволила вважати, що світло-шумові гранати були умисно і штучно споряджені "правоохоронцями" додатковими уражаючими компонентами, наслідками яких стали чисельні рани переважно на нижніх кінцівках.

Частину фотоілюстрацій, які були включені до "Висновків спеціаліста", наводимо нижче:

майдан ранение майдан ранение


майдан ранение

Ушкодження від додаткових вражаючих елементів та уламків корпусу світло-шумових гранат

майдан ранение

Ушкодження 12 мм кулею типу «Блондо»

майдан ранение

Забійні рани голови


майдан ранение

майдан ранение

майдан ранение

Вогнепальні ушкодження еластичними кулями до засобів ударно-травматичної (нелетальної) дії

ранение

Вогнепальні ушкодження свинцевим шротом

майдан ранение майдан ранение

майдан ранение

Синці внаслідок побиття міліцейськими кийками

Проведений статистичний аналіз ушкоджень виявив, що із 304 обстежених протестувальників Майдану найбільшу кількість становили чоловіки - 287, жінок було 17 осіб.

Серед тілесних ушкоджень майже у кожного потерпілого визначались забиті рани, садна, синці. Більш детальна інформація наведена у графічному вигляді в абсолютних цифрах.

майдан ранение

Найчастішими об'єктами заподіяння ушкоджень були нижні кінцівки і голова.

майдан ранение


Найбільший обсяг ушкоджень заподіяла вибухова травма. Наслідками розривів світло-шумових гранат були чисельні рани переважно нижніх кінцівок за рахунок утворення уламків від корпусу гранат та додаткових уражаючих компонентів, що умисно і штучно додавались "правоохоронцями" до корпусу гранат. Розриви гранат також супроводжувались термічними, хімічними опіками, контузіями, втратами зору і слуху, що завдали шкоди здоров'ю найбільшій кількості людей - 133. Також можна сказати - на другому місці за кількістю завданих ушкоджень тупі предмети: міліцейські кийки, палиці, руки (стиснуті у кулак), ноги у взутті і т.п. Значна кількість потерпілих - 55 отримали вогнепальні ушкодження: від еластичних куль і картечі до засобів ударно-травматичної (нелетальної) дії до куль, шроту і картечі від вогнепальної зброї та 12 мм металевої кулі типу "Блондо".

Встановлено, що переважна частина ушкоджень у потерпілих, що були нами обстежені, відносились до легких тілесних ушкоджень та легких тілесних ушкоджень, що спричинили короткочасний розлад здоров'я. Середній ступінь тяжкості отримали 14% травмованих і тільки у 2 потерпілих він був тяжким. Такий факт можна пояснити тим, що до нас звернулась лише частина майданівців, оскільки інші сотні потерпілих протестувальників з черепно-мозковими травмами, переломами кісток голови і кінцівок, порушеннями зору, слуху та іншими серйозними ушкодженнями, що супроводжувались довготривалими розладами здоров'я, потребували стаціонарної медичної допомоги і були шпиталізовані у лікувальні заклади.

Наприкінці можемо сказати, що всі синці, садна, рани, переломи і т.д. у простевульників Майдану Незалежності на сьогодні вже загоїлися. А чи загоїлися їхні душевні травми? Важко сказати.


Всеволод Стеблюк полковник медичної служби, доктор медичних наук, професор.
На лютий-березень 201 4 р. - професор кафедри криміналістики і судової медицини Національної академії внутрішніх справ;

Володимир Мішалов - завідувач кафедри судової медицини Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика, доктор медичних наук, професор,

для "Цензор.НЕТ"

VEhrNGRrdzVRelF3VEdaUmMyUkROREJNV0ZGMlpFTTBNRXhXT0RCWlJGRnpUa001TUV4WVVYWmtRelF3VEZZNE1FcElVWFJrUjBFd1RISlNaemxIUTJaT1F6Z3dURVJSZFdSRE1EQk1SRkYyVVQwOQ==
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх