EN|RU|UK
 Политика Украины
  24789  279
Материалы по теме:

 Олег Тягнибок: "Ви будете здивовані нашим результатом на виборах"


Автор: Ольга Москалюк

Про обшуки у колишніх народних депутатів-"свободівців", суди над ними та причини таких дій влади, про плани на місцеві вибори та об’ єднання із "Правим сектором", а також стосунки із колишніми партнерами по Майдану.

Цензор.НЕТ продовжує осінній цикл передвиборчих інтерв'ю. Цього разу ми зустрілися з лідером "Свободи" Олегом Тягнибоком. Понад рік після програшу на президентських виборах про нього мало що було чути. Поки 31 серпня під стінами парламенту не розірвалася граната. Влада звинуватила в цих провокаціях "свободівців". Тепер Олег Ярославович ходить на допити до Генпрокуратури, на суди до однопартійців та проводить безліч зустрічей. Помітно, що ця ситуація його відверто дратує. Він відкрито звинувачує владу у політичних репресіях та не дуже позитивно відгукується про своїх колишніх партнерів по Майдану. Чим наводить на думку, що образа за "кидок" не минула.


тягнибок

"РОЗПОВІДІ РОДИЧІВ ГЕЛЕВЕЯ ПРО ТЕ, ЯК ВРИВАЛИСЯ ДО ХАТИ АНАЛОГІЧНІ ТИМ, ЯК МОЮ 4-РІЧНУ МАМУ ЕНКАВЕДИСТИ ВИВОЗИЛИ ДО СИБІРУ "

- Олегу Ярославовичу, ми з Вами зустрічаємося в досить специфічний день - не минуло й доби після обшуків у "свободівців". Зокрема у будинку колишнього депутата та керівника контрольно-ревізійної комісії "Свободи" Олега Гелевея. У нього правоохоронці пробули близько 15 годин. Що насправді шукали?

- Метою цих дій є залякування "свободівців". Ми бачимо підтвердження чергової ознаки політичного тиску та переслідування "Свободи". Давайте розмірковувати логічно: якщо правоохоронцям потрібно було б знайти якісь докази їхньої версії, обшуки мали б відбутися протягом доби після провокацій 31 серпня. А так минув майже місяць часу. Приходять до тих, хто затриманий, або кому мають вручити підозру. Але тут є питання. У суботу один із речників МВС озвучив чергову брехню: У Гелевея проводять обшук, як і в інших, кому вручено підозру в скоєнні злочину. Однак щодо Олега Івановича цього не було зроблено. Так, його прізвище звучало у фантастичній версії подій Авакова, яку він озвучив під час виступу у Верховній Раді. Але Гелевея навіть жодного разу не викликали на допит ні як свідка, ні як підозрюваного. Хоча він знаходиться в Києві, постійно бере участь у акціях протесту, як-то під Апеляційним судом чи Головним слідчим управлінням МВС. До Гелевея прийшли дуже нахабно. За день до того в родині святували 80-річчя його мами. В хаті було багато гостей - з' їхалися з усієї України її діти, внуки, правнуки. Після святкування вони лягли відпочивати, а о шостій ранку їм влаштували це маскі-шоу.

- Спеціально підгадали?

- Мені важко пояснити, чому так сталося. Але уявіть ситуацію: мама спала, вони залізли у вікна, чоботями пройшлися по ліжку, кинули її на підлогу та приставили до голови автомат. Звісно, 80-річній жінці стало зле, їй викликали "швидку", ледве відкачали. До неповнолітньої доньки увірвалися в кімнату, почали обмацувати. Всіх гостей поклали на підлогу. Розповіді родичів Гелевея про те, як "аваківці" вривалися до хати аналогічні тим, які мені мама розказувала, як її 4-річну енкаведисти вивозили до Сибіру.

тягнибок

Олег Тягнибок і учасник заворушень під Радою 31 серпня Віктор Бурлик в залі засідань Апеляційного суду


Зараз для того, щоб стримувати правоохоронців, тримати їх в рамках закону та слідкувати за тим, щоб нічого не підкинули, під час обшуку мають бути присутні адвокати, журналісти та народні депутати. "Свобода" з самого початку після провокації 31 серпня заявила: ми перші та основні, хто зацікавлені в тому, щоб це слідство проходило чесно, неупереджено, об' єктивно та відкрито. Ми не проти того, щоб проводили слідчі дії. Ми завжди ходимо на допити, засідання судів. Немає жодного випадку, щоб хтось зі "свободівців" уникав цього чи втік, хоч такі можливості були. Наприклад, як то було з Юрком Сиротюком. Ми прийшли до Печерського суду в день, коли рішення про його арешт вже було ухвалено, але ще не озвучено. Приміщення було набито міліціонерами. Їх було близько 60. Через це не могли зайти журналісти та адвокати. Народні депутати ледве по одному пробралися. Ми тоді зрозуміли: ніякого суду не буде. Суддя попросив залишити кімнату, мовляв, робить перерву, щоб її провітрити. Сиротюк спустився вниз, почав виступати на мітингу перед людьми. А в цей час суддя в пустому приміщенні без Юрка, без адвоката оголошує вирок, що його затримано на 60 діб. Йому це переказали. Тоді він міг без проблем сісти в машину й поїхати. Але він повернувся до суду. Не конвой ішов до Сиротюка, а навпаки. Тому нас дивує позиція Апеляційного суду, який залишив його під вартою. Адже його на поруки брав 31 народний депутат, свою підтримку висловили Патріарх Філарет, громади українців Португалії, Іспанії, Британії, різні інститути. Він має купу позитивних характеристик, які в суді зачитували близько півтори години. Хіба можна уявити, щоб така людина не з'являлася на допити? Якою б була б репутація багатьох поважних людей?! Крім того, у нього дружина та двоє неповнолітніх дітей. Він би не тікав. Юрко - український націоналіст. Його дід сидів, батько так само. Він вихований у родині, де боролися за Україну. Тому не комплексує з того, що може бути ув'язненим. В суді нічого не врахували. Навіть те, що Сиротюк реально хворий. Як колишній лікар можу сказати, що полікістоз нирок просто так не лікується. Йому не передаси до ізолятора тимчасового утримання таблетки. Він постійно має ходити на різні процедури, зокрема крапельниці.

- Йому там надають якусь медичну допомогу?

- Ні. Хоч він звернувся із тим, що в нього є такі проблеми. Коли після одного з засідань Апеляційного суду його етапували до ізолятора, п'ять годин з його хворобою нирок протримали "у стакані" - невеликому холодному приміщенні. Після того у нього підвищилися температура та тиск, були напади. Поскаржився на це. Його в кайданках доставили до місцевого фельдшерського пункту, де навіть пігулку для зниження тиску не дали. Сказали, що здоровий.

Час від часу дружина передає Юрку медикаменти. Але це не те лікування, якого він потребує. До речі, обшук у Сиротюка теж був нахабним. Зранку увірвалися, підняли з ліжка дружину та дітей, не дали можливості дочекатися адвоката та навіть відправити хлопців до школи. Хоч ніхто нічого й не збирався виносити. Чому цього не зробити? Це ж навіть суто з моральних понять незрозуміло. Правда, були випадки під час обшуків, коли чекали приїзду адвокатів. Звичайно, поки правоохоронці та наші хлопці-"свободівці" там стояли, була можливість поспілкуватися. Ті розказували: "Мы - бывший "Беркут", но уже переатестованы. А теперь, сволочи майданутые, мы вам покажем и отомстим за этот ваш Майдан. Что, сменили власть? Теперь получите". Таке було в Одесі, Хмельницькому, Києві.

тягнибок

- Вас теж неодноразово викликали на допити до прокуратури.

- На перший допит вони мені повістки не вручили. Але в пресі знову ж збрехали, що я її отримав. Я про це взагалі дізнався з новин. Потім в інтернет викинули повістку. Причому з усіма моїми особистими даними, включаючи місце проживання. Я - людина публічна, не приховую, де живу. Однак їхні такі дії були незаконними. Це ніби незначне, але порушення. Наступного разу написали, що викликають Олега Володимировича, хоча я - Ярославович. Ще й з адресою помилилися - вказали інший номер будинку. Отакий стиль роботи нефахівців міністра Авакова. Для них тут головне - політичне переслідування. Вся історія 31 серпня має цілу низку ознак, які це підтверджують. По-перше, ще не встигла та злощасна граната долетіти, як міністр внутрішніх справ поставив біля себе двох комбатів з "Народного фронту", і вони в стилі "сталінської трійки" не звинуватили, а призначили винного. По-друге, звинувачення стосується всієї партії. А Конституція це забороняє. 61 стаття чітко говорить, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер. Хіба в часи Гітлера та Сталіна могли звинуватити всю організацію. По-третє, таке враження, що відео, яке показував Аваков у Верховній Раді, знімалося в режимі 3D - з різних ракурсів. Це означає, що представник правоохоронних органів замість того, щоб виконати свій обов'язок та унеможливити злочин, його знімає. Виходить, це кіно комусь з самого початку було потрібне.

Ми ж не вперше беремо участь у масових акціях протесту. Починаючи з часів Кравчука, закінчуючи сьогоденням, методи їх проведення ніколи не змінювалися. Перед подібними акціями завжди були попередження, проводилася профілактична розмова. Цього разу ми, згідно з законом, сповістили відповідні органи, де будемо проводити акцію. Влада мала розуміти, що в цей день одночасно під Верховною Радою будуть відбуватися чотири мітинги. Раніше за таких умов їх розводили. Навіть за часів Януковича, коли на одне місце подавали декілька заявок, кожному визначали квадрати, де люди мають стояти. Наприклад, комусь - біля Грушевського, іншим - біля Маріїнки. Перед початком з їхньої сторони приходив керівник і цікавився, хто у мітингувальників займається питанням охорони. Пропонував контактувати, щоб можна було зняти якісь непорозуміння. Але 31 серпня такого не було. Більше того, заступник міністра внутрішніх справ Василь Паскал давав вказівки кидати назад ті шашки, які летіли в них. Хоч вони мали їх гасити. Коли натовп накручений, в такій ситуації він ще більше дратується. Отак вони провокували людей. Є ще відео, яке не показують, де правоохоронцям була дана вказівка наступати та застосовувати сльозогінний газ. Крім того, там ще були штатні провокатори - люди в цивільному. От де треба проводити слідство.

тягнибок сиротюк

Олег Тягнибок і Юрій Сиротюк

- Аваков ще говорив, що Ви, Ігор Кривецький та Юрій Сиротюк зустрічались напередодні тих подій із головними підозрюваними у справі. Це правда?

- Повна маячня. Вони намалювали мотив та свій фантастичний сценарій злочину. А тепер підганяють слідство під цю версію. Наприклад, після затримання Ігоря Гуменюка від нього вимагали зізнання не в тому, що він кидав гранату, а що він є членом "Свободи". Хоча це не так. Заарештовані хлопці розказували, що до них в камери селили "підсадних качок". Зокрема є такий провокатор на прізвисько Чеченець, у якого наколота на тілі свастика. Він на них психологічно тиснув. Хотіли, щоб хлопці сказали, що Тягнибок ледь не особисто вклав Гуменюку гранату в руку. Тому й зараз у "свободівців" обшуки проводять - бо у них там нічого не клеїться. Це сьогодні вони можуть понтуватись. Але коли почнуться публічні суди, всі побачать, що їхні докази нічого не варті. Хоча працює група із 44 слідчих. Не рахуючи ще близько 20 з прокуратури.

"ВСІМ ОБЛАСНИМ ОРГАНІЗАЦІЯМ ОГОЛОШЕНО: ХТО ЯК МОЖЕ, ТАК І ВИПЛИВАЄ"


- Всі ці події - обшуки, суди відбуваються напередодні місцевих виборів. Не виключено, що це негативно відобразиться на ваших рейтингах. Що будете з цим робити?

- Нам наплювати на наші рейтинги. Так було завжди. Ми - націоналісти. Зібралися в партію, тому що світоглядно є однаковими. Як би це високопарно не звучало, але нас турбує Україна, українці, реалізація вимог Революції гідності - ліквідація наслідків правління режиму Януковича, недопущення реваншу та докорінна зміна системи влади в країні. Якби ми хвилювалися за рейтинги, навіть на Майдані себе по-іншому поводили б. Треба було лиш додати пару крапель популізму, і вони б зростали. Але чи було б це на користь державі? Ні. На той час ми йшли на жертви заради перемоги над режимом Януковича.

Коли я виступав на нашому останньому з' їзді, сказав: "Сьогодні, коли політично репресують націоналістів, зокрема наших побратимів-"свободівців", у нас перше, що є на порядку денному, це не вибори. Вони все одно відходять на другий план. Зараз головне - боротьба проти репресій та реваншу диктатури". Ці мої слова зустріли бурхливими оплесками.

- Але від походу на вибори ви все ж не відмовляєтеся.

- Ні. Ви будете здивовані нашим результатом на виборах.

- На що ви розраховуєте?

- Для нас не стільки важливий відсоток, який ми будемо набирати, як збільшення географії представництва у місцевих радах. Ми собі ставимо завдання: мати свою фракцію в кожній обласній, міській раді та більше міських голів. Хоча скажу відверто: в таких складних умовах ведення виборчої кампанії партія ще не була. По-перше, понад тисячу людей, кращих з кращих, на фронті. Якщо комусь з них вдасться на два тижні піти у відпустку, це буде велике щастя. Але ви ж розумієте, що за цей час провести повноцінну кампанію нереально. По-друге, багато членів партії задіяні у волонтерській службі. По-третє, немала кількість ходять на допити та знаходяться під слідством. Наприклад, зараз викликають керівника волинської "Свободи" Анатолія Вітіва. У нашої партії на Волині - серйозні позиції. А Вітів змушений не виборами займатися, а їздити на допити, не знаючи, чи повернеться після чергового з них. Певне, йому теж будуть створювати деякі проблеми. Бо коли робили обшук у Гелевея, не тільки він був "паралізований". Наші депутати, які знаходилися в Києві, Андрій Іллєнко та Юрій Левченко, були змушені там сидіти. Наші юристи так само, як-от Сидір Кізін - голова Житомирської обласної організації. Керівник юридичної служби "Свободи" Олег Бондарчук замість того, щоб перевіряти правильність оформленні документів наших кандидатів, бігає по судах. Ми ж нікого не кидаємо. Даємо адвокатів не тільки нашим, але й іншим людям, хто йде по справі 31 серпня. Бо у них немає можливостей найняти своїх.

Далі - Ігор Швайка, якого хочуть взяти під варту, є кандидатом на посаду мера Харкова та головою харківської організації. Він займається виборчим процесом в цій області. Едуард Леонов, який зараз під домашнім арештом, йде на мера Ужгорода, керує закарпатським крилом. Ігор Степура, голова Кіровоградської обласної організації, під домашнім арештом. Сиротюк - перший номер в списку до Київради, сидить в ізоляторі. До речі, його висунули ще до арешту. Я вам розкажу, за яким принципом ми розглядали це питання. У нас було декілька кандидатур - народні депутати сьомого скликання, які мешкають і працюють в Києві. Це Богдан Бенюк, Андрій Мохник, Олександр Мирний, Юрій Сиротюк. У столиці волонтерський рух є розширеним. А Юрко є заступником голови "Свободи" з воєнних питань, курує легіон та волонтерську службу. Він як раз був яскравою кандидатурою, хоч у всіх кандидатів були свої плюси. Навіть думали: якщо висуваємо Мирного на мера, то зробити його першим номером списку. Але врешті вирішили інакше. Ми в даному випадку не намагалися нікого наслідувати чи мавпувати. Це наше рішення.

- Скільки збираєтеся витратити коштів на виборчу кампанію?

- Всім обласним організаціям оголошено: Хто як може, так і випливає. Як голова партії, я навіть фізично не маю часу проводити зустрічі з потенційними меценатами. Ми будемо проводити загальноукраїнську "шапкову" кампанію - будуть ефіри, зовнішня реклама. Але наші бігборди ми замовили ще в липні.

-Тоді де взяли гроші?

- Мали внутрішньопартійні.

"ЗАРАЗ ЯЦЕНЮК ХОЧЕ ПРОДАВАТИ ПРИБУТКОВІ СТРАТЕГІЧНІ ПІДПРИЄМСТВА. ЦЕ ІДІОТИЗМ"

- Ігор Кривецький (колишній нардеп, якого вважають "сірим кардиналом" партії . - Цензор.НЕТ) продовжує фінансувати "Свободу"?

- Так. Він є одним з основних фінансових донорів партії. Це не просто фінансист "Свободи", який дає гроші, а потім вимагає за це якісь дивіденди, як це відбувається в інших політичних силах. Кривецький понад 10 років є членом партії. Він родом з Турківського району Львівської області, де була та ще бандерівщина. Походить з міцної бандерівської родини, тому отримав відповідне виховання з малих літ. Тобто ця людина у нас не є випадковою. Це не просто Тягнибок знайшов якогось спонсора. Він тими цінностями жив все своє життя. Його не Тягнибок призначав заступником голови партії та керівником економічної ради, а обирав з' їзд. Причому робив це неодноразово.

Економічну раду ми створили після виборів 2006 року, де ми набрали 0,36 відсотка. Це була така група підприємців - членів партії та її прихильників. Вони - успішні та заможні люди з різних куточків України. Самі захотіли об'єднатися. Почали періодично зустрічатися. Кривецький на якомусь етапі проявив свої організаційні здібності, тому з рядового члена партії його висунули та обрали на таку посаду. Ми винайшли ідеальну формулу нашого співіснування з економічною радою, яка є частиною партії. Ми знайшли, в чому вигода Кривецького, Гелевея та інших - це економічні пункти програми партії. Коли підприємець, особливо представник середнього класу, читає, що ми хочемо зробити в країні, підтримує нас. Він розуміє, що вкладає кошти в "Свободу" не лише тому, що вона відповідає його життєвим цінностям. А й через те, що усвідомлює: коли ця партія прийде до влади, внесе та ухвалить свої закони, йому особисто це буде вигідно.

Але суть економічної ради полягала не лише в тому, щоб підприємці давали партії гроші. Йшлося й про використання можливостей. Наприклад, картки на пальне, друк поліграфії чи дешевий папір. У того ж Гелевея був супер-бізнес - мав спільне підприємство з індусами. Постачав в Україну 70 відсотків друкарської фарби. Маючи таку людину, друк газет та листівок нам обходився набагато дешевше, бо він навіть по бартеру домовлявся. За часів Януковича цей бізнес знищили. Інші члени нашої партії є власниками чи співласниками готелів.

- Знову ж це Кривецький.

- Та й Ігор Мірошниченко, який є співласником одного з готелів Києва. Коли до столиці приїжджають наші партійці на семінари, їм надають зали для конференцій. Ми тим самим економимо.

До речі, коли ми були на Майдані, бачили, як наші колишні партнери списують гроші. Наприклад, оренда сцени. Спочатку нам давали кошторис із фантастичними сумами, який ділили на трьох. В певний момент ми сказали: "Стоп, хлопці, а давайте порахуємо та спробуємо зекономити". Виявилося, що ми кожен день платимо 25 тисяч доларів за сцену. Знаете, що тоді зробив Кривецький? Купив її за 200 тисяч доларів. Бо ніхто не знав, скільки ми ще мали стояти, але розуміли, в які кошти це може вилитися. Ми це питання перекрили. Зробили це безкоштовно - з Яценюка та Кличка нічого не взяли. Ще одна тема - Самооборона Майдану. Її члени від нас отримували гроші. А "Свобода", яка тримала Київраду, Жовтневий палац, готель "Україна", робила це безкоштовно. Бо ми ж ідейні. Це ж революція - наша спільна справа. А виявилося, що дехто на цьому заробляв гроші.

- Саме під час Революції гідності народилася така політична сила, як "Правий сектор". На місцеві вибори вона не піде. З'їзд "Свободи" вирішив, що Ви можете запропонувати їхнім окремим представникам бути у вашому списку. Про що вже вдалося домовитися?

- Ми давно підтримуємо контакти з керівництвом "Правого сектору". Неодноразово проводили спільні акції. Наприклад, марш на день народження Бандери чи то наукові конференції. Оскільки зараз загострилася ситуація із посиленням політичних репресій проти націоналістів, назовні ще більше піднялася тема об'єднання націоналістичного руху. Ми вдячні "Правому сектору" за те, що після провокацій 31 серпня та арешту "свободівців", вони нас підтримали. Зокрема й за те, що Дмитро Ярош, як народний депутат, взяв на поруки Сиротюка. Саме в той час ми проводили наш з' їзд, де поміж інших піднімали тему наших взаємостосунків з іншими націоналістичними організаціями. Мені, як голові партії, з'їзд доручив - зустрітися з Ярошем та обговорити посилення нашої співпраці. Вирішили, якщо "Правий сектор" матиме бажання делегувати своїх окремих членів, ми залюбки зможемо взяти їх у свої списки в різних регіонах. Це було одностайне рішення. Потім я був із робочою поїздкою у Дніпропетровській області. В той час Ярош там лікувався. У нас вийшла хороша, конструктивна та дружня розмова. Домовилися про те, що ми створимо робочу групу, яка буде напрацьовувати подальшу "дорожню карту" об'єднання націоналістичного руху в Україні. Думаю, на початку жовтня ми зможемо сказати щось конкретніше. Але щодо питання включення до списків, вони залишаються на своїй позиції не брати участі у виборах та своїх людей нікуди не делегувати. Дмитро сказав, що в них є інші завдання. Ми поважаємо їхнє бачення. Але розуміємо, що той фундамент, який набере "Свобода" зараз, буде основою нашої спільної участі на парламентських виборах. Натомість у наших списках ітимуть представники інших націоналістичних організацій. Це Конгрес українських націоналістів та Організація українських націоналістів. До речі, в Києві по наших списках піде делегована від ОУН відома медсестра Ірина Іванюш на псевдо Лютик.

Наші мікросередовища з "Правим сектором" трохи відрізняються. Але ми набагато ближчі один до одного, аніж до когось іншого. Із ідеологічних міркувань нам з ними працювати легше, аніж було із "Батьківщиною" та Кличком. Пригадую, що наші друзі по Майдану мене ледь не прибили, коли ми завалили пам' ятник Леніну у Києві 8 грудня. Зрозуміло, тоді ми були разом, щоб усунути режим Януковича. Але бачення про те, як будувати країну, у нас різне. Зараз Яценюк хоче продавати прибуткові стратегічні підприємства. Обленерго всі хочуть віддати в приватні руки. Це ідіотизм. Такого не можна робити під час війни. Так само налаштовані продавати землю сільськогосподарського призначення. Ми проти того. У минулому парламенті нам доводилося узгоджувати наші дії із партнерами-лібералами, що було дуже складно. Коли наші міністри входили до уряду Яценюка, у них були зв' язані руки. Певний час вони були змушені йти у загальній канві. Але потім перестали голосувати на засіданнях Кабміну за ідіотські пропозиції прем'єра. Той почав їх публічно карати. Буквально за кілька тижнів через інформаційну війну у масовій свідомості з ненайгірших міністрів зробили найбільших корупціонерів. Це приклад підлої та цинічної боротьби зі своїми партнерами. Дійшло до того, що все суспільство запевнили, що проти Швайки та Мохника відкрито купу кримінальних справ. Наш депутат Левченко подав офіційний лист до Генеральної прокуратури, щоб їх озвучили. Прийшла відповідь, що таких немає. Сьогодні на Швайку є лише одна - за події 31 серпня. Отак вони відверто та цинічно брешуть.

Ольга Москалюк, Цензор.НЕТ

Перше інтерв'ю з цього циклу, яке Цензор.НЕТ дав лідер "Громадянської позиції" Анатолій Гриценко, читайте тут.Источник: https://censor.net.ua/r354057
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
Страница 3 из 3
<<<1 2 3
Страница 3 из 3
<<<1 2 3
 
 
 
 
 
 вверх