EN|RU|UK
 Политика Украины
  21102  80

 Як "взули" армію


Автор: Тетяна Чорновол

Парламентський комітет ВР з нацбезпеки і оборони продовжує виявляти, хто багатіє на війні. Наразі настала черга покласти край корупційній складовій в закупівлі Міноборони черевиків хромових з високими берцями. Передусім, хочу подякувати міністрові оборони Степану Полтораку, згідно з рішеннями якого забезпечено максимальну прозорість у діях тендерного комітету МО, що дозволяє суттєво зменшити мега-рентабельність постачальників Міноборони – тендерний комітет вже заощадив державі понад 300 млн грн. Однак, коли корупція закладається в "Технічних умовах" закупівлі, провести чесний конкурс неможливо, від тендерного комітету це не залежить.

Адже яким би чесним не був конкурс і переговорна процедура - все одно виграє той, хто треба з потрібною ціною. Тому наш комітет вимагає, щоб на результат нашого розслідування була відповідна реакція правоохоронних органів та міністра оборони.

Почну з того, що нагадаю, що затримка з забезпеченням збройних сил взуттям та формою зірвала графіки мобілізації і демобілізації. І цілком очевидно в цьому була винна корупція. Адже організувати закупівлю з "відкатами" об'єктивно важча процедура ніж провести чесні торги.


Берці " Талан"


Кричуща ситуація по берцях: в цьому році всі 28 лотів виграло одне підприємство - ТОВ "Таланлегпром". А це залізне правило: бачиш монополію - шукай корупцію. Шукали ми не довго, навіть копнули не глибоко…Виявляється, ця єдина фірма з легкістю перемагала на тендерах, тому що спеціально під неї 16 квітня цього року в МО були затверджені технічні умови (ТУ У 15.2-0034022-072:2015).

Ось так виглядає секрет їх виняткового успіху:


берцы


Це сторіночка з Технічних умов, якими регламентується, які черевики хромові з високими берцями потрібні Мінобороні. Конкретно ця сторінка демонструє, що саме таким повинен бути малюнок підошви берця. І чи випадково він повністю наслідує малюнок підошви, яку ллє ТОВ "Таланлегпром"?

Інші виробники мають інші малюнки. Однак тим, хто розробляв це ТУ було байдуже, що підошва з іншим малюнком теж може бути якісна і відповідати всім потрібним тактико-технічним характеристикам, головне - подавай цей малюнок. А подати взуття з таким відбитком міг лише один виробник, який відповідно і виграв усі тендери. Звичайно інші виробники могли обладнати виробництво новим штампом для відливу потрібного малюнку підошви. Однак для цього потрібно було витратити додаткові 2 млн. грн, і виробники міркували і не безпідставно, що це викинуті на вітер гроші. Адже, якщо технічні умови наперед виписані під "свого" виробника, значить це комусь потрібно.

В комітет надійшов лист від іншої фірми ТОВ "Валтекс", що їх підприємство готове постачати мінобороні високі берці у відповідності до ТУ проте зі своїм малюнком підошви за 1150 грн.

Міноборони закупило 250 тисяч пар берців за 340 млн. грн. Пара коштувала - 1415-1420 грн. При чому ТОВ "Таланлегпрому" отримав передоплату за продукцію в розмірі 50% суми договору.

Позаяк берцям ТОВ "Таланлегпром" не було альтернативи, фірма могла загнути будь яку ціну. Тому те, що вони завищили ціну лише на 300 грн у порівнянні з ринком, було дуже шляхетно з їх боку. Звісно це я іронізую. Нечувано вигідні умови!

Отже при ціні ТОВ "Валтекс" Міністерство могло зекономити 70 млн. грн. Але з таким виписаним під одного виробника ТУ ніякої конкуренції бути не може, і ніякі електронні торги не зможуть забезпечити проведення чесного конкурсу, нажаль.

Фактично, можна говорити про те, що для армії за 70 млн. грн придбали наступний предмет закупівлі: слід від копняка. 70 млн - це і є різниця між ринковими цінами та ціною "Талана", яка захищена малюнком на підошві.

До речі, відомо, хто автор технічних умови з малюнком під конкретного виробника. На фото ТУ стоїть підпис посадовця, який їх розробив та подав на затвердження - це керівник робочої підгрупи і Лесник К.О., якого працювати в міноборони запросив радник Президента Юрій Бірюков.

Бронежилети "Темп"

З бронежилетами ситуація, на жаль, аналогічна.

З початку АТО було закуплено 139 тисяч бронежилетів, на які міноборони витратило більше 700 млн. грн. Всі лоти, як і у випадку з берцями виграла одна єдина компанія ТОВ "НВП"Темп 300". І секрети її успіху мають той самий рецепт - ТУ під конкретного виробника.

Технічні умови МО прописані під темпівську торгову марку - бронежилет "Корсар". В тендерній документації, так і написано, що предмет закупівлі бронежилет "Корсар 4" або еквівалент, "Корсар М3-4" або еквівалент. І хоча інші учасники ринку прискіпливо копіювали бронежилет "Корсар" і теж подавалися на торги, все було безрезультатно. Або у них виходив дорожчий еквівалент "Корсару" ніж у "Темпу", або такий, що не відповідав технічним умовам. І тільки так, або так. Третього не виходило. І тільки зараз вдалося розгадати секрет успіху "Темпу", над яким виробники билися півтора року.

Допоміг комітету ВР виробник бронежилетів ТОВ "Рада". Вони купили на чорному ринку темпівський бронежелет "Корсар". Він був з паспортом, можливо волонтерського походження, а може вкрадений з армії. Зрештою, його походження не так важливе, бо згідно з паспортом він відповідав всім армійським ТУ.

документ
документ


В червні цього року була розпочалася чергова тендерна процедура з закупівлі бронежилетів за лотом: "бронежилет "Корсар М3с-1-4" або еквівалент" в кількості 11 тисяч штук.

ТОВ "Рада" також, прийняло участь в переговорній процедурі, і згідно вимог мінобороні надало на перевірку відповідності ТУ зразок бронежилету власного виробництва, що був еквівалентом "Корсару" під назвою "Оберіг-4".

Однак, певно, як ви вже здогадалися еквівалент "Корсару" насправді був оригінальним "Корсаром" темпівського виробництва, лише зі споротими нашивками "Корсар" і пришитими новенькими- "Оберіг". І як ви гадаєте, який був результат перевірки відповідності бронежилету "Корсару М№с-1-4", який мав паспорт, що він відповідає технічним умовам на відповідність тим самим технічним Умовам того самого "Корсару М№с-1-4"?! Не повірите, "Оберіг" не підійшов, договір МО був підписаний знов з ТОВ "Темп 300"!

"А чим же ми не підійшли?", -все намагалося довідатися у заступника департаменту з тендерних закупівель Нелі Стельмах ТОВ "Рада". "Прийомка встановила, що ваш зразок не відповідає технічним умовам", -така була відповідь. Виробники намагалися отримати офіційний лист однак все, що вони отримали це експертні висновки на сайті міноборони.

Ось скріншот цих висновків. Можна було би читати і сміятися, якби не хотілося плакати.

Адже виявилося, що фальшивий "Оберіг" і оригінальний "Корсар М№с-1-4" виробництва "Темп 3000", не відповідає Технічним умовам бронежилета "Корсар М№с-1-4" розробленого "Темпом".

документ

Правда абсурд? При чому вперше за півтора року ми отримали унікальну можливість дізнатися чому "2" не дорівнює "2".

В нашому випадку тому, що у бронежелету "Корсар М№с-1-4" "гнучкий захисний пакет переду та спини має 16 шарів кевлару" натомість в ТУ бронеж и лету "Корсар М№с-1-4" -18 шарів. Відсутній прошарок антирикошетного пластика тощо…

Що це означає?

Перше: або злочин вчинили посадові особи МО, що зробили фальшивий експертний висновок.

Друге:або на пару з посадовцями міноборони злочин вчинило ТОВ "Темп 300", що втюхує армії бронежелети, що не відповідають технічними умовами, які, абсурд, але писалися під них.

Відповідно в мене вже є найголовніше запитання: той експертний висновок на сайті міноборони означає, що всі бронежелети ТОВ "Темп 300" "Корсар М№с-1-4", що були поставлені в армію мають 16 шарів кевлару замість 18 і не мають антирикошетного пластика (це коли куля потрапляє в жилет і рикошетить в бійця поряд)? І ми передамо всі ці речові докази слідству…

До речі, це буде не перша кримінальна справа відносно "Темпу". Військова прокуратура вже розслідує кримінал в діях цього виробника, який намагався вкрасти ПДВ. Справа в тому, що минулого року виробники бронежилетів для міноборони були звільнені від ПДВ. Однак в ціну бронежилетів для армії "Темп" продовжив закладати додаткових 20%. Цитую ухвалу Печерського суду: "Не зважаючи на зміни в законодавстві щодо порядку нарахування та сплати ПДВ в укладених до грудня 2014 року ТОВ НВП "Темп 300" договорах-постачання ПДВ зазначався на загальних підставах. ….були оплачені ТОВ "Темп-300" кошти в сумі 30.699718 грн., що є збитком міністерству оборони.

Також це не перші проблеми "Темпа", у царині фактичної невідповідності ТУ. Комітет має в своєму розпорядженні акт службового розслідування військової служби правопорядку збройних сил датований липнем 2014 року. В ньому йдеться про те, що згідно ТУ бронежилет "Корсар" четвертого класу захисту повинен захищати від снайперського ураження гвинтівкою СВД.

Однак, коли служба перевірили вже закуплені МО бронежилети виявилося, що кулю з СВД виробництва 73 року бронежилет витримує, а куля виробництва 89 року прошиває його наскрізь.

При чому патрони різних років виробництва мають однакове маркування, отже згідно ТУ жодних порушень не має.

Дешевизна "Темпа" нам дорого коштує. ТОВ "Темп 300" економить на комплектуючих, використовує технічний, а не балістичний кевлар (від намокання його захисні функції різко падають), не збалансовує плити (це зайве навантаження на хребет, такий бронежилет неможливо довго носити), економить на розмірі бронеплит, не додає комплектуючі.

Держава витратила на цей час на закупівлю бронежилетів більше 700 млн. грн. За ці гроші можна оснастити армію справді якісними засобами балістичного захисту, а не економити копійки, ризикуючи життям воїнів. А ми продовжуємо закупівлі у монополіста де низька ціна вимірюється низькою якістю. І згідно з умовами ТУ - не можемо відновити конкуренцію.

А тепер підіб'ємо підсумок: корупція в МО зосереджена вже не на етапі проведення торгів - а на етапі визначення технічних умов під одного виробника. Тому комітет з нацбезпеки та оборони звертається до правоохоронних органів встановити, хто стоїть за схемами з використання ТУ.


Тетяна Чорновол, народний депутат, для "Цензор.НЕТ"


Источник: https://censor.net.ua/r352174
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх