EN|RU|UK
 Экономика
  13624  144

 Системне пограбування державного "Укргазвидобування"


Автор: Тетяна Чорновол

Кому йде вітчизняний газ? Населенню? Не тільки! З нього фінансується політична корупція в Україні. Приватний власник експлуатує свердловини, збудовані за державний кошт, а газ продає промисловому споживачу. Прибутками він повинен ділитися з державою, проте зазвичай офіційні прибутки мінімальні, бо вони виводяться в тіньовий сектор економіки.

"Газові барони" не платять ренту, зате фінансують цілі фракції та групи

Ця тема зачепила мене за живе на засіданні уряду невдовзі після Майдану, де проблема була чітко і лаконічно продемонстрована у вигляді такої таблички.

газ схема


Поясню: це схема реалізації газу, який добувався в Україні в 2013 році. Газ вітчизняного видобування по закону повинен іти на потреби населення, однак лише в тому випадку, коли частка державної власності структури, що його видобуває, перевищує 50%. Інакше можна реалізувати газ промисловому споживачу. Як відомо, населення має соціальну ціну на газ, а промисловість платить по повній.

Так от, прошу звернути увагу на табличку: те що пішло наліво - кошти, отримані від реалізації вітчизняного газу промисловому споживачу, направо - кошти отримані від реалізації вітчизняного газу для населення.

Як бачимо, в лівій кишені (це в основному приватна кишеня) - 28,7 млрд грн., а в правій кишені (це виключно державна кишеня) - 5,5 млрд грн.

І це при тому, що наліво об'єм газу куди менший ніж направо. Для потреб населення було видобуто 15 млрд. кубометрів вітчизняного газу, а для промислового споживача 6 млрд. кубометрів.

Також зауважу, що в лівому секторі розкошує така цікава форма господарювання, як приватні підприємства, що добувають газ по договорах спільної діяльності з державними видобувниками.

Це означає наступне: приватний власник експлуатує свердловини, збудовані за державний кошт, а газ продає промисловому споживачу. Прибутками він повинен ділитися з державою, проте зазвичай офіційні прибутки мінімальні, бо вони виводяться в тіньовий сектор економіки.

Як це робилося і робиться: державне "Укргазвидобування" передає в спільну діяльність свердловини, приватний інвестор вкладає кошти, роботи, послуги. Позаяк частка держави розмивається менше 50 %, фактично кошти, роботи, послуги інвестор надає сам собі. Також в договорах, всіх без винятку прописано, що газ реалізує приватний учасник спільної діяльності. В часи Президента Януковича виведені в тіньовий сектор економіки прибутки з продажу цього газу йшли на збагачення Сім'ї.

В 2014 році урядом була здійснена спроба спрямувати ці кошти в бюджет. Для цього було прийняте рішення збільшити рентну плату на газ, добутий в рамках угод про спільну діяльність до 70% (поетапно - перший квартал 2015 року 60%, другий 65%, з третього 70%). В кінці 2014 року Верховна Рада за це проголосувала.

Було розраховано, що нові рентні ставки в 2015 році дадуть 21 млрд. грн. в державний бюджет, що на 11 млрд. грн. більше ніж в 2014. Чималу частину цих додаткових доходів планувалося отримати якраз з рентної плати з договорів спільної діяльності (близько 5 млрд. грн).

Щоб уникнути штучного заниження рентних платежів через схему продажу газу через мережу буферних компаній, коли перший покупець купує газ по заниженій ціні, рентна плата була прив'язана до граничної ціни, яку встановлює НКРЄ для промислових споживачів.

Підняття рентної плати повинно було стати ефективним способом розв'язання проблеми "фірм-паразитів", що присмокталися до державних свердловин.

По-суті, 70% ренти означало, що держава отримає своє. І тоді байдуже, що бенефеціари приватних структур, що експлуатують газові свердловини, - вчорашні менеджери Януковича, що вони ховають прибуток, і далеко не в повному обсязі платять ПДВ…

Однак мною було з'ясовано - закон запрацював 50 на 50. Хороша новина- найбільший оператор спільної діяльності - чесно платить в бюджет. Погана новина: газові барони, які після Майдану зуміли засунути своїх людей в керівництво "Укргазвидобування" , продовжують працювати за схемами часів Януковича, майже не платять ренту. Натомість "легкі гроші" газового бізнесу масово йдуть на хабарі чиновникам та політикам.

Про негативну ситуацію, що склалася з оподаткуванням спільної діяльності з видобутку вітчизняного газу, розкажу на прикладі однієї фірми ТОВ "Надра геоцентр". Фактично йтиметься про грабунок держави, який потребує негайного реагування всіх вповноважених відомств та правоохоронних структур.

ТОВ "Надра геоцентр" - дзеркало української корупції

Договір ПАТ "Укргазвидобування" з ТОВ "Надра Геоцентр" про спільну діяльність був підписаний в останні дні роботи уряду Януковича в 2007 році.

Ця фірма була створена незадовго перед тим в інтересах Віктора Януковича, який вирішив збагачуватися на добутку вітчизняного газу. Газовий бізнес Януковичу тоді організовував міністр екології Василь Джарти.

Тому ТОВ "Надра геоцентр" було зареєстровано за адресою бек-офісу Джарти (Київ, Боричів Тік, 35) , на дверях якого висіла табличка "Приймальня народного депутата Віталія Борта", партнера Василя Джарти. Керівником фірми був Денис Юрійович Курило. Він як адресу своєї реєстрації в базі податкової вказував квартиру № 58 по вул. Павлівська, 26-41, в місті Києві. Згідно з базою податкової, в цій самій квартирі "проживав" ще один виходець з Макіївки - Нахлупін Віталій Германович. В 2007 році Віталій Германович був радником міністра навколишнього середовища Василя Джарти, близькою до нього людиною. Отже, коло замкнулося, ми бачимо, що ТОВ "Надра Геоцентр" організовував саме Джарти.
Однак, коли в уряд прийшла Тимошенко, "Надра геоцентр" в авралі змінив керівництво та засновників, щоб ускладнити державі процес розірвання договорів. В результаті, на цей напрямок був поставлений новий менеджер - директором ТОВ "Надра Геоцентр" став Олександр Онищенко (Кадиров). Після Майдану і втечі бенефіціару бізнесу Віктора Януковича Онищенко став його фактичним власником.

Те, що ТОВ "Надра Геоцентр" були бізнесом Сім'ї, підтверджує масова передача нових свердловин від "Укргазвидобування" згідно з новими додатковими угодами в час президентства Януковича. В 2010 році було передано 6 свердловин, в 2011 - 5 свердловин, в 2013 - 25 свердловин. Цікаво, що остання додаткова угода була підписана в день початку Євромайдану.

В результаті, в 2014 році ТОВ "Надра Геоцентр" тільки офіційно вийшли на 118 млн. кубометрів добутку газу і 121 тисяч тон газового конденсату. За перший квартал 2015 року ТОВ "Надра Геоцентр" видобули 69 млн. кубометрів газу та 3,5 тисячі тон газового конденсату.

газ документ


Причому йдеться лише про офіційний видобуток, 90% свердловин не оснащені вузлами комерційного обліку, що дає можливість маніпулювати з видобутими об'ємами вуглеводнів.

Отже, ТОВ "Надра геоцентр" навіть офіційно демонструє великий об'єм видобутку. Однак, всі роки діяльності фірма показувала мінімальний прибуток. Тому "Укргазвидобування" ніколи не отримувало вигоди від примусового шлюбу.

Тепер перейду до сучасності. Проаналізувавши отримані дані про сплату податків ТОВ "Надра Геоцентр" можна говорити про мега-корупційну схему, про пограбування держави, яка недоотримала сотні мільйонів грн податків від фірми, що експлуатує державні свердловини.

А тепер опишу, за якими схемами працює ТОВ "Надра геоцентр", на жаль, це системна проблема, більшість суб'єктів, що мають договори спільної діяльності з "Укргазвидобуванням" працюють аналогічно.


документ

На табличці зверху подані граничні ціни НКРЕ 2015 року для реалізації газу промисловому споживачу.

Однак оператор спільної діяльності ТОВ "Надра геоцентр" ЗАВЖДИ реалізував газ за заниженими цінами.

Оскільки штучно занижена ціна продажу газу, бюджет також недоотримає ПДВ, і нарешті компанія просто не має коштів на сплату ренти, яка прив'язана до ціни НКРЕ.

Ось ще трохи конкретики, як ТОВ "Надра Геоцентр" виводять кошти в тіньовий сектор економіки.

В 2014 році ТОВ "Надра Геоцентр" продавали газ в основному ТОВ "Морісель груп". Зокрема 23 млн. кубометрів газу були продані за середньою ціною 4 700 грн. з ПДВ за тисячу кубометрів, потім ТОВ "Морісель груп" продало їх ТОВ "Газтранспроект" за середньою ціною 9 600 грн. (з ПДВ) за тисячу кубометрів. До речі, я спробувала знайти офіс ТОВ "Морісель груп". Проте успіхів не досягла. За адресою Київ, Північна 46, офіс № 2 замість серйозної фірми, що продає великі обсяги газу, мені пощастило знайти лише спортивний зал. Тобто ТОВ "Надра Геоцентр" мало справу з фіктивною фірмою, через яку власник ТОВ "Надра Геоцентр" Онищенко виводить прибутки в тінь.

Зокрема, ТОВ "Морісель груп" надувало ціну на газ. Це означає, що повинен виникати прибуток, що тягне за собою сплату податку на прибуток, треба перераховувати в бюджет велику суму ПДВ.

Однак, ТОВ "Морісель груп", що в 2014 році продало ТОВ "Газтранспроект" 33 мільйонів кубометрів газу ТОВ "Надра Геоцентр", ТОВ фірма "Хас", ТОВ "Карпатинадраінвест" та інших видобувних структур Онищенка відзначилося тим, що заплатило податків до бюджету в загальній сумі …1 673 грн.

А все тому, що у ТОВ "Морісель груп" були… "великі" витрати. Фірма активно купувала фіктивні послуги та товари, тим самим виводила прибуток та мінімізувала оподаткування через формування липового податкового кредиту. Наприклад, 63 млн. грн було перераховано на фіктивне ТОВ "Алондо лтд", по 25,5 млн. пішло ТОВ "Бреттон", ТОВ "Одін груп сервіс", ТОВ "Центр парітет", ТОВ "Антонг груп". Тобто 184 млн. грн. реальних прибутків було просто сховані від оподаткування та виведені в готівку.

В 2015 році фіктивне ТОВ "Морісель груп" було замінено на фіктивне ТОВ "Ленстер компані", яке за перший квартал 2015 року встигло продати "Газтранспроекту" 83 млн. кубометрів газу видобутого фірмами Онищенка (Кадирова) за 909 млн. грн. за тією самою схемою. Тобто компанії Онищенка, що добувають газ за одговорами спільної діяльності, продавали газ за заниженою ціною "Ленстер компані", а вона в свою чергу продавала наступному учаснику ланцюга ТОВ "Газтранспроект" за ринковими цінами. Кошти в основному виводилися через ТОВ "Аделакс" завдяки закупівлі неіснуючих пально-мастильних матеріалів та послуг - 392 млн. грн. за перший квартал. Причому було сформовано липового податкового кредиту на суму 65 млн. грн. Тобто ці кошти мусили потрапити в бюджет, але не потрапили.

А далі ТОВ "Газтранспроект" вже продав газ реальному споживачу за ринковою ціною серед цих споживачів: Дніпровський металургійний комбінат ім. Дзержинського (що контролюється росіянами), Маріупольський металургійний комбінат Ілліча (контролюється Ахметовим), державне ПАТ "Центренерго". Щоправда, і на цьому етапі не виникало великих сум податків в бюджет, бо "Газтранспроект" окрім реальних споживачів має операції з транзитним підприємством з ознаками фіктивності, як ТОВ "Скела терціум", ТОВ "Укренергохолдинг", щоб мінімізувати оподаткування.

Завдяки цим схемам ми і маємо сумний результат, що ТОВ "Надра геоцентр" видобула в першому кварталі 2015 року 69 млн. кубометрів газу, продало 53 млн. кубометрів, а податків заплатило дуже "економно". Я вже показала, як мінімізувалося ПДВ. А тепер продемонструю, яка катастрофічна ситуація з сплатою рентної плати.

В мене є всі податкові накладні про продаж ТОВ "Надра Геоцентр" природного газу за перший квартал цього року. По них можна порахувати, скільки бюджет мусив отримати рентної плати. Нагадаю, в першому кварталі 2015 року рентна плата мусила становити 60% від граничної ціни встановленої для промислових підприємств НКРЕ.

Отже, ТОВ "Надра Геоцентр" в січні продало 18 500 тисяч кубометрів газу по 4761 грн. з ПДВ. Ціна НКРЕ була 5 900 БЕЗ ПДВ. В лютому ТОВ продало 15 400 кубометрів газу за заниженою ціною 4636 грн. з ПДВ (ціна НКРЕ тоді була 5700 без ПДВ). В березні ТОВ продало 19300 за заниженою ціною 7009 грн. з ПДВ (ціна НКРЕ була 8900 без ПДВ).

Адже якщо порахувати об'єми газу, проданого в січні-березні-лютому за ціною НКРЕ і взяти від суми законні 60% ренти, виходить, що ТОВ "Надра геоцентр" повинне було заплатити 225 млн ренти.

Є такий прекрасний сайт ДФС, де будь-хто може подивитися скільки рентних платежів за видобутий природній газ заплатило ТОВ "Надра геоцентр". Наразі сума підбита з початку року по 01.07.2015. Тобто ми бачимо, скільки ренти заплачено за півроку. Це 95 млн 500 тисяч. Тобто ТОВ "Надра геоцентр" повинно було заплатити 225 млн. за три місяці, а заплатио 95 млн. за півроку. Ще гірша ситуація з іншими фірмами, що фактично контролюються Онищенком.

Як наприклад, ТОВ фірма "Хас" може заплатити ренту, якщо продає газ за безцінь?

Ось, наприклад податкова накладна, як ТОВ "Хас" в лютому 2015 продало 49 млн кубометрів газу згаданій вище ТОВ "Ленстер компані" за ціною 2200 грн. (без ПДВ) за тисячу кубометрів, коли граничний рівень ціни на газ для промислового споживання був 5 700 грн. (без ПДВ). Як тепер "Хас" зможе заплатити ренту? Лише за цей об'єм ТОВ фірма "Хас" повинна була заплатити 168 млн грн. рентних платежів до бюджету. А як? Якщо вона продала цей об'єм за 107 млн грн.?

За півроку ТОВ фірма "Хас" Онищенка заплатила 60 млн. грн. рентної плати. Тобто значно нижче, ніж мусила заплатити лише за лютий.

Така ситуація по всіх фірмах, які контролює депутат Онищенко (Кадиров) та Ярослав Москаленко з групи "Воля Народу".


документ

Підіб'ємо підсумок цього аналізу: газ з державних свердловин, які передані в спільну діяльність, роздувають в грошові лантухи. Сотні мільйонів газових коштів виводяться в тіньовий сектор економіки, податки в державу не платяться. Натомість ці кошти йдуть на політичну корупцію. За грубими підрахунками. лише з двох фірм Онищенка ТОВ "Надра геоцентр" і ТОВ фірма "Хас" державний бюджет недоотримав 300 млн. грн. ренти за три місяці цього року.

А тепер хороша новина:

у випадку спільної діяльності ТОВ "Карпатигаз" закон про ренту дав вагомий результат.

ПАТ "Укргазвидобування" має договір спільної діяльності з ТОВ "Карпатигаз", цей договір починався з однієї свердловини, однак в часи Януковича туди було передано 94 свердловини ТОВ "Укргазвидобування". За розвиток цього бізнесу відповідав Сергій Кацуба, Євген Бакулін, Юрій Бойко.

Після передачі свердловин ТОВ "Карпатигаз" став найбільшим оператором спільної діяльності, в 2013 році видобуток природного газу становив майже 700 млн. кубометрів.

Є інформація, що група "РосУкрЕнерго" контролює цей бізнес досі. Хоча треба зауважити, що на відміну від компаній Онищенка в цьому випадку можна говорити про сумлінну сплату податків.

Прийнятий депутатами закон про збільшення рентної плати для газу, добутого в договорах спільної діяльності до 70% вже дав надходження в бюджет від ТОВ "Карпатигаз" за півроку майже 1 млрд 300 млн грн.

Отже, можуть якщо хочуть!!! І не треба Онищенку та захисниці його бізнесу Тимошенко голосити, що рента вбиває бізнес.

При сумлінній сплаті повного об'єму ренти ТОВ "Карпатигаз" отримало прибуток, і навіть заплатило податок на прибуток за півроку в розмірі 190 млн. грн. за півроку.

документ

Отож рішення про підняття рентної плати до 70% себе вже виправдало. Наступне завдання примусити всіх учасників її сумлінно платити. Адже до прийняття цієї норми договори спільної діяльності були фактично тіньовою приватизацію державних активів в газовій сфері.

Хочу звернути увагу, що на жаль, після Майдану "розкрадання" свердловин не припинилося. Звичайно, далеко не в тих об'ємах, що Януковичі, однак "Укргазвидобування" продовжило роздавати свердловини фірмам, що відзначилися, як несумлінні платники податків.

Розкрадання свердловин "Укргазвидобування"

Пограбунок держави, який називається договорами спільної діяльності з "Укргазвидобуванням", масово розпочався в часи першого прем'єрства Януковича. Наступна хвиля піднялася в часи другого прем'єрства Януковича.

Особливо системно організував цей напрямок Янукович під час свого президентства. Саме тоді "Укргазвидобування" передавало свердловини в договори спільної діяльності пачками. Фактично йшося про тіньову приватизацію видобутку вітчизняного газу.

Наприклад, в часи президента Януковича було передано свердловин "Укргазвидобування" в договори спільної діяльності з ТОВ "Надра геоцентр" -37 свердловин, ТОВ "Карпатигаз" -94 свердловини, ТОВ "Цефей" - 3 свердловини, ТОВ "Карпатинадраінвест" -4 свердловини, ТОВ фірма "Хас"- 19 свердловин.

Це не повний перелік. Однак вже можна говорити про те, що в часи президента Януковича, як мінімум було передано в спільну діяльність 157 свердловин "Укргазвидобування". Для порівняння за два роки 2012 - 2013 рік "Укргазвидобування" здало в експлуатацію 124 свердловини. Отже об'єм видобутку вітчизняного газу для потреб населення падав, тому що "Укргазвидобування" віддавало більше свердловин в приватні кишені, ніж вводило нові в експлуатацію.

документ

Очевидно, що поки не наведений порядок (а він не наведений) передавати в спільну діяльність нові свердловини "Укргазвидобування" - злочин!!!

Однак, вони продовжували передаватися і після втечі головного замовника тіньової приватизації видобутку вітчизняного газу Віктора Януковича.

Зокрема, мені відомо, що через 4 дні після розстрілу Майдану і втечі Януковича свердловини передавалися ТОВ "Природні ресурси+", яка має договір спільної діяльності з ТОВ "Укргазвидобуванням" з 2004 року. Тодішній в.о. керівника "Укргазвидобування" О. Тамразов підписав договір, згідно якого державне "Укргазвидобування" продало товар ТОВ "Природні ресурси+". Цей "товар", лишень вчитайтесь!!!! - "нематеріальний актив "Право користування свердловинами N11 та N12 Бабчинського родовища". "Товар" було продано за ціною лише за 450 тисяч грн. за штуку з ПДВ.


документЯ довго намагалася з'ясувати, хто замовив відчуження свердловин в той час, коли країна оплакувала героїв та стояла на порозі громадянської війни.

Виявилося це був нинішній нардеп "Волі народу" Онищенко (Кадиров). Я особисто приїхала в його офіс в Миронівці, щоб дізнатися, які фірми він контролює, і серед бухгалтерських документів виявила документи і ТОВ "Природні ресурси+".

Однак це ще не все. Як виявилось 27 лютого, тобто через 5 днів після розстрілу Майдану, ПАТ "Укргазвидобування" за підписом того ж Тамразова передало ТОВ "Природні ресурси+" 5 державних свердловин у спільну діяльність. Свердловини нафтові. Що цікаво, за лютий і березень цього року видобута ними нафта була реалізована ТОВ "Укртрансоіл-2009". Це відома компанія з групи БРСМ Едуарда Ставицького.

Відома вона мені стала після відповіді ДФС на мій запит. В якому йшлося, що згідно з проведеним податківцями досудовим розслідуванням № 3201511000000004 ТОВ "Уктрансоіл-2009" не заплатило акцизний податок у сумі 188 млн. грн., сформувало фіктивний податковий кредит у розмірі 566 млн. грн. (тобто ця сума повинна була бути сплачена в бюджет, однак цього не відбулося).

В нашому випадку фірма Ставицького ТОВ "Укртрансоіл-2009" дала можливість фірмі Онищенка уникнути оподаткування, бо ціна продажу нафти була значно занижена.

Отже в країні діє злагоджена мафіозна група з колишніх менеджерів Януковича, які працюють за старими корупційними схемами, і кілька мільярдів гривень, які повинні біли піти в державний бюджет, осідають у їхніх кишенях.

Звичайно, об'єми розкрадання не такі, як при Януковичі, але схеми ті самі.

Зокрема: передача свердловин в ДСД продовжилися і після зміни керівництва "Укргазвидобування" в 2014 році

Мені стало відомо, що фірмі, яку контролює Онищенко, ТОВ "Карпатнадраінвест" (документи цієї фірми я також бачила в офісі Онищенка в Миронівці) в спільну діяльність були передані додаткові свердловини "Укргазвидобування" вже при новому керівництві УГВ. 18.12.2014 року було передано 5 свердловин.

документ


Ще цікавіша ситуація з ТОВ "Цефей", цій фірмі свердловини передавалися не лише в липні 2014 року, а також в березні 2015 року (перелік свердловин останньої передачі я зараз з'ясовую).

До речі, ТОВ "Карпатинадраінвест", ТОВ "Цефей" істотно занижують сплату ПДВ та рентної плати в державний бюджет, продають газ фіктивним фірмам за значно заниженою ціною. Власником першої є Онищенко, другої Москаленко Ярослав, Кацуба Сергій та Олексій Тамразов.
Отже вже після Майдану новим керівництвом "Укргазвидобування" свердловини передавалися в ДСД в інтересах Онищенка, Москаленка, Кацуби.

додати

Таким чином цілий рік після Майдану державне "Укргазвидобування" працювало не лише в інтересах держави, а також в інтересах депутатської "Воля народу" Ігоря Єремеєва.

Адже Онищенко та Москаленко депутати з цієї групи. В попередньому скликанні, коли ця група називалася "Суверенна Європейська Україна" до неї входив і згаданий Сергій Кацуба. В цьому контексті також можна згадати, як за заниженими цінами фірми Єремеєва купували в "Укргазвидобуванні" газовий конденсат та бензин.

Нещодавно керівник "Укргазвидобування" Костюк був звільнений і дуже важливо якою буде нова команда. Адже стара була міцно пов'язана з газовими баронами.

Наприклад відомо, що звільнений Костюк мав близькі стосунки з Ярославом Москаленком. Першим заступником при Костюку був Олександр Юрійович Сомов. Раніше він працював головою правління в газовидобувній компанії "Пласт", що належить народному депутату Олександру Онищенко. Документи цієї фірми я теж знайшла в офісі Онищенка в Миронівці. В цій же команді, заступником голови правління УГВ працював Вадим Шленчак. Це один із власників мережі АЗС "Калина", яку купив Ігор Єремєєв.

Начальником департаменту МТР "Укргазвидобування" в тій команді був Геннадій Лазарєв, який раніше працював заступником голови адміністрації в місті Дергачі Харківської області. Головою цієї райдержадміністрації був Володимир Кацуба.

Тому "Укргазвидобування" закривало очі на не сплату податків по договорах спільної діяльності, передавало нові свердловини Онищенку, Кацубі, Москаленку.

А ті особи в свою чергу утримували цілі групи і фракції.

Йдеться не лише про групу "Воля Народу". Відомо, що зараз найбільшим лобістом скасування ренти для підприємств, що працюють по договорах спільної діяльності є Юлія Тимошенко.

документ


Однак приклад ТОВ "Карпатигаз" красномовно показує, що підвищення ренти дало позитивний ефект -реальні прибутки в державний бюджет. Тому скасовувати треба не ренту, а злочинні мегаприбутки Онищенка і ко, що йдуть на хабарі політикам і чиновникам.

Тому закликаю новостворене антикорупційне бюро розпочати кримінальне розслідування з цього приводу.Тетяна Чорновол для Цензор.НЕТ

Источник: https://censor.net.ua/r344926
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
Страница 2 из 2
<<<1 2
Страница 2 из 2
<<<1 2
 
 
 
 
 
 вверх