EN|RU|UK
 Политика Украины
  16922  139
Материалы по теме:

 Переповнені зали і крики "Ганьба!". Репортаж із судів над Дугарь, Кузьменко та Антоненком


Автор: Віолетта Кіртока

Під час 15-годинних перегонів судових засідань щодо обрання запобіжного заходу музиканту і сержанту Сил спеціальних операцій Збройних сил України Андрію Антоненку (Ріффмастеру), військовому медику Яні Дугарь та столичному кардіохірургу Юлії Кузьменко, яких обвинувачують у підриві журналіста Шеремета, їх рідні, друзі і знайомі жартували, нервувалися, плакали, злилися, однак сподівалися.

Редакція вважає за потрібне зазначити, що ця стаття не дає збалансованого відображення різних точок зору на цей судовий процес, а також містить ряд емоційних висловлювань, що пояснюється, зокрема, особистим знайомством автора статті з підозрюваними.

Переповнені зали і крики Ганьба!. Репортаж із судів над Дугарь, Кузьменко та Антоненком 01

Схоже, ходити в суди задля підтримки і висловлення власної громадянської позиції, стає доброю традицією. І все більшим дисонансом видається здоровенний банер на будівлі Міністерства внутрішніх справ, де розміщений той самий злощасний Печерський суд: #freeMarkiv. Тобто за військового, якого в Італії засудили за явно сфабрикованою справою, де немає переконливих доказів, де все робилося показово, самі співробітники міністерства готові боротися, а над такими самими військовими, лікарями, волонтерами, які активно виборюють Україну і прагнуть перемоги над окупантом, влаштовують такі самі показові судилища.

12:00

Зала, де очікується слухання справи, вщент забита телевізійними камерами та журналістами. Деякі канали відрядили на цю резонансну подію відразу по дві групи. Через те в крихітному приміщенні неможливо знайти місце, де б притулитися. Вузьким коридором провозять візочок народного депутата України, Народного героя України - Яни Зінкевич, яка готова була взяти на поруки кожного з трьох обвинувачених.

Переповнені зали і крики Ганьба!. Репортаж із судів над Дугарь, Кузьменко та Антоненком 02

Вона, попри перенесену декілька тижнів тому складну операцію на спині, знаходилася в суді допізна, б’ючись за кожного в цій, на її думку, абсурдній справі.

Переповнені зали і крики Ганьба!. Репортаж із судів над Дугарь, Кузьменко та Антоненком 03

Місця обмаль. Прохання судді "Посадіть же прокурора" присутні сприймають з неймовірним ентузіазмом.

Переповнені зали і крики Ганьба!. Репортаж із судів над Дугарь, Кузьменко та Антоненком 04

Попри те, що на 13.00 було оголошено засідання по Андрію Антоненку (музиканту, якого добре знають за піснею "Тихо прийшов, тихо пішов" та за сценічним ім’ям Ріффмастер), першою в зал увійшла медик 25-ої бригади, чинний військовослужбовець, кавалер бойового ордена "За мужність" - Яна Дугарь. Їй, як і іншим затриманим, інкримінують убивство журналіста Павла Шеремета. Причому організатором угруповання, як стверджується, виступив саме Андрій Антоненко. Він нібито залучив до цього двох дівчат: військового медика Яну Дугарь та столичного ендоваскулярного кардіохірурга дитячого кардіологічного центру Юлію Кузьменко. Втрьох вони і слідкували за журналістом, Андрій – тому що неодноразово їздив у зону АТО! – зібрав вибуховий пристрій, який магнітом прикріпила під водійським місцем лікар, яка 19 років рятує тисячі дітей. І саме вона натисла кнопку… Це короткий опис того, що зачитував прокурор, якого таки посадили в заповненому залі.

До речі, до того, як зачитати постанову, прокурор попросив суд вести засідання у закритому режимі. Відразу зреагував адвокат Яни: "Яке закрите слухання, якщо матеріали справи вже були продемонстровані на всю Україну? Ви лише свідка одного приховали, називаючи його свідком 1… Справа резонансна, і закритість процесу порушить принцип відкритості". Суддя на місці не задовольнив клопотання прокурора. Зала видихнула. Після нудного  бубоніння прокурора він оголосив, яку ж міру запобігання просять: "Міра покарання має бути: довічний строк. А мірою запобігання просимо визначити цілодобовий домашній арешт". Це стало несподіванкою для всіх. В такій гучній вбивчій справі, де хочуть медика, яка врятувала не одного бійця, пораненого на передовій, яку я особисто бачила в авдіївській лікарні у лютому 2017 року, коли на Промці точилися страшні бої, коли ворог жорстоко обстрілював саму Авдіївку, посадити в тюрму на довічне ув’язнення, але поки готові залишити вдома… Якось нелогічно…

Адвокат, взявши слово, відразу зауважив: "Зроблю те, що мав зробити прокурор". І попросив долучити до справи документи, що просто розбивають все, про що говориться в обвинуваченні. Бо у військовому квитку Яни вказані дати, коли вона перебувала в зоні АТО, більше того – безпосередньо в польовому шпиталі, життя в якому дуже закрите та контрольоване. Це з 3.06.2016 року по 26.09. 2016… А дати у 2019 році, коли було зроблене відео, по якому потім якісь невідомі "експерти" порівнювали зафіксованих на них жінок, взагалі унеможливлюють причетність до цього Яни. Бо квитки і її закордонний паспорт свідчать: в цей день вона перебувала у відпустці за кордоном. "Коли ти працюєш операційною медсестрою, в тебе немає часу сім’ю завести, телевізор подивитися, не те що їздити по столицях і слідкувати за журналістом", - підсумував адвокат.

Коли прокурор зачитав рішення про обрання мірою запобігання цілодобовий домашній арешт, присутні, що підтримують дівчину, зітхнули з полегшенням. Хоча зазначали, що перед нею мали перепросити і відпустити додому. Очевидно ж, що Яна не має до цієї справи ніякого відношення.

14:00

Стає зрозумілим, що справа Ріффмастера буде слухатися останньою. Другою стає кардіохірург Юлія Кузьменко. Коли жінку вводять до зали, її зустрічають аплодисментами. Адвокат просить суддю не принижувати лікаря і дозволити їй знаходитися поряд з її захисниками , а не в прозорій клітці. Конвой просить посунутися людей, яких також – безліч. З жінки знімають наручники і виводять в залу.

Переповнені зали і крики Ганьба!. Репортаж із судів над Дугарь, Кузьменко та Антоненком 05

Адвокат просить суд вислухати свідчення директора центру дитячої кардіохірургії, який може відповісти на запитання, де вона була в ті дні, коли відбувалися події кримінальної справи. Також просять вислухати колишнього чоловіка Юлії, з яким у 2016 році вона ще була в шлюбі. "Заміжня жінка в 2.40 ночі шастає з іншим чоловіком по місту, підкладаючи бомбу під чужу машину. Хіба не варто вислухати колишнього чоловіка, який зможе прояснити ситуацію? Крім того, під час обшуку у Юлії нічого особливого не вилучено, ні ядерної боєголовки, ні інших вибухових пристроїв". Адвокат Юлії Кузьменко дуже емоційний, він не може приховати свого ставлення до того, що лікаря, кардіохірурга, чия вина і близько не доведена, напередодні на всю країну назвали вбивцею. І суддя не хоче вислухати людей, які можуть засвідчити, а директор центру навіть надати операційні журнали, в яких чітко вказано, що в день підриву Шеремета, і перед тим, коли, судячи з хворої уяви прокурорів, лікар слідкувала за журналістом, вона перебувала в кардіоцентрі, виконуючи складні операції. Після відмови судді вислухати свідків адвокат заявив клопотання про відведення судді.

Переповнені зали і крики Ганьба!. Репортаж із судів над Дугарь, Кузьменко та Антоненком 06
Суддя Вовк.

Фото Руслана Боровика, позивний Багдад, бійця 90-го батальйону

Тим більше, що про упередженість і неадекватність слідчого судді Вовка відомо давно по багатьох резонансних справах.

16:00

Нарешті починається слухання справи  щодо міри запобіжного заходу Андрію Антоненку. Адвокат відразу подає клопотання про зміну судді. Починається довготривала процедура очікування, коли ж інший адвокат по обом клопотанням ухвалить рішення.

Справи слухаються в двох залах на першому поверсі суду. Журналісти і камери постійно переміщуються з одного в інший, розпитуючи один одного, коли , що і кому відомо, які кроки будуть наступними. В залах одні групи підтримки змінюють інші. З’являється все більше знайомих облич. Деякі з них – вже також проходять по неймовірно безглуздих справах. Маруся Звіробій, волонтерка, яка підготувала не один десяток мотивованих десантників, Народний герой України, яку мають судити за те, що вона погрожувала президенту країни, також несподівано з’являється у цій справі. Начебто "члени угруповання" обговорювали, що "для подальшої дестабілізації ситуації в країні", потрібно принести "сакральну жертву" - і начебто на її роль ідеально підходить саме Маруся. Маячня… Але вона була оголошена під час пред’явлення підозри.

Переповнені зали і крики Ганьба!. Репортаж із судів над Дугарь, Кузьменко та Антоненком 07
Маруся Звіробій.

Сама Маруся поки не знає, коли ж і як продовжаться слухання по її "справі", бо поки їй ніяк не можуть вручити виклик в суд належним чином. Дивлячись на все, що відбувається, волонтер говорить: "Нас сюди збирають, як в якусь резервацію"…

Години півтори тягнулося очікування появи іншого судді і його рішення щодо відведення судді Вовка. Під суд пприйшло декілька груп підтримки заарештованих. І всі, обговорюючи ситуацію, перетворювалися на угруповання, радикально налаштовані. Та й в залах відбувалося те саме: журналісти, друзі обвинувачуваних, волонтери, військові, добровольці, - записи їхніх розмов можна було б трактувати виключно як екстремістські.

18:45

Нарешті виноситься рішення – суддю не змінюють. Зал кричить "Ганьба" в спину судді, яку супроводжує щільний конвой. Проводячи її коридором, майже біжучи серед людей, хтось із кремезних хлопців спеціального загону штовхає і вдаряє інваліда війни з ампутацією обох ніг. Із натовпу в коридор вилітає чийсь годинник, який ще й топче охорона судді, яка не йде поважно, з гідністю, а, більше схоже, тікає подалі. Чоловік на протезах свариться із поліцією: "Вам важливіше охороняти суддю, не зважаючи на людей навкруги. Що ми їй зробимо? А ви пошкодили мені протез. І що – хто за це відповість?"

Буквально відразу суддя Вовк повертається в зал і продовжує слухати справу по Юлії Кузьменко. Лікаря готові взяти на поруки головні лікарі декількох відомих на всю країну столичних клінік, народні депутати України. Після того, як прокурор знову прочитав-пробубонів підозру, присутні в залі колеги Юлії не могли утриматися від коментарів: "Це що? Твір на вільну тему? Де докази?"

Один з приведених аргументів прокурора вражає своєю оригінальністю. "Юля Кузьменко збирала гроші на свою картку. У неї є закордонний паспорт. Можна зробити висновок, що вона збирається покинути країну"… Тобто три з половиною роки після підриву вона чекала саме цього моменту, щоб нарешті зібрати гроші і втікти? І те, що Юлія з часів Майдану збирає гроші для допомоги людям, що рятує дітей із Донецької області, регулярно їздить на лінію вогню, привозячи туди допомогу, проводячи обстеження, - все це прокурорам просто не зрозуміло, судячи з усього…

Переповнені зали і крики Ганьба!. Репортаж із судів над Дугарь, Кузьменко та Антоненком 08

Після цього почав виступати адвокат. "Скріни відео, додані до справи, не мають до Юлі ніякого відношення, бо на них – чоловік", - дивується юрист. "Офіційно не працює", - зачитує він з ухвали. І дивується: "Це що? Небажання перевірити, що за недбальство?" Адвокат, доводячи непричетність його підзахисної до цієї справи, цитує і показання свідків, які були отримані відразу після підриву машини Шеремета, й інші дані. "У Юлії були вилучені сонцезахисні окуляри, - зазначає він. – Ми принесемо самі всі ті, що залишилися у неї. Беріть на вивчення весь її гардероб, худі, речі з принтами. Все!"

В залі стає дуже спекотно. Але у відкрите вікно добре чутно, як хтось під ним по-лев’ячи позіхає – зрозуміло, час вже пізній. Півзалу сміється... Від утоми.

Переповнені зали і крики Ганьба!. Репортаж із судів над Дугарь, Кузьменко та Антоненком 09

Слово надають особисто Юлії: "Мій суд почався вчора о 3-й годині дня, коли головна людина у цій галузі порушила презумпцію невинуватості. На цьому суді, який ішов по телевізору, мене не було. Не було мого адвоката, не було людей, які мене підтримують і знають. Вчора телевізор зруйнував моє життя.

Я би просила провести всі дослідження, які можуть допомогти слідству. Я прошу, щоб це відбувалося у присутності преси, громадськості. Я наполягаю на перевірці за допомогою поліграфа. Мені абсолютно немає чого боятися".

20:30

Паралельно в іншому залі суддя не дає відвід судді Вовку. А у фейсбуці, який постійно мониторить група підтримки, з’являються фотожаби. Із чоловіком з відео, який буцімто і є тим самим зловмисником, і який абсолютно не схожий ні статурою, ні обличчям на Антоненка, починають порівнювати відомих голлівудських акторів, одіозних українців і – самого суддю Вовка. Так от це порівняння виявляється найбільш влучним… Це і обговорюють в коридорах суду і на перекурах всі, хто зібрався.

23:09

Суддя виносить рішення. І залишає Юлію Кузьменко на два місяці під вартою…

Зала аплодує Юлії, яку виводять в наручниках, і її адвокату, який застосував різні методи, намагаючись достукатися до суду… Відразу після того, як залу покидають суддя і Юлія Кузьменко, адвоката оточують журналісти: "Дай Боже, щоб суддю не судили так, як він це зробив із лікарем". Буквально відразу дирекція дитячого кардіоцентру оприлюднює дані, що наступного тижня Юлія Кузьменко мала провести декілька десятків складних операцій на серцях малих дітей. Тепер ніхто з них не зможе отримати своєчасну допомогу. А якщо це призведе до смерті котрогось? Це буде на совісті прокурорів чи судді?

23:38

В клітку завели Андрія Антоненка. Поки немає судді зал співає його пісню "Тихо прийшов, тихо пішов"… Аж мурахи по тілу біжать. Суддя, прийшовши, також "поводиться лагідно" - і дозволяє випустити із клітки арештованого. Якби я хотіла дізнатися в цей момент, що думає зараз Андрій. Бо його судять в тій же залі, де він місяць тому був у групі підтримки десантника Дмитра Марченка… І був неймовірно розлючений тим, що бойового офіцера садять під арешт. Чи згадує він про це? Чи дивується, як швидко змінилася ситуація? Я не знаю, чи то навмисне так все підгадали, чи просто збіг, що Андрія Антоненка судили саме на Андрія, велике християнське свято заступника всіх, хто носить таке ім’я.

Несподівано виходить з ладу техніка. "Не витримує цієї брехні", - каже один з волонтерів в залі. Всіх просять перейти в другу, меншу, залу. Попри пізній час, все ще багато телекамер – у коридорі виникла ціла хода штативів. Коли тут же проводять Андрія, друзі передають йому вітання від побратимів, від родин спецпризначенців, які майже п’ять років у полоні, а він їх підтримує всі ці роки.

Вкотре прокурор бубонить ухвалу. І хоча всі вже знають її текст, все одно – не можуть не реагувати на слова "захопившись ультранаціональними ідеями, культивуючи величність арійської раси, розмежування суспільства за принципом національної належності". "Так сам Андрій – польській єврей, який ніколи цього не приховував, який виріс у Києві в районі, що називається Євбаз, і де завжди жили представники десятків національностей", - коментують слова ухвали друзі Андрія.

Переповнені зали і крики Ганьба!. Репортаж із судів над Дугарь, Кузьменко та Антоненком 10

Потім так само буквально по слову буде аналізувати цю "бумагу" один з адвокатів Андрія. Це тягнеться досить довго, але всі терпляче чекають – втомилися всі, але так важливо зробити все, щоб Андрій зміг повернутися додому.

Хвилин сорок займає перерахування подяк і грамот, які має Андрій від, мабуть, усіх військових частин країни. Відразу виникло питання – спілкуючись з такою кількістю бійців, знаючи багатьох спеціалістів у найнебезпечніших військових професіях, чому ж у своє "угруповання" Андрій завербував дівчат-медиків?

Переповнені зали і крики Ганьба!. Репортаж із судів над Дугарь, Кузьменко та Антоненком 11
Олександр Положинський.

Ще хвилин п’ятнадцять адвокат зачитує, хто готовий взяти його на поруки. Це і народні депутати України, і відомі на всю країну музиканти, в тому числі Олександр Положинський, який постійно знаходився в суді. Вже традиційно суд відмовився вислухати свідчення людей, які готові були зазначити, що в день вибуху Андрій був за 40 кілометрів від міста. Це може підтвердити велика компанія. Крім того, думаю, якщо підняти знімки в телефонах цих людей, щохвилинно можна буде це підтвердити. В залі знаходився і лікар Андрія, який готовий був усе розказати про його операції і прикульгування, яке активно обговорювалося під час вивчення висновків експертів.

Також характеристику сержанту Сил спецоперацій Збройних сил України, де Андрій служить на даний момент, написало командування. Весь колектив готовий взяти свого бійця на поруки. Прес-офіцер перебував у суді разом з усіма цілий день…

2:31

Промову Ріффмастера слухають дуже уважно: "Є людина, знята на відео 2016 року, до якої намагаються мене причепити… Я з 2013 року ношу бороду цільну, вона або довша, або коротша, але суцільна. Людина на відео носить борідку форми "еспаньйолка", із вибритими повністю щоками. Ще у мене є декілька особливостей, які відрізняють мене від багатьох людей: плечі трошки покаті, видовжена шия, що геть не монтується з людиною, яка є там. Плюс ще один момент – вуха. Мої вуха зламані, бо я займаюсь боротьбою, а там людина з ціленькими вушками.

Переповнені зали і крики Ганьба!. Репортаж із судів над Дугарь, Кузьменко та Антоненком 12

Ще одна характерна риса – мої руки, вони вкриті татуюваннями. Якщо подивитись на людину на відео, то там геть цього немає.

Я буду співпрацювати. Зобов'язуюсь надавати повне сприяння суду, будь-яку інформацію, з'являтися на вказаний час, що на виклики, що на допити, на будь-які вимоги...

Хотів би зазначити, що з людьми, які вказані в тому угрупованні, я не знайомий. Про існування Яни Дугарь дізнався вчора під час арешту"…

Андрій вибачається, що затинається, збивається: "Нервуюся"…

Коли його виводять, а суддя видаляється в дорадчу кімнату для ухвалення рішення, в залі хто сідає на підлогу, хто вмощується серед теплих речей – де пом’якше. Багатьох крає, багато хто обговорює те, що Андрій в наручниках. Це так дико бачити…

Близькі друзі Андрія, розуміючи, наскільки всі вже втомилися, привозять в суд воду та бутерброди. Дівчата-волонтери київського шпиталю привозять термос із кавою, банани, сир. Судячи з усього, волонтерство у справжніх людей вже в крові… Попри пізню, чи то ранню годину з’являються "свіжі" люди, бійці, активісти.

"У мене саме зараз виникло липке гидке відчуття 2014 року, коли суди так само судили активістів Майдану. Вночі, по навіть не зшитих, а погано складених до купи справах, кого тільки можна було саджали на два місяці", - ділиться своїми відчуттями відома акторка і режисер, яка прибігла на судилище після репетиції нової вистави і залишалася до ранку з усіма разом.

3:31

Суддя Вовк дуже коротко промовляє, що вирішив залишити Андрія Антоненка під вартою до 8 лютого нового року. Слова "Ганьба" на його адресу вдаряються об двері, за які він миттєво заховався.

Переповнені зали і крики Ганьба!. Репортаж із судів над Дугарь, Кузьменко та Антоненком 13

В цей же час на Андрія знову одягають наручники, і виводять. "Тримайся!", "Ми будемо поряд і далі", - лунають слова Андрію. А потім, поки його ведуть коридором: "Слава Україні", "Слава Нації", "Україна – понад усе". І останнє – якось із болем.

Переповнені зали і крики Ганьба!. Репортаж із судів над Дугарь, Кузьменко та Антоненком 14

Андрій Антоненко.

Фото Руслана Боровика, позивний Багдад, бійця 90-го батальйону.

Прощалися під судом якось приречено, з думкою: хто наступний стане фігурантом якоїсь абсурдної справи.

А у мене в голові крутився доречний місцю і ситуації рядок з пісні Сергія Жадана: "Шоу закінчилося, побачимося в пеклі"…

Віолетта Кіртока, Цензор.НЕТ

Источник: https://censor.net.ua/r3165438
 Топ комментарии
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
Страница 2 из 2
<<<1 2
Страница 2 из 2
<<<1 2
 
 
 
 
 
 вверх