EN|RU|UK
 Общество
  8585  20

 Звільнення Красного Лиману та початок блокади Слов’янська


Автор: Дмитро Путята

Саме з бою за Красний Лиман у 2014 році почалося успішне звільнення населених пунктів біля Слов’янської агломерації, що спричинило вимушений відступ противника з району та взяття під контроль українською армією великих міст та територій.

Цей епізод важливий і цікавий тим, що звільнення Лиману дало змогу розташувати наші війська у районі та в подальшому наступати на Ямпіль; в бою використана велика кількість авіації: від розвідки з повітря до висадки груп СпП; у день, коли українські бійці атакували противника в районі Лиману, інша бронегрупа ЗСУ атакувала противника в населеному пункті Семенівка, намагаючись прорвати оборону бойовиків і одним ударом вийти в бік Слов’янська. Матеріал базується на словах учасників подій і покликаний розповісти про перший вдалий великий наступ ЗСУ в районі та початок, так би мовити, дальної блокади захоплених міст у Слов’янській агломерації.

Звільнення Красного Лиману та початок блокади Слов’янська 01

Ситуація навколо Красного Лиману

Якщо говорити про противника і його озброєння, то навіть у самому центрі сепаратизму окрім трофейної САУ 2С9 "Нона", БМД-2 та БМД-1 нічого і не було. З Росії привезли додаткові ПЗРК та крупнокаліберні кулемети, жодної артилерії, окрім САУ, і не було. Сили противника в самому Лимані налічували приблизно 35-50 бойовиків з казачих формувань війська Донського. З озброєння - АК, кулемети ПКМ, РПГ.

Звільнення Красного Лиману та початок блокади Слов’янська 02

Колишня бронетехніка 25 ОПДБр в руках бойовиків під час маршу. Фотографія зроблена противником

Сили, котрі були задіяні з української сторони для штурму Красного Лиману:

 • 1 батальйон 79 ОАЕМБр;
 • 17 ОТБр
 • СпП МВС "Ягуар";
 • СпП ГУР МО України (на той момент до його складу входили 3 та 8 полки і 73 центр);
 • десантники та артилерія 25 ОПДБр;
 • армійська авіація;
 • авіація ВПС України.

БОЙОВЕ ЗІТКНЕННЯ В РАЙОНІ ЛИМАНУ 3 ЧЕРВНЯ

Отже, з метою блокувати н.п. Красний Лиман та зайняти визначені позиції частини та підрозділи АТО в період з 02.00 по 04.00 ранку 03.06.14 було проведено перегрупування військ, заняття позиційних районів. Після отримання сигналу з 04.00 до 05.00 ранку, розпочали висування в райони призначення із завданням: наступальними діями оволодіти позиціями блокпостів членів НЗФ, закріпитися та встановити свої блокпости. В операції були задіяні підрозділи 25 ОПДБр - з північно-східного напрямку, 1, 2 та 3 штурмові групи (тобто аеромобільні роти) 79 ОАЕМБр - з південно-західного напрямку.

Для забезпечення виконання завдань підрозділами та силами АТО, в період з 04.09 по 7.55 ранку проведена повітряна розвідка літаком АН-30Б району Слов'янськ - Краматорськ - Красний Лиман. З метою досягнення раптовості дій, розвідки районів призначення та блокування північної частини околиці н.п. Красний Лиман, в період з 04.35 по 05.10 ранку - гелікоптерами Мі-8 була здійснена висадка повітряного десанту (дві групи чисельністю по 20 бійців були висаджені в районі північно-західної околиці міста). Вогневе прикриття висадки повітряного десанту здійснювала пара Мі-24П 16 БрАА. Вогневе прикриття висадки десанту здійснювали в період з 05.09 по 05.45 ранку. Просування підрозділів 79 та 25 бригад відбувалося відносно повільно. Річ у тім, що бійцям доводилося регулярно знищувати вогневі точки противника, від котрих противник, після короткої перестрілки, відступав. Більше того, доволі часто десантники потрапляли під обстріли під час руху. Силами армійської та авіації ПСУ, Су-25 (стріляли з 30-мм гармати та кидали 250 кілограмові бомби), було знищено чимало укріплень та можливих точок, де б могли сидіти бойовики. Окрім того, великий внесок у знищення ОП НЗФ зробив вогневий взвод 25 ОПДБр на своїх двох САУ 2С9 "Нона".

Звільнення Красного Лиману та початок блокади Слов’янська 03

Артилерія 25 ОПДБр під час боїв за Лиман. Фото артилериста 25 ОПДБр

Так, командуванням 25 ОПДБр для захоплення чотирьох блокпостів було прийнято рішення здійснити висування двома колонами по одному маршруту, а розвідку маршруту висування здійснити бійцями розвідувальної роти даної бригади на легкових автомобілях з номерами Харківської області. Варто зазначити, що на початку конфлікту це був доволі поширений, а головне дієвий, спосіб. Декілька прикладів: саме так бійці 8 опСпП заїжджали декілька разів у Слов'янськ; саме так бійці 3 опСпП підіймалися на Савур-Могилу в першій декаді червня; у такий спосіб бійці 25-ї бригади в травні їздили в Луганськ (з аеропорта) і так бійці 73 центру СпП навідувалися в Горлівку в серпні (14-й рік). Тут також слід зазначити, що члени НЗФ влаштували нетипову засідку. Себто сепаратисти зайняли позиції в чистому полі, а не в зеленці, як зазвичай. Позаду них розташовувалися декілька легкових автомобілів. Така собі маневрена група. Колона потрапила в засідку, але командир групи прийняв рішення не вступати в бій, і вдало її проїхали.


Близько 5 ранку 1 штурмова група 79 ОАЕМБр потрапила в засідку НЗФ в р-ні піонертабору. Відбиття та ліквідація групи НЗФ було здійснено за допомогою АА (армійської авіації). Не можу не згадати тут і бійців НГУ, котрі мали БТР-4Е і котрі "тактично кинули" миколаївських десантників (йдеться про бійців однієї з частин НГУ, а не підрозділів СпП МВС). Через годину група зіткнулася з БП бойовиків. Для знищення БП залучили танки, котрі входили до складу штурмової групи та перевозилися на трейлерах.

Звільнення Красного Лиману та початок блокади Слов’янська 04

Танк 17 ОТБр та БТР-80 79 ОАЕМБр ЗСУ під час боїв за Красний Лиман. Фото з особистого архіву бійця 2 аеромобільної роти 79 ОАЕМБр

Після виявлення БП танк розвантажили на направили в голову колони. Щільним вогнем танків 2 батальйону 17 ОТБр та БТРів 1 роти 1 батальйону було знищено БП. Після виконання завдання танки завантажили назад на трейлери та продовжили рух. Цю тактику боротьби з БП НЗФ використовували і надалі. Підтримку групам здійснювали Мі-24П під прикриттям МіГ-29 (з 05.10 по 06.17). Близько 7 ранку 79 ОАЕМБр вкотре вскочила в халепу. Цього разу засідка була в р-ні дамби. Була задіяна і артилерія (окрім АА). Прикриття здійснював Су-27 (05.38 - 07.37). З метою виявлення скупчення, засідок та БП НЗФ на шляху просування частини АТО в період 06.36 - 7.23 - проведена розвідка парою Су-25 (той самий р-н, що і АН-30). Крім того проведені демонстраційні дії. Пара Мі-24П завдали удар по перехрестю доріг в р-ні західної околиці Лиману (06.45 - 07.15). Прикриття здійснював МіГ-29. Просування частин 25 ОПДБр до північно-східної околиці міста здійснювалося без втрат. Близько 15.30 вони зайняли позиції на північний-схід на околиці н.п. Масляковка. В період з 06.00 до 12.00 частини 79-ї за підтримки артилерії та мінометів вели бій за південно-західну околицю міста Лиман. Крім того, з метою посилення та підтримки дій 79-ї та 25-ї, близько 10.00 - 10.30 з двох вертольотів Мі-8 було проведено висадку десанту зі складу 3 та 8 опСпП (одна група в кількості 40 бійців була висаджена в 5 км на південний-схід від Лиману). Авіаційне прикриття здійснювала пара Мі-24 (09.40 - 10.40). Ще одна пара 24-х здійснила удар по визначених р-нах, що дозволило підрозділам 25-ї оволодіти визначеними БП.

Окрім того, АН-30Б знову вилетів та провів розвідку за старим маршрутом (10.00 - 14.13). Станом на 13.30 м. Лиман було оточено силами АТО: 1) частини 25 опдбр виставили 4 БП від східних до південних околиць міста; 2) Пд та Пн околиці міста блокували десантні групи 3 та 8 опСпН; 3) штурмові групи 79 ОАЕМБр блокували південно-західну околицю міста. Станом на 19.00 групи 79-ї та НГУ провели зачистку південно-західної частини міста та вийшли на рубіж залізниці. В ході боїв загинув боєць 79 ОАЕМБр – солдат Юрій Власенко. Противником було знищено один УАЗ та ГАЗ-66 десантників. Про втрати противника інформація відсутня. В Лимані була знищена база підготовки бойовиків та опорні пункти. Сам район надалі  став місцем скупчення українських військ, звідки вони висувалися на штурм опорного пункту противника в Ямполі.

Звільнення Красного Лиману та початок блокади Слов’янська 05

Загиблий в бою за Красний Лиман 3 червня 2014 року десантник 79 ОАЕМБр солдат Власенко Юрій. Фото з сайту "Книга памяті"

Звільнення Красного Лиману та початок блокади Слов’янська 06

Бій за Красний Лиман

Звільнення Красного Лиману та початок блокади Слов’янська 07

Знищена база бойовиків, котра розташовувалася в ресторані "Царская охота" (для чого біля нього власники встановили капличку – невідомо). Фото з особистого архіву бійця 2 аеромобільної роти 79 ОАЕМБр

Хронологія застосування авіації в боях за Красний Лиман 3 червня 2014 року:

 • 04:09 – 07:55 – розвідувальний політ Ан-30Б;
 • 04:35 – 05.10 – висадка десанту з гелікоптерів Мі-8;
 • 09 – 05.45 – вогневе прикриття висадки парою Мі-24;
 • 10 – 06.17 – удар Мі-24П та МіГ-29 по противнику, котрий влаштував засідку на бійців 79 ОАЕМБр;
 • 45 – 07.15 – пара Мі-24П наносить удар по противнику;
 • 38 – 07.37 – застосування Су-25 (також здійснювали розвідувальний політ);
 • 40 – 10.40 – авіаційне прикриття двома Мі-24П висадки десанту;
 • 00 – 10.30 – висадка з двох Мі-8 груп СпП;
 • 00 – 14:13 – розвідувальний політ АН-30Б.
 •  

Звільнення Красного Лиману та початок блокади Слов’янська 08
Затримані бойовики та їхні посібники (ті, в кому запідозрили причетність до НЗФ: від участі в боях до збору інформації по ЗСУ) в боях за Лиман. Фото з особистого архіву бійця 2 аеромобільної роти 79 ОАЕМБр

Висновки: 3 червня 2014 року командування ЗСУ розпочало масштабну як на початок літа військову операцію з метою подальшого звільнення захоплених бойовиками міст. В операції були задіяні великі сили з різних силових відомств: від СпП МВС до авіації ВПС України. Попри помилки, зумовлені людським фактором, операція проведена була успішно та було досягнуто мети завдання. Хоч рельєф не дозволяв розгорнути весь потенціал, що був у підпорядкуванні українського командування, наша сторона вийшла переможцем у поєдинку. Противник не зміг підготувати оборону, і навіть такі ефективні заходи, як періодичні засідки на наші штурмові групи не принесли жодного результату. Авіація та піхотинці діяли злагоджено. Чого не можна сказати про бій, котрий стався цього дня дещо південніше з гіршим результатом для нас. У бою за Красний Лиман українські захисники втратили одного бійця, ще декілька зазнали поранення. Щодо втрат противника інформація відсутня.

 Дмитро Путята, для Цензор.НЕТ

Источник: https://censor.net.ua/r3163603
 Топ комментарии
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх