EN|RU|UK
 Общество
  2095  5

 Кіношники на морозі, або Що не так з конкурсом на посаду голови "Держкіно"


Автор: Ольга Скороход

Що має статися, щоб у понеділок зранку у чималий мороз під однією держустановою зібралися режисер, який збирав овації в Каннах, продюсер, який першим почав просувати в Україні артхаусні фільми, та українські актори, які за останні 5 років відчули як воно - не бути в кіно на задніх ролях? В українських реаліях до цього їх спонукає скандал довкола конкурсу на пост голови Державного агентства з питань кіно.

Вчора десятки діячів кіноіндустрії зібралися під будівлею Національного агентства з питань державної служби. Режисери Наріман Алієв, Михайло Іллєнко  та Ахтем Сейтаблаєв, актриса Ірма Вітовська-Ванца, продюсери Денис Іванов і Володимир Яценко, сценарист Андрій Кококтюха, кінокритик Алік Шпилюк…

Кіношники на морозі, або Що не так з конкурсом на посаду голови Держкіно 01

"Традиційно там, де два українці, там три гетьмани. Але в нас не так, у кіноіндустрії ми єдині", - говорить Володимир Яценко ("Дике поле", "Додому").

ЩО ТРАПИЛОСЯ?

Генеральна продюсерка Одеського міжнародного кінофестивалю Юлія Сінькевич пройшла всі етапи конкурсу на пост глави Держкіно: комп'ютерні тести на знання англійської мови, законодавства та ситуативні завдання. До останнього етапу, співбесіди, Юлія дійшла одна з 13 кандидатів.

Кіношники на морозі, або Що не так з конкурсом на посаду голови Держкіно 02

Кіноспільнота навіть організувала захід, на якому кандидати-фіналісти представляли свою програму розвитку галузі. Однак оскільки кандидатура Юлії не мала конкуренції, то захід перетворився на фактичне обговорення її майбутньої роботи. Там представники індустрії пояснили, що очікують від Сінькевич як мінімум не збавляти темпів, досягнутих Іллєнком, посилення міжнародної співпраці, визначення стратегії галузі, боротьби з піратством.

Тому результати співбесіди, запис якої є онлайн, здивували багатьох. Тут мали перевірити лідерські якості та інші навички, не пов'язані безпосередньо з кіно. І за однією з компетенцій вона отримала 0,5 балів, що означає її вихід з конкурсу. Кожен член комісії ставив бали анонімно, дехто зізнався, що оцінював Сінькевич високо. Отже, можна констатувати, що один або кілька членів поставили Юлії дуже низький бал, який в середньому арифметичному з іншими дав 0,5.

Так Сінькевич оцінили по компетенції "робота з людьми". Чому комісія сумнівається, що директорка Одеського міжнародного кінофестивалю і продюсерка кількох фільмів не вміє дати ладу команді й мотивувати людей? Не зрозуміло, як на це могли вплинути її відповіді на запитання, які були сформульовані часом незрозуміло для фахівців. Зокрема Сінькевич запитали, як вона збирається мотивувати людей виконувати власні амбіції, на що вона відповіла, що йдеться не про її амбіції, а про інтерес держави.

"Вона одна з тих людей, хто підняв на новий щабель і Одеський кінофестиваль, і представництво українського кіно за кордоном. Її знають, і майже одностайно підтримує майже вся українська кіноспільнота. І після цього вважати, що вона зі своїм стратегічним баченням напрямку українського кіно не може вести людей? У мене питання до поважних членів комісії: коли вони востаннє були в кінотеатрі і що з українського кіно вони дивилися? І скільки разів вони були на Одеському кінофестивалі, щоб побачити, що на те, щоб бути там волонтером – працювати безкоштовно – черга конкурсу становить 5-6 людей на місце. Хіба це не ознака професійності людини, яка очолює таку команду, і спроможна підняти фестиваль на такий щабель?!", - розповідає Ахтем Сеітаблаєв.

Володимир Яценко називає співбесіду, що відбулася, сміховинною:

"Оскільки співбесіда транслювалася онлайн, то видно, що були поставлені неадекватні запитання, на які було дано адекватні відповіді. Коли член комісії говорить англійською гірше, ніж претендентка, яку оцінюють, це не дуже добре. По-друге у комісії не було жодного представника індустрії. По ідеї, він має там бути. Співбесіду проводили люди, які нічого не розуміють в індустрії. Ми не готові миритися з цим. Тому вимагаємо проведення нової співбесіди з максимальним складом комісії. Це єдина кандидатка, яка пройшла все, а потім її по суті викинули.

Юлія – ідеальний кандидат. Багато років вона займалася Одеським кінофестивалем. У неї дуже хороша репутація за кордоном, що дуже важливо, тому що Держкіно – це представницький орган. І у неї ідеальна репутація всередині країни".

Поруч Ірма Вітовська через поспіх від коментаря відмовляється: "Я скажу те саме, що й він. Ми усі солідарні".

Актриса поспішає слідом за колегами на переговори з головою Нацагентства з питань державної служби Олександром Стародубцевим.

"Юлія є знаною кандидатурою і серед українських колег, і серед українських професіоналів. І коли на певному етапі є незатвердження цієї кандидатури комісією, то є два варіанти. Або це супернекомпетентна комісія, або це політична корупція. І це дійсно скандальна ситуація. Кіноіндустрія – люди, які рідко згуртовуються. Але довкола цього питання люди згуртовані", - говорить вже в кабінеті НАДС продюсер Денис Іванов.

Михайло Іллєнко, який щойно повернувся з Литви, змальовує весь негатив ситуації з того, часу коли Держкіно опинилося без очільника. Зокрема, внаслідок перепроведення пітчінгу ряд фільмів, переважно копродукційних із закордонними компаніями, були позбавлені фінансування: "Я щойно повернувся з Литви. Мені там не було куди ховати очі. До мене підійшли колеги, проєкти яких викинули після того, як був проведений новий пітчінг. Вже почалася міжнародна криза (у сприйнятті іміджу України. – Ред.). Зараз вона поглиблюється".

КОНКУРС: ВИЛІТ ЗА 0,5 БАЛІВ

Олександр Стародубцев не приховує,що сам здивований результатами.

"Комісія зовнішня, вона не є частиною НАЦУ. Я особисто ставив нормальні оцінки. Очевидно, що якісь члени комісії це бачили по-іншому. Процедура конкурсу є недосконалою, він відбувався за процедурою, оголошеною ще на початку жовтня, і досі тягнеться. Ми цю заскарузлу процедуру постійно спрощуємо. Нові конкурси оголошуються вже за більш спрощеною процедурою. Наприклад, конкурс на заступника голови ДФС пройшов швидко й ефективно. Тепер комісія не відбирає переможця, а формує шорт-ліст кандидатів, а Кабмін з них обирає".

Далі зі слів Стародубцева виринає кілька цікавих нюансів. По-перше, сам Стародубцев на посаді лише кілька тижнів, а оцінювання Сінькевич було для нього першим. Вірогідно, цим можна пояснити те, що добру частину з 10 хвилин, відведених на співбесіду, він виділив на перевірку рівня англійської мови у претендентки, а також ставив запитання з дивними формулюваннями.

Окрім того, виявляється, що в день співбесіди з Юлією Сінькевич 3 з 7 членів комісії були відсутніми.

Інший нюанс – злощасна норма про те, що конкурсант вибуває зі змагання.

"Ще для мене очевидний висновок з цього конкурсу – існування норми про те, що якщо кандидат набрав за якоюсь із компетенцій 0,5 і менше балів, то на наступний етап він не проходить. Я зроблю все можливе для того, щоб цю норму максимально швидко прибрати. Це питання, що швидше добіжить – нова редакція 246-ї постанови до Кабміну чи оголошення нового конкурсу.

У колег болять конкретні конкурси, а у мене болить загальне перезавантаження влади, у яке я вірю. Я вірю, що на держслужбу має прийти більше людей з бізнесу, бо у бізнесу краще з комунікацією та клієнтоорієнтованістю. Тож потрібно, щоб система працювала зрозуміло і прозоро. Нині процедура недосконала, але я вірю, що краще хоч така процедура, ніж взагалі без конкурсу".

Стародубцев пропонує оголосити новий конкурс, який за новою процедурою можна провести за кілька тижнів.

"Говорять, що є всі юридичні підставі для того, щоб переглянути саме цей попередній етап. Наскільки мене поінформували наші юристи, то це не так".

Виникає питання, чи не завершиться новий конкурс тим самим пшиком, особливо якщо збережеться норма про 0,5 бала. З іншого боку, за новими правилами, переможця конкурсу обирає Кабмін, якому подають на розгляд кілька кандидатур – тож у цьому разі, окрім Сінькевич, вірогідно з'являться інші кандидати.

Своєю чергою Сінькевич готується подавати до суду та просить оприлюднити отримані бали.

"Ми вимагатимемо визнати Юлію переможцем, оскільки вона лишилася одна в конкурсі. Якщо ми визнаємо, що співбесіда була не зовсім чесно проведена, то є можливість визнати її переможцем", - повідомив її адвокат.

До обіду мали тривати юридичні консультації, та судячи з усього, обидві сторони зосталися при своєму.

НЕ ДЕРЖКІНО ЄДИНИМ

Підтримати Сінькевич прийшов і директор департаменту у справах релігій і національностей Мінкультури Андрій Юраш, який брав участь у конкурсі на посаду глави Держслужби етнополітики та свободи совісті. На цьому конкурсі у фіналі сталася аналогічна ситуація, однак стосувалася окрім Юраша ще одного кандидата, який дійшов до фіналу. Обидва на співбесіді отримали ті самі 0,5 бала.

Юраш отримав їх за компетенцією "досягнення результатів". Для людини, яка практично з нуля розбудовувала департамент, а паралельно була задіяна у дипломатичній кампанії з отримання ПЦУ томосу про автокефалію, така оцінка у експертного середовища викликала питання.

Станом на вчора акцій на підтримку Юраша ще не було, однак петиція на його захист була запущена:

"Ми з пані Сінькевич солідаризуємося в рамках закону. Вони йдуть попереду. Але вже сьогодні лист на підтримку чесного конкурсу на посаду голови служби з етнополітики і нацменшин зібрав 650 голосів.

Я дуже вдячний громаді за підтримку. Чесно кажучи, я два дні не робив жодних кроків. Розміркував, як адекватніше вчинити у цій ситуації. Але коли я за дві доби побачив, що є вражаюча підтримка – а я отримав сотні меседжів і слів підтримки – я зрозумів, що мовчати не можна".

Він не виключає подібної акції на підтримку чесного конкурсу в Держслужбу етнополітики та свободи совісті: "Мені, наприклад, капелани говорили: давайте ми зберемо 300 людей і вийдемо на протест. Те саме говорять представники нацменшин. Я їх зупинив. Я не хочу це поглиблювати.

На питання, як вирішуватиметься справа Юраша, Стародубцев припустив, що так само, як і кейс Сінькевич – тобто НАДС переоголосить конкурс. Тим часом, чи погодиться на це Юраш, поки не відомо.

Хоча режисер монтажу Олександр Чорний заявив, що аналогічна ситуація не лише з Сінькевич та Юрашем, а загалом з вісьмома конкурсами, однак поки лише кіноспільнота виявила єдність.

ПОЛІТИЧНА КОРУПЦІЯ ЗІ "СВАТАМИ" ЧИ ПРОЗОРИЙ КОНКУРС?

Під політичною корупцією, про яку твердять люди мистецтва та індустрії, вочевидь мали на увазі конкретні підозри, про які, однак, говорять обережно.

Міністр культури Володимир Бородянський безпосередньо конкурс не коментував, однак дав зрозуміти свою симпатію до Сінькевич, зізнавшись, що вона бере участь у конкурсі на його прохання.

Його заступниця Ірина Подоляк зовсім пропонує брати назву цього конкурсу в лапки.

Отже, якщо політична корупція у даному разі є, то тягнеться вона з рівня вище міністра.

Те, про що прямо не сказали протестувальники, озвучили журналісти. Серед інших очолити Держкіно хотів Олексій Кірющенко, режисер серіалу "Слуга народу" і актор, що знявся у серіалі "Свати". Він вибув на попередніх етапах конкурсу, однак наявність його прізвища у списку викликала питання ще на старті. З огляду на те, що Кірющенко переважно живе у Росії, у соцмережах піарить замголови Адміністрації президента часів Януковича Андрія Портнова, а ще раніше - викладав дописи, які дискредитують українську армію, постає питання про його відданість меті розвивати українське кіно. Навряд чи варто зайвий раз підкреслювати, наскільки стилістика й етика "Сватів" розходиться і з руслом, у якому досі працювало Держкіно, і з декларованими намірами нової команди Мінкульту творити для України сенси, які сприяли б завершенню формуванню й консолідації нації.

Є ще один момент, який міг би стати неважливим, якби не те, що сталося. Конфлікт інтересів. Адже серіал "Свати" - це частина колишнього бізнесу нинішнього президента Володимира Зеленського. За законом, до конскурсної комісії має входити представник Офісу президента. Ним є Олександр Корнієнко. З огляду на здивування результатами співбесіди і команди Мінкульту, і голови НАДС, у повітрі літає питання: хто поставив Сінькевич найнижчий бал?

"Я не можу це коментувати, бо як посадова особа коментую і здійснюю свою діяльність у рамках повноважень. Я не був членом комісії тоді. Читав про це в інтернеті. За законом там повинен бути представник Адміністрації президента. Ідея – щоб комісія була політично збалансованою", - говорить Стародубцев, коли його прямо запитують, чи міг найнижчий бал поставити саме Корнієнко.

У коментарі Цензор.НЕТ Корнієнко назвав будь-які підозри нісенітницею:

"Пані Сінькевич не "валили" спеціально для "шансу" Кірющенка чи ще когось. Це повна нісенітниця і маячня. Варто хоч трохи заглибитись у процедуру проведення конкурсу, щоб зрозуміти, що це неможливо. Бо поки кандидати доходять до співбесіди - вони проходять 2-3 етапи взагалі без нашої участі".

Однак, як зазначають адвокати, до попередніх етапів, де оцінювання проходило автоматично, вони претензій не мають. Питання є до співбесіди, де за суб'єктивним вибором кандидатка отримала непрохідний бал.

Корнієнко відмовився озвучити, які бали поставив Сінькевич, однак дав зрозуміти, що вважає результати конкурсу прийнятними.

"Щодо моїх буцімто низьких оцінок. Комісія – колегіальний орган і там не приймає рішення особисто Корнієнко чи Стародубцев. Нагадую, що на стадії співбесіди ми оцінюємо так звані "софт-скіллз": лідерство, орієнтованість на результат і т. д. Відповідний рівень якості цієї кандидатки, на мою думку, і був виражений у балах. Власне самі бали я не вважаю етичним публічно розголошувати.

Щодо ситуації загалом. Ідея конкурсу якраз у тому, щоб ніхто не міг вплинути на призначення держслужбовців категорії А: ні "рішали", ні суб'єкти призначення, ні громадськість, якою б поважною та шановною вона не була. І як член Комісії з питань вищого корпусу – буду працювати, щоб ця ідея працювала.

Зараз буде оголошено новий конкурс і всі охочі зможуть довести свою спроможність. Як і ті, хто не пройшов по вже завершеному конкурсу".

Наразі Сінькевич наполягає на оприлюдненні формуляру з балами.

Вочевидь, денні переговори ні до чого не привели і сторони лишилися на своєму: НАДС має намір переоголосити конкурс, а Сінькевич – судитися. Тому у виконанні юридичної компанії AxonPartners, яка представляє інтереси Сінькевич, натяки вже доволі прямі:

"Ми не хотіли б, щоб кіноіндустрія перетворилася на фабрику з виробництва "Сватів" та "Моїх прекрасних нянь". І якщо конкурс злили навмисно, тому що хтось хоче саме "Сватів", то ми приготували для вас скалку в те місце, яким ви прицілилися на заслужене місце нашого клієнта", - зазначають юристи.

Кіношники на морозі, або Що не так з конкурсом на посаду голови Держкіно 03

Паралельно сторона Сінькевич вимагає зустрічі з іншими членами комісії та оприлюднення балів.

Ольга Скороход, Цензор.НЕТ

Источник: https://censor.net.ua/r3161890
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх