EN|RU|UK
 Политика Украины
  10900  24

 З Льовочкіним, Палицею і Тимошенко: як "слуги" змінили ЦВК


Автор: Євген Кузьменко, Тетяна Ніколаєнко

За день "слугам" вдалося подолати відсутність 300 голосів за рахунок неоднозначних, але прогнозованих мезальянсів.

І якщо ще вчора в Раді і близько не було 300 голосів, то на ранок вони з’явились.

Насправді, просто в четвер лідери кількох фракцій торгувались зі "Слугою народу", щоб отримати більше членів ЦВК.

Вчора представники ОПЗЖ розповідали Цензор.НЕТ, що вони не радили б своїм колегам іти на торги по ЦВК, в п’ятницю вони ж самі дали під це 33 голоси.

- Знаєте, що роблять гравці в покер перші 2 години? Вони вивчають емоції своїх партнерів по грі. От ми і вивчали, - зіронізував вчора один з предстаників "Батьківщини".

Представники інших фракцій і груп грали не в покер, а просто на нервах. Але наскільки успішно, покаже лише понеділок, коли фракції та групи мають подати своїх представників у ЦВК.

З Льовочкіним, Палицею і Тимошенко: як слуги змінили ЦВК 01

ЧОМУ І НАВІЩО МІНЯЛИ ЦВК?

Про те, що ЦВК буде змінено, один з лідерів "Слуги народу" Олександр Корнієнко в інтерв’ю "Цензор.НЕТ" сказав ще 2 тижні тому. Але не уточнив, коли.

Подання президент Володимир Зеленський вніс на початку цього тижня. Приводом для розпуску ЦВК стала ситуація у 198 окрузі Черкаської області. Там Верховний Суд скасував протокол ЦВК про результати виборів у цьому окрузі, в якому зафіксована перемога самовисуванця Сергій Рудика. Позов подала кандидатка від "Слуги народу" Наталія Дяченко. В результаті Рудик прийшов 29 серпня вРаду, але не прийняв присягу народного депутата.

- Вже по тій кількості рішень, які штампував Верховний Суд стосовно ЦВК, було видно, що Зеленський відправить їх у відставку. Якби не 198 округ, то було б щось інше, - каже один з експертів.

Втім, на його думку, причина була в тому, що владі потрібен був свій склад ЦВК на той випадок, коли вони почнуть користуватись імперативним мандатом для відкликання депутатів.

Також ЗМІ писали, що Банкову не влаштовує фактичний контроль над ЦВК Петра Порошенка та ексдепутата Олександра Грановського.

- Сліпачук зробила дурню, коли особисто пішла по членах ЦВК і стала просити проголосувати за зняття з виборів Куницького, який давній друг Богдана. Цим вона все зіпсувала, - каже співрозмовник видання.

- Я не думаю, що в цього є якась конкретна мета – імперативний мандат чи вибори, це просто бажання повноти влади, - додав ще один представник громадської організації, що опікується виборами.

Ще вчора Давид Арахамія назвав зміну ЦВК частиною перезавантаження влади. "Якщо ви вилікували себе, але не долікували ногу, то так і будете шкутильгати", - сказав він.

З Льовочкіним, Палицею і Тимошенко: як слуги змінили ЦВК 02

 Фото: Олександр Прокопенко,"Батьківщина"

ОЦЕ ТАК НЕСПОДІВАНКА

Новина про те, що у "Слуги народу" є понад 300 голосів за дострокове припинення повноважень складу ЦВК, і голосування відбудеться вже за півгодини, стала несподіванкою як для частини журналістів, так і...фракції "Європейська солідарність.

— Скільки, 300? — перепитували "солідаристи" кореспондента "Цензора".— Так вчора начебто ж не знаходилося...

— Ви що, і справді не в курсі ситуації? — не вірив кореспондент "Цензору". У відповідь соратники Петра Порошенка округлювали очі і знизували плечима. Ба більше, один з них у телефонному режимі проінформував п´ятого президента України про чергову "висоту", яку за кілька хвилин візьме парламентський загін Володимира Зеленського.

Тим часом у сесійній залі один з учасників перемовин з числа фракцій меншості намагався переконати співголову фракції ЄС Артура Герасимова, що за кілька хвилин чинний склад ЦВК відійде в минуле.

— Кілька разів сказав Артуру. Не вірить...— стримано посміхався депутат.

Натомість у фракції ОПЗЖ з вірою, чи точніше знаннями, все будо добре. За 5 хвилин до голосування зі "спікерської половини" у кулари перед сесійною залою динамічно увійшла могутня купка — Юрій Бойко, Віктор Медведчук і , традиційно, кілька людей челяді.

— О, здається, все вже узгодили — задоволено сказав депутат "Цензору". — Піду до зали голосувать.

— А скільки місць в оновленому ЦВК вам дають "зелені"?

— Два. Або три — побачимо!

Інший нардеп з ОПЗЖ, який ще вчора з іронічною посмішкою розповідав нам про те, як недалекоглядно піддаватися на "розводки" влади щодо ЦВК (і яскравим прикладом наводив визнаного "митця кидка" Петра Порошенко) — цього ранку не зморгнувши оком повідомив:

— Так, будемо голосувати. Яку нам дають квоту? Два місця. Ні, 3 місця нам і не потрібні, досить того, що нашій фракції належить.

А тим часом з парламентської трибуни позицію "Батьківщини" проголошувала Альона Шкрум:

— Колеги, останні 28 років нам дуже погано вдається відбудовувати інституції, до яких є довіра у суспільстві, в парламенті, в українців і наших іноземних партнерів. Насправді інституції — це єдине, що має втримати державу. Але коли до них немає довіри, то їх треба перезавантажувати. І це, на жаль, — саме така історія. Я добре пам‘ятаю, як ця ЦВК створювалася; як гралися кількістю членів ЦВК. То 15, то 17, скільки було треба. На жаль, довіри до цієї ЦВК у суспільства немає...

То був максимально прагматичний виступ: нічого особистого, just business. Якби фракція була проти, тоді б та сама Альона Шкрум з тією ж щирістю у голосі розповіла б про узурпацію владного ресурсу новою владою, про те, чому ЦВК обирають на 7 років, а також як саме цьому ЦВК довіряє українське суспільство...

Ще одними нічними прагматиками передбачувано виявилися депутати групи "За Майбутнє". Коли ЦВК вже було "повалено", "Цензор" спитав у співголови Віктора Бондара:

— Вчора ваша група вимагала у влади: мовляв, наведіть приклади грубих помилок ЦВК під час оргіанізації президентських і парламентських виборів. Судячи з того, що, як казав Валерій Лобановський, "рахунок на табло", цієї ночі ви отримали аргументи, яких бракувало? То про які помилки йдеться?

— Гадаю, сьогодні в залі про це вже багато говорили — спокійно відповів Бондар. — Ви знаєте, як в цілому проходили вибори; комісія вийшла дуже така заангажована. У Опозиційного блоку до цієї ЦВК — свої претензії; у минулому складі воні не отримали у Комісії жодного свого представника (хоча в них була велика фракція). Те ж саме стосується "Батьківщини", яку тоді практично не чули. Одним чином, у всіх були свої мотиви, кожний розумів, що треба переформувати ЦВК, щоб та дійсно уособлювала весь сьогоднішній український політикум. І була новою, свіжою, неангажованою.

Вустами пана Бондаря мед би пити — але варто виділити кілька важливих нюансів, за якими створювалася ця "нова, свіжа неангажована" ЦВК, яка "дійсно уособлює весь сьогоднішній український політикум".

По-перше, "Слуги" вели перемовини з кожною партією-учасницею тет-а-тет, не збираючи разом усіх учасників. Це давало соратникам Зеленського можливість бачити всю картину перемовин — у той час, як решта певним чином грала всліпу.

2 ЧИ 3 – ОСЬ У ЧОМУ ПИТАННЯ

Щоб отримати 300 голосів за звільнення нинішнього складу ЦВК, "Слуга народу" мала пообіцяти іншим учасникам голосування якусь кількість членів ЦВК.

З Льовочкіним, Палицею і Тимошенко: як слуги змінили ЦВК 03

Пропонували від 1 до 3 членів ЦВК, але тоді коли дехто відмовлявся, як "Голос", яким пропонували навіть 3, інші як ОПЗЖ і позафракційні "За майбутнє" вели торги на підвищення ставки.

- Ми бачили як Палиця підходив до інших фракцій і казав "ні, ні, не голосуємо, - розповів один з депутатів з гальорки.

Депутати ОПЗЖ кажуть, що спершу їм сказали, що вони будуть голосувати. Потім прийшов Віктор Медведчуку і той сказав, що не будуть. Далі подзвонили Сергію Льовочкіну і той відповів, що переговорний процес триває. Після обіду Бойко сказав, що не голосують, бо дають тільки 2, і тільки ставка піднялась до 3, депутатам дали відмашку голосувати.

Про активні переговори ОПЗЖ і "Слуг" свідчить і фото, яке є в розпорядженні Цензор.НЕТ. На ньому видно, як депутату "Слуги народу" Андрію Клочку пише Дмитро Ісаєнко, що вони дадуть голоси.

З Льовочкіним, Палицею і Тимошенко: як слуги змінили ЦВК 04

З Льовочкіним, Палицею і Тимошенко: як слуги змінили ЦВК 05

- 11 плюс, - пише Ісаєнко, який є секретарем комітету з містобудування, який очолює Клочко.

Означає це згоду голосувати в той час чи кількість голосів – невідомо. Але зранку Клочко пише, що треба ще 2.

"Батьківщині" було обіцяно 3 місця, які щоправда, судячи з деяких розмов можуть мутувати і в 2.

Ще 2 місця отримає група "За майбутнє" замісць.

- Біжу голосувати, бо дали аж 2 місця, - сказав один з мажоритарників.

Група, яку очолює Лубінець, а по суті курирує Палиця, скоріше за все стане невидимою квотою самих "слуг". Адже інакше в них буде дуже хитка більшість – 7 на 8. А в опозиції опиниться блокуючий пакет на засіданнях комісії. Якщо ж 2 завести від позафракційних, то історія заміни ЦВК видається дуже демократичною.

З Льовочкіним, Палицею і Тимошенко: як слуги змінили ЦВК 06

15 чи 17

У коментарі УНН Олександр Качура заявив, що кількість членів ЦВК знову буде зменшена до 15.

"Ми забезпечимо квотний принцип. І мені хотілося б, щоб ми, відповідно до закону, привели чисельний склад Центральної виборчої комісії. Це має бути 15 членів ЦВК, а не 17, як зараз", - зазначив Качура.

На запитання Цензор.НЕТ, які ж квоти будуть у фракцій, Качура відповів, що всі фракції отримають своїх представників.

"Не ми придумали цей закон, може, ми хотіли б відкритий конкурс, але ми вчинимо не як Порошенко, і дамо можливість всім фракціям бути представленими", - сказав він.

Фракції зможуть подавати свої кандидатури вже з завтра.

Святослав Вакарчук заявив, що вони не даватимуть свою кандидатуру.

Наразі депутати зі "Слуг" запевняють, що кандидатури не обговорювались. Але визнають, що найімовірнішим головою ЦВК стане Сергій Кальченко. Нинішній голова регламентного комітету.

Євген Кузьменко, Тетяна Ніколаєнко, "Цензор.НЕТ"

Источник: https://censor.net.ua/r3148344
 Топ комментарии
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх