EN|RU|UK
  363  4

 ХОЛОДНА ВІЙНА: КОЛИ ДОНЕЦЬКІ «З’ЇДЯТЬ» ЮЩЕНКА?

Олександр Курінський

В тому, що найближчим часом українців очікує «холодна війна», дехто з експертів почав говорити відразу після обрання Віктора Януковича прем’єр-міністром. Звичайно, особливих ілюзій щодо об’єднання зусиль двох Вікторів ніхто не плекав, але все ж-таки певні сподівання на більш-менш спокійну роботу були. Тепер, схоже, чи одне з головних питань, котре постає перед нами – коли донецькі «з’їдять» Ющенка? І чи здасться Президент без бою?

На слабкий апетит соратники Віктора Януковича, власне, ніколи не жалілися. Та й не можна по іншому вижити в суворих джунглях української політики. Не відняти в «регіоналів» і бажання постійно тримати в своїх руках ініціативу в підкилимовій боротьбі з Президентом – останньому, як правило, постійно доводиться вибивати м’яч зі своєї половини поля. Не завжди це відбувається вдало. От і тепер Кабінет Міністрів підніс Віктору Андрійовичу черговий сюрприз, заборонивши йому давати доручення уряду. Окрім того, внесено зміни у тимчасовий регламент роботи головного виконавчого органу країни, які передбачають, що Президент не може скасовувати акти Кабміну, а повноважний лише припиняти їх з одночасним зверненням до суду.

У принципі, нічого екстраординарного не сталося. Особливо, коли врахувати, що з першого січня Україна живе в умовах парламентсько-президентської республіки. Але сам спосіб, в який це було зроблено, наводить на думку, що лідери Партії Регіонів не думають полишати спроб показати Ющенку, хто ж таки є хазяїном в Україні.

«З таким самим успіхом вони могли б регулювати діяльність, скажімо, Генерального секретаря ООН. Це просто не є компетенцією Кабміну», - передає прес-служба НСНУ слова Бориса БЕСПАЛОГО. Депутат називає це рішення проявом правового нігілізму з боку урядовців, яким «просто нема чим зайнятися».

Щоправда, у президентської команди, схоже, поки що не має єдиної позиції з даного питання. Так представник глави держави в Верховній Раді Юрій КЛЮЧКОВСЬКИЙ переконаний, що Кабінет міністрів не може позбавляти Ющенка права давати йому доручення. Мовляв, не Януковичу визначатися, як діяти Президентові. «Те, що Кабмін залишається підконтрольним президентові, випливає з тексту Конституції», – наголошує Ключковський.

Водночас головний юрист Ющенка Микола ПОЛУДЬОНИЙ цілком слушно захотів побачити рішення Кабміну на власні очі. Він наголошує – укази і розпорядження Ющенка – це одна справа, а от доручення – то більше традиційна форма, що існувала за старої Конституції. «Оскільки 1 січня змінилась Конституція, то ця традиція може відійти», - зазначив він.

А прес-секретар глави держави взагалі заявила, що з початку року Ющенко впливав на роботу Кабінету міністрів указами і зверненнями, а не дорученнями.

Самі «регіонали» нічого екстраординарного у рішенні урядових комітетів не бачать. Мовляв, усе це – нормальні, робочі моменти. «Всі подібні речі будуть структуровані новим законом про Кабінет Міністрів, доцільність якого було видно і до Політреформи, а тепер – тим паче», - зазначає «регіонал» Василь ГОРБАЛЬ, сподіваючись, що після прийняття цього закону протиріччя будуть зняті.

Він наголошує на тому, що багато моментів не були прописані в законодавстві, але стали традиціями, до котрих відносились більш м’яко. Тепер же це все буде більш впорядкованим.

«Політики, що шукають сьогодні протиріччя в гілках влади – антиукраїнські. Можливі різні погляди на те чи інше питання, але зараз іде часте, конструктивне спілкування між прем’єром і Президентом. Тому шукати якісь додаткові протиріччя не треба», - вважає Горбаль.

Натомість, останні події дають гарний привід для критики БЮТівцям. Так, радник Юлії Володимирівни, народний депутат Олександр КОВТУНЕНКО в коментарі «Цензор.НЕТ» погоджується з тим, що Регіони «з’їдять» Президента без жодних проблем – це лише справа часу: «Ви скоро це побачите, залишилось два місяці. Адже Ющенко сам, добровільно передав владу донецьким… передав 52% перемогу українства».

«Прояви холодної війни будуть із перших же днів. Я не виключаю навіть жорстких протистоянь із блокуванням трибуни Верховної Ради», - переконує депутат.

Зі свого боку, соціалісти не вважають, що Ющенка так просто «з’їдять». «Йде нормальний процес пристосування владних інститутів до нових умов. Адже окрім змін до Конституції потрібно ще упорядкувати й нормативну базу. Зрозуміло, що в такий період можуть виникати певні конфлікти між гілками влади та навряд чи вони будуть аж надто гострими», - зазначає народний депутат із фракції СПУ Євген ФІЛІНДАШ.

Водночас він не виключає того, що спроби послабити позиції Президента носять спланований характер: «Незважаючи на те, що в Україні прогнозують спокійний розвиток політичної ситуації, такі плани є цілком реальними. Система противаг тільки-но формується і кожна зі сторін не хоче поступатися позиціями», - говорить Філіндаш, відзначаючи, що пропрезидентські сили не будуть тільки оборонятися – як «воювати» вони теж знають не з чуток…

Источник: https://censor.net.ua/r3146
Источник: Олександр Курінський
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх