EN|RU|UK
 Политика Украины
  13448  16
Материалы по теме:

 За лаштунками нової Ради: торги за Авакова, загублений міністр і забуті мандати


Автор: Тетяна Ніколаєнко

Якщо театр починається з вішалки, то Верховна Рада нового скликання - з черги. Деякі журналісти прокинулись сьогодні о п’ятій ранку, щоб вчасно потрапити на урочисте засідання та поспілкуватися з новими обранцями.

Черга в "мавзолей" була настільки великою, що в неї іноді ставали навіть депутати.

- Скажіть, це ж депутати стоять? - спитала молода народна обраниця, нервово оглядаючи чергу.
- Ой, ні, це журналісти. Вам на інший вхід, - відповіли колеги.

За лаштунками нової Ради: торги за Авакова, загублений міністр і забуті мандати 01

На центральних сходах новообраний "слуга" Михайло Радуцький роздавав коментарі про плани на роботу, але про медицину говорив мало, більше - про зняття недоторканності.

- Ми маємо зняти недоторканність - цього хотів народ. Це для нас першочергове завдання, - запевнив депутат.

Повз нього пройшла ще чинна на той момент в.о. міністра Уляна Супрун. Вона вибрала найдальшу з можливих траєкторій, тож здалось, що вона навіть не хотіла перетинатись з новим депутатом.

Через кілька годин стане зрозуміло чому.

Якщо Супрун ішла в Раду не дуже весела, то її колега Лілія Гриневич мала значно спокійніший вигляд.

- Вона спокійна, бо її наступницею в уряді буде Аня Новосад. Вони разом працювали, вона продовжить освітню реформу, а Гриневич лишиться її радником, - розповів представник однієї з парламентських фракцій.

Втім, кадрові призначення не були улюбленою темою для розмов депутатів від провладної фракції.

- Скажіть, будь ласка, це правда, що вчора на зустрічі з президентом урядові призначення не обговорювались і депутати нічого не знають про міністрів? - спитав кореспондент Цензор.НЕТ в Андрія Геруса.
- Чому? Я, наприклад, обізнаний щодо більшості кандидатур, - відповів депутат.
- Бо ви йдете в Кабмін?
- Ні, буду керувати комітетом.
- А міністра прізвище назвете?
- Почуєте скоро, - посміхнувся депутат.
- А питання з Аваковим вирішене?
- Наскільки я знаю, то ще ні. Президент вирішує, - відповів Герус.

Наскільки відомо Цензор.НЕТ, Аваков був на прийнятті Зеленського і в четвер вранці, і багато разів до того, але на момент початку роботи Ради 9-го скликання питання його призначення не було вирішене.

- Звісно, що Зеленський розуміє, що це може вдарити по його рейтингу, він бачить протести, але й іншого сильного кандидата на цю посаду він не має. А це система в 3 мільйони людей, - сказав один з колишніх депутатів, який цього дня зайшов у Раду.

Який вибір зробив Зеленський, стало відомо опівдні, коли в "Катрусин кінозал" зібрали фракцію "Слуги народу". Президент повідомив, що Аваков лишається. Дехто з фракції пропонував винести призначення міністра внутрішніх справ в окреме питання і залишити його в.о., але президент сказав, що все буде проголосоване пакетом.

Фракція виходила з засідання без коментарів для преси.

- То скажіть же, буде Аваков міністром чи ні? - питали журналісти.
- Ой, навіщо вам ті сенсації та рейтинги? Живіть скромно, на невелику зарплату, як депутати, - віджартувався Микола Тищенко.

О 13-й годині депутати мали почати першу сесію. До цього часу вони повинні були обміняти свої тимчасові посвідчення на постійні. Всі отримали свої книжечки, крім мажоритарника Сергія Рудика.

За лаштунками нової Ради: торги за Авакова, загублений міністр і забуті мандати 02

- Керівник апарату дав вказівку працівникам апарату не видавати мені посвідчення народного депутата навіть після того, як я склав присягу, мотивуючи це офіційним листом. Офіційним листом він називає лист голови секретаріату Центральної виборчої комісії. Я намагаюся пояснити, що не може лист голови секретаріату ЦВК, як і завгоспа, як і інших технічних працівників, навіть дуже поважних, підміняти собою рішення Центральної виборчої комісії, - скаржився Рудик журналістам.

За його словами, опоненти на виборах в 198-му окрузі (місто Сміла Черкаської області) оскаржують його перемогу в судах, це і стало причиною дій ЦВК.

Щоб отримати "корочку", Рудик викликав міліцію, але голова апарату Ради Петро Боднар відмовився надати йому документ.

Ще один ексцес з посвідченням стався у нардепа від "Слуги народу" Ірини Верещук. Колишня міська голова Рави-Руської вийшла в кулуари без документів, і охорона відмовилась пускати її до зали.

Врятував колегу Михайло Волинець, який виніс депутатці її сумку.

Втім лише одиниці депутатів-"слуг" хотіли давати коментарі в перерві. Навіть Дмитро Разумков втік, виправдовуючись, що має зустріч з депутатами.

Решта ж, як і їхні попередники, спустились у парламентський буфет.

- Так, а це один зал? - спитав депутат зі "слуг", оглядаючи чергу.
- Ні, для вас є ще один поряд, - відповіли журналісти.
- І там, напевно, тільки кава і сосиски втридорога? - зіронізував депутат.
- Ага, вгадали. Саме так.

За лаштунками нової Ради: торги за Авакова, загублений міністр і забуті мандати 03

Втім навіть Григорій Суркіс сьогодні їв у звичайній їдальні з журналістами. Компанію йому склав Ілля Ківа, який не відходив від свого колеги.

- А ви бачили, як він сказав, що боротиметься з народом, у коментарі? - жартували депутати з іншої фракції за пару столиків від нього.
- Хто?
- Та Ківа, ж.

Обмовка Ківи була не єдиним депутатським курйозом цього дня.

О 13-й годині депутати почали першу сесію. Спершу сформували тимчасову президію, потім дали час для звіту Андрію Парубію.

За лаштунками нової Ради: торги за Авакова, загублений міністр і забуті мандати 04

У кулуари вийшов Сергій Льовочкін.

- А ви чого це не в залі? Нудно? - спитали журналісти.
- Не можу чути голос Парубія, - зізнався депутат.
- А, так це тому ви на підготовчій групі хотіли, щоб він подав письмовий звіт.
- Ага! А взагалі, я свого часу врятував його та Гримчака від тюрми, я вмовив Януковича їх не саджати за те, що кидали димові шашки в Литвина. Правда, Гримчака тепер за інше догнали, - поділився спогадами Льовочкін.

Коли звіт Парубія закінчився, він одразу повернуся в залу.

Питання призначення спікера та першого віце-спікера не викликало жодної інтриги. Ще кілька тижнів тому стало відомо, що ці посади отримають Дмитро Разумков і Руслан Стефанчук.

Оскільки інтриги не було, то депутати занурились у свої телефони, і це стало приводом для кількох "зашкварів".

Спершу журналісти сфотографували, як Ліза Богуцька написала подрузі, що Авакова лишають на посаді, бо Порошенко на зиму готує переворот.

"Оленко, я напишу пізніше про це пост. Уявляю собі атаку фб на всю фракцію "СН". Хочу тільки тобі написати: ми залишаємо Авакова. Іншого шляху немає. Порошенко готує переворот. І дуже серйозно готує. Він чекає, що ми відправимо Авакова у відставку, щоб відразу почати. Сьогодні, швидше за все, знімемо недоторканність. Але залишимо міністра МВС. Я засмучена дуже, але іншого шляху поки немає. Він залишиться до грудня. Саме на грудень Петя готує путч", - надрукувала в месенджері Богуцька.

Ще через кілька хвилин "погорів" під фотокамерами голова комітету з охорони здоров’я Михайло Радуцький. У листуванні з колегою він зізнався, що його кандидатура на МОЗ - Зоряна Черненко. А у відповідь на репліку, що всі розповідають, що його людина - Супрун, депутат проклав для опонентів маршрут у три літери.

За лаштунками нової Ради: торги за Авакова, загублений міністр і забуті мандати 05

А коли новина з перепискою вийшла на "Цензорі", то депутат навіть висловив побажання до помічника якось зняти новину.

За лаштунками нової Ради: торги за Авакова, загублений міністр і забуті мандати 06

- Боже, вони ж, дурненькі, сіли на перші ряди і думали, що показують свою владу, а вони сіли під камери, - зловтішалися їхні "бувалі" колеги.
- До речі, Зоряна - хороший спеціаліст і її навіть пропонували в команду Супрун, але вони не зійшлись характерами, - розповів співрозмовник з іншої опозиційної партії. 

- Це була особиста переписка. Мене три дні звинувачують, що я нібито підтримую кандидатуру Супрун, а я не підтримую. Я три доби чую: "Ти підтримуєш Супрун, ми не за це голосували", - пояснив Радуцький журналістам свою переписку.

Коли Рада перейшла до розгляду питання віце-спікера, депутати від "слуг" знову попрямували в буфет.

- Блін, третю години сидимо, а спина вже колом, - поскаржився один з новачків колезі.
- Так. Ні тобі встати, ні розім’ятися, - підтримав його ще один "слуга".
- О, значить, як не ваш кандидат, то можна і в столовку втекти, - підкололи журналісти Данила Гетманцева.
- Не переживайте, ми до голосування встигнемо, - відповів нардеп.

Слід визнати, вони справді встигли. Та й час для перекусу вибрали вдалий, адже далі мав виступати президент. На його промові не вийдеш.

Вочевидь, Зеленський вже був у курсі "зашкварів" своїх депутатів, тому розпочав не зі стратегії, а з того, що попросив депутатів менше писати.

- Будь ласка, давайте менше непотрібних діалогів. Давайте вже працювати. Давайте вже голосувати. Я вас дуже прошу - народ чекає. Добре? Менше есемесок! Менше есемесок, будь ласка, і більше законів, - сказав Зеленський.

- Уже зараз зрозуміло, що парламент цього скликання увійде в історію. Питання одне: як саме? У вас є всі шанси потрапити в підручники як парламент, який зробив неймовірне, який втілив у життя все, що не змогли зробити за попередні 28 років, як парламент, в якому не було бійок, прогулів, "кнопкодавства", вся Україна вас дуже просить, а тільки конструктив і щоденна копітка робота на благо українського народу… Я не хотів би, щоб новий парламент увійшов в історію, як парламент, який проіснував менше всього - рік. Фактично, це ваш, це наш випробувальний термін. Повірте, я вже знаю, що розпускати Верховну Раду не так страшно, - наголосив президент.

Після виступу Зеленського Разумков хотів зробити 5-хвилинну перерву, але президент ще раз сказав працювати.

- От і випливла вся глибина готовності та відсутність будь-якого розуміння, що таке державне управління, - сказав один з депутатів "ЄС", виходячи з зали.
- Та він же руйнує будь-яку повагу до Ради: спікер оголошує перерву, а він йому забороняє. Це що? - в іншому кутку обурювався депутат "Батьківщини".

Рада перейшла до розгляду наступних кадрових питань. На черзі був прем’єр - Олексій Гончарук.

- Я розумію, що регламент не зобов’язує їх це робити, але раніше прем’єр хоча б з поваги зустрічався з фракціями, а цим нічого цього не треба.

Гончарук і свою концепцію презентував не дуже довго і досить розмито.

- Немає простих рішень складних проблем. Мої перші кроки - кадрові. Я вважаю, що на окремих гілках сидять персонажі, які досі пиляють наші з вами ресурси, розподіляють на свою користь державні доходи... Потрібно починати з оцінки ефективності. Ми маємо намір найближчими місяцями проаналізувати діяльність усіх органів і звільнити всіх неефективних керівників. А окремо там і аналізувати нічого. ДАБІ, Держкомзем - на вихід одразу, - сказав він.

ДАБІ - дійсно один з найбільш корумпованих органів. І відомо, що Гончарук ще до обрання виступав за те, щоб звільнити з посади її керівника Сергія Кузьміна.

- У вас там дуже цікавий комітет буде по містобудуванню. Мало того, що першим питанням вам принесуть закон про столицю і звільнення Кличка, так і очолює його людина Вавриша, - розмовляла представниця "ЄС" з колегою з "Голосу".

Та лише посміхнулась з розумінням.

- Але рухати економіку можуть лише аграрка і містобудування, - резюмувала депутат.

На той момент вже став відомий майбутній склад Кабміну, тому депутати продовжили обговорювати неймовірно розширені повноваження Мінекономіки, до якого доєднали ще й аграрний комплекс, і все це віддали Тимофію Милованову.

Ще говорили про інцидент з Кличком. Річ у тому, що мера сьогодні не пустили в ложу для почесних гостей.

- Я просто заговорився з журналістами і запізнився, тому вирішив зайти в іншу ложу, - пояснив журналістам Кличко.

Але прессекретар одного з запрошених зовсім інакше описав ситуацію - Кличка просто не пустили в ложу, бо його не було в списку гостей. Хоча Парубій його і назвав.

До 19:30 депутати призначили голів МЗС, СБУ і Міноборони. Незважаючи на те, що останній десь загубився, і спікер змушений був оголосити перерву.

Але навіть цей темп не влаштовував депутатів. Вийшовши до преси, Давид Арахамія поскаржився, що все дуже довго і треба ініціювати зміни в парламент, бо їм треба ухвалити 500 законопроектів і пошвидше.

О 20:20 Гончарук представив свій Кабмін.

Дмитро Кулеба - віце-прем'єр-міністр з питань європейської і євроатлантичної інтеграції;

Михайло Федоров - віце-прем'єр-міністр - міністр цифрової трансформації;

Тимофій Милованов - міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства;

Оксана Маркарова - міністр фінансів;

Олексій Оржель - міністр енергетики та захисту навколишнього середовища;

Владислав Криклій - міністр інфраструктури;

Олена Бабак - міністр розвитку громад і територій;

Анна Новосад - міністр освіти і науки;

Зоряна Скалецька (Черненко) - міністр охорони здоров'я;

Володимир Бородянський - міністр культури, молоді та спорту;

Юлія Соколовська - міністр соціальної політики;

Арсен Аваков - міністр внутрішніх справ;

Оксана Коляда - міністр у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб;

Дмитро Дубілет - міністр Кабінету міністрів;

Денис Малюська - міністр юстиції.

Після короткого представлення депутати перейшли до обговорення. Претензії були у опозиції - вони все ж хотіли почути програму і обурювались, що побачили список за кілька хвилин до голосування.

Утім більшість є більшість. Кабмін обрали 281 голосом. Тепер в Україні є наймолодший віце-прем’єр - Михайло Федоров. Йому лише 28 років.

За лаштунками нової Ради: торги за Авакова, загублений міністр і забуті мандати 07

До речі, зранку він навіть поглядом не натякнув на те, що буде в уряді.

Прем’єр - також наймолодший. А ще сьогодні Арсен Борисович в ложі уряду його так пожурив пальцем, що є питання, хто буде керувати насправді.

За лаштунками нової Ради: торги за Авакова, загублений міністр і забуті мандати 08
Фото - Стас Козлюк

Утім, поки вплив Авакова на Гончарука не проявлений, можна констатувати, що Україна за день стала цілком президентською республікою, у якій є абсолютна влада.

Тетяна Ніколаєнко, "Цензор.НЕТ"

Источник: https://censor.net.ua/r3145454
 Топ комментарии
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх