EN|RU|UK
 Общество, Политика Украины
  3468  9

 Міністр у справах ветеранів Ірина Фріз: "Кнопку SOS у мобільному додатку зможе натиснути як військовослужбовець, так і члени його родини"


Автор: Валерія Бурлакова, Юрий Бутусов

Очільниця Міністерства у справах ветеранів розповіла "Цензор.НЕТ" про створення електроної бази учасників бойових дій, свою команду, законодавче регулювання психологічної реабілітації та рівень своєї комунікації з Президентом.

Міністр у справах ветеранів Ірина Фріз: Кнопку SOS у мобільному додатку зможе натиснути як військовослужбовець, так і члени його родини 01

"Я НЕ ВЕТЕРАН, НЕ УЧАСНИК БОЙОВИХ ДІЙ. АЛЕ НА ЕТАПІ, КОЛИ ПОТРІБНО СФОРМУВАТИ НОРМАТИВНИЙ ТА ЗАКОНОДАВЧИЙ БАЗИС – ДУМАЮ, ЩО ВПОРАЮСЯ"

-Скажіть, будь ласка, хто запропонував саме вам стати міністром?

-Президент.

-Як це відбулося?

-Це була несподіванка. Наприкінці травня після зустрічі з фракцією Петро Олексійович попросив мене залишитися, і сказав, що він бачив би можливим рекомендувати мою кандидатуру на посаду очільника Міністерства у справах ветеранів. Також я мала можливість поспілкуватися на цю тему з головою профільного парламентського комітету Олександром Третьяковим, який доклав чимало зусиль для того, щоб наше Міністерство відбулося – і він згадував, що йому мою кандидатуру називали волонтери.

"Кажуть, що ви не ветеран, тому не маєте права претендувати на цю посаду…" - чула я інколи від журналістів. Кожен має право на власну думку, і у даному випадку я не можу заперечити – я дійсно не ветеран, не учасник бойових дій. Але на етапі, коли потрібно просто сформувати нормативний та законодавчий базис – я думаю, що впораюсь із завданням, тому що маю достатньо якісну комунікацію і з прем’єром, і з профільним комітетом, і з парламентом, і з АП. Головне зараз – встигнути якісно використати час.

- Незабаром президентські та парламентські вибори. Міністерство почне свою роботу орієнтовно у червні. Скільки часу у вас буде для того, щоб хоч щось встигнути зробити?

- Попри те, що юридично фактично/де факто Міністерство зможе запрацювати лише з червня, я сподіваюсь, що ми вже почнемо працювати. Вже почнемо вести діяльність, зокрема, по проекту створення єдиного реєстру ветеранів. Зараз є окремий реєстр учасників АТО/ООС, який вела Державна служба у справах ветеранів, є окремий реєстр пільговиків у Міністерстві соціальної політики – але окремого єдиного національного реєстру ветеранів не існує. І це величезна проблема. Ветерани змушені ходити по багатьох інстанціях, збираючи необхідні папірці. Ми ж хочемо, щоб Міністерство було "єдиним вікном" і щоб у ветеранів не було необхідності їхати з регіонів у Київ, щоб отримати якусь довідку. В онлайн-режимі можна буде оформити заявку та отримати необхідний документ у себе на місці.

Окрім єдиного державного реєстра є необхідність створити платформу "Я – Ветеран" - електронну систему з мобільними додатками, які зможуть використовувати ветерани. Це буде і онлайн-кабінет для кожного ветерана, і можливість звернутися по психологічну допомогу, і кнопка "SOS", і гаряча лінія…

Планів багато. Проекти ми будемо запускати паралельно, не очікуючи формального фактичного старту роботи відомства. Також ми будемо займатися законодавчою роботою. Але починати маємо саме від національного зі створення єдиного реєстру. Це база, яка має бути в управлінні Міністерства, якою воно має оперувати для того, щоб розуміти – скільки, куди та яким чином розподіляєте державних коштів.

Міністр у справах ветеранів Ірина Фріз: Кнопку SOS у мобільному додатку зможе натиснути як військовослужбовець, так і члени його родини 02

-Наскільки я розумію, реєстр має містити документи, які можуть знадобитися кожному ветерану: не тільки ті, що підтверджують його участь у бойових діях, але й, наприклад, фінансові документи з військових частин, необхідні для постановки на облік у центрах зайнятості, для оформлення пенсій за віком або інвалідністю… Скільки приблизно часу піде на збір та оцифровку всіх цих даних?

-Частина цих документів вже є у електронному вигляді, є бази. Проблема у тому, що ці бази знаходяться у різних відомствах. Але якщо буде досягнуто компромісне рішення, і ці відомості, які вже переведено у електроний формат, будуть просто-напросто передані під нашу базу до нашого реєстру – це займе не так багато часу, як уявляється зараз. Тому що все вже є, треба лише зібрати у єдине ціле, виокремити потрібне, передати та зібрати у єдине ціле.

Це стане фундаментом нового формату роботи, його базисом. Все інше вже можна буде надбудовувати.

Міністр у справах ветеранів Ірина Фріз: Кнопку SOS у мобільному додатку зможе натиснути як військовослужбовець, так і члени його родини 03

"МИ БУДЕМО ПРОСИТИ ЗНИЗИТИ ЄСВ ДЛЯ ПІДПРИЄМСТВ, ЯКІ МАЮТЬ 50% ВЕТЕРАНІВ У СВОЇЙ СТРУКТУРІ"

-За півроку, що минули з травня, ви, напевно, вже визначилися із кандидатурами радників міністра. Це будуть ветерани? Можете назвати їхні прізвища?

-Над радниками я, чесно, ще не думала.

Але ми відкриті для пропозицій усіх ветеранських організацій. Наприклад, 9-10 листопада я була на бізнес-форумі "Ветеран – успішний підприємець" у Миколаєві. Там ми обговорили одну ініціативу, яку вже і зареєстрували. Суб’єктом законодавчої ініціативи виступили ветерани спільно з народними депутатами – такий крок було зроблено вперше. Ми будемо просити знизити ЄСВ для ветеранів, які працюють, а також для підприємств ветеранів на яких працює не менше 50% ветеранів. Це певний стимул – адже інколи для бійців, які повертаються, робота і є потрібною їм психологічної допомогою, завдяки якій вони відчувають свою необхідність та важливість. І держава має проявляти максимум зусиль для того, щоб кожен, хто ризикував власним життям захищаючи нашу державу, відчував себе потрібним цій державі після повернення у мирне життя.

-Раніше ви не були пов’язані безпосередньо з ветеранським рухом, тому людям важливо розуміти, з ким ви будете працювати. Хто ваша команда, на чию думку ви будете спиратися у своїй роботі? Для ветеранів важливо почути саме імена…

-Антон Колумбет, Ілля Шполянський, з яким я познайомилась під час форуму в Миколаєві. Сподіваюсь, що він братиме активну участь у роботі і розбудові міністерства  і що у мене буде найближчим часом зустріч із ним та з ядром ветеранських організацій. Також я хотіла б мати можливість співпраці з Володимиром Лагутою (вже обрано Головою консультативно-дорадчого органу) – це житомирський кооператив "Атошник". Говорила з Євгеном Турчаком - маю надію, що його порада та його критика буде найкращим стимулом для того, щоб навіть на початковому етапі міністерство не забуксувало. Напевно, поки що я обмежуюсь цими людьми…

Можу говорити про те, що командою, яка точно увійде в Міністерство, є проектний офіс. Це Леся Василенко, Оксана Гаврилюк, Ярослав Павловський.

-Щоб працювати у обстановці довіри - потрібно цю довіру створити колом людей, які користуються авторитетом у ветеранському середовищі. Тому чим краще у вас буде комунікація з відомими ветеранами – тим краще ви зможете донести до людей масштаб своєї роботи і своїх планів…

-Ви абсолютно праві, і я сподіваюсь, що комунікація буде збільшуватися. Рівень встановлених зв’язків не є остаточним.

Базис, який ми закладемо зараз – повинен якісно функціонувати це на десятки років на майбутнє. Адже війна не скінчилася, кількість ветеранів буде зростати, і потрібно запускати програми, які працюватимуть у повному обсязі, а не вибірково та частково, як зараз. Адже, наприклад, навіть не всі учасники бойових дій отримали пільгову виплату до 5 травня – надходили скарги. Потрібно зробити перегляд усіх пільг, і перегляд потрібно здійснювати у відкритому форматі, разом з ветеранськими організаціями. Тому що лише той хто знає що є потрібним, а що є фікцією, зможе сказати що зайве. Будемо обговорювати все, будемо спілкуватися.

-Деякі пільги є зайвими ветерани не вважають, але з ними все одно виникають певні складнощі. Наприклад, щороку учасники бойових дій отримують талони, які дозволяють отримати одноразові знижки під час купівлі квитків на більшість видів транспорту. І Марія Берлінська нещодавно порушила тему авіаквитків: виявилося, що у МАУ знижку на авіаквиток ветеранам дають тільки у випадку, якщо вони ще не встигли цього року придбати квиток на поїзд або інший вид транспорту зі знижкою. Тобто, у авіакомпанії трактують пільгу на свій розсуд – і не факт, що всі учасники бойових дій знатимуть, що у цьому випадку можна відстояти власні права…Як на подібні ситуації впливатиме Міністерство?

-Міністерство обов’язково буде займатися роз’яснювальною роботою. Мені дуже імпонує формат, який започаткувала "Юридична сотня", думаю, що його потрібно взяти на озброєння: вони беруть конкретний напрямок і за рахунок інфографіки повністю пояснюють де та яким чином ви можете скористатися своїми правами.

Хочу, щоб ветеран мав як можливість сам знайти роз’яснення безпосередньо на нашому сайті у форматі інфографіки з посиланням на конкретні адреси чи телефони, якщо це потрібно, так і отримати онлайн-консультацію.

Міністр у справах ветеранів Ірина Фріз: Кнопку SOS у мобільному додатку зможе натиснути як військовослужбовець, так і члени його родини 04

"ПСИХОЛОГІЧНА РЕАБІЛІТАЦІЯ ПОТРЕБУЄ ЗАКОНОДАВЧОГО РЕГУЛЮВАННЯ"

-Які завдання ставив перед вами Президент, що потрібно вирішити насамперед?

-Президент сказав одне: "Держава має повернутися обличчям до своїх захисників".

Ми маємо цінувати та поважати наших ветеранів. Саме тому я буду звертатися до Президента з пропозицією офіційно запровадити Національний день ветерана. У нас має бути так само, як у США, де військовим звикли казати "Thank you for your service". В Україні це може бути хештег "завдяки тобі" або інший, який ми започаткуємо. Також ми маємо змалечку розпочинати виховну роботу з дітьми, ветерани мають спілкуватися з молоддю. Щоб молодь знала, як це непросто і як поважно – захищати свою Батьківщину.

-У 2017 році уряд запровадив державну програму військово-патріотичного виховання. На жаль, крім однієї постанови нічого за цим рішенням не було. Реалізацію програми доручили Міністерству молоді та спорту. Тепер вона передається вам, це ваше міністерство буде займатися військово-патріотичним вихованням?

-Поки що ми займаємось погодженням положення та аналізуємо поточну ситуацію. До мене вже звертались люди, які займаються військово-патріотичним вихованням, і вони пропонують створити міжвідомчу групу для ефективної реалізації програми.

-Просто ви згадали про спілкування ветеранів з молоддю – а це і є військово-патріотичне виховання…Воно має бути у одній структурі в уряді.

-Не виключаю, що наша програма буде або перетинатися з програмою Міністерства молоді і спорту, або що ми будемо мати додатково щось своє.

-Який стосунок Міністерство матиме до психологічної реабілітації учасників бойових дій?

-Психологічна реабілітація, соціальна адаптація, медична реабілітація – це окремий напрямок нашої роботи. Саме для психологічної реабілітації нам потрібно змінювати законодавство, тому що у чинному наразі не існує так званих порядків реабілітації. У мене була зустріч із представниками Великобританії і Канади, які тут від фондів - вони навчають менторів і потім дають їм міжнародні ліцензії. І вони говорять про дуже великий відтік: на курс приходить 20-30 осіб, а ліцензію зрештою отримують лише 2-3 людини, лише 10%, які в результаті можуть або мають право надавати такого рівня послуги.

Але насправді дуже багато шарлатанів намагаються зараз надавати психологічну "допомогу". Тому психологічна реабілітація потребує законодавчого регулювання. Необхідно затвердити її стандарти, мати чіткі протоколи – яким чином та хто може її здійснювати. Ми будемо над цим працювати. Держава у війні п’ятий рік, і зволікати з цим далі немає ніякої можливості.

-Зараз багато резонансних справ проти ветеранів та діючих військових. Чи слідкуєте ви за ними, і чи бачите можливість у окремих випадках втручатися у якості міністра? Адже є, наприклад, Дмитро Балабуха, якого обвинувачують у вбивстві – і у якого виникли неабиякі проблеми із правом на проходження медичної експертизи, яка могла б довести його інвалідність та визначити його психологічний стан…

-Думаю, що уважного розгляду потребує кожен випадок. Починати потрібно з превенції, з попередження таких речей. Потрібно кожному проходити фахове консультування.

-Кожна людина, яка звільняється, за власним бажанням або проходить військово-лікарняну комісію, або не проходить. Тому зараз на папері психолога і так проходять здебільшого…

-на папері.

Міністр у справах ветеранів Ірина Фріз: Кнопку SOS у мобільному додатку зможе натиснути як військовослужбовець, так і члени його родини 05

-Як ми можемо зробити, щоб це відбувалося насправді, не "для галочки"?

-Будемо говорити з Міністерством оборони.

Навіть зараз все впирається у те, що у нас просто фізично не вистачає психологів. А ті, які є – не всі мають фах для того, щоб здійснювати подібну роботу, не кожен психолог може відчути та побачити загрозу. Саме тому ми говоримо про менторів, які пройшли курси, що дозволяють здійснювати таку роботу.

Крім того, якщо нам все буде вдаватися – сподіваюсь, незабаром для критичних випадків буде окремий мобільний додаток. Так звана кнопка SOS. Навіть якщо ветеран, військовослужбовець не здатен її натиснути – нею можуть скористатися члени його родини.

-Робота з родинами загиблих, поранених, буде вестися?

-Більше того – вони будуть залучатися до нашої роботи. Думаю, що люди, які відчули на собі той біль, або втрати, або можливість неповернення – найкраще розуміють ветеранів, які приходять з тією чи іншою проблемою.

А люди нам потрібні. Саме тому будемо закладати максимальну кількість штатних одиниць в територіальних органах.

Міністр у справах ветеранів Ірина Фріз: Кнопку SOS у мобільному додатку зможе натиснути як військовослужбовець, так і члени його родини 06

"ОЦІНКУ ДІЯЛЬНОСТІ ТРЕТЬЯКОВА Я ДАВАТИ НЕ МОЖУ, ТОМУ ЩО НЕ БУЛА ЗАНУРЕНА У ЦІ ПИТАННЯ"

-Що можете сказати про долю Закону "Про статус ветеранів війни…"?

-Ми плануємо розробляти нову редакцію. Саме на цьому нашу увагу акцентували ветеранські організації. Наприклад, учасники бойових дій російсько-української війни взагалі пропонують розробити новий закон. Це слушна думка.

Але, як я вже згадувала, стартувати ми маємо саме від державного реєстру ветеранів, у якому буде чітко розписано, хто учасник якої війни, якої миротворчої місії, яких бойових дій. Тоді, маючи хоча б статистику, ми зможемо якісно прописати все. Сподіваюсь, що мати новий закон або зміни до чинного ми зможемо отримати в наступному році.

-Щодо вашого призначення у людей могло скластися таке враження: був Манько, якого лобіював Третьяков, потім його "збили" та поставили іншу людину, щоб було менше критики. Тепер ви – обличчя Президента у ветеранському русі. Який у вас порядок взаємодії з головою держави? Чи будете ви з ним постійно радитися? Наскільки питання ветеранів серйозне для нього, яку увагу він цьому приділяє?

-З моєї точки зору – приділяє велику увагу. Тому що він неодноразово вже виступав з тим, щоб це Міністерство було утворено, наполягав на цьому. Мушу зазначити, що ще два тижні тому мови про те, що Міністерство буде створене не йшло. І я навіть написала тоді у розпачі пост про це, тому що було рішення про реформу Державної служби ветеранів… у Державну службу ветеранів. Ветеранській спільноті не потрібно доводити, що ця служба виявилася неефективною. Президент впевнений, що Держава має віддати шану ветеранам, що ми маємо зробити максимум щоб вони не втратили віру в Країну. Рівень моєї комунікації – як з парламентом так і з прем’єром достатній, щоб вирішувати питання щодо організації діяльності Міністерства . Саме це я сподіваюсь якісно використати для того, щоб провести всю необхідну нормативну базу.

-Яка ваша оцінка діяльності Валентина Манька, якого Третьяков бачив керівником служби? І об’єктивна оцінка діяльності Третьякова?

-Я буду говорити чесно: я не була занурена у це питання. Вже потім, десь з кінця травня, до мене почала частково надходити інформація про конфліктну ситуацію. Оцінювати її об’єктивно я не зможу. Можу лише зазначити, що Олександр Третьяков як Голова профільного комітету парламенту намагався зробити все для того, щоб Міністерство стартануло.

Міністр у справах ветеранів Ірина Фріз: Кнопку SOS у мобільному додатку зможе натиснути як військовослужбовець, так і члени його родини 07

-Бюджет Міністерства вже запланований?

-На службу, щодо якої зараз буде запускатися ліквідаційна комісія, на наступний рік у бюджеті було закладено 161 з гаком млн. Це дуже мала сума для діяльності міністерства. Ми будемо прив’язувати бюджет до штатної структури, погоджувати з Міністерством фінансів і презентувати прем’єру. Побачимо, чи зможуть інші міністерства передати певні обов’язки і відповідним фінансування нашому Міністерстві – щоб це забрали ми Навіть якщо на державному рівні буде певний процес гальмування – я впевнена, що найбільш витратні проекти, які потрібно запустити, ми зможемо реалізувати спільно з нашими партнерами. Я говорю про створення реєстру та платформи "E-Veteran".

На реєстр, за оптимістичними розрахунками, піде 6-8 місяців – стільки часу потрібно, щоб його написати і звести у системний базис. Те саме стосується платформи. Але я сподіваюсь на підтримку нашого IT-сектора, який проявив себе у інших проектах, в яких у державі була потреба. Сподіваюся, що сам на сам не залишиться і наше Міністерство, що ми зможемо знайти людей, які створять програмне забезпечення не для отримання бюджетного фінансування, а для створення якісного продукту для Ветеранів.

Міністр у справах ветеранів Ірина Фріз: Кнопку SOS у мобільному додатку зможе натиснути як військовослужбовець, так і члени його родини 08

-Як до вас потрапити на прийом, наприклад, керівнику ветеранської організації? Як зайти?

-Зайти просто: за адресою Музейний провулок, 12, другий поверх. Це там, де раніше знаходилася Державна служба у справах ветеранів. Пропускної системи тут ніякої немає, приходити можна запросто. На роботі я буду сидіти довго, тому той, хто захоче – обов ‘язково потрапить. Будь ласка, двері завжди відкриті.

Валерія Бурлакова, Юрій Бутусов, "Цензор.НЕТ"

 Фото: Наталія Шаромова, "Цензор.НЕТ"

Источник: https://censor.net.ua/r3100693
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх