EN|RU|UK
 Общество
  11196  13

 Cкільки коштує вдягнути одного бійця ООС


Автор: Валерія Бурлакова

"Цензор.НЕТ" ознайомився з цьогорічними державними закупівлями речового майна для Збройних Сил та Національної Гвардії України, підрахував вартість мінімального набору одягу одного солдата та з’ясував, чи відрізняються у різних відомствах ціни на фактично однакові речі.

ГОЛОВНІ УБОРИ

З головних уборів як бійцям Збройних Сил України, так і бійцям Національної Гвардії України згідно з нормами єдиного бойового комлпекту мають видавати дві бойові кепі, літню польові панаму, шапку-феску (шапку-підшоломник) та шапку зимову.

Cкільки коштує вдягнути одного бійця ООС 01
Cкільки коштує вдягнути одного бійця ООС 02

Кепі бойове, ЗСУ

Згідно з останніми закупівлями, для бійців ЗСУ бойові кепі купували по 70,92 грн. (ціни за одиницю товару для обох відомств ми вказуємо з урахуванням ПДВ) 72 грн за одиницю. Одна літня панама коштувала 98 грн, а зимові шапки, яких вже закупили на понад 10 млн грн цього року обійшлися МО у 71,7 грн за одну.

Cкільки коштує вдягнути одного бійця ООС 03

Один з договорів Міністерства оборони на закупівлю зимових шапок. Ціна за одиницю товару без НДС – 59,75 грн., з урахуванням НДС – 71,7 грн. за одиницю

Фески востаннє купували по 49,99 грн.

Національна гвардія кепі цього року придбала по 74,87 - 93,9 грн. за одиницю, а літні панами – по 95 грн. Фески для НГУ коштували від 40 грн, а зимові шапки – 90 грн за одну.

Таким чином, приблизна вартість одного комплекту головних уборів у ЗСУ становила 290-291 грн, а у НГУ – 299-318 грн. З огляду на те, що за нормою один боєць має отримати два бойових кашкети – це 360-363 грн у ЗСУ та 373-411 грн у НГУ.

ФОРМА

До єдиного бойового комплекту входять два літніх польових костюми, штани літнього костюма польового, костюм вітровологозахисний, зимова куртка та штани, дві бойові сорочки, а також літній шарф-труба, зимовий шарф-труба та рукавички – демісезонні й зимові.

Cкільки коштує вдягнути одного бійця ООС 04

 Як літні костюми, так і сорочки кожен боєць має отримувати "на зміну": по 2.

Літні польові костюми Міністерство оборони України цього року купувало по 871 грн. за комплект. Бойові сорочки для армії в лютому придбали на загальну суму у 13,1 млн по 439 грн. за штуку, а у березні – на загальну суму понад 15 млн. грн у трьох постачальників по 500-504 грн.

Cкільки коштує вдягнути одного бійця ООС 05

 Бойова сорочка ЗСУ. Фото Voenprom.info

Національна Гвардія України 30 тисяч літніх польових костюмів у травні придбала по 864 грн. за один, а бойові сорочки купувала наприкінці червня по 499 грн.

Літні штани окремо Міністерство оборони на початку року купувало на суму понад 21 млн грн у чотирьох постачальників – по 411-425 грн за пару з урахуванням ПДВ. Що ж до Національної гвардії, літні штани у 2018-му у невеликій кількості закуповували окремі військові частини НГУ – наприклад, частина №3045 по 380 грн. за пару.

Cкільки коштує вдягнути одного бійця ООС 06

Костюми вітровологозахисні демісезонні представники Міноборони придбали по 598 грн, НГУ вони "дісталися" за тією самою ціною.

Зимові вітровологозахисні штани для ЗСУ наразі планують закупити по 853 грн., аналогічні куртки – по 1746. НГУ ж договір з тим самим виробником - ТОВ "Олтекс" - також уклала, але не на звичайні, а на "спеціальні" зимові вітровологозахисні куртки, які коштують по 2619 грн. за одиницю.

Cкільки коштує вдягнути одного бійця ООС 07

Штани для нацгвардійців, також "спеціальні" вирішили закупити по 1697 грн у іншого виробника.

Зимові шарфи-труби для ЗСУ в 2018-му придбали по 45,9 грн. з ПДВ. Літні востаннє купували наприкінці минулого року - по 16 грн. Зимові рукавички для армійців обійшлися у 343 грн. за пару. Свіжих закупівель демісезонних рукавичок не було.

Національна гвардія з цих аксесуарів цього року – з того, що нам вдалося знайти – навпаки вже придбала лише демісезонні рукавички, по 298 грн за пару.

ВЗУТТЯ

Нацгвардія цього року черевики не купувала – останні торги наразі перебувають на етапі подання пропозицій.

У МО черевики зимові (позначаються як "тип Б") придбали по 1779 грн. за пару на загальну суму понад 96 млн. грн., а демісезонні (тип "А") обійшлися у 1675 грн. за пару. Гумові чоботи купували по 161 грн.

БІЛИЗНА

З необхідних дрібниць кожен боєць за БЄК має отримати дві фуфайки з короткими рукавами, дві пари трусів, два комплекти демісезонної натільної білизни (сорочка та кальсони), два комплекти білизни для холодної погоди, 6 пар літніх трекінгових шкарпеток та 3 пари зимових.

Остання електронна закупівля трусів Національною гвардією, яку ми знайшли, датована кінцем 2017 року, тому її не розглядаємо. Так само не вдалося знайти свіжих закупівель сорочок, кальсонів тощо. Залишаються фуфайки – їх НГУ востаннє купувала по 74,8 грн.

Cкільки коштує вдягнути одного бійця ООС 08
Cкільки коштує вдягнути одного бійця ООС 09

Для ЗСУ вони на початку літа коштували 63 грн. за одиницю.

Cкільки коштує вдягнути одного бійця ООС 10

 Вартість однієї фуфайки в армійській закупівлі – 53 грн. без ПДВ або 63,6 грн. з ПДВ

Труси для армійців купували по 37 грн, демісезонні сорочки та кальсони – по 135 грн, а зимові – по 597. Одна пара зимових шкарпеток коштувала 56 грн, літніх – 38 грн.

СПОРЯДЖЕННЯ

Серед майже 20 позицій спорядження та засобів індивідуального захисту розглянемо лише декілька – тим більше, що зазвичай далеко не всі ці дрібниці на кшталт фляг, чохлів для фляг та ліхтариків бійцям дійсно видають. Крім того, всі ці речі, як і засоби захисту, зазвичай переходять до інших контрактників.

Чохол для бронежилета армійця у 2018 році коштував 2860 грн, чохол для шолома – 78 грн.

Ще одна з небагатьох дійсно індивідуальних речей у переліку - сумка транспортна. Для бійців ЗСУ цього року 15 тисяч таких сумок купили по 901 грн за одиницю. . Для нацгвардійців – 10 тисяч по 937 грн. за штуку.

Спальні мішки у МО на початку року придбали по 944 грн, а НГУ закупила їх по 939 грн.

Цілком можна зробити висновок, що вартість речей, які можливо порівнювати, у ЗСУ та НГУ суттєво не відрізняється.

А мінімальна вартість комплекту забезпечення одного бійця (без урахування низки елементів спорядження та засобів захисту – шолома, бронежилета та окулярів, та беручи до уваги прописану нормами кількість речей) за цінами поточного року становить близько 17,6 тис. грн.

Валерія Бурлакова, "Цензор.НЕТ"

Источник: https://censor.net.ua/r3086749
 Топ комментарии
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх