EN|RU|UK
 Политика Украины
  29242  108

 Міністр культури Євген Нищук: "…і тут раптом дзвонять росіяни: Наш продюсер, к сожалению, сказал, что в ролях первого плана ни вы, ни другие украинские актеры не могут сниматься…"


Автор: Евгений Кузьменко

Коли українська влада заборонить показ російських телесеріалів? Хто шукає ворожу пропаганду у відеопродукції "мейд ін Москоу?" Чи існує "табу" на зйомку українських акторів у головних ролях російської теле- та кіноіндустрії? І чи здатна Україна заповнити порожнечу в ефірі національним продуктом? Про це в інтерв`ю "Цензор.НЕТ" розповіла людина, яка відповідає за українську культуру.

- Верховна Рада розійшлася, не розглянувши законопроект про заборону транслювання російських серіалів на території України. Як ви взагалі ставитеся до такої пропозиції?

- Пропозиція, насправді, нагальна. Те, що не прийняли, звичайно, дуже погано, бо ускладнює ситуацію. Але я б хотів тут зауважити, бо хтось може закидувати, що починається якась цензура. Тут є дуже важливий момент: ми проти цензури на мистецтво, але що стосується пропаганди в тих багатьох фільмах і програмах, які є на телебаченні, і в тому продукті, який продовжують знімати на території України - треба негайно проводити навіть не цензуру, а просто заборону.

- Заборону взагалі всього контенту? Чи все ж таки буде існувати певна худрада?

- Так, худрада. Міністерством культури при Державній агенції з питань кінематографії створена комісія авторитетних людей, кінокритиків, істориків. Людей, які не ангажовані у якійсь одержимості "просто заборонити, щоб заборонити". Хоча ви розумієте, що ми можемо дискутувати в інший час, а не тоді, коли проти нас іде конкретна війна з боку Кремля і гинуть наші люди. І дискутувати про те, що правильне, а що - ні, і що мистецтво вічне, і давайте дружить - це дуже недоречно. Тому ця комісія, переглядаючи деякі фільми - наприклад, "Піддубний" і "Біла гвардія", - звернула увагу на яскраві приклади зневаги до українського міста, української держави, мови, перекручування історичних фактів. Наших героїв вони приписують собі - і так далі.

нищук

- А чи вистачить у цієї комісії очей та мізків для того, щоб проаналізувати весь контент?

- А я вам скажу, що люди сидять і цілодобово переглядають багато серіалів, які йдуть на телебаченні. Вони їх дивляться - і дають рекомендації Держкомтелерадіо, Національній Раді з питань телебачення.

- Рекомендації про що саме?

- Наприклад, про те, що низка фільмів - зараз не буду називати яких саме - мають виконавців головних ролей осіб, які не просто були підписантами листів на підтримку анексії Криму і війни на Сході, а і неодноразово говорили: " Что такое Украина? Где это есть такое государство, о чем вы говорите?".

- Можете навести конкретні прізвища?

- Ну, ви прекрасно знаєте з гумористичних програм товарища Задорнова. Чи Охлобистіна. Можна навести ще цілу низку імен. Я не хочу зараз конкретизувати прізвища. Але багато хто їх знає. Тобто іде відверта насмішка над українськими цінностями, державою, історією, героями. І, звичайно, це неприємно. Ініціатива (заборони російських серіалів. - Є.К.), ви ж чули, належить хлопцям, які зараз в АТО. Тобто їх це, безумовно, дратує до болю! І я думаю, що вони ще розкажуть тим політичним силам, які сьогодні не прийшли і не проголосували…

- Скажіть, чи намагалася російська сторона якось вплинути на вас? Мовляв, дамо грошей. Або: покажіть наші фільми - і ми покажемо ваші…

- Ні, була розмова в такому руслі ("Ехо Москви" навіть дзвонило, "Дождь"): "Ну, что вы, вводите цензуру? Но это же искусство, оно вечно!" - і так далі. Так я їм так само пояснював, що насправді Російська Федерація і Кремль стосовно нас уже 23 роки проводять цю цензуру, дуже жорстку! Тому що жоден український актор не має права зніматися у головних ролях в їхніх серіалах. Які, між іншим, знімаються тут! Існує негласна "установка", ви в жодному законі Російської Федерації цього не знайдете.

- Можливо, у вашому розпорядженні є чорні списки по тих українських акторах, яких не мають знімати у головних ролях?

- Які списки? Це по всіх акторах! У них принципова позиція: "Это наша история, наша инвестиция, и в этих фильмах должны сниматься московские актеры".

- Ви все ж таки узагальнюєте. Назвіть, будь ласка, конкретні прізвища акторів, яким заборонили…

- …Я. Євген Нищук, конкретна особа. Який пробувався колись, років 6-7 тому, на 12-серійний фільм, де мене розглядали на одну з головних ролей; де мене затвердив режисер…

- Про що був цей фільм?

- Якісь банальні побутові історії з елементами інтриг, кохання, і так далі…Тобто там не йшлося про якісь історичні моменти. І, відповідно, я пробувався на них 7 років тому. І от після того, як мене затвердив московський режисер; після того, як зі мною домовилися про гонорар, про костюми і все інше - мені раптом передзвонили і сказали: "Наш продюсер, к сожалению, сказал, что в ролях первого плана ни вы, ни другие украинские актеры не могут сниматься. Потому что в этих ролях будут сниматься российские актеры. Мы вам можем предложить какую-нибудь небольшую роль, если вам будет интересно". Я кажу: "Мне не будет интересно".

нищук

- Ну ось, теперь у Росії скажуть, що нині з вашого боку йде помста…

- Ні! Це не з мого боку помста! Я просто зі всіма своїми колегами на контакті, я діючий актор і знаю, про що розповідають і хто де знімається.

- Повернемося до питання про російські серіали. Видається, цим питанням буде займатися вже наступна Рада?

- Очевидно, що це питання нагальне і комплексне. Можливо, що зараз дещо стихійно - і ви це чули - було презентовано 3 законопроекти, не встигали навіть оцінити, який з них кращий, було важливо хоч якийсь прийняти. Але, звісно, якщо в залі присутні 209 депутатів, то про що ж ми будемо говорити?

- У вас вже були консультації з тими польовими командирами з зони АТО, які вийшли з цією ініціативою?

- Ну, в нас навіть є чимало людей мистецтва, які там зараз служать… Їхня ініціатива мала спонукати і зобов`язати приймати це…Інша справа, що люди, які пишуть закони, мали це гарно прописати.

Очевидно у нас зараз є час - декілька тижнів - щоб прописати і удосконалити його. В поданні того чи іншого депутата - немає значення. Головне, щоб воно пройшло.

нищук

- Неминуче питання: якщо повна чи обмежена заборона російських серіалів таки відбудеться, чи має Україна ресурс, щоб заповнити порожнечу?

- Тоді ресурси з`являться, бо навіть за існуючих у нас проблем прокатного кіно, за всіх проблем фінансування, - фільми все одне знімаються. І у ко-продукції з іншими державами в нас є чи не єдина можливість підняти повагу до свого кіно і до свого виробництва. А в частині медіа - так це просто треба перебудуватися деяким компаніям типу "Стар-медіа", які повинні зрозуміти, що треба вкладати гроші в свою кінопродукцію, в свої історії зі своїми акторами, режисерами і сценаристами. Повірте, їх купа! До мене вже стільки приходило людей, які приносили телевізійного формату по 50 серій! Прості наші історії, які стосуються нашого життя. Є такий матеріал, є! Просто було конкретне небажання це робити і фінансувати у власників телеканалів. Але, я думаю, якщо вони будуть прогорати, бо не матимуть можливості звідти показувати, - ну, то волею-неволею вони будуть вимушені вдатися до знімання власного продукту…

Євген Кузьменко для Цензор.НЕТ

Источник: https://censor.net.ua/r308040
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
Страница 2 из 2
<<<1 2
Страница 2 из 2
<<<1 2
 
 
 
 
 
 вверх