EN|RU|UK
 Общество
  15068  22

 "Деякі люди з нашого фільму загинули, і наше відео - єдина пам`ять про них", - режисер Сергій Лисенко знімає фільм про армію


Автор: Ольга Скороход

Разом з бійцями, які воюють на справжній передовій, присутні й вояки інформаційного фронту. Сергій Лисенко з Дніпропетровська – один з тих режисерів, що, покинувши все, присвячують весь свій час зйомкам у зоні АТО та на звільнених територіях. Під час Майдану він ретельно фільмував всі ключові моменти протистояння у Києві. Тепер вже чотири місяці працює над фільмом "Братерство АТО".

Сергій зі своєю командою окремі вже змонтовані сюжети викладають у відкритий доступ, як каже режисер, щоб підняти мотивацію солдатів та показати людям в тилу, що війна близько.

Про те, якою є війну крізь об`єктив кінокамери, чи легко режисеру з Майдана спілкуватися з "беркутівцями", і як "вмовити" сепаратистів говорити на камеру Сергій Лисенко розповів в інтерв`ю Цензор.НЕТ.

кино режиссер лысенко

РАНІШЕ Я "БЕРКУТІВЦЯМ" І РУКИ НЕ ПОДАВ БИ

- Ваше відео Ви коротко окреслюєте як фільм про армію. Та все ж таки, про що знімаєте?

- Ми знімаємо про людський дух, який тримає весь процес. Збираємо історії, які вражають, та я не можу для себе виділити якийсь один момент, що шокував. Загалом я здивований духом наших військових - звичайних людей. Леся Українка казала: "Без надії сподіваюсь". Так ось, це їхній стан. Вражає не так те, що вони говорять на камеру, бо, зрозуміло, що кажуть яскраві та правильні речі. Вражає зміна, яка відбулася з ними - звичайними хлопцями з села, які ще вчора байдикували, можливо навіть грабували. Та в них прокинувся зовсім інший бік особистості. Не думав, що я колись побачу людей, які падають на гранати і своїми тілами рятують побратимів, а поранені та контужені витягують ще більше постраждалих друзів з вогню. Мені в процесі стало дуже цікаво дослідити такі краплинки духу. Вони там є в кожного. Якщо їх роздмухувати, то суспільство наше буде більш здоровим.- Ви говорите про "хлопців з села", але ж воюють на Донбасі абсолютно різні люди.

- Це так. У тому числі воюють нинішні та колишні бійці спецпідрозділу "Беркут". Раніше я "беркутівцям" і руки не подав би. Та зараз вони з рештою бійців роблять спільну справу. Волонтер Мирослав Гай, з яким ми часто їздимо, свого часу воював у першому батальйоні Нацгвардії. На горі Карачун він разом з хлопцями, що стояли супроти нього на Майдані, вішав прапор України. Тепер, вже будучи волонтером, він допомагає їм. Ми не раз приїздили до цих хлопців. Ніколи б не подумав, що питиму з гільзи горілку разом з "беркутівцями", які на Майдані стріляли в мою камеру й трохи поранили мені ногу. Ця війна пробудила в нас усіх сторони, про які ми не здогадувалися.

кино режиссер лысенко
- У вже змонтованих роликах фільму є і сюжети, зняті спонтанно.

- Вони найцікавіші. Наприклад, уривок, знятий в День Незалежності. Там Мирослав в машині пропускає колону української техніки, а паралельно слухає по радіо промову Порошенка на параді. Дуже експресивна сцена. Навіть рухи Мирослава збігаються зі словами Президента і криками "Слава Україні!", "Слава українській армії!". Я побачив це, лише коли монтував. Коли робиш правильні справи, то такі випадковості сприймаєш як знак з неба. Я не сумніваюся, що ми робимо саме те, що маємо робити.

Інший сюжет зняли на українському блокпості під Дебальцево. Влітку там було спокійніше, ніж зараз, і рух на дорогах був жвавий в обидві сторони. Нацгвардійці у всіх, хто проїжджає блокпост, перевіряють паспорти. У тих, в кого паспорт був в обкладинці з радянським або російським гербом, "просили" зняти. Не наполягали, а проводили словесну роботу, як вони кажуть. Здебільшого люди знімали. За три дні назбиралася чимала купа. Я подумав, що це дуже символічно.ТІ, ХТО ЗА СВІДОМІСТЮ СЕПАРАТИСТИ, КАЗАЛИ, ЩО "ЩЕ ХОЧУТЬ ПОЖИТИ"

- Під час Ваших "рейдів" в зону АТО, очевидно, були моменти, коли Вашому життю загрожувала небезпека?

- Були окремі випадки. Коли ми знімали цей сюжет з паспортами, біля нас за 500 метрів розірвалася міна. Але на передовій це сприймається як належне. Ніхто навіть не відреагував - вона сама по собі розірвалася, ми на секунду перервали розмову, а потім знову продовжили. Також була складна ситуація, коли ми їздили до 93-ї бригади. Добралися увечері до них, то збиралися ніч перечекати там. Хлопці нам прямо сказали: "Ночуйте, але нас мають накрити "Градами" цієї ночі". Я зрадів навіть, думав, що знімемо гарні кадри. А Мирослав почав хвилюватися за машину, бо вона в кредиті. По-перше, шкода машину і кредит. Але найгірше, що якби авто постраждало, то ми б не виїхали, а потім не було б чим розвозити допомогу армії. Хотіли сховати машину, та, звісно, що захистити її від "Градів" було ніде. Однак тієї ночі не стріляли.

кино режиссер лысенко
- Бійці та волонтери говорять на камери охоче, а ось місцеве населення навпаки. Як вам вдавалося розговорити цих людей?

- Це неважко. Коли дивишся в камеру, реальність сприймається інакше. Я знімаю людину саме як героя фільму. Я його розумію, але немає співпереживання. Потім, коли вже змонтував, я перетворююся на глядача і починаю відчувати те, чого не відчував тоді. Тому нічого складного для мене немає у спілкуванні з людьми, вороже налаштованими до української армії та України загалом.

Такі люди, особливо родичі "ДНРівців", не відмовлялися з нами спілкуватися, але душу не розкривали. Якщо проукраїнськи налаштовані люди щиро все розповідали, не приховували свого розпачу, то ті, хто за свідомістю сепаратисти, поводились обережніше. Казали, що "ще хочуть пожити". Я ж їм відказував, що якщо вони не розповідатимуть про те, що бачать, то ніхто цього не дізнається ніколи. Вони показували нам свої розбомблені подвір`я, але вважають, що в усіх їхніх бідах винна українська армія. Коли я запитав їх: "А чого ж війна виникла? Українська армія воює з "ДНР". Мені відповідали: "Немає тут ДНР, ми їх не бачили".

З іншого боку, допомогу сепаратисти приймають від усіх. Спілкувалися з жіночкою, пораненою в руку. Їй допомогу надали наші військові. А син її "ДНРівець". Вона ненавидить українську армію всією душею, але допомогу приймає. Там дуже складна ситуація у цьому плані.ВИКЛАДАЄМО РОЛИКИ, ЩОБ РОЗБУДИТИ ЛЮДЕЙ В ТИЛУ

- Ваші герої з різних підрозділів. Знімаєте і нацгвардійців, і прикордонників, і бійців регулярної армії, а також загонів СБУ та МВС. Та першочергово ідея полягала у тому, щоб робити фільм про Нацгвадію?

- Ідея знімати фільм по гарячих слідах виникла майже відразу з початком АТО. Під час Майдану я також знімав - сам для себе вирішив, що з камерою я буду найбільш корисним, ніж на барикаді, тож фіксував усі ключові події. Так само і з початком війни. Я не відразу зміг піти з основного місця роботи, та, врешті, у червні все покинув і почав займатися суто фільмом.

кино режиссер лысенко

кино режиссер лысенко

Знімаємо без наперед запланованого сценарію, про Нацгвардію, тому що волонтери благодійного фонду "Мир и К", з якими ми чимало їздимо на передову, служили у 1-му батальйоні Нацгвардії. Влітку повернулися по ротації, зараз всіляко допомагають українським частинам. За час поїздок вже склався кістяк нашої компанії. Допомагаємо одне одному і поза фільмом - фільм допомагає волонтерам, а волонтери допомагають фільму. Я вже й не знаю, волонтер я, чи режисер. Але багато їздимо і самі.

- Чому Ви викладаєте в інтернет окремі шматки з фільму, хоча до його завершення ще далеко? Це навіть не сюжети, а короткі нарізки, не пов`язані між собою.

- Ще чимало треба дозняти, монтаж теж багато часу займе. Але показувати правду про війну потрібно вже зараз, по гарячих слідах. Деякі люди, що присутні в нашому фільмі, вже загинули, і наше відео - мало не єдина пам`ять про них. Тому ми монтуємо окремі шматки і вже зараз викладаємо їх на Youtube. Також демонструємо їх на благодійних кінопоказах, а всі зібрані кошти йдуть на потребу хлопців з Нацгвардії та інших підрозділів. Це мотиваційні ролики, які покликані піднімати бойовий дух солдатів в АТО, а також розбудити тих людей "в тилу", які вважають, що війна далеко, і скоро все буде ОК.


Ольга Скороход, Цензор.НЕТ


Источник: https://censor.net.ua/r306489
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх