EN|RU|UK
  278  1

 ЗАРАДИ ГУБЕРНАТОРСЬКОГО КРІСЛА – ХОЧ НА ОПЕРАЦІЙНИЙ СТІЛ

Посада губернатора Київщини завжди була приводом для жорстокої боротьби та брудних інтриг політиканів. Будь то протеже екс-президента України Кучми Засуха чи його непримиримий ворог Жовтяк, що на гребні революційної хвилі майже півтора роки тому зайняв цю

Ця боротьба завжди проходила в не зовсім цивілізованому руслі, проте підстав для цього теж завжди вистачало.

Ось і нинішня ескалація конфлікту між Кабміном та головою Київської облдержадміністрації з приводу урядової подачі на звільнення кількох губернаторів, проходить в кращих традиціях «мильних» опер. У цьому кіно усе: і підступні вороги губернатора з числа більшості у облраді з числа БЮТу та частина нашеукраїнців, тут і несправедливо засуджений за незнайдені хиби у соціально-економічних показниках розвитку області поборник усіх простих мешканців Київщини, який нині навіть з лікарняного ліжка веде непримириму боротьбу та очікує, що його однодумці з УНП, Пори та Соцпартії завдяки пікетам Кабміну та Секретаріату Президента таки відкриють очі самому Президентові, чиє оточення навмисно приховує від нього реальний стан справ.

Проте, як і в дешевому кіно, результат завжди відомий – колись ні у кого не викликало сумніву, що на зміну Засухам прийде їхній ворог – Жовтяк, так і зараз, зрозуміло, що судьба невдах цих парламентських виборів з УНП – доля губернаторів Рівненщини та Київщини – Червонія та Жовтяка, вже вирішені. Щоправда, через складність процесу формування коаліційної більшості, їх заміна ще невідома.

Чергова сцена цієї епопеї відбулася в Київській обласній клінічній лікарні, де зараз після операції перебуває Євген Дмитрович Жовтяк. Саме тут вирішив провести свою прес-конференцію губернатор. Вийшовши кульгаючи до журналістів у спортивному костюмі, неначе наголошував – ось, дивіться… я справді після операції, а не на лікарняному, щоб затягнути час із звільненням.

Ця прес-конференція скоріше для цього й була організована, а не для того, щоб познайомити журналістів з новими фактами цієї історії. Адже, майже нічого нового ми й не дізналися. Все як і раніше – формулювання «звільнено через невиконання соціально економічних показників» є неправдивим, оскільки Київська область посідає за ними перше місце серед інших регіонів: «Усі соціально-економічні показники Київської області, які погіршилися, - міфічні. Та, майже також міфічні добродії, що прагнуть звільнення Жовтяка. Він зізнався, що знає «з десяток дуже впливових людей», які прагнуть його відставки і «хочуть поставити на моє місце когось, над ким мали б повний контроль. Усе це – колишні кучмісти. Колись вони зрадили Кучму і перейшли хто у табір Ющенка, хто у табір Тимошенко. Вони дбають тільки про свої інтереси. Я знаю також двадцять людей, які хочуть зайняти моє місце». Проте назвати конкретні прізвища він відмовився.

Жовтяк бачить два підтексти намагань його звільнити. Політичний – «я, як голова обладміністрації, не вмішувався й підлеглим заборонив вмішуватися у хід виборів», тож, Єхануров невдоволений провалом УНП на виборах в Київській області і оточення Президента свідомо не допускає до нього Жовтяка для особистої розмови і вкладає в його вуха спотворену інформацію. Та економічний підтекст: «ми почали наводити порядок у земельному питанні».

Як стверджує Жовтяк, на засіданні Кабміну 27 квітня, яке і спонукало прем’єра говорити про погані показники соціально-економічного розвитку Київщини, був лише один негативний момент – поряд із зростанням виробництва зросла і податкова заборгованість. Проте, за словами губернатора, «шлейф податкових боргів за нами тягнувся ще з минулої влади. Причому в основному припадав на три підприємства, за двома з яких стоїть депутат потужної фракції в облраді».

Та дозволимо собі невеликий сумнів у відвертості Євгена Дмитровича. По-перше, він, зізнався, що згадана особа представляє фракцію Соціалістичної партії, «хоча сама Соціалістична партія до цього відношення ніякого не має». Мабуть тому, що серед пікетників та захисників невиправдано скривдженого Жовтяка активну позицію займають саме соціалісти. Тому він навіть забув, які саме підприємства є цими найбільшими неплатниками податків. Ну, а по-друге, губернатору Жовтяку можна також нагадати, що ще у 2003 році Генпрокуратурою була порушена кримінальна справа за ознаками злочину по факту ухилення від сплати податків службовими особами ДП «Фоззі». І якщо злі язики не завжди брешуть, то саме Жовтяку через підставних осіб належить ДП «Фоззі».

Як справедливо відзначив Жовтяк, міністерство економіки занадто багато зусиль витрачає вже протягом останніх трьох тижнів на пошуки недоліків у його роботі. Проте, влада ще до виборів «анонсувала» подібну зачистку за соціально-економічними показниками після першого кварталу 2006 року. Інша справа, що в даному випадку треба постаратися, аби цивілізовано та, головне, аргументовано обґрунтувати свої звинувачення на адресу голови Київської облдержадміністрації. Але можна не сумніватися – обов’язково знайдуть, адже діють за принципом: «бачу ціль – не бачу перешкод». Це лише питання часу.

Губернатори від УНП встигли нашкодити багатьом у Києві, а тепер, після виборів остаточно втратили й свою політичну вагу. І якщо Ющенко, намагаючись зайвий раз не нагнітати конфлікти, принаймні серед «своїх», не звільнів ні Жовтяка, ні Червонія, то нині, президентська прерогатива щодо призначення губернаторів та силовиків – те що залишилось у руках Ющенко після політичної реформи як важелі впливу та розмінна монета у процесі формування правлячої коаліції з переможцями парламентських виборів. НСНУ на цих виборах отримав зовсім невтішні результати у регіонах, крім кількох західних областей. Центральна Україна віддала перевагу БЮТу, а Південь та Схід, відповідно, Партії регіонів. Тож за будь якої конфігурації коаліції, Президенту доведеться віддати ці області на відкуп переможцям з БЮТу, або ж самим закріплювати свою присутність.

Відсутність конкретики у заявах Жовтяка, яка прослідковувалась і під час прес-конференції у стінах лікарні, де він перебуває, лише зайвий раз свідчить про швидке закінчення цієї історії. Якщо прискіпливо проаналізувати слова губернатора, то можна виділити кілька моментів. Євген Дмитрович заявляв, що його опонентам у владі потрібна «більш піддатлива, контрольована» людина на цій посаді для повного земельного переділу на Київщині. Більш ніж Жовтяк? Але що поганого, коли облрада знаходить спільну мову з головою облдержадміністрації, який до того ж відповідає вимогам часу та потребам Президента під час формування коаліції, а відтак, і уряду, що необхідно для ефективного управляння країною у після виборчий період?

Коментуючи звинувачення Єханурова щодо соціально-економічного розвитку області, Євген Жовтяк також обмовився: «не виключено, що мені стане соромно і я сам напишу заяву про звільнення. Але таких причин не існує…» То за що ж йому може стати соромно, коли причин для цього не існує і чому не звучать конкретні прізвища?

Ну і нарешті, Президент Ющенко, аби не накаляти вкрай ситуацію з відставкою губернаторів, надав можливість за звичкою наших чиновників під час їхньої незгоди з власним звільненням, Червонію – піти у відпустку, а Жовтяку – саме зараз лягти у лікарню на операцію (хоча за словами Жовтяка, необхідність у цій операції була й раніше), по закону не підписуючи наказ про їхнє звільнення зараз. І сам Жовтяк, пояснюючи причину того, чому Ющенко досі не зустрівся з ним, аби той зміг пояснити «що й до чого», зазначив, що в масштабах всієї країни, його відставка явно не найважливіша справа. Хоча, в той же час, сумнівно, що Президент, за словами активістів УНП, не володіє ситуацією і його дезінформує власне оточення. Просто Президент ще остаточно не визначився з усіма нюансами формування коаліції, а відтак, і кандидатури на посаду голови Київської та Рівненської облдержадміністрації.

А Євгену Дмитровичу Жовтяку тільки й залишається, що звинувачувати своїх супротивників у тому, що вони колишні кучмісти і переслідують свої земельні інтереси. Зрозуміло, прикро лишати таку посаду, та ще й на фоні того, що до Верховної Ради не потрапив, коли навіть заклятий ворог – Засуха, кинувши на призволяще свою Селянську партію, потрапила до парламенту за списком ПР, коли лідер УНП Юрій Костенко також, ймовірно, розраховуючи на певні преференції від президентської партії, залишив свою посаду. Та ще більш прикро, що партнеру Костенка на цих виборах – Плющу, згідно чуткам, губернаторське крісло Київщини вибиває сам брат президента – Петро Ющенко.

Тепер лише такі ж аутсайдери з його партії та «Пори» захищають інтереси Жовтяка, та трохи соціалісти, які таким чином ситуативно намагаються посилити свій вплив на Київщині і, відповідно, свою вагу у коаліційних торгах. Тож, Євгене Дмитровичу, пакуйте валізи через кілька тижнів, коли лікарняний закінчиться і міністерство економіки знайде ще кілька причин для звільнення.

Источник: Олександр ЛЕВЧЕНКО
  Комментировать
  Сортировать:
  в виде дерева
  по дате
  по имени пользователя
  по рейтингу
   
   
   
   
   
   вверх