EN|RU|UK
 Политика Украины
  30792  97

 Чорна тінь "забутого предка"

А.Шкіль

Чорний колір - не лише знак жалоби, але й колір покути, чорну вишиванку українська традиція каже вдягати на піст. Такі як Кучма не здатні на покуту. Чорний колір - це колір їхньої душі.

Про це пише депутат ВР VI скликання Андрій Шкіль у виданні"Обозреватель",передає Цензор.НЕТ.

Дует Кучма-Медведчук знову на українській політичній сцені. Як цестало можливим аж після двох революцій?

Першій "Помаранчевій" передувала акція "Україна без Кучми". Саметоді було вперше розіпнято намети на майдані, саме тоді буловикручено руки українським ЗМІ, саме голос Кучми розповідав, щотреба було зробити з Ґією Ґонґадзе і саме Кучма віддавав наказ 9-гоберезня арештувати понад 200 осіб. Це був найбільший і наймасовішийполітичний процес на той час в Україні. По справі було звинувачено21 особу, саме кучмівські суди тоді ретельно виконували каральніфункції.

Після завершення судового процесу у справі 9 березня, уся сторонаобвинувачення пішла на підвищення. Прокурор Олександр Кузовкін ставпрокурором Бориспільської міжрайонної прокуратури, суддя Іван Волікочолив Голосіївський суд (а при Ющенкові став головою Вищогогосподарського суду). Кучма не забув відзначити своїх виконавців,що свідчить про те, що він ніколи не сумнівався у необхідностіфальсифікації цього процесу.

Саме при Кучмі з'явились та укорінились поняття "олігархічнихкланів", "адмінресурсу", "темників" та "дерибану". Саме при ньомумав місце чиновницький розгул, утиски демократії, свободи слова.Саме при Кучмі тодішній голова ЦВК Сергій Ківалов ніяк не мігпідрахувати голоси, а пізніше підрахував їх на користь Януковича.Саме Кучма, виступаючи в ролі переговорника, пролобіював у 2004-муприйняття політреформи, яке й поклало початок перманентномуперекроюванню Конституції.

За роки, що відтоді минули, больовий поріг українців неймовірнозріс. Тому на тлі нинішніх подій комусь можуть видатисьмалозначущими грішками такі поняття, як порушення права на захист,відсутність "змагальності сторін" у судах, вже згадані вище"темники" та "адмінресурс". Такі думки є глибоко хибними. Бо,насправді, саме тоді Кучмою був закладений базис, неякіснийфундамент, на якому неможливо було збудувати здорову державу. Натаких підвалинах могла постати тільки олігархічна система-покруч,яку обіцяє зруйнувати вже котрий уряд. Наразі безуспішно.

Абсудність і неприпустимісь ситуації полягає у тому, що саме зараз,коли суспільство, пройшовши шлях кривавого катарсису, вимагаєнегайних і докорінних змін саме тих правил, які встановлювавособисто Кучма, чомусь власне його нинішня влада витягає із колоди,що пішла у "відбій". І чомусь від імені Президента УкраїниПорошенка Кучма сідає за круглий стіл у Донецьку в якостіперемовника, поруч із колишнім главою своєї адміністрації.

Представники ОБСЄ переконані, що сірий кардинал Кучми представлявна Сході ЛНР та ДНР. Власне, це так і не булоніким спростовано…

До слова, перемовини виявилися для влади безуспішними, але поклалипочаток у відбілюванні Кучми і Медведчука.

Така помилка може коштувати занадто дорого, як дорого коштувала нампомилка Ющенка з витяганням із небуття Януковича.

Те, що Кучма є шанованою людиною і моральним авторитетом - маячня.Він не був таким в роки свого правління і не є ним зараз, після 10років відсутності в активній політиці. Останнє насичене десятиліттязмусило усіх призабути негативну роль Кучми (політологи навітьзаговорили про "контраверсійність" цієї постаті), однак вважатийого, зокрема, шанованою людиною на Сході - цілком помилковапозиція.

У промислово-економічному занепаді Сходу Кучма відіграв вирішальнуроль. Він "добив" цей регіон, де його заразнібито так поважає місцеве населення.

Саме тоді, коли при "другому" Кучмі сформувалася "донецька мафія",поновились "шахтарські походи на Київ", відомі ще з 1989-1991 рр.Тобто мова знову про той самий регіон, для котрого зараз Кучмабуцімто є визначним авторитетом.

В прив'язці до економіки варто згадати й призначення у 2002-мупрем'єр-міністром Януковича. (До того, з 1997-го починаючи,Янукович працював - за призначенням Кучми - губернатором Донецькоїобласті). За переказами, дізнавшись про вибір Кучми, першийвіце-прем'єр Дурдинець вигукнув: "Куди ви бандита призначаєте?!".Кучма чудово знав про минуле Януковича та його "методироботи".

Але головне "досягнення" Кучми (і для країни, і для Донбасу) - цепросування соціальним ліфтом нагору Віктора Януковича. Саменаслідки від появи цієї кучмівської креатури Україна розгрібає ідонині.

В дечому Янукович перевершив Кучму, в дечому - недотягнув.Президент-втікач погано освоїв мистецтво виходити сухим з води. Цене кожному дано. У Кучми вийшло не лише домовитися із новітньоювладою й накинути флер пристойності на минуле, але й помалуперебирати на себе роль "забутого предка". Його тінь вжездіймається над Україною.

Від нас усіх залежатиме, де він врешті опиниться: над Україною, чина лаві підсудних.

Хронологія злочинних дій Кучми:

Рік

Суть

Розгорнута інформація

1999

В автокатастрофі при загадкових обставинах гине лідер НародногоРуху В'ячеслав Чорновіл. Саме він найвірогідніший претендент напосаду президента, а отже й небезпечним суперником Кучми.

Тарас Чорновіл в одному зі своїх інтерв'ю 5 каналу сказав:

"Я вважаю, що відбувся діалог приблизно такий. Кучма сказавприближеним до себе людям таку фразу: "Зробіть так, щоб Чорновілмені не заважав. Далі - справа ваша".

З моменту смерті Чорновола минуло вже 15 років, проте повноїкартини ми не маємо й по цей день.

1999

Кучма неодноразово порушував незалежність судів. Прикладом єзафікована на плівках Мельниченка вимога "повісити суддю за яйця".Вимога, ця, до речі, адресувалася Януковичу. Мова про справуадвоката Салова.

18.03.2013 Помер адвокат, через якого Кучма радив Януковичупідвісити суддю за яйця.

Ім'я Сергія Салова стало широко відоме у 1999 році, коли в деньпрезидентських виборів 31 січня він був за розповсюдження п'ятифальшивих екземплярів газети "Голос України", в якій ішлося про те,що нібито президент Кучма помер, а країною править йогодвійник.
Сам Салов стверджував, що не розповсюджував ці газети, а вийняв ізвласної поштової скриньки. Суддя Куйбишевського районного судуДонецька Олександр Тупицький передав справу на дорозслідування, щоне сподобалося Леонідові Кучмі. Один з епізодів плівок Мельниченкарозповідає, як президент зажадав від тодішнього губернатораДонецької області, Віктора Януковича суворого покарання для Саловата судді, котрий вів його справу.

1999

Кучма використовував адмінресурс на виборах 1999 року. Зарозголошення даних про це, а також за спробу запобігтифальсифікаціям під час проведення референдуму 2000 року постраждавнародий депутат Єльяшкевич

Єльяшкевич зазнав нападу та побиття й звернувся по захист доПАРЕ:

"У 1999 році я очолював парламентську комісію з питаньзабезпечення виборчих правв громадян під час виборів ПрезидентаУкраїни. Комісія ствердила недемократичність проведенняпрезидентських виборів і документально систематичні порушеннявладою Кучми Конституції та законів України на усіх стадіяхвиборчої кампанії.

Після того, як Кучма забезпечив собі перемогу в результатінедемократичним виборів, він забажав, для зміцнення своєї владибудь-якими засобами провести, так званий, Всеукраїнський референдумза народною ініціативою про внесення поправок до КонституціїУкраїни, який було призначено на 16 квітня 2000 року.

9 лютого 2000 р. на пленарному засіданні Верховної Ради України,в обговоренні законопроектів стосовно референдуму, я вніспропозицію про створення парламентської комісії, яка могла б вжититермінових заходів з удосконалення законодавства про референдумідля того, щоб запобігти фальсифікації народного волевиявлення іманіпуляції результатами референдуму.

Увечері 9 лютого 2000 року на мене було здійсено напад, під часякого я отримав закриту травму голови, струс мозку, перелом кістокноса і тому подібне. Вважаю замовником нападів на мене ПрезидентУкраїни Леонід Кучма, про що я заявив відразу після побиття".

1999

Вибори 1999-го були відзначені ще явно постановочним замахом наНаталію Вітренко. Винним у цьому проголосили Мороза. Це даломожливість Кучми виграти у нього вибори.

Леоніда Кучму на початку 1999 року із 6% рейтингу, обходили:Олександр Мороз, Петро Симоненко та Наталія Вітренко.

Мороз тоді відмовляється йти на будь-які компроміси з Банковою.І саме тому він стає головною "жертвою" президентських чорнихпіарників. 2 жовтня на Вітренко було скоєно напад, у якому булозвинувачено людей Мороза. Обвинувачення у підсумку непідтвердилося, але на той час це стало серйозною проблемою дляМороз.

2000

У 2000-му за ініціативою Кучми був проведений референдум, щоставив на меті розширити його повноваження. Результати референдуму,як і зібрані за нього підписи були сфальсифіковані

Щоправда, втілити в життя результати цього референдуму невдалося:

Верховна Рада на 6-ій сеії не прийняла позитивного рішеннястосовно імплементації підсумків всеукраїнського референдуму.Парламент не підтримав ані одного із запропонованих варіантівімплементації.

2000

За наказом Кучми було скоєно напад на журналіста ОлексіяПодольського. Його, як і Гонгадзе, викрали та вивезли за місто, декатували. Виконавцем був Пукач

9 червня 2000 року в Києві, на Львівській площі я сів у таксі, вавтомобіль Hyundai Sonata. Як потім вияснилось, це було не таксі. Вмашині зі мною знаходились майор міліції Микола Наумець, старшийлейтенант Олег Мариняк (обидвох Апеляційний суд Києва в травні 2007року засудив на три роки позбавлення волі) і Олексій Пукач. Вонислідкували за мною. Вивезли за 130 км від Києва, під місто Прилуки.Висадили в лісі, били гумовим кийком, погрожували. Намагались менепідвісити на моєму паску, та я вивернувся. Потім Пукач накинув меніпасок на шию. Але не душив. Я зрозумів, що мене просто лякають. Вінще бив мене гумовим кийком. Тому, мабуть , мені здається, що в ційгрупі. Пукач був найжорстокішим. Решта не занадто докладалися. Вмене забрали паспорт , окуляри, мобільний телефон. Після того, якмене кинули в лісі, я добрався спочатку до села, а звідти наавтобусі - до Прилук.

2001

Справа Юлії Тимошенко. Перший арешт, санкціонований Кучмою.Тимошенко вважала, що її було ув'язнено на догоду Медведчуку

У середині січня 2001 року Генеральна прокуратура висунулаобвинувачення віце-прем'єр-міністру з питань ПЕК Юлії Тимошенко затрьома статтями Кримінального кодексу (контрабанда валюти, підробкадокументів, несплата податків).

Переслідування Тимошенко почалося як відповідь на урядовіреформи у сфері палива й енергетики, де умови диктувала групаСДПУ(о), що "приватизувала" обленерго.

19 січня Кучма підписав указ про звільнення Тимошенко з посадивіце-прем'єра у зв'язку з притягненням до відповідальності тапостановою Генпрокурора від 15 січня (відповідно до п. 10 ст. 106Конституції України).

"Не Президент мене звільнив, а ті кримінально-олігархічні кола,які звикли споживати Україну", - сказала Тимошенко. Воназвинуватила заступника Генпрокурора Миколу Обіхода, який "двічі натиждень париться з Медведчуком і Суркісом"

2001

Вбито журналіста Ігоря Александрова. Безосереднього стосунку доцього злочину Кучма не мав, однак вибудована нимсудово-прокурорська система, щоб пригасити резонанс, звинуватилапершу-ліпшу людину - Юрія Вередюка, котрого змусили зізнатися узлочині і засудили за вбивство. Суд пізніше скасував вирокВередюку, який помер буцімто від серцевого нападу

Маючи наміри зупинити критичні виступи Ігоря Александрова потелебаченню, донецькі бізнесмени при підтримці представниківдонецької влади і окремих судей наприкінці 90-х років розв'язаликампанію цькування журналіста. І.Александрову було забороненозайматися журналістською діяльністю впродовж 5 років і накладеноштраф розміром 2500 грн. за дифамацію (наклеп). Згодом цей вердиктбуло скасовано судом вищої інстанції. 7 липня 2001 р.в приміщенні телекомпанії "ТОР" (м. Слов'янськ) невідомі нападники бейсбольними битами завдалиІгорю Александрову смертельних поранень. Він помер через кількаднів в лікарні, не приходячи до тями. Перед загибеллю він готувавдо ефіру матеріал про зв'язки керівництва Донецької області ізкриміналітетом. Головою Донецької обласної державної адміністраціїв той час (1997-2002) був Віктор Янукович.

2004

Через тиск і переслідування Україну залишає Сергій Шолох -директор радіо "Континент". Від нього, за його твердженнями,вимагали озвучити таку версію вбивства Гонгадзе, згідно якоїголовним замовником та винуватцем убивства є Юрій Кравченко (на тоймомент - ще живий)

У 2004 році радіо "Континент" було знищене, а Сергієві Шолохудовелося стати політичним вигнанцем у Сполучених Штатах, де вінперебуває і зараз.

Хоча Кучма вимагав від нього оприлюднити хибну версію щодозамовника вбивства Ґеорґія Ґонґадзе, він на це не пішов, а навпаки,припускає, що замовниками були Кучма та Литвин.

2004

Тоді ж, у 2004-му, з'являється ще один політемігрант - ВалерійКравченко, колишній розвідник. Він звинувачує Кучму у рядізлочинів

Генерал СБУ, розвідник Валеій Кравченко у лютому 2004 рокувиступив в ефірі "Німецької хвилі" із заявою про те, що він має"матеріали про злочинну діяльність режиму Леоніда Кучми", котрідоводять, що СБУ дає своїм співробітникам за кордоном вказівкислідкувати за опозиційними депутатами, а також за членами уряду відміністра і вище.

2004

З'являється термін "темники", під яким на увазі мають негласнівказівки ЗМІ. Кучма нищить свободу слова в Україні, а головнимідеологом темників стає глава його адміністрації ВікторМедведчук

Те?мник - щоденна закрита директива керівництву українських ЗМІ,яка містила детальні інструкції щодо того, яким чином требависвітлювати в новинах політичні події в Україні. Назва "темник"походить від початкової назви цього документу: "Темы недели"(рос.).

Важливо зазначити, що темники не є рекомендаціями, вони маютьнабагато більше спільного із наказами.

Коло людей, які отримували темники, обмежувалося вищимкерівництвом ЗМІ та їхніми головними редакторами. Безпосередньо доредакторів телевізійних програм та журналістів вказівки ззовнідоходили вже в інтерпретаціях керівництва.

Розповсюджені оригінали темників та інтерв'ю з журналістами,проведені Human Rights Watch, свідчать, що темники вимагаливисвітлення подій в новинах таким чином, щоб Президент країниЛеонід Кучма та політична партія СДПУ(о) були представлені всприятливому світлі ("тема важлива і актуальна"), а негативна чидвозначна інформація зводились до мінімуму чи відсікались. З іншогобоку, випуски новин повинні були подавати негативну чи невідповіднуінформацію про опозиційних політиків та партії, або взагаліігнорувати будь які інформаційні приводи, пов'язані зопозицією.

2004

Кучма добивається від КСУ визнання його права балотуватися натретій термін, хоча Конституцією це й не передбачено

Обгрунтування цього рішення полягало в тому, що нібито прийняттяу 1996-му Конституції України дає можливість вважати, що у 1996-муКучма був обраний на посаду вперше.


Андрій Шкіль

Источник: https://censor.net.ua/r293125
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх