EN|RU|UK
  523  1

 РЕГІОНИ ПРОСЯТЬ ВОГНЮ: НА МІСЦЯХ НЕ ДО КОАЛІЦІЙ

Питаннями коаліції та довготривалих політичних розкладів переймаються в центрі. В регіонах все значно простіше: до місцевих рад потрапили люди, яким до лампочки усі високі матерії – вони прийшли вирішувати свої, конкретні, справи.

Українська політика, особливо регіональна, багата на парадокси. Так, в одній з областей кримінальний авторитет став депутатом міської ради і був обраний головою комітету з питань законотворчості та правопорядку. Цікаво, що у виборчому списку він перебував під № 7, а отримала його політична сила усього чотири мандати. Та за дивним збігом обставин троє осіб відмовилися від депутатства і список посунувся.

Подібних прикладів представники Комітету виборців України, котрі провели сьогодні прес-конференцію присвячену підсумкам діяльності місцевих рад, схоже, могли би навести немало. Адже, це в Києві переймаються питаннями коаліції, довготривалих політичних розкладів та «долею України». В регіонах все значно простіше – до місцевих рад потрапили люди, яким, загалом, до лампочки усі високі матерії – вони прийшли вирішувати свої, конкретні, справи. Та, власне, і обирали їх для того, аби депутати не політикою займалися, а забезпечували нормальне існування на окремо взятій території. От вони і займаються. Як уміють.

Коли впроваджувалась в дію політична реформа, більшість не очікувала, що вибори до Верховної і регіональних рад будуть надто різнитися – загальнопартійний результат чомусь апріорі проектувався на місцевий грунт. 26 березня змусило їх переглянути свою точку зору і пристосовуватись до нових умов.

Як говорить голова КВУ Ігор Попов, політреформа не витримала випробування виборами і партії вже пожинають плоди своєї політики. Зокрема, багато фракцій стали практично некерованими з боку партійних структур: депутати, котрі купили собі місця в списках голосують так, як хочуть. Особливо яскраво це проявилось під час виборів керівних органів тої чи іншої ради. Зрозуміло, що збільшився їх вплив на кадрову та бюджетну політику, а значить зросли не тільки ставки – боротьба за крісла стала значно жорсткішою. Як наслідок – тактичні ігри із затягуванням початку роботи, недопущення преси та бійки. До того ж, у процес виборів керівництва включилися місцеві чиновники з держадміністрацій, які або самі обиралися до рад, або просували своїх протеже.

«Загальній настрій такий – зараз ніхто не хоче бути в опозиції. Майже жодна з фракцій місцевих рад не сказала, що вона є опозиційною, тому що вони складаються з бізнесменів, які хочуть мати доступ до влади», - зазначив Попов.

Не менш цікавою виглядає ситуація із оформленням провладних об’єднань: «В переважній більшості рад не оформлені ні коаліція, ні опозиція. І всі голосування відбуваються ситуативно. В деяких радах 90-95% підтримують генеральну лінію, бо бояться потрапити в опозицію».

Звичайно, в кількох регіонах існують помаранчеві коаліції, проте є приклади, коли БЮТ голосує разом з Партією Регіонів чи НСНУ підтримує ПР. Усі політичні розбіжності та вподобання залишаються на другому плані. Доходить навіть до абсурду – члени фракції не голосують за «своїх» висуванців. То про яку політичну відповідальність депутатів ми можемо говорити? Ну, виключила БЮТ цих «відщепенців» з партії – і що з того? Тут міг би вплинути лише імперативний мандат і то не на всіх.

Усі ці процеси практично не залишають жодних райдужних прогнозів на майбутнє. До того ж, коли врахувати ще одну, чи не найважливішу, особливість – десять обласних рад знаходяться під контролем Партії Регіонів і в разі, якщо урядова коаліція обійдеться без неї, стають практично непідконтрольними центру. І рішення обласних рад про надання російській мові статусу регіонального можуть здатися дитячим лементом у порівнянні з тим, що нас очікує. Як казав відомий капітан із мультфільму «Острів скарбів»: «І тоді нехай живі позаздрять мертвим».

Ігор Попов вважає, що у виконавчої влади є лише два варіанти за таких обставин: або дружити з Партією Регіонів, або намагатися переграти її на її ж полі. Щоправда, на останній варіант центр сьогодні не здатний. Минула влада в певних ситуаціях вигравала: створювала будь-яку фракцію, котра й працювала на її користь. А сьогодні єдиний вихід – узгоджувати свою кадрову, і не тільки, політику із Партією Регіонів, як мінімум у цих областях. І недавнє призначення донецького губернатора стало якраз таким кроком.

Хоча, не треба відкидати можливість того, що найближчим часом ситуація на місцях більш-менш стабілізується – кадрові війни пройдуть і регіони проситимуть не вогню й снарядів, а певної підтримки з центру. Адже будь-яка війна розвитку бізнесу не сприяє. Та й немало досвідчених політиків з парламенту перекваліфікувалися на регіональних вождів. Той же Волков, Шурма, інші.

Ясно, що ті, хто не пройшов у Верховну Раду не хочуть випасти з процесу, а великі ради областей дадуть їм і трибуну, і якісь важелі впливу для вирішення своїх особистих питань. «Це запасний аеродром, на якому вони спробують пересидіти до майбутніх виборів», - говорить речник Комітету виборців України Олександр Черненко. Щоправда, він не вірить у те, що їм вдасться це успішно зробити.

«Досвід показує, що в місцевих радах навіть фракції тих партій, котрі мають парламентське представництво, дуже часто розпадаються та зникають, незважаючи на вказівки з центру. Якщо ці партії, як Блок Литвина, перетворюються на щось аморфне, центр не буде займатися ними. Хіба що СДПУ(о) спробує зберегти себе до наступних виборах і досвід показує, що їм це вдається. Але фракції в місцевих радах працюватимуть автономно. І Блок Литвина, і Віче можуть розчинитися до наступних виборів».

Але так далеко сьогодні ніхто з них не заглядає. Бо вибори, власне, ще не закінчились. Щоправда, аби проводити їх повторно (там, де це необхідно) в місцевих бюджетах немає коштів. Мери, які визначились, що працюватимуть в парламенті, ймовірно, залишаться сумісниками на непередбачуваний термін і як колись полтавський мер Кукоба керуватимуть містом де-факто. І ніхто їм не зможе завадити. Бо центр і регіони живуть сьогодні за різними правилами.

Источник: Олександр Курінський
  Комментировать
  Сортировать:
  в виде дерева
  по дате
  по имени пользователя
  по рейтингу
   
   
   
   
   
   вверх