EN|RU|UK
  364  1

 УКРАЇНСЬКА МРІЯ – КРАЇНА САЛОЇДІВ

Відродити славу України як годувальниці всієї Європи дуже просто. Секрет успіху принаймні відомий поки ще міністру АПК Олександру Баранівському. Міністерство аграрної політики запропонувало передбачити у держбюджеті не менше 1 млрд. грн. на будівництво тв

Тобто, на будівництво нових чи реконструкцію старих в кожному районі запропоновано компенсувати до 50% коштів з бюджету. На його думку, необхідність таких витрат бюджетних коштів зумовлена наміром України вступити до Світової організації торгівлі. А ще він захопився ідеєю запозичити західноєвропейський досвід та заповнити внутрішній ринок українською свининою.

Завзяття, з яким міністр, що допрацьовує останні дні у цьому складі уряду, варте усіляких похвал. А тут ще й звістка про неякісне м’ясо з Нової Зеландії. А ще трохи раніше фермери з Асоціації фермерів та приватних землевласників поскаржилися на недостатню фінансову підтримку їхніх господарств з боку влади. Як заявив президент Асоціації Іван Томич, у бюджеті на 2006 рік передбачено лише 48 млн. грн., а варто було б збільшити до 200 мільйонів. І якщо віце-прем’єр-міністр Юрій Мельник пообіцяв, що фінансування АПК в цілому та фермерських господарств буде обов’язково збільшено, то профільний міністр виступив з конкретними ініціативами.

Взагалі, після всіляких м’ясо-молочних та інших продовольчих криз, засилля імпорту на внутрішньому ринку такі потуги міністра начебто виправдані. Але... прагнення забезпечити внутрішній ринок власною якісною і, головне, доступною по ціні м’ясною продукцією реалізувати без негативних наслідків як для економіки, так і для споживача видається малоймовірним.

По-перше, не зрозуміло, як на порозі вступу до СОТ, про який вже згадував Баранівський, можна захистити внутрішній ринок від більш дешевого імпорту цивілізованими ринковими засобами? Якщо Росія з її імперськими замахами та значно ширшим набором важелів впливу й може інколи „по-добросусідському” адміністративними методами обмежувати імпорт, то Україна навряд.

По-друге, якщо нестача м’яса власного виробництва не є гарним показником, то його надлишок без можливості експортувати в достатньому обсязі – інша крайність. Адже на західному ринку ми навряд чи зможемо конкурувати з латиноамериканським виробником, а Росія лише з політичних мотивів може знов вигадати щось на кшталт того, що українське м’ясо та сало неякісне і відмовитися так само, як і від грузинської Боржомі.

До того ж, міністр Баранівський переконаний, що ціна українського м’яса збільшуватись не буде, якщо... не збільшиться його собівартість. Тобто, енергоносії, добрива та інші витрати. Хоча, як вже заявив прем’єр Єхануров, ціни на деякі види послуг та енергоресурси слід піднімати відповідно до світових цін. Тож, за умови таких великих державних дотацій фермерам ціни все одно ростимуть та й зі збутом, навіть на внутрішньому ринку, проблеми будуть.

Дехто вже прогнозував, що вступ України до СОТ призведе до зменшення обсягів держпідтримки сільгоспвиробника, зниження конкурентоспроможності вітчизняної продукції на зовнішньому ринку та втрати частини внутрішнього у зв’язку зі збільшенням імпорту. Та, можливо, по старій звичці, можна розраховувати, що Захід допоможе?

Здається взимку Польща визвалася допомагати у розвитку українського села. Навіть Меморандум щодо створення Міжнародного фонду розвитку українського села підписали. Крім того в рамках СОТ вже домовилися щодо радикальної реформи в аграрному секторі країн ЄС. Там вже давно велися розмови про зменшення державних субсидій для експорту сільгосппродукції. Там вже давно прийшли висновку, що доцільніше використовувати ці кошти для розвитку власного науково-технічного потенціалу, а не для проїдання. Тож частину від цих дотацій можливо перепаде й нам. В умовах, коли експорт нашої країни лише на десять відсотків складається з високотехнологічної продукції, а решта – з сировини, не лише міністру з АПК, але й добродіям з ЄС вигідно підтримувати українського фермера. Адже тут завжди можна буде купити дешеві „яйко й млеко”, а скоро мабуть ще й свинину.

Можна упустити різні здогади про мотиви даної активності міністра АПК щодо підтримки українського фермера, проте невідповідність його задумів ситуації на внутрішньому та зовнішньому ринках сільгосппродукції очевидна. Більше того, беручи до уваги буремний післявиборчий час, коли питання формування правлячої коаліції все ще залишається відкритим, позиція міністра АПК Олександра Баранівського суперечить переконанням керманича уряду Єханурова. Нагадаю, що той, також висловлюючись щодо необхідності реформування села, заявив про відсутність розуміння цього процесу, а є лише „спроби законсервувати нинішню ситуацію”. На думку Єханурова, про реальні реформи на селі можна говорити лише після принципового рішення питання приватизації землі сільхозпризначення. Прем’єр переконаний, що дотаціями, на яких так наполягає міністр-соціаліст, „держава лише відкуповується від села” та демонструє свою нездатність до реформ.

Та, як би там не було, а під закінчення свого прем’єрського строку, Єхануров, частково перекладаючи відповідальність за деякі негаразди в роботі свого уряду на майбутній, яскраво описав бажання допомогти українському селу: „В умовах, коли вирішується доля коаліційного уряду, здавалось би, ми сьогодні повинні бути добренькими, але ми абсолютно впевнені в тому, що кожен повинен робити свою справу – хтось роздавати нездійсненні обіцянки, а хтось має виконувати неприємні, проте абсолютно виправдані кроки, котрі врешті-решт повинні вивести українську економіку на траєкторію стабільного росту... дуже зручно бути народним захисником, закопуючи економіку, як кажуть, на таку глибину, що вона ніколи не зможе піднятися”.

Такі розбіжності членів однієї урядової команди, але представників різних політичних партій, що претендують на місця у правлячій коаліції змушують сумніватися у доцільності саме такого формату майбутньої більшості. Принаймні, подібна „командна гра” наштовхує на роздуми про тривалість цього ймовірного союзу. Та... може хоч і не надовго, але сала з м’ясом наїмося.


Источник: Олександр ЛЕВЧЕНКО
  Комментировать
  Сортировать:
  в виде дерева
  по дате
  по имени пользователя
  по рейтингу
   
   
   
   
   
   вверх