EN|RU|UK
  730  1

 КОАЛІЦІЯ: КАРЕТА, ЩО ПЕРЕТВОРИТЬСЯ НА ГАРБУЗ?

Всі розуміють – коли Тимошенко стане главою уряду, ніхто не обіцяє їй легкої прогулянки. Експерти навпаки сходяться на думці, що уряд працюватиме недовго за умови перманентної економічної кризи.

Схоже, нарешті ми таки дочекалися створення коаліції. Тим не менше, навіть основні учасники гри не знають коли вона закінчиться. Так, один з лідерів БЮТ Андрій Шкіль переконаний, що «підписом скріпиться в останній момент». «Якщо карета має перетворитися на гарбуз о 12 годині, то в нас, аби цього не сталося, за дві хвилини до 12 поставляться підписи. Така вже наша українська ментальність», - завив він на вчорашній прес-конференції.

Воно й не дивно, бо як повідомив пізніше один з лідерів СПУ Йосип Вінський – у проекті угоди немає прізвищ претендентів на державні посади, а лише встановлена процедура кадрових призначень. Тобто, все цікаве ще попереду.

Єдине, про що можна не турбуватися - коаліція таки буде помаранчевою, чи то б пак, демократичною. Тепер залишається вияснити хто найбільші та найдостойніші демократи – при розподілі посад це буде вкрай важливо. Особливо розумні, можуть, навіть собі мандат виготовити. Мовляв, цим засвідчую, що власник має достатню кількість мозкових звивин, аби стати міністром. Крапка.

Щоправда, той же Шкіль говорить, що поки зарано вести розмови про посади – на першому місці принципи. «Предметна розмова може вестися тоді, коли буде закріплена коаліційна угода», - переконаний він. Але це якраз той випадок, коли все прораховується заздалегідь. Правда, оприлюднюється в останній момент.

До речі, кадрові претензії БЮТ(окрім, зрозуміло, прем’єра) політик не хотів озвучувати. Обмежився загальним: в парламенті – економічний та міжнародний блок; в уряді – предметом обговорення мають стати силові відомства.

Яким чином на «силові претензії» відреагує Президент поки не ясно. Адже це – виключно його прерогатива. Водночас, ймовірно, натякаючи на те, що Турчинову було б непогано сісти у силове крісло, БЮТівці просто слідують правилу – вимагай більшого, аби отримати те, що хочеш. З іншого боку, важко не погодитись зі Андрієм Шкілем, коли той відзначає – будуть заяви і призначення, які здивують всіх. У принципі формула: «БЮТ – 50%, СПУ – 17, НУ – все інше» залишає широкий спектр для кадрових прогнозів.

«Любі друзі», звичайно, не в захваті від прем’єра Тимошенко. Але нічого вже не зможуть із цим зробити – доведеться змиритися і гострити кілки. Щоби вставляти їх в урядові колеса. А там – дивись і новий уряд намалюється, посткризовий. І новий розподіл крісел.

Сьогодні ж наголошується: «Спочатку треба прокласти курс, визначити, як обходити рифи і бурі, визначити капітана - головне пройти цей етап, до якого входить прем’єрська і спікерська посади, а хто буде віце-спікером, главами комітетів – не так важливо».

Очевидно, що Андрій Шкіль, говорячи про таку «неважливість» дещо лукавлять. Бо йде гра, в якій потрібно і блефувати, і домовлятись. І, власне, учорашня прес-конференція – звичний її елемент, коли у бій кидаються будь-які аргументи. В даному випадку – посилаються на досвід Німеччини, де канцлером стала особа, що набрала найбільшу кількість голосів. Тому логіка БЮТ проста – ми маємо кращий результат серед трійки і природно ЮВТ має стати прем’єром. І жодного протиріччя в тому, що Ангела Меркель була переможцем перегонів в Німеччині, а Тимошенко зайняла друге місце в Україні (а значить за логікою Кабмін мав би очолити Янукович), Шкіль не бачить.

Зрозуміло, що самій Юлії Володимирівні потрібні міністри, на яких можна впливати. Та на вряд чи це вдасться реалізувати на практиці. Наприклад, ті ж соціалісти довели, що під час конфліктних ситуацій перш за все орієнтуються на позицію партії, а не уряду. З «Нашою Україною» ситуація теж буде схожою. А 50% БЮТівців – це, звичайно, достатньо велика сила, але, як кажуть, без контрольного пакету акцій.

Всі розуміють – коли Тимошенко стане главою уряду, ніхто не обіцяє їй легкої прогулянки. Експерти навпаки сходяться на думці, що уряд працюватиме недовго за умови перманентної економічної кризи.

Навіщо Юлії Тимошенко ТАКЕ прем’єрство, ніхто пояснити не може. Шкіль називає розмови про те, що Ющенко хоче «спалити» ЮВТ елементами політичної гри та заявляє, що «труднощі нас не лякають». Чекати ж поки «спалиться» хтось інший, він не хоче. І зрозуміло – час це гроші. Особливо на прем’єрській посаді.

Тому, не залишається нічого іншого як спостерігати і вичікувати слушного моменту для маневру. Бо варто лише на мить послабити пильність і кабмінівська карета перетвориться на гарбуза. Причому, не обов’язково сьогодні. А падати з урядового крісла значно прикріше, ніж просто у нього не сісти.

Источник: Олександр Курінський
  Комментировать
  Сортировать:
  в виде дерева
  по дате
  по имени пользователя
  по рейтингу
   
   
   
   
   
   вверх