EN|RU|UK
  646  1

 «ДНЕВНОЙ КАБМИН» VS «НОЧНОЙ КАБМИН»! АБО ІГРАШКА ДЛЯ НЕОБРАНИХ

Сама ідея тіньового Кабміну перетворилася на іграшку для обраних. Чи вірніше, для НЕобраних. По типу: «Ну, якщо ви не хочете нас брати в велику гру, то ми створимо собі свою маленьку, зате дуже незалежну і горду». Коротше кажучи, все прямо по сценарію філ

Було темно, ніби за лаштунками Кабінету міністрів.
Джойс Кері (1888 - 1957), ірландський письменник

Коли в ефірі телеканалу «1+1» Роман Зварич та Євген Кушнарьов висловилися за створення тіньового Кабміну, багато хто назвав це утопією. Але чим більше проходить часу, тим частіше в різноманітних інтерв’ю озвучується тези про необхідність такого кроку. Причому, як з «регіональної», так і з нашеукраїнської сторони. Водночас, ніхто не може пояснити для чого нам тіньовий уряд і за якими правилами він буде працювати.

Ні, зрозуміло, що це дасть змогу опозиції впливати на певні процеси у виконавчій владі, контролювати її, мати доступ до інформації і все таке інше… Принаймні, саме так говорять вітчизняні політики. Щоправда, абсолютно НІХТО не говорить, ЯКИМ чином усі ці благі наміри забезпечуватимуться. Звідки братимуть цеглу, аби вимостити дорогу в Рай, чи куди там ще ми потрапимо.

Той же Кушнарьов відбивається загальними фразами: «в разі чого…ми створимо і т.д.». Не відстають і опоненти – останній, хто публічно розмірковував на цю тему, був Катеринчук: «Я думаю, що Партія Регіонів буде обов’язково боротися за тіньовий Кабінет Міністрів і Віктор Янукович стане його прем’єр-міністром. Це нормальна, логічна позиція, ми будемо її вітати… Я думаю, що це буде плідна робота, котра дасть свої плоди».

Смішно, чесне слово. Схоже на таку собі елегантну форму «попуску». Ну дійсно – Регіони зі шкури лізуть аби хоч якимось чином вдертися до коаліції, а їм пропонують іти в тінь! Прямо, як у фільмі «Чотири в лодці, не враховуючи собаки» - «все в сад!». Причому, бажано років на п’ять.

Сама ж ідея тіньового Кабміну перетворилася на іграшку для обраних. Чи вірніше, для НЕобраних. По типу: «Ну, якщо ви не хочете нас брати в велику гру, то ми створимо собі свою маленьку, зате дуже незалежну і горду». Коротше кажучи, все прямо по сценарію фльмів «Дневной дозор», «Ночной дозор» - світлі проти темних. От тільки крейда Долі все ніяк не знаходиться…

При цьому, чомусь забувається, що ця ж ідея гуляє Україною давно. Пам’ятаю, як років п’ять-шість назад мені говорили про одного політика: «Та ти що?! Він же був у тіньовому уряді Юлії Тимошенко!». Так, ніби це вершина політичної кар’єри, про яку тільки можна мріяти…

Водночас, тоді, в 98-му, це, мабуть, дійсно було цікаво. Принаймні, є що згадати. «Коли ми з Тимошенко у 98 році створювали «тіньовий Кабінет», наша задача була чіткою – отримати контроль над партією, зробити красивий політичний піар, а головне – сконцентрувати увагу на наших діях і ще, що не менш важливо, підтягнути до себе талановитих політиків і молодь», - говорить політолог Віктор Небоженко. Тобто, задачі ставились цілком конкретні.

До речі, Янукович теж пробував піти в тінь (використовуючи дозорну термінологію – «в сумрак»?) - після поразки на виборах Президента. Але тоді всі заяви про «Громадський Кабінет міністрів» так і залишились на ефемерному рівні. Як, зрештою, і намагання Валерія Коновалюка створити «Трудовий Кабмін». Та що говорити – сама Юлія Володимирівна після вимушеного звільнення прем’єрського крісла заговорила про структуру, альтернативну урядові Єханурова.

Чому жодного разу всі ці ідеї так і не реалізувалися? Бо розглядалися виключно, як форма тиску, піар-ходи. Якби хтось реально захотів створити тіньовий Кабмін, то він би був створений. Просто, як тоді, так і зараз, схоже, ніхто такого завдання і не ставив.

Яка конкретна задача стоїть сьогодні перед адептами тіньового уряду в Партії Регіонів, не зрозуміло. Все робиться з однією метою – бо треба щось робити. Але ж ідея дуже серйозна для того, аби знехотя гратися нею. Як говорить той же Небоженко: «Я не можу зрозуміти, як на очах у всієї країни представники протилежних політичних сил домовляються про створення таких сильних спецмеханізмів, котрі можуть стати нічим іншим, як другим джерелом влади в країні».

Політолог може не переживати – судячи з ентузіазму і помаранчевих, і біло-блакитних, не стане. Бо, власне, спецмеханізми ніхто і не обговорює. «Нашій Україні» немає сенсу робити опозицію ще сильнішою, а «дони» ще не втрачають надію потрапити до уряду «світлого». Якщо ж цього зробити не вийде (а скоріше за все, так воно й трапиться), доведеться вже займатися конкретикою. Хоча з іншого боку для чого ця конкретика потрібна? Адже значно легше створити якусь віртуальну структуру, поставити на її чолі Віктора Федоровича і регулярно створювати інформаційні приводи.

Бо займатися цим серйозно – дуже багато мороки. Законодавчо діяльність тіньового уряду ніде не закріплена – навіть закону про опозицію немає, не зважаючи на давні обіцянки «НУ». Ідея про доступ «тіньових» міністрів до службової інформації «світлих» на практиці реалізовуватиметься зі скрипом (до першого серйозного документу під грифом «для службового користування»), парламентські комітети розподілятимуться на основі домовленостей, де приналежність до тіньового Кабміну буде чи не останнім, на що звертатимуть увагу.

Є й інша небезпека, вважає політолог Олесь Доній: «На практиці «тіньові міністри» просто почнуть інтегруватися в систему діючої виконавчої влади, повільно втрачаючи власну опозиційність і таким чином перетворюючись на «слабку ланку». До того ж опозиційні депутати й так мають усі права отримувати від Кабміну належну інформацію, так що для збору інформації «тіньовий уряд» лише дублює їхню діяльність».

Зрештою, заборонити дорослим людям гратися в ці серйозні ігри не може ніхто. Та й традиції тіньового Кабінету міністрів мають давнє коріння. В тій же Великобританії його члени після владної кризи мають дуже високу ймовірність працювати на такій же посаді в уряді «світлому». В Україні таке, чесно кажучи, уявити важко. Бо традиції у нас свої – все точно по «Дозору». Правда, межа, що розділяє «світлих» і «темних» надто умовна. І Завулон уже більше року, як на пенсії.


Источник: Олександр Курінський
  Комментировать
  Сортировать:
  в виде дерева
  по дате
  по имени пользователя
  по рейтингу
   
   
   
   
   
   вверх