EN|RU|UK
 Политика Украины
  7514  16

 МОЗ: ПІДСУМКИ ПЕРШОГО МІСЯЦЯ РОБОТИ

Днями спливає перший місяць роботи нового Кабінету Міністрів України. А разом із ним і перший місяць роботи Олега Мусія на посаді очільника МОЗ України. Перші публічні заяви Олега Мусія були пов'язані виключно із його попередньою діяльністю як Голови Всеукраїнського лікарського товариства, Голови Громадської Ради при МОЗ України та керівника Медичного штабу Майдану: йшлося виключно про лікарське самоврядування та жертв Майдану.

Те, що представники ЗМІ поспішили охрестити перевагами нового міністра, а саме його багаторічний досвід у громадській діяльності та значний перелік пройдених навчальних курсів за кордоном, повинне було переконати суспільство: кадровий лікар та громадський діяч - це найкращий вибір для одного із найбільш скандальних міністерств. Олег Мусій переконував, що має достатній досвід для реформування галузі та виправлення помилок Раїси Богатирьової, а також публічно пообіцяв звітувати про виконану роботу кожні 2 тижні. Але вже ясно, що минулий місяць залишив ряд питань до нового міністра.

Реальні результати місяця, що минув

Кадрове питання:
Незважаючи на гучні заклики Мусія щодо чистки рядів корупціонерів серед чиновників МОЗ, два заступника Богатирьової (Толстанов і Богачев) і досі обіймають ці ключові посади відомства (причому, Богачев є керівником апарату та відповідає за тендерні закупівлі). Так само дивує поведінка Мусія стосовно заступника міністра-керівника апарату Романа Богачева. Публічні заяви щодо необхідності звільнення саме цієї особи прозвучали лише протягом останнього тижня. Мусій звинуватив лобістів "Сім'ї" у тиску та спробах залишити корупціонера на посаді. Дивує, чому міністр не може звільнити свого прямого підлеглого. Ба більше, звертається до громадськості із різкими заявами про тиск на нього.

Корупційні схеми:

Заяви Мусія завжди містять тези щодо необхідності жорстокої боротьби із корупцією. Але місяць, що минув, не дав відповіді на запитання хто, як, коли і у яких обсягав розкрадав державні кошти. Проте вже є кілька прикладів, коли чиновники, які не влаштовують Мусія із тих або інших причин, отримують від нього ярлик корупціонерів без жодних публічних роз'яснень. Наприклад, Олег Мусій у ЗМІ неодноразово називав корупціонером Олексія Соловйова, керівника Держлікслужби не наводячи належних доказів. Мусій вимагає від Соловйова покласти заяву про звільнення на його стіл, хоча Соловйов підпорядковується Прем'єр-міністру України, а не міністру охорони здоров'я.

Конфлікт із Держлікслужбою України:

Якщо детально проаналізувати публічні заяви міністра Мусія щодо Олексія Соловйова, то ситуація навколо Держлікслужби України, яку він очолює, видається цілком прозорою та зрозумілою. Олег Мусій обіцяв шукати винних у корупції та високих цінах на ліки. Обидва ці завдання є пріоритетними завданнями міністра охорони здоров'я. Міністр заявив, що значною складовою у ціні на ліки є виплати хабарів, "сірих грошей" при реєстрації ліків та перевірці умов їх виробництва. У цих схемах начебто задіяні Держлікслужба та Державний експертний центр. Мусій робить висновок, що у всьому винні саме створені в Держлікслужбі схеми. Однак Державний експертний центр, який реєструє ліки, є дочірнім підприємством МОЗ України і не підпорядковується Держлікслужбі. Навпаки, він підпорядкований міністерству. То чому Мусій досі не звільнив керівника Центру Олену Нагорну? Або не ініціював розслідування щодо корупційних схем у підконтрольному йому підприємстві? Так само дивує звинувачення на адресу Держлікслужби у небажанні моніторити міжнародні ціни на ліки та забезпечувати їх зниження. Адже функції з реєстрації оптово-роздрібних цін на ліки, а також із ініціювання підписання міністерством охорони здоров'я або Урядом будь-яких нормативно-правових документів щодо регулювання ціноутворення покладені саме на МОЗ.

Посередники та фірми-прокладки:

Також варто зазначити, що у сфері компетенції Держлікслужби України з 2011 року усі ліцензії (на виробництво, оптову та роздрібну торгівлю) є безстроковими, а з 2013 року безстроковими є ліцензії на медичну техніку. Раїса Богатирьова свого часу принципово не хотіла ламати існуючі схеми реєстрації ліків та видачі дозвільної документації через підконтрольний їй Державний експертний центр. Адже, у процесі задіяні десятки і сотні фірм-прокладок, посередників та інших тіньових гравців. Саме тому Богатирьова була проти безстрокових реєстраційних свідоцтв для лікарських засобів та безстрокових ліцензій на медичну практику. Це б залишило її структури без значного тіньового фінансування. То чому нині Олег Мусій також виступає проти подібних логічних та європейських нововведень?

Корупція при закупівлі автомобілів швидкої допомоги:

Попри гучні заяви щодо антикорупційних заходів, одіозні автомобілі швидкої допомоги, закуплені ще за часів Раїси Богатирьової, поступово розподіляються по регіонах. В той час, як Генеральна Прокуратура порушила справу за фактом розтрати у особливо великих розмірах, міністерство чи не щодня зі сторінок офіційного сайту повідомляє про чергову передачу автівок до різних областей України.

Медична реформа:
Під час брифінгу в Кабінеті Міністрів України міністр охорони здоров'я Олег Мусій жорстко розкритикував прийнятий Верховною Радою України Закон України "Про введення мораторію на ліквідацію та реорганізацію закладів охорони здоров'я". За цей Закон 23 лютого 2014р. проголосувало 311 нардепів - конституційна більшість. "Щодо абсолютно популістичного закону Ляшка про заборону закриття закладів охорони здоров'я та їх реорганізації, який не відповідає жодному розумінню. Натомість я би запропонував таким ініціаторам платити власні кошти за пусте повітря, за пусті заклади охорони здоров'я, які потрібно утримувати в розумінні комунальному, заробітної плати лікарям. Якщо такі ініціатори здатні оплачувати пусті ліжка і відсутність роботи у лікарів, такі закони мають право на існування", - заявив О. Мусій. Нагадаємо, пояснювальна записка до даного Закону України чітко визначає причини необхідності його прийняття: "Зазначений проект Закону України розроблено з метою недопущення ліквідації та реорганізації закладів охорони здоров'я та забезпечення конституційної вимоги статті 49 Конституції України щодо заборони скорочення існуючої мережі закладів охорони здоров'я." Законопроект був зареєстрований за номером 2201 ще 06 лютого 2013р. Народні депутати від тодішньої опозиції пов'язували затримку у його прийнятті виключно із лобі колишнього міністра охорони здоров'я Раїси Богатирьової та корупційними схемами, які ініціювались та підтримувались керівництвом відомства на місцевому рівні.

Гроші лікарям:

Свого часу жорсткої критики з боку громадської думки зазнала пролобійована Раїсою Богатирьовою норма законодавства, що дозволяє офіційні благодійні внески на користь закладів охорони здоров'я. Ключовою проблемою громадськість назвала те, що ця норма фактично є узаконенням хабарів. Нині без благодійного внеску, сума якого починається з 50 грн і вище, неможливо потрапити до лікаря вузької спеціальності (лише до терапевта). Олег Мусій не ініціював скасування такої норми, проте заявив, що лікарі не мають права вимагати коштів із пацієнтів. Такими лікарями повинні зайнятись правоохоронці. Мусій вважає "абсолютно нормальним, якщо після надання медичної допомоги пацієнт фінансово дякує лікарю".

Індійські ліки:

Різко прозвучала його заява щодо якості індійських ліків. Зокрема, ліки індійського виробництва в інтерв'ю ЗМІ були названі Мусієм препаратами сумнівної якості. Така риторика може негативно відобразитись на торговельних взаємовідносинах між Індією та Україною, зокрема на стані зовнішньоторговельного балансу між нашими державами. У той час, як експорт Індії до України складається переважно із поставок лікарських засобів на суму 200-250 млн доларів США на рік, українські товаровиробники щорічно експортують до Індії товарів із різних галузей промисловості на суму близько 3 млрд доларів США. Залишається лише сподіватись на те, що Індія, яка неодноразово підтримувала Україну в останні місяці та вже сьогодні є величезним ринком збуту для української продукції, не вважатиме публічну заяву Мусія офіційною позицією Уряду України.

Вітчизняні ліки:

У перші дні на новій посаді Олег Мусій стверджував, що має намір опиратись на міцну та потужну вітчизняну фармацевтичну галузь. Але вже за кілька тижнів Мусій у пресі назвав вітчизняних виробників фірмами-"розливайками" того, що виготовлено за кордоном. Ці слова викликали подив не лише у професійної фармацевтичної та медичної спільноти, а й у багатьох пацієнтів, котрі не розуміють, які саме "5% продукції" Мусій вважає "істинно вітчизняними.

Кодеїнова наркоманія:
Олег Мусій: "Кодеїновмісні препарати сьогодні вживають з метою наркоманії. І ця проблема вже піднімалася мною у МОЗ при зустрічі з виробниками - ІНТЕРХІМ... Вже мною підписані листи Управління охорони здоров'я та Держлікслужбу (щоб вони оприлюднили це в аптеках) про суворий контроль відпуску за рецептами кодеїнвмісних препаратів. Вони не будуть поставлені на предметно-кількісний облік, але контроль з їх відпуску буде надзвичайно серйозний. І тут я бачу велику роль громадськості. Стежитимуть організації, які боряться з корупцією, з наркоманією. За виявлення факту продажу без рецепту хоча б однієї упаковки кодеїновмісного препарату - я буду ініціювати та наполягати, щоб такі аптеки позбавлялися ліцензії на право здійснення діяльності." Звертаємо увагу, суворий контроль згідно з чинним законодавством України - це виключно предметно-кількісний облік. Міністр охорони здоров'я не може не знати, що в усіх інших випадках рецепт не залишається в аптеці, а тому не може бути проконтрольований і відпуск препарату з кодеїном.

ВИСНОВКИ

Звичайно, місяць - не такий великий термін, щоб робити глобальні висновки, але видно, що в діях нового глави МОЗ поки ще не завжди вистачає упевненості. Проблем в міністерстві дуже багато, до того ж від Богатирьової дісталася солідна негативна спадщина, у вигляді корупційних схем, які неможливо зламати за тиждень чи за місяць. Час і кредит довіри у Мусія ще є. Важливо, щоб новий міністр усвідомив існуючі проблеми і почав їх вирішувати: позбавився від некомпетентних кадрів, від корупційних схем і від необдуманої риторики.

Леонід Ісаков

VEhrNGRrdzVRemd3VEZoUmRFNUROREJaWWxGMVRrTTVNRXhDT0RCS2VsRjFUa001TUV4bVVYUk9SMEV3VEVSUmMyYzlQUT09
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх