EN|RU|UK
  958  1

 ВЕЛИКА ЧИСТКА: КУДИ ЗНИКАЮТЬ ВИБОРЦІ?

В Україні відбувається „велика чистка”. Щоправда, кількість її „жертв” значно поступається сумнозвісній сталінській. Але, тим не менше, майже півтора мільйони українців раптово... зникли. Перед тим устигши проголосувати на минулих президентських виборах.

Політики в цій справі, дійсно, забагато. Хоча здавалося б, відбувається проста річ – Центральна виборча комісія займається ні чим іншим, як звичайним уточнення списків виборців. Але щоб мертвих душ було аж 1 мільйон 360 тисяч осіб?! Здається, забагато... Чи навпаки – для українських реалій в самий раз?

Цифра вражає і, як мінімум, наводить на цікаві думки. Наприклад, про достовірність і точність результатів Президентських виборів... Про об’єктивність підсумків виборів майбутніх... Чи чекати нам (суто гіпотетично) офіційних заяв „Партії Регіонів”, де вона пропонує анулювати результати голосування-2004? Та й, взагалі, цікаво – хто ці „виключені” люди. Заробітчани в країнах Європи? „Фантоми” Януковича? Просто, вже давно померлі? Нажаль, інформація, озвучена головою ЦВК Ярославом Давидовичем, чомусь, особливого інтересу ні в кого не викликала. Хіба що деякі депутати, наприклад Борис Беспалий, уточнили – за їхніми даними цифра більше –півтора мільйони осіб...

Якщо вдатися до простих арифметичних підрахунків, то 1,5 млн. голосів – це приблизно двадцять депутатів у Верховній Раді. У відсотках – 4,5. На дріб’язок і технічну помилку зовсім не схоже. До того ж, з різних регіонів надходять тривожні сигнали. Наприклад, знайомі політтехнологи, що поїхали „освоювати” Крим, розповіли цікавий факт: в одному з міст вже нові, парламентські, списки були складені російською мовою і їх переклали на українську. Але за досить цікавим принципом – був „Воробъев” , став „Горобцов”, „Злодеев” перетворився на „Бандитєєва”... Навряд чи 26 березня ці люди проголосують без проблем. Хто винний – не зрозуміло.

Ярослав Давидович, схоже, про подібні факти не знає, та й, взагалі, особливою інформативністю не відзначається. Якщо прослідкувати його заяви із цього приводу, нічого цікавого, окрім постійного збільшення кількості „очищених” не спостерігалось. „На сьогодні, дійсно, в державі за даними робочих групп, на 1 мільйон 360 тисяч менше включено до списків. Повірте, що вони вже сьогодні в якійсь мірі відрегульовані. Є сьогодні багато двійників, над ними зараз працюють. До 6-го лютого, принаймні, ця процедура повинна бути завершена”, - говорить голова Центрвиборчкому. І жодної інформації звідки взялись ці люди! Тільки статистика в лідируючих областях... Як правило, це південь і схід країни.
Зрозуміло, не всім політикам така ситуація подобається. І виступають тут не тільки „Регіони”. Так, Андрій ШКІЛЬ дивується, що Ярослав Давидович з трибуни парламенту оприлюднив факт, але без жодної конкретики. „Яким чином він це викрив і хто притягнутий до відповідальності? Якщо ж Давидович факт оприлюднив без аргументів... значить він це (фальсифікації списків – Цензор) зробив! Тоді, яким чином? Ми живемо в країні кривих дзеркал. Правда, за Кучми, це була країна без дзеркал. Зараз же бачимо зображення, але не розуміємо звідки воно”, - говорить БЮТівець.

Щодо походження зазначеної цифри у нього думка тверда: „Це наслідок попередніх фальсифікацій з тим, щоби збільшилась кількість голосуючих за Януковича”.
Прихильники Віктора Федоровича, природно, із цим не погоджується. „У Партії Регіонів є більше підстав для висловлювання претензій до влади з приводу як застосування адмінресурсу, так і застосування відповідних маніпуляцій ніж в будь-кого”, - запевняє Валерій ГОРБАЛЬ.

„В нас на фракції один з колег розповідав ситуацію: в його рідному місті фактично з кожного будинку були виключена квартира номер шість! Програми, рекомендовані ЦВК, звичайно, є недосконалими і тому там, де велике скупчення населення – найбільше помилок. До перевірки списків треба було віднестися більш ретельно”, - каже Горбаль і додає, що опозиція стурбована з приводу таких ситуацій. Як і щодо інших проявів адмінресурсу. Причому, відноситься це не тільки до Західної України, про що „януковичі” говорили ще під час президентських виборів: „Були змінені голови багатьох місцевих адміністрацій. Навіть, якщо не розглядати фахову підготовку цих людей, то більшість працюють все-таки на вибори. Звичайно, центральна влада завжди буде від усіляких механізмів відхрещуватись, але всі порушення відбуваються на більш низькому рівні. Це було завжди, і зараз є”.

Натомість, самих регіоналів звинувачують у спробі знову „погратися” списками виборців. Принаймні, так сприйняли ініціативу депутата Івана Вернидубова провести 19 січня зміни у виборчий закон. Ним, зокрема, пропонувалося дозволити не судам, а виборчим комісіям вносити корективи у списки прямо в день голосування. Не важко спрогнозувати до чого б це призвело... З іншої сторони, навряд чи виявиться стільки ж бажаючих поновлювати своє право на голосування в суді, як рік тому. Ой же Горбаль переконує, що справа йшла всього на всього про „технічну сторону вдосконалення законодавства” і пропонує брати приклад з прихильників „Партії Регіонів”, котрі вже давно не згадують масові голосування заробітчан, котрі давно виїхали за кордон, на Західній Україні.

У „Нашої України” до критики із табору біло-голубих ставлення скептичне. Як говорить Микола КАТЕРИНЧУК, регіонали можуть фахового говорити про адмінресурс, бо самі його народили.

„Голосування щодо змін закону про вибори народних депутатів ініційоване саме можливістю застосування схем збільшення кількості виборців в тих регіонах, де зараз повний контроль мають і Регіони, і СДПУ(о). Тому це не що інше, як технологічна підготовка для проведення фальсифікацій – головне мати більшість у комісії, і вони будуть робитися автоматично і безконтрольно. Якщо хтось думає, що фальсифікації пішли в нікуди, то це не так. Адже раніше фальсифікували не тільки завдяки адмінресурсу – куплялися члени комісій, котрі за гроші (від тисячі доларів і більше) порушували закон, а влада їх прикривала. Сьогодні теж будуть намагатися купити владу на місцях. Я переконаний, що в тієї ж СДПУ(о) іншого шляху, ніж застосувавши якусь махінацію, пройти в парламент немає”, - вважає Катеринчук.
В тому, що півтора мільйона виключених – мертві душі Януковича він навіть не сумнівається: „Аякже! Це результати списків виборців другого й третього туру, котрі зараз тільки змінюються. Тобто у Януковича ще менше був результат під час третього туру. Просто, ми не змогли все тоді почистити – всього 500 тисяч. Зараз же бачите - 1,5 мільйони... Але думаю, там ще більше...”.

- А те, що в деяких західних областях кількість виборців навпаки збільшується...
- Можливо, люди з заробіток повертаються. Усе ж це можна перевірити...

За інформацією Катеринчука, в Донецькій області одна людина вже отримала три роки тюрми (не умовних, а повних) за фальсифікації. Щоправда, ніде не було чути, аби покарали винного в недостовірному зіставленні списків виборців.

Принаймні, в Центральній виборчій комісії про таке не чули. Члени ЦВК, взагалі, не надто охоче коментують ситуацію, а від офіційного коментарію, взагалі, відмовляються. Мовляв, нема що коментувати – остаточних даних немає, вони постійно змінюються. А про притягнення до відповідальності, як правило, беруть зі ЗМІ. Виявляється, після президентських виборів, навіть, не було часу провести простий аналіз скільки й за що відкрито кримінальних справ.

В особистих розмовах не радять ставитись до проблеми списків заполітизовано – іде звичний, об’єктивний процес. Мовляв, тільки тих людей, що двічі були записані, 300 тисяч, а цифра ж 1,36 млн. – не кінцева. Вона, навіть, може зменшитись до 1 млн.

До того, що йде чистка мертвих душ Януковича відносяться скептично – на Сході діяли значно простіше, не забиваючи голову дурницями. Так, нещодавно представники ЦВК поїхали з перевіркою в одну з областей та вирішили розкрити пачку бюлетенів, що ніби-то були віддані за Януковича. Замість них знайшли купу газет. От і всі голоси... Ніяких тобі махінацій зі списками.

На питання чому більше всього „виключають” осіб з південних та східних регіонів, радять просто зрівняти кількість виборців із західними – все майже пропорційно.

У принципі, зрівняти можна було б, але ж остаточної інформації немає. Тому це питання потребує додаткового вивчення. Принаймні, так вважає Нестор ШУФРИЧ. Він, до речі, готується до серйозної битви 26 березня: „Сьогодні по лінії виконавчої влади залишилась потужна вертикаль, що має можливості впливу на результати виборів. Такого застосування адмінресурсу, який буде на них, ніколи не було і я сподіваюсь – вже й не буде”.

У принципі, широке поле в цьому плані відкривають мільйони „заробітчан” і їх би теж не заважало „прочистити”. „У списках мають бути ті, хто знаходиться в Україні, - повторює прописну істину представник Блоку Литвина в ЦВК Василь НАДРАГА І додає: - Ми маємо розібратися з тими, хто виїхав за кордон, адже 5-7 мільйонів громадян – це поле для можливих спекуляцій. Треба і далі займатися, я не боюся цього слова, чистою виборчих списків”.

От тільки наскільки об’єктивно проходить ця чистка, думки розбігаються в залежності від політичної налаштованості. Натомість аргументів за взаємними звинуваченнями не чути. Ясно тільки, що навряд чи ми отримаємо точне уявлення, скільки ж голосів віддали за Януковича та Ющенка скільки сфальсифікують у березні. Деякі депутати прогнозують, що кількість „вичищених” може зрости до 2 мільйонів. Хто скаже, які з цих „мертвих душ” помаранчеві, а які біло-блакитні, коли сам „виборчий Бог” ЦВК цього не знає?

  Комментировать
  Сортировать:
  в виде дерева
  по дате
  по имени пользователя
  по рейтингу
   
   
   
   
   
   вверх