EN|RU|UK
 Политика Украины
  12037  98

 Как прокурор Мочалко с семьей Врадиевский район приватизировали

Вот судья районного суда Михаил Высоцкий. Вот брат судьи - П. Высоцкий, заведует районным отделом образования. Жена брата - В. Высоцкая, заведует районным управлением социальной защиты населения. Вот дочь судьи - Наталья Мочалко, начальник управления юстиции в районной администрации. И зять судьи - районный прокурор Сергей Мочалко.

Врадіївський район - той ще «тихий вир» на карті Миколаївської області. На 800 квадратних кілометрів всього населення - 20 тисяч чоловік, з яких половина проживає в райцентрі. Хтось скаже: глушина, та й тільки, але люди знайомі з обстановкою додадуть, що саме в такій глушині, та в таких вирах водяться дуже навіть великі «чорти». Причому - цілими кланами.

«Шановний Миколо Петровичу!

Ми, Рада ветеранів війни та праці Врадіївського району, вважаємо за необхідне повідомити Вас про те, що у нас в районі ніколи не буде порядку і справедливості, коли на ключові посади призначаються люди одного сімейного клану... », - так починається звернення ветеранів Врадіївщини губернатору Миколаївської області Миколі Круглову.

І - знайомтеся - повний список сімейного клану.

Ось суддя районного суду Михайло Висоцький. Ось брат судді - П. Висоцький, завідує районним відділом освіти. Дружина брата - В. Висоцька, завідує районним управлінням соціального захисту населення. Ось дочка судді - Наталія Мочалко, начальник управління юстиції в районній адміністрації. І зять судді - районний прокурор Сергій Мочалко.

Чи не забагато родичів у районної влади на 20 тисяч врадіївців? Ні, стверджують ветерани, їх ще більше, всіх не перерахуєш, згадані тільки ключові фігури на найпомітніших посадах.

Дійсно, зупинитися стоїть на головних фігурах - судді, прокурорі і начальнику управління юстиції: зятеві з тестем і дочці. Погодьтеся, то зв'язка суддя-прокурор, при тому, що обидві посади займають представники однієї сім'ї, - те ще джерело корупції.

Прокурор або бізнесмен?

Життєвий шлях районного прокурора Сергія Мочалко виявився прямим як стріла. У Врадіївці народився і виріс, до неї ж після навчання повернувся робити кар'єру. Перспективний слідчий районної прокуратури вже в 30 років, в 2005 році, доріс до посади прокурора району. Яку роль у кар'єрному злеті зіграв вдалий шлюб з дочкою судді - можна навіть не гадати.

Відбувши на посаді п'ять років, Мочалко вдало уникнув кадрових ротацій і був залишений у Врадіївці ще на такий же термін. Нічого дивного - турбот у районі у молодого і прудкого прокурора було вже по горло...

Ось, наприклад, банкрутує сільськогосподарський виробничий кооператив «Батьківщина» (власник - І. Степаненко). Підприємство у боргах як у шовках - і перед місцевим бюджетом, і перед власниками земельних паїв, наділи яких були взяті в оренду, і перед працівниками підприємства, які давно та грунтовно забули, що таке зарплата.

До прокуратури масово надходять скарги - люди вимагають, щоб з ними розплатилися. І як же діє районний прокурор Сергій Мочалко, чия посада зобов'язує захищати і відстоювати права громадян? Природно, приймає у тому що відбувається живу участь: с / г підприємство банкрутує, борги залишаються невиплаченими, а на дружину прокурора оформлена Генеральна довіреність на земельні сертифікати майже на 100 га землі. Фірма-банкрут позбавляється від майна? Прокурор тут як тут: що не допоміг продати, то сам і купив.

Трудиться в районі підприємець В. Янішевський, обробляючи понад 1000 га землі. Все б нічого, та власникам земельних паїв орендар Янішевський чомусь платить лише 200 грн. орендної плати за гектар. У середньому по району землевласники отримують по 1000 гривень, а у Янишевського - у п'ять разів менше. Чи немає тут якогось порушення закону, гідної уваги прокурора? Є, та ще яке - згідно з Указом Президента мінімальний рівень орендної плати встановлено в розмірі 3% (для Врадіївського району - та сама тисяча гривень). І як же реагує Мочалко? Та ніяк - район слабкий і всі в курсі, що Янішевський - лише прикриття, вітрина для аграрного бізнесу, яким займається сам Мочалко. Правда, один сільський голова, М. Москаленко, спробував було обуритися, але, як стверджують у районі, після змістовної бесіди з районним прокурором вирішив не проявляти активність...

Прокурор взагалі любить проводити такі задушевні і вигідні для себе бесіди. Одну з них добре запам'ятали в районному відділі Держкомзему. За підсумками бесіди землеміри видали картографічні матеріали на землі села Адамівка, які не підлягають використанню в сільськогосподарських цілях. Не підлягають для всіх, крім самого Мочалко.

У Сергія Мочалко дуже гармонійно уживаються таланти прокурорського працівника і бізнесмена-аграрія. Але, в особливо відповідальні моменти, такі як посівна або збиральна кампанія, «людина в погонах» у ньому все-таки на час поступається «людині з гаманцем». Весь район в курсі (і бажаючі не раз спостерігали на власні очі), як Мочалко особисто контролює хід посівних та збиральних робіт на «своїх» полях - справа, що не кажи, куди більш важлива, ніж нагляд за законністю. Причому, проблем з робочою силою і технікою заповзятливий прокурор не відчуває ніколи - у Врадіївському районі просто не знайти підприємця, який би відмовив настільки шанованій людині в допомозі. Природно, безоплатної - що ви, які гроші? Це ж так природно: просто по-сусідськи допомогти прокурору обробити якусь тисячу гектарів!

Але, з іншого боку, якщо комусь заманеться дорікнути Мочалко в суміщенні діяльності прокурора та латифундиста, - ніяких документальних підтверджень цьому знайти не вдасться: все грамотно оформлено на підставних осіб.

Про підприємця Янішевського ми вже згадували. Але, не буде ж Мочалко складати всі яйця в один кошик. Наприклад, склад РТВ на території колишнього ВАТ «Врадіївська РАЙАГРОПРОМТЕХНІКА» теж прокурорський, але куплений і оформлений на підставних осіб.

На таких же «зіц-голів» куплені і три комбайни, які ось вже три роки прибирають врожай в агрофірмі «Україна», якою керує такий собі Топтало. З метою економії жоден з комбайнерів офіційно не працевлаштований, але комбайни знамениті на всю Врадіївку і округу - якось так «само собою вийшло», що ніякі інші комбайни, крім прокурорських, не можуть отримати можливість збирати врожай в районі, зазіхнути на монополію Мочалко-Топтало. А вже вони-то встановлюють такі розцінки за послуги (відсотки від зібраного зерна), які побажають.

Та що там - комбайни. Навіть шикарний позашляховик «Тойота Лендкрузер» (держномер ВЕ 0700АХ), куплений прокурором в 2011 році за 85 тисяч доларів, завбачливо оформлений на прокурорського батька - Петра Мочалко (до речі, теж колишнього держслужбовця). Також, у тому ж році турботливий син за 15 тисяч доларів придбав ще один автомобіль - «Шкоду» (держномер ВЕ 7227 АЕ).

Ну а однією з останніх вдалих бізнес-операцій Сергія Мочалко стало проштовхування своєї дружини на посаду начальника районного управління юстиції. Ділове підгрунтя такого кадрового маневру лежить на поверхні. З 1 січня 2013, саме управління юстиції отримало додаткові повноваження у сфері реєстрації земельних договорів, договорів власності на нерухоме майно - і т.д. Так що, висловлюючись у звичній прокурору бізнес-термінології, призначення дружини - справжнісінька стратегічна інвестиція.

Але не обійшлося і без накладок. Наталія Мочалко не мала жодного дня юридичного стажу. Просто не встигла попрацювати за фахом, оскільки диплом юриста отримала в 2011 році. Та й вчилася вона, до речі, заочно - що в українських реаліях означає, що диплом, швидше за все, був банально куплений - в акурат під потрібну вакансію. До речі, важлива деталь, - прокурорська дружина навіть не брала участі у конкурсі на посаду. І дійсно - до чого формальності при такому чоловікові і татові-судді?

Загалом, Врадіївський район можна сміливо перейменовувати в Мочалкінській або Висоцький, жителі не здивуються, та й обстановці в районі цілком це буде відповідати. Ну, хіба тільки губернатор Круглов таки втрутиться в ситуацію.

novosti-o

Источник: https://censor.net.ua/r246358
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх