EN|RU|UK
  1929  1

 ГАЗОВА ВІЙНА ЗАКІНЧИЛАСЬ КАПІТУЛЯЦІЄЮ УКРАЇНИ! - МИКОЛА РУДЬКОВСЬКИЙ

Якщо в когось і була ейфорія від того, що 2006-го року ми таки будемо з газом, вона дуже швидко пройшла. Та, власне, і сам газовий контракт, підписаний в Москві, викликає все більше питань. Чи не основне з них – хто ж виграв у газовій війні? Особливо, кол

- У принципі, важко засуджувати керівників „РосУкрЕнерго”.
Оскільки їх завдання - отримання прибутку і вони за це борються. Інша справа, коли українська держава не відстоює свої інтереси, а віддає все на відкуп чужій комерційній структурі. Тому на моє переконання, отриманий на таких умовах результат, скоріше, не перемога української сторони, а форма її капітуляції зі збереженням обличчя. Причини таких дій теж зрозумілі – ні прем’єр, ні президент, не могли дозволити розвиватися ситуації з енергозабезпеченням в такий спосіб, враховуючи катастрофічні наслідки для їх політичної сили.
- Підписання угоди означає, що криміналізовані схеми про які сьогодні
Так багато говорять, продовжуватимуть діяти?
- Я не буду нікого звинувачувати. Просто для мене, як і для більшості
громадян незрозуміло чому мільярдні надприбутки повинна отримувати комерційна структура, а не державні компанії. Коли ми декларуємо прозорість, відкритість, чесність, послідовність, то повинні діяти саме в таких рамках. Можливо, це було не в інтересах окремих посадових осіб. Мабуть, вони не зацікавлені, щоб прозорі довгострокові схеми енергозабезпечення національної економіки були підписані і працювали.
Загалом же, треба мати конкретні факти, що ті чи інші посадовці в Україні або Росії беруть участь у таких оборудках. Подібних фактів поки що ніхто ні з української, ні з російської сторони не озвучив. Але вибудована схема говорить про те, що вона працює в комерційних інтересах груп осіб, які впливають на процес постачання газу, а не в інтересах національних компаній.
- Які негативні наслідки може нести підписана угода для України?
- По справжньому незалежна європейська держава не повинна ставати
в енергетичну залежність від волі будь-якої комерційної структури. І у випадку зміни політичної ситуації, Україна знову може опинитися перед енергетичною нестабільністю. Тому безумовно, завданням нової коаліційної влади, уряду, який буде сформований після виборів, є укладання прямих, довгострокових контрактів з державами та компаніями-видобувачами нафти і газу на десятиліття, двадцять, тридцять років. Тоді, це буде стабільною гарантією економічної та політичної незалежності України та економічного розвитку на далеку перспективу. А щорічне переукладання контрактів – це не що інше, як пережитки старої політичної системи, коли енергетична стабільність України фактично регулювалась із-за її меж.
- Перехід на оплату за газ живими грішми Ви вважаєте виправданим?
- Так, хоча це і є елементом досить гострої критики. Але такий перехід
правильний, бо знімає непрозорість в стосунках.
- Ще одним елементом критики є сама ціна на газ...
- Дійсно, згідно існуючих контрактів не було юридичних підстав
піднімати ціну. Росія здійснила політичний тиск і українська сторона пішла на економічні поступки, пропустивши серйозний удар, що був нанесений і по бюджету, і по нашій на конкурентноздатності. І люди, які підписували контракти, повинні пояснити суспільству, чому задіяна саме така схема, чому ціна піднялась, коли ще до першого січня нас переконували в тому, що всі контракти підписані, працюють, а ціна має бути стабільною ще п’ять років. Це було введення в оману? То вони повинні про це сказати, розповісти, що намагались просто заспокоїти суспільство! Якщо ж все це насправді відповідало дійсності, але політична небезпека для посадовців, була такою високою, що вони пішли на економічно невигідні поступки для України, то це зовсім інша справа. І такі дії повинні мати відповідну оцінку.
- В угоді зазначено, що ціна газ у розмірі 95 у.о. діє в першому півріччі
2006 року. Чи значить це, що після парламентських виборів вона може бути переглянута?
- Я точно переконаний в одному - ціна на газ ніколи не буде переглянута
в сторону пониження. Якщо вона й змінюватиметься, то тільки в напрямку підвищення. І Україна має все зробити для того, аби цього не допустити.

Розмову вів Олександр Курінський

Источник: Цензор.Нет
  Комментировать
  Сортировать:
  в виде дерева
  по дате
  по имени пользователя
  по рейтингу
   
   
   
   
   
   вверх