EN|RU|UK
  206  1

 А.МОРОЗ: "В НЫНЕШНЕЙ СИСТЕМЕ ВЛАСТИ СТАРОГО БОЛЬШЕ ЧЕМ НОВОГО"

А.МОРОЗ: "В НЫНЕШНЕЙ СИСТЕМЕ ВЛАСТИ СТАРОГО БОЛЬШЕ ЧЕМ НОВОГО" (Львівська Газета)

Минулої п’ятниці лідер СПУ Олександр Мороз відвідав Львів, перервавши свою відпустку в Трускавці. Там у нього “дуже простий режим, який складається з масажу та водних процедур”. У Львові керівник соціалістів зустрівся з однопартійцями, представниками льв

Нова влада зі старими “дірками”


– Проблема подорожчання пального та продуктів харчування вже стала тенденцією? Чи буде вона тривалою?

– Підвищення цін на пальне є неминучим, адже зростає світова ціна на нафту. Потрібно використовувати інші механізми, ніж ті, які застосовували досі, щоб вплинути на цей ринок. Щодо продуктів харчування, то це проблема, яку розв’язують уже протягом декількох років. Основне – вибрати правильний напрямок. Ціна товару має багато складових. І річ радше не в ціні, а в рівні платоспроможності. Нині зростання зарплатні та соціальні виплати не встигають за цінами. І це є тривожним дзвоником для уряду, оскільки оцінка громадян буде негативною, якщо ситуацію не змінять.

– Наскільки успішною вважаєте боротьбу нової влади з корупцією? Якщо припустити, що до виборів Президента вона дорівнювала 100%, то який відсоток спостерігаємо нині?

– Випадків корупції поменшало десь на 30%. У середній ланці управління зроблено кроки, зокрема завдяки правоохоронцям, які дають виходи на вищі ешелони колишньої влади, причетної до корупції. Чому зараз почалася хвиля так званої боротьби проти політичного переслідування? Це інформаційна хвиля, а люди вимагають, щоб справу боротьби з корупцією завершили. На мою думку, не вдалося використати на повну силу резерв у боротьбі з корупцією тому, що не вирішено одного принципового питання – відділення бізнесу від влади. Інколи за боротьбу з корупцією видають банальний перерозподіл власності.

– А чи розпочато процес відділення влади від бізнесу?

– Майже ні.

– Навіть глава держави визнав факт того, що хабарів не тільки не поменшало, ба навіть зросли їх розміри – “за ризик”. Вам відомі якісь випадки дачі таких хабарів?

– Так. Практично в усіх галузях.

– Соціалісти стикалися з адміністративним ресурсом з боку, скажімо, “НСНУ”? Чи, можливо, самі використовують його у власних цілях?

– Те, що соціалісти не використовують адміністративного ресурсу, можу гарантувати та розписатися за ці слова де завгодно. А те, що утиски наших партійців під час призначень на посади були, – це факт. Зокрема у Львівській області: в Пустомитівському районі керівник господарства Шкляренко рекомендований головою адміністрації на одну з керівних посад у держорганах. Але ж не призначили, бо він – соціаліст. Схоже сталося й у сусідній Івано-Франківській області.

– На прес-конференції у Львові ви натякнули, що Порошенко політичним стилем дуже подібний на Віктора Медведчука. Існують версії, що секретар РНБОУ з іншими представниками найближчого оточення В. Ющенка умовно поділили країну та мають із цього матеріальний зиск...

– Не маю такої об’єктивної інформації. Я мав на увазі, що Петро Порошенко і Віктор Медведчук схожі через функції, які виконують. Зокрема, Петро Порошенко, як колись Медведчук, впливає на кадрову політику в державі.

– Нині відбувається перерозподіл медіаресурсів. До нього, з одного боку, причетні сили, які підтримують прем’єра, а з іншого – секретаря РНБОУ. Яким є ваш прогноз щодо завершення цього процесу?

– Тут не можна вести розмову про те, на чию користь завершиться цей процес. Коли той чи інший канал стане підконтрольним конкретним людям, близьким до того чи іншого політика, тоді й зробимо відповідний висновок. А так усе ще триває. Проте один висновок можна зробити вже зараз – усе це не на користь суспільству.

– Знаючи обох згаданих політиків, чи припускаєте, що вони зможуть домовитися напередодні виборів про спільну програму дій?

– Я робитиму все, щоб в Україні існувала така система влади, коли схожі домовленості не мають особливого значення. Тому мене найбільше цікавлять не чиїсь переговори, а реалізація політичної реформи, після якої воля єдиної людини не буде обов’язковою для тих, хто не хоче діяти проти закону.

– Чи можливі якісь маніпуляції навколо політичної реформи з вересня, щоб не допустити набуття її чинності
1 січня 2006 року?

– На всяку отруту є протиотрута. Подивимося. Принаймні політичного діоксину не буде, бо політика відрізняється від медицини тим, що тут завжди можна знайти контрзасіб.

– В Україні вщух скандал довкола сина Президента, який не обмежує себе в розкоші. Ваша оцінка конфлікту глави держави та журналіста?

– Народ у цьому випадку дав оцінку, і коментувати якимось чином не коректно, адже йдеться про Президента.

– Чому влада досі так і не спромоглася створити громадське телебачення, адже незгода В. Ющенка з проектом побудови цієї структури на базі державного ТБ може означати саботаж ініціативи?

– Сподіваюся, що ми переконаємо Віктора Андрійовича відповідним законопроектом.


“Білими нитками шито багато справ”


– Ви вірите в те, що плівки Мельниченка вдасться використати в справі Гонґадзе?

– Їх мусять використати, адже в Генпрокуратури не залишається контраргументів. Потрібно вилучити реєстраційні документи про відвідини президента Кучми та зіставити із записами. Таким поставимо всі крапки над “і”. Є один унікальний фрагмент на плівках, де записано, як у кабінеті Кучми по телевізору дивляться трансляцію сесії парламенту – і тут же коментар президента й невдовзі побиття Єльяшкевича. Навіть професійний сценарист не зміг би такого придумати. Інші речі теж можна таким чином з’ясувати. Наприклад, спілкується Леонід Кучма з Володимиром Литвином про те, що грузинське посольство неадекватно відреагувало на ситуацію з Гонґадзе.
І миттю звучить доручення змінити посла – невдовзі це відбувається. Які ще потрібно докази того, що Кучма причетний до справи.

– Тоді виходить, що, зокрема, спікер парламенту бреше?

– Свого часу в парламенті звітував тодішній міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко. Я підійшов до нього та сказав: “На плівках зафіксовано таку-то ситуацію, про яку знаю лише я та ви. І ви про неї розповіли Кучмі. Це зафіксовано. Що можете сказати з цього приводу?” Він нічого не знайшов кращого для відповіді, як промовити: “Експертиза має підтвердити”. На жаль, Кравченка сьогодні немає. Це той фігурант у справі (справі Гонґадзе, – “Газета”), який доволі довго, судячи із записів, не хотів братися за неї.

– СПУ використовуватиме тему плівок і справи Гонґадзе у виборчій кампанії?

– Ми не використовували раніше цієї теми, навіть у президентській кампанії, крім постійного повторення вимоги, що всіх винуватців мають покарати в суді – від замовників до безпосередніх виконавців. А згодом повинні відповісти за брехню екс-керівники МВС і Генпрокуратури.

– Однак чи високою є ймовірність того, що покарають також і Леоніда Кучму, якщо доведуть його причетність до цієї справи?

– Суд має розглянути. І якщо він винен, то має бути покараний.

– Вам щось відомо про ймовірні домовленості під час “круглого столу” між старою владою, майбутньою та посередниками щодо недоторканності Кучми?

– Не думаю, що такі домовленості були. Ні з чим було торгуватися. Кучма до останнього моменту сподівався, що стане президентом і на наступний термін.

– Проблема витоку інформації із силових міністерств є дуже серйозною, про що свідчить велике число втікачів
із-поміж колишніх посадовців, якими зацікавилися правоохоронці. Отже, стара система продовжує працювати?

– Людей в правоохоронні органи потрібно підбирати відповідним чином. У нинішній системі влади старого більше, ніж нового, і це правда.

– Схоже, до ще не розкритих резонансних кримінальних справ Генпрокуратури невдовзі може додатися ще одна – вбивство Вадима Гетьмана. Йдеться про заяву засудженого за цей злочин, який не визнає своєї провини. Ви підтримуєте думку Володимира Стретовича, що справу шито білими нитками?

– Білими нитками в нас шито дуже багато справ: Чорновола, Гетьмана, Шевченка та багатьох інших. І все це – особливості репресивного режиму.


Тіні виборчої кампанії


– Одразу після завершення виборів президента Соцпартії закидали загравання з російськомовним електоратом. Це пов’язано, серед іншого, з унесенням на розгляд парламенту неоднозначного законопроекту щодо використання російської мови. Плануєте акцентувати на цьому в парламентській кампанії?

– Ні, не плануємо. Щоб уточнити, скажу: законопроект пропонує використання всіх мов, а саме – в місцях компактного проживання етнічних груп. І передбачає використання на цій території як офіційної своєї мови, але дублюючи при цьому всі процеси українською. Мало хто читав цей законопроект, але багато хто критикує. Корінне питання проекту – це підтримка української мови. А це означає, що треба змінити підходи до роботи на телебаченні, використання літератури тощо.

– Але ж де-факто використання іншої мови в офіційних документах, разом з українською, і є практикою другої державної мови...

– Я не спекулювати щодо цього. Якщо виникатимуть питання, то відповіді вже узгоджені в проекті. Ми не підлаштовуємося під конкретну кампанію, а робимо так, як краще для людей. Ба більше: там, де за таким принципом вирішать мовне питання, суспільство житиме в мирі, згуртовано, адже ніхто не маніпулюватиме цією темою. І законопроект внесли після виборів президента – до цієї теми не апелювали під час кампанії, щоб не виникло спекуляцій.

– УНП збирає підписи громадян за те, щоб ОУН-УПА нарешті визнали воюючою стороною в Другій світовій війні. Фракція СПУ підтримає цю ініціативу в парламенті, якщо буде потрібно?

– Цю проблему слід розглядати в іншій площині. З моєї ініціативи створили державну комісію, місія якої – надати свої пропозиції, аргументи, висновки, користуючись нашими, німецькими та польськими архівами. Участь у вирішенні цього питання таким чином, як це робить УНП, очевидно, додасть голосів частини виборців у Галичині, але позбавить повністю на інших територіях. Тому вважаю це спекуляцією на проблемі. В нашій програмі записано, що той етап є трагедією в історії державі. Не думаю, що ініціатива УРП отримає підтримку в парламенті.

  Комментировать
  Сортировать:
  в виде дерева
  по дате
  по имени пользователя
  по рейтингу
   
   
   
   
   
   вверх