EN|RU|UK
  703  5

 УКРАЇНЦІ НЕ ХОЧУТЬ ОБИРАТИ МІЖ СХОДОМ І ЗАХОДОМ

УКРАЇНЦІ НЕ ХОЧУТЬ ОБИРАТИ МІЖ СХОДОМ І ЗАХОДОМ

Україна прагне до ЄС. З часу участі колишнього Прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко у Самміті Європейської Народної Партії (ЄНП) у Брюсселі наприкінці березня все крутиться навколо питання: яку роль відіграє Тимошенко у політичному житті своєї країни?

Кореспондент European Circle Петер Брінкман поставив це та інші запитання депутатам Європейського Парламенту Елмару Броку і Міхаелю Галеру.

European Circle : Серед держав колишнього Радянського Союзу Україна виділяється своїми розмірами. Вона має найбільшу площу серед країн географічної Європи, а кількість її населення можна порівняти з Іспанією і Португалією. Події найновішої історії, зокрема так звана Помаранчева революція, відомі усім. Якою є позиція України серед європейських країн сьогодні?

Брок : З точки зору ЄС, Україна – важливий сусід та держава, яка переживає перехідний період з радянського минулого. Вона знаходиться на важкому шляху з нестабільним процесом запровадження сучасних європейських стандартів щодо демократії, верховенства права і соціальної ринкової економіки.

Ширша політична співпраця

Галер : Україна співпрацює в якості партнера з НАТО, але наразі вона не хоче стати членом Альянсу. Вона є нашим важливим партнером в рамках Європейської політики сусідства. Тому ЄС прагне налагодити якомога тісніші відносини з Україною, які через чисто двосторонню співпрацю призведуть до поступової економічної інтеграції та поглибленого політичного співробітництва. На даний момент відбувають переговори щодо Угоди про глибоку і всеохоплюючу зону вільної торгівлі.

European Circle : Сьогодні пройшов вже понад різ з часу обрання на президентську посаду Януковича. У 2004, після Помаранчевої революції, він програв Віктору Ющенку у додатковому турі голосування на президентських виборах. У 2009 він виграв у іншої ікони Помаранчевої революції, колишнього Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. Чого йому вдалось досягнути на даний момент?

Велике занепокоєння

Брок : Велике занепокоєння викликає регрес політичної свободи. Європейський Парламент, Парламентська Асамблея Ради Європи, німецький та американський уряди, а також наша партія, Європейська народна партія, розкритикували вибіркове переслідування опозиційних політиків та маніпуляції при організації і проведенні місцевих виборів, які були ані вільними, ані чесними. Згідно з дослідженнями Інституту Горшеніна, понад третина українців (39,6%) вважають арешти і допити опозиціонерів політичним тиском. І такої думки дотримуються не тільки прихильники опозиції, але й ті, хто підтримує президента Януковича. Такий розвиток подій суперечить європейським прагненням України. Адже ЄС – це не просто економічне співтовариство. Він є об’єднанням, яке базується на спільних цінностях і принципах. Українські посадовці повинні усвідомити цю взаємозалежність. Чесніша конкуренція між владою й опозицією, а також свобода преси є необхідними передумовами поглиблення наших відносин.

Галер : За рік свого президентства Янукович фактично сконцентрував владу в своїх руках та руках декількох близьких до нього олігархів. Парламент перетворився на орган для автоматичного затвердження його рішень: демократичні дискусії та парламентські обговорення все більше вважаються марнуванням часу. Повернення до попередньої конституційної структури з президентською системою правління відбулось за допомогою заново сформованого Конституційного Суду. За іронією, при цьому було анульовано поступки для опозиційних партій, які після Помаранчевої революції вимагав сам Янукович. У сфері економіки ми знову стали свідками сумнівних приватизацій без конкуренції та прозорості, як, наприклад, продаж «Укртелекому». Так само ми бачимо необґрунтований дефіцит деяких основних продуктів харчування і зростання споживчих цін. В одному з останніх коментарів Фонду Карнегі Януковича називають «людиною олігархів». Велике розчарування виборців демонструють і опитування щодо його першого року перебування при владі: його Партія регіонів за останні шість місяців втратила половину своїх прихильників.

European Circle : Ваша партія, Європейська народна партія (ЄНП), має трьох членів з України: партію «Батьківщина» колишнього Прем’єра Юлії Тимошенко, партію «Наша Україна» колишнього президента Віктора Ющенка і партію «Народний рух» колишнього міністра закордонних справ Бориса Тарасюка. Якими були передумови співпраці ЄНП з цими трьома колишніми коаліційними партнерами Помаранчевої революції?

Галер : Німецькі Християнські Демократи з ХДС і ХСС одразу після падіння Залізної завіси активно взялися за підтримку новостворених і реформованих політичних рухів, а також підтримку партій у Центральній і Східній Європі. Разом з нашими братськими партіями з родини ЄНП та близькими до нас фондами, на зразок Фонду Конрада Аденауера та Фундації Ганса Зайделя, ми можемо говорити про багаторічну роботу в Україні та співпрацю з громадянським суспільством і політичними діячами України. Тому наша політична родина була готова вітати політичні рухи, які перемогли на парламентських виборах 2002-го року в Україні і пізніше перетворились на парламентські сили Помаранчевої революції.

Брок : Перш за все, ми були саме тими членами Європейського Парламенту, які одразу після початку акцій протесту під час Помаранчевої революції висловили солідарність з демонстрантами у наметовому містечку на Майдані Незалежності у Києві. Провідні діячі з родини ЄНП подбали про рішучу підтримку Європейським Союзом демократичного руху, який боровся проти фальсифікації виборів та за проведення повторного вирішального туру голосування у президентських перегонах. Пізніше ми вирішили інтегрувати близьких нам політичних гравців та політичні рухи до нашої європейської політичної родини, як це, наприклад, видно у Парламентській Асамблеї ОБСЄ, НАТО та Європейській Раді.

European Circle : І що це означає для майбутнього?

Брок : В майбутньому нам буде потрібна консолідація українських політичних сил на базі політичних програм. Політичні лідери з європейською орієнтацією, близькі до нас, Християнських Демократів, матимуть нашу постійну підтримку та доступ до наших політичних лідерів, голів урядів та президентів під час Саммітів ЄНП. Українська влада повинна розуміти, що свою політичну родину підтримують і в опозиції, одночасно конструктивно працюючи над розбудовою відносин з країною. Партія регіонів має усвідомити, що у демократії існує конкуренція, і що вона повинна відбуватись без наклепів і обливання брудом.

European Circle : Чи згодні ви з тим, що Росія активніше взялася за втягування України у митний союз? Як повинен поводитись ЄС під час переговорів про наступний етап у відносинах з Україною, а саме Угоду про асоціацію з Поглибленою і всеохоплюючою зоною вільної торгівлі (ЗВТ)?

Брок : Перш за все, необхідно сказати, що Угода про асоціацію – це далеко не проста технічна угода. Вона прив’язана до рівня розвитку демократії і верховенства права в Україні. Таким чином, вона залежить від розвитку у різних сферах. Тому необхідно повернути свободу пересування лідеру опозиції Юлії Тимошенко та не обмежувати членів її партії у їхній політичній діяльності. До того ж, всі погоджуються з тим, що ЗВТ дасть Україні можливість створити стабільний добробут для її громадян.

Необхідна більша модернізація

European Circle : У чому полягають «зустрічні зобов’язання» України?

Брок : Україна повинна також розуміти, що модернізація та одночасне збереження неефективних структур є несумісними речами. ЗВТ – це дуже позитивний і важливий проект. Але при цьому ЄС не вступатиме у конкуренцію. Українська влада повинна вирішити, з ким вона зможе досягнути добробуту і безпеки для своїх громадян та стати в майбутньому конкурентноспроможною на глобальному ринку.

Галер : Україна повинна повернутись на демократичний шлях розвитку. Вона повинна звільнити творчий потенціал громадян та дати можливість малим і середнім підприємствам працювати без адміністративного втручання та фінансового шантажу. Наступні парламентські вибори, які, можливо, відбудуться після Європейського футбольного чемпіонату 2012 року, що проходитиме у Польщі й Україні, повинні бути вільними і чесними. Тому дуже тривожним є той факт, що американський Національний демократичний інститут (НДІ) вийшов зі складу робочої групи з розробки виборчого законодавства, яка працювала під егідою Міністерства юстиції, через відсутність у ній представників опозиції, непрозорі методи роботи та непропорційне втручання влади. В ізольованому і замкненому суспільстві процвітатиме лише кліка можновладців та їхніх олігархів. Українці не хочуть обирати між сходом і заходом. Громадяни України прагнуть відкритості, співпраці й прогресу. І тут ЄС виступає в ролі партнера.

Источник: European Circle
VEhrdlVXOTBRelF3VEhwUmRuUkhTVEJNV0ZGMlpFTTJNRXcwZGt3NVF5OHdURGRSZFRsRE5EQlpURkYxVGtNMk1FeENPREJLV0ZGemRFZEJNRXczVVhZNVEzY3dXVVJSZFRsRGR6Qk1lbEYwWkVNNU1GbEpQUT09
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх