EN|RU|UK
  720  8

 АРСЕНІЙ ЯЦЕНЮК: 12-Й ГРАВЕЦЬ ВЛАДИ?

АРСЕНІЙ ЯЦЕНЮК: 12-Й ГРАВЕЦЬ ВЛАДИ?

За рік, що минув після інавгурації президента Януковича лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк так і не визначитися з ким він в одній упряжці – з опозицією чи з владою. Хоча якщо уважно прослідкувати за діями Яценюка протягом року складається враження, що він все ж таки грає більше в одній команді із президентом Януковичем та його соратниками.

Не дарма заступниця глави Адміністрації президента Ганна Герман нещодавно заявила, що владі дуже приємно мати справу з Яценюком через його конструктивність. «Арсенію Петровичу, з вами дійсно дуже приємно мати справу. Ви конструктивна людина та інтелектуал... », - зазначила Герман в ефірі Першого національного телеканалу. При цьому вона запевнила лідера «Фронту змін», що йому, на відміну від Тимошенко чи Луценка, не загрожує переслідування Генпрокуратурою.

Політологи дивляться ще далі і розглядають негласну підтримку Яценюка владою в контексті парламентських виборів 2012 року. На думку Вадима Карасьова, Юлія Тимошенко та партія «Батьківщина» становлять головну небезпеку для влади на майбутніх парламентських виборах, тому Банкова намагається завести на місце Тимошенко керовану опозицію.

«Замість небезпечної опозиції в Україні формується більш лояльна, зручна опозиція, дії якої можна скеровувати в потрібному напрямку. Об’єднання політсил навколо Яценюка, зростання рейтингів націоналістичної "Свободи" Тягнибока засвідчують реалізацію сценарію «промоушену» підручних опозиційних сил», - вважає експерт.

А от необізнаним людям навпаки може здатися, що перед нами ярий борець з владою. Бо останнім часом в усіх телешоу лідер «Фронту змін» виглядає не просто опозиціонером, а безкомпромісним критиком уряду Азарова. Однак мало хто розуміє, що за цим стоїть насправді.

Два в одному: «онук» Кучми, «син» олігархів

Як тут не пригадати, що Арсенія Яценюка часто називають «політичним онуком» Леоніда Кучми. Адже саме на часи правління останнього, припав карколомний злет кар’єри Яценюка: спочатку до міністра економіки Криму в 2001 році, а потім до в.о. голови Нацбанку в 2004-му. До речі, Леонід Кучма дуже добре відгукується про Яценюка, рекламуючи його, як найбільш перспективного політика.

Сам лідер «Фронту змін» не приховує своїх тісних зв’язків із зятем Кучми, олігархом Пінчуком чий фонд, навіть, фінансував проекти «Фронту змін». Арсеній Петрович з дружиною Терезою були почесними гостями гучного 50-річного ювілею, який Пінчук нещодавно відсвяткував у Куршавелі, улюбленому французькому курорті українських та російських олігархів. На ньому були присутні 300 VIP ів, а сама вечірка на яку було викинуто 5 млн. євро, прикро вразила Європу своєю невиправданою розкішністю на фоні економічної кризи та безробіття в Україні.

Ну, а про те, що під час останніх президентських виборів Яценюка неприховано й активно підтримував ще й співвласник «РосУкрЕнерго» Дмитро Фірташ - не говорили лише ліниві. Саме із цим пояснювалася постійна поява Яценюка на ефірах каналу «Інтер», який контролюється Фірташем. І саме цей канал зіграв активну роль в розкрутці рейтингу політика. Знаковою стала фотографія з одного такого ефіру, де Фірташ сидів поруч з Яценюком і давав тому вказівки.

Мета яку переслідував Фірташ, розкручуючи лідера «Фронту змін» полягала в тому, щоби відібрати дорогоцінні голоси у основного суперника Віктора Януковича на президентських виборах - Юлії Тимошенко. Як показала історія, ця технологія спрацювала, особливо, коли Яценюк у вирішальний момент виборів - закликав своїх прихильників голосувати проти всіх і тим самим допоміг Януковичу стати президентом.

Сьогодні ж він продовжує активно розкручуватися на підконтрольних його друзям-олігархам каналах. Дуже влучно цю технологію описали оглядачі видання «Телекритика».

«Його синхрони постійно з'являються в телесюжетах у рамках «квоти опозиції», а сам він - у політичних ток-шоу, куди «забувають» запросити тимошенківців. В ролі опозиції Партію регіонів влаштовують будь-які «конструктивні», але менш популярні за Блок Юлії Тимошенко політичні сили. За конструктивну опозицію визнається Арсеній Яценюк, якого рекомендовано показувати в новинах як альтернативу Тимошенко», - відзначає журналіст Отар Довженко.

Прем’єр в запасі

Після президентських виборів викрилися справжні наміри Арсенія Петровича. Виявилося, що він понад усе хотів стати прем’єр-міністром саме при президенті Януковичі. Проте не склалося. Організований Януковичем кастинг на прем’єра Яценюк провалив. Янукович поставив перед Яценюком завдання заручитися підтримкою більшості фракції НУ-НС для створення широкої коаліції з Партією регіонів. Однак об’єднати навколо себе соратників по фракції Яценюку не вдалося.

Після невдалого походу в прем’єри, Яценюк оголосив себе «конструктивною опозицією», очевидно сподіваючись, що рано чи пізно йому вдасться домовитися з Януковичем про своє прем’єрство. Так звана конструктивна опозиція з точки зору Яценюка, це та, яка готова аплодувати будь-яким успіхам нинішньої влади.

На тверде переконання лідера «Фронт змін», - нинішню владу не можна назвати злочинною, і проти неї не потрібно виводи людей на мітинги опозиції. На підтвердження своїх слів, Яценюк протягом майже всього минулого року активно виступав на захист програми реформ Президента Януковича. «Маю визнати, що це одна з найкращих програм реформ в Україні», - наголошував політик. На місцевих виборах політична сила Яценюка взагалі не цуралася йти на компроміси із владою. Зокрема за списками «Фронту змін» депутатом Київської облради став син новопризначеного Президентом Януковичем губернатора Київщини, «регіонала» Анатолія Присяжнюка.

Не ділом, а словом

Водночас, за рік що минув, Яценюк не підтримав жодної акції та дії спрямованої якщо не на об’єднання опозиції, то принаймні на спільну координацію зусиль опозиційних сил.

Яценюк відмовився входити до Народного комітету захисту України, який виступає координатором опозиційних акцій. Пізніше лідер «Фронту змін» не голосував за введення мораторію на підвищення комунальних тарифів та цін газ для населення, який пропонувала ухвалити опозиція у ВР. Яценюк також відмовився підписати заяву десяти українських опозиційних партій, які вимагали провести дострокові вибори Президента та Верховної Ради України 27 березня 2011 року. Насамкінець Арсеній Петрович вирішив особисто проігнорувати спільну опозиційну акцію 22 січня 2011 року на Софійському майдані, присвячену Дню Соборності. Попри запрошення Народного комітету захисту України та Української Всесвітньої Координаційної Ради спільно з усіма опозиційними силами відзначити День Соборності – він провів окрему акцію Контрактовій площі у Києві. Тим самим, на переконання відомого дисидента і заступника голови НРУ Богдана Гориня, «Яценюк відпрацював замовлення влади на телевізійну картинку про розкол опозиції».

Водночас це не заважає Яценюку ініціювати об’єднання так званої «конструктивної опозиції» на базі «Фронту змін» з Анатолієм Гриценком, Анатолієм Матвієнком та Миколою Катеринчуком, яке експерти вже встигли назвати лояльним до Януковича. «Цілком очевидно, що однією з головних завдань оновленого «Фронту змін» стане боротьба з БЮТ і конкретно з Юлією Тимошенко», - заявив політолог Олександр Палій.

Втім, схоже, що деякі учасники цього проекту вже починають розуміти куди і для чого їх втягують в так звану об’єднану «конструктивну опозицію». Зокрема, лідер «Громадянської позиції» Анатолій Гриценко, коментуючи хід переговорів про об’єднання з Яценюком і компанією відзначив, що частина цих опозиційних лідерів лише імітує опозиційність, а насправді узгоджують свої дії з Банковою і там же «підгодовуються».

При цьому, Гриценко не має сумніву, що такі «опозиціонери» без жодних вагань погодилися би працювати в уряді Януковича, якби їх запросили. Саме тому він досить скептично оцінює перспективи свого об’єднання з Яценюком.

Залишається знайти відповідь на останнє запитання. Чому ж сьогодні так сильно активізувалася критика лідеру «Фронту змін» саме на адресу уряду Азарова? І чому Арсеній Яценюк, який завжди виступав проти об’єднання опозиції, раптом розпочав цей процес, але не з реальними рейтинговими політичними силами, а з електоральними карликами, яких влада не вважає за серйозну загрозу для себе?

Найбільш правдоподібну версію підказує Інтернет видання «ОРД». За їх даними, за згаданим об’єднанням навколо Яценюка - стоїть сумнозвісний пан Фірташ, який зацікавлений мати підконтрольну собі опозиційну фракцію в наступному парламенті і використовувати її при переговорах щодо створення нової парламентської більшості. Адже не секрет, що так звана група Фірташа, яка через главу Адміністрації Президента Сергія Льовочкіна має сьогодні вирішальний вплив на Януковича - прагне зробити прем’єр-міністром свою людину і веде через це неприховану боротьбу із групою Азарова.

Яценюк також вкрай потрібний оточенню президента і самому Януковичу для того, щоб поборювати реально небезпечну опозицію в обличчі Юлії Тимошенко і зайняти те місце яке вивільняється через широкомасштабні політичні репресії проти соратників лідера «Батьківщини». Так само вважає і головний редактор авторитетного видання «Дзеркало тижня» Юлія Мостова. Нещодавно вона заявила, що за задумом Януковича простір, який залишився після Тимошенко, повинен заповнитись повністю контрольованим та спонсорованим владою Арсенієм Яценюком. «Він зіграє роль, яку грають Зюганов та Жириновський в Росії», - резюмує Мостова.

Источник: Андрей Ирченко
VEhrdlVYSTVSMGN3VEZoUmRtUkhUekJNYjNaTU9VTXJNRXd2VVhZNVF5c3dUR1pSZFU1SFJ6Qk1hbEpxTTNwUmRqbERLekJNZGxGMVRrZERNRXhxVVhWMFEzYz0=
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх