EN|RU|UK
  361  0

 КИЇВ-БРЮССЕЛЬ: ВСЕ НА КОРИСТЬ


Автор: Frantfurter Allgemeine

Те, що ЄС пішов на такі поступки, хоча демократична репутація Януковича є не найкращою, викликає схвалення з боку опозиції, яка переживає складні часи.

Цими днями Юлія Тимошенко перевершила сама себе: вона побажала своєму заклятому ворогу президенту Януковичу успіху – успіху у переговорах між Україною та ЄС щодо угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі, а також спрощення візового режиму з Україною. Колишній Прем’єр-міністр Тимошенко, яка має прозахідну орієнтацію, може годинами говорити про те, як Янукович фальсифікував вибори та наказав своїй службі безпеки розпочати переслідування опозиції, але на питання, чи повинен Брюссель укладати угоду про асоціацію з таким партнером, в інтерв’ю цій газеті вона відповіла однозначним «так». За її словами, ЄС повинен чітко розмежовувати чинну «недемократичну» владу та «український народ», який, як і раніше, бачить своє майбутнє у Європі. «Незалежно від того, яка сила знаходиться при владі, нам необхідно підписати угоду про асоціацію».

Такі висловлювання припадають на період, коли у давно стагнуючих переговорах між ЄС та українською владою Януковича знову намітилась динаміка. Одразу після його обрання на президентську посаду на початку цього року у переговорах щодо угоди про асоціацію настали важкі часи. ЄС, який і без того вагається, що може розглядатись як сигнал для можливого вступу України, відреагував на новини про порушення прав та свавільні арешти доволі стримано. Нова влада у Києві, яка на відміну від своїх попередників не визначала себе як «прозахідну» та є далекою від демократичного ентузіазму, зі свого боку під впливом економічних інтересів пов’язаних з нею олігархів вагалась щодо вимоги про відкриття ринків. ЄС почав нарікати, що Україна не хоче відмовитись від протекціоністського мита для автівок (захищаючи таким чином внутрішнє виробництво легкових авто корейської марки Daewoo), закриває свій ринок зерна та не хоче запроваджувати європейські норми токсичності відпрацьованих газів. Українська сторона відповіла, що якщо Україна не отримає від ЄС перспективи членства, тоді громадськість не зрозуміє, чому необхідно наражати чутливі галузі економіки на конкуренцію європейців та створювати спільний фонд для подолання майбутніх газових криз. Крім того, за їх словами, ЄС зі свого боку не готовий відкривати свої закриті сільськогосподарські ринки або відкривати кордони для проїзду українських вантажівок (які дотримуються значно меншої кількості вимог безпеки, ніж європейські).

Тепер же у переговорах намітився рух. Україна потрапила під тиск росіян, адже прем’єр-міністр Путін форсує свій проект будівництва газопроводу «Південний потік», який йтиме в обхід України. Завдяки йому буде знецінено найважливіший стратегічний актив України, її транзитний газопровід, тому Янукович знову шукає контакти на Заході. У вересні Київ підписав Протокол про вступ до Європейського енергетичного співтовариства. Як тільки його буде ратифіковано, Україна буде зобов’язана відкрити свій трубопровід для європейських споживачів. За даними європейських дипломатів, у жовтні у важких переговорах щодо угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі нарешті відбувся таке відчутне пожвавлення, що Єврокомісар з питань торгівлі Де Гухт дозволив собі спрогнозувати, що якщо все продовжуватиметься так само, то можливо вже в наступному році можна буде підписати угоду. Обидві сторони, здається, готові до компромісу. Україна очікує від ЄС більших безмитних квот для сільськогосподарських продуктів, а якщо сільськогосподарський ринок так і не буде відкрито, вимагає зниження ввізного мита. Європейські дипломати зазначають, що Брюссель не виключає можливість того, що він на це погодиться.

Найважливіший прогрес, однак, буде представлено наступного понеділка, коли в Брюсселі відбудеться черговий Саміт Україна-ЄС: ЄС збирається піти на зустріч Києву у питанні візового режиму. Цей успіх є важливим для Януковича. Дорога та складна процедура подання заяв на отримання візи для поїздок на Захід дратує українців, тому саміт декілька разів переносився, щоб досягнути згоди по цьому питанню. Нарешті буде презентовано «План дій», в якому Брюссель домовляється з Києвом, що має зробити Україна (запровадження біометричних паспортів, прикордонний режим, боротьба з корупцією), щоб її громадяни одного дня могли їздити на Захід без віз.

Те, що ЄС пішов на такі поступки, хоча демократична репутація Януковича є не найкращою, викликає схвалення з боку опозиції, яка переживає складні часи. Проте, Юлія Тимошенко висловила ще одне побажання до брюссельських переговірників: якщо одного дня нарешті буде підписано угоду про асоціацію (з обов’язковою перспективою членства), ЄС повинен наполягати на застереженні, яке б дозволяло реагувати на утиски демократії та прав людини. «Нам потрібне постійне спостереження та регулярні доповіді,» - вимагає Тимошенко. – «Тоді Україна продовжуватиме свій шлях до Європи».   Источник: https://censor.net.ua/r142345
Источник: Конрад Шуллєр, Frantfurter Allgemeine
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх