EN|RU|UK
 Политика Украины
  8532  27
Материалы по теме:

 Щеголев, Тоцкий и Мазан отдавали приказы на штурм Майдана "Беркуту", внутренним войскам и "Альфе" единолично, - прокурор Супрун. ВИДЕО

18 ноября в Печерском суде состоялось заседание суда над руководителем антитеррористической операции против Майдана 18-20 февраля 2014, экс-начальником СБУ Киева Щеголевым.

Цензор.НЕТ публикует видео и расшифровку речи (на языке оригинала) в суде прокурора Александра Супруна.

Загрузка видео...

"Кримінальне провадження налічує понад сто томів. Суто технічно не можна було долучити це провадження до клопотання. Є документи, які містять грифи "таємно" і "цілком таємно". Ми не вважали за потрібне їх зараз надавати. Вони будуть розглядатися під час обвинувачення по суті. Я коротко ще раз постараюсь аргументувати свою позицію. У матеріалах провадження, які містять гриф "таємно", є відповідні інструкції про порядок проведення АТО. Дійсно, вона складається з певних етапів. Спочатку задіюються підрозділи органів внутрішніх справ, які оточують відповідну територію. Після забезпечення периметру й відповідних умов залучаються спецпідрозділи. Відповідно, це ЦСО "А", які здійснюють безпосередньо зачистку. У даному випадку саме з метою цього був створений відповідний штаб з управління АТО. Про утворення штабу і зібрання керівників там свідчать безпосередні очевидці цих подій. Це Присяжний, Меркулов, Гладкий, Погорілий і Плахтій. Сам Щоголєв (Олександр Щоголєв - на той час голова Управління СБУ Києва. - ред.) не заперечує, що він зібрав усіх членів координаційної групи АТЦ СБУ у відповідному приміщенні в певний час, у певний день.

Нами встановлено, що антитерористичній операції "Бумеранг" передувала операція "Хвиля". Свідки Бойко та Карав'юко - начальники підрозділів органів внутрішніх справ, які безпосередньо знаходилися на Майдані - підтвердили, що вони отримали наказ на штурм Майдану з кабінету Мазана (заступник начальника Головного управління (ГУ) МВС в Києві Валерій Мазан. - ред.), де перебували відповідні керівники правоохоронних органів на чолі із Щоголєвим і Тоцьким (перший заступник голови СБУ Володимир Тоцький.- ред.). Ці керівники органів внутрішніх справ якраз відмовилися виконувати незаконний наказ свого керівництва, яке знаходилося у кабінеті Мазана. І вони декілька разів попереджали про те, що буде спричинено тяжкі наслідки у вигляді загибелі людей та важкого ступеня тілесні ушкодження, які можуть отримати багато людей. Вони відмовилися і план проведення операції "Хвиля" був зірваний. Інші керівники теж відмовлялися. Працівники міліції розуміли, що якщо вони почнуть активні дії, силою виштовхуючи мітингувальників, то будуть тяжкі наслідки. Тому дійсно не змогли вони повністю забезпечити оточення як Майдану, так і будівлі профспілок.

Смотрите также на "Цензор.НЕТ": "Я не мог командовать "Альфой". Она подчинялась Якименко", - экс-начальник СБУ Киева Щеголев на скамье подсудимых дает показания по событиям Революции Достоинства. ВИДЕО


Разом з тим керівництвом МВС та СБУ було поставлено завдання саме зачистки. Через силу Щоголєв був вимушений задіяти ЦСО "А" для проведення штурмових дій у будинку профспілок. Умови не були забезпечені. Але разом з тим ЦСО "А" отримав команду на штурм. У цьому ми можемо пересвідчитись, дослідивши протоколи допитів керівників підрозділу "Альфа", а саме: Човганюка, Дорошенка, Устименка. Це керівники підрозділів ЦСО "А", які підтвердили, що вони чули по радіостанції голос Щоголєва, який представився керівником антитерористичної операції. І саме їм був даний наказ на проведення штурму Будинку профспілок. Ми детально допитували, які саме завдання ставили: захоплення терористів, заручників чи вибухівки. Переважно відповіддю рядових працівників "Альфи" було те, що інструкції давали по зачистці Будинку профспілок і витісненню звідти мітингувальників. Всередині були "коктейлі Молотова", ми це встановили. Мітингувальники знали про те, що готується штурм, тому оборонялися всіма можливими засобами: завалювали ходи меблями, робили "коктейлі Молотова". Вони знали, що проти силовиків, озброєних автоматами і спецзасобами, не зможуть протистояти палками.

У відповідних відомчих інструкціях записано, що керівник штабу з управління АТО діє єдиноначально. Тобто всі керівники силових структур, незалежно від відомчої підпорядкованості та звання, підпорядковуються керівнику штабу з управління АТО. Керівником штабу з управління АТО був Щоголєв. Ми дослідили протокол його допиту, і він підтвердив, що ще на початку акцій протесту Головне управління СБУ в місті Києві його було визначено відповідальним за проведення антитерористичних заходів. Саме тому Якименко (голова СБУ Олександр Якименко. - ред.) під час проведення нарад 18 лютого 2014 року доручив Щоголєву організувати підготовку наказу на проведення АТО. Він мав організувати на базі Головного управління МВС у місті Києві штабу, де були керівники операції "Хвиля". Це є і в протоколі допиту самого Щоголєва, і Присяжного (начальник спецпідрозділу "Альфа" Олег Присяжний. - ред.), і Меркулова (начальник Антитерористичного центру СБУ Андрій Меркулов. -ред.).

В операцію "Хвиля" була включена антитерористична операція. Відповідно до відомчих актів є декілька підготовчих етапів, а силова фаза - власне збройний штурм - це крайній захід. Тобто він має проводитися після проведення переговорів і попереджень. Цього зроблено не було, й силовики відразу пішли на штурм. На відповідних відеозаписах видно, як БТРом було здійснено таран барикади - просто в натовп людей, які стояли з палками й "коктейлями Молотова".

Наказ був даний о 19 годині 18 лютого 2014 року - у той час, коли в кабінеті Мазана зібралися всі керівники на чолі з Щоголєвим і Тоцьким. Спершу відбувся таран барикади. Далі пішли внутрішні війська, "Беркут" почав витісняти…

Протокол допиту свідка Човганюка, керівника штурмової групи "Альфи", від 15 березня 2015 року. Він дає такі показання: "Співробітники ЦСО "А" СБУ в ніч з 18 на 19 лютого 2014 року діяли в рамках проведення антитерористичної операції за планом "Бумеранг" в частині, що стосується ЦСО "А" СБУ. Про це я можу стверджувати, оскільки перед силовими діями ЦСО "А" я отримав по радіостанції підтвердження від Присяжного про те, що є наказ про проведення антитерористичної операції, і підписані відповідні документи: план, наказ і бойовий розрахунок. Після цього він сказав, що передає радіостанцію керівнику антитерористичної операції. За цим я отримав команду від Щоголєва, який по радіостанції підтвердив, що він є керівником операції й дав команду на проведення штурму. Я при цьому в нього перепитав, чи дає він команду дійсно на штурм. Він підтвердив команду "штурм". Після цього я віддав наказ старшим груп на початок штурму будівлі Будинку профспілок". Такі ж показання дали керівники підрозділів Човганюка, які також були на радіостанції і чули Щоголєва. Вони підтвердили, що Щоголєв представився керівником антитерористичної операції і дав наказ на штурм.

Хочу наголосити, що відповідно до відомчих актів, керівник операції діє єдиноначально. Йому підпорядковуються всі керівники правоохоронних органів. Бойко і Гарандюк, керівники підрозділів органів внутрішніх справ, чітко вказали, що наказ штурму віддавав Мазан, який безпосередньо знаходився в кабінеті біля Щоголєва. Тому це є очевидним: керівники силових структур знаходяться в одному кабінеті, відслідковують всі події, які відбуваються в центральній частині міста, координують через радіостанцію та мобільний зв'язок керівників підрозділів, що розташовані безпосередньо на місці події. Про це керівники підрозділів прямо зазначили у своїх показаннях.

Меркулов, що на той час був керівником Антитерористичного центру СБУ, категорично заперечував проти початку проведення антитерористичної операції. Під час засідання штабу він вказав, що будуть жертви, і фактично сказав, що участі в цьому не братиме. Він був ключовою посадовою особою, що має консультувати начальник штабу антитерористичної операції на предмет, чи є підстави та умови для такого заходу. Меркулов прямо сказав, що не можна за таких умов проводити антитерористичну операцію. Щоголєв з Меркуловим його не послухали й віддали наказ на проведення антитерористичної операції.

З протоколів допиту свідків видно, що силовий розгін відбувався, і що команду на проведення антитерористичної операції віддавав саме Щоголєв - як для ЦСО "А", так і координував дії з Мазаном, який знаходився поряд з ним. Слідчий експеримент встановив, що Мазан, Щоголєв і Тоцький весь час були разом, були окремо від усіх посадових осіб, які перебували в кабінеті. Тому що керівники, які знаходилися в штабі, розуміли незаконність цих дій і не підтримали наказ на штурм. Щоголєв, Тоцький і Мазан діяли самостійно і віддавали накази на штурм "Беркуту", внутрішнім військам і "Альфі" єдиноосібно.

Ми говоримо про те, що злочин вчинено організованою групою осіб з розподілом відповідних функцій. Щоголєв відповідав за загальну координацію правоохоронних органів і безпосередньо дав наказ на використання "Альфи". Мазан у своїй частині відповідав за "Беркут". Шуляк (командувач внутрішніми військами Станіслав Шуляк. - ред.) - за внутрішні війська. Вони віддавали підпорядкованим їм співробітникам команду на штурм. Але загальна мета була - розгін Майдану, про що вдень заявив голова СБУ і міністр МВД Захарченко. Був поставлений ультиматум, щоб припинити всі акції протесту.

Таким чином, доводи сторони захисту про те, що підозра не відповідає дійсності, не є обґрунтованими".
TUVwWVVYTjBSMEV3VERkUmRrNURkekJNYmxGMFRrTjNNRXd3ZGt4NU9IWXdTMGhSYTJSRGFtWk9Remd3VEVSUmRXUkRNREJNUkZGMlVUMDk=
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх