EN|RU|UK
 Форум Украины(635850)
  189  14

"Ющенко прагнув влади як месія, а Тимошенко – як Сонька Золотая Ручка" /О.Мороз/

Олександр Мороз - політичний важковаговик на пенсії. Уперше став депутатом в 1990-му, аж поки в 2007-му за підсумками дострокових виборів не залишився поза грою. Сімнадцять років у політиці - мало хто може пред'явити такий результат.

Мороз, будучи опозиціонером до Леоніда Кучми, протягом десятиліття напрацьовував свою репутацію. Але він зруйнував все в один момент після обрання спікером у 2006 році.

Тоді, залишаючись в складі коаліції з БЮТ і "Нашою Україною", Мороз без офіційного розлучення пішов з "родини" до нових партнерів - Януковича і комуністів.

Той вчинок Мороза був вузлом сучасної історії, який визначив наступні події в розвитку держави - сумнівний розпуск парламенту, закулісні домовленості Ющенка і Януковича, обрання Тимошенко прем'єром всупереч волі Банкової, постійна боротьба президента і уряду на взаємознищення.

Україна вже не перший рік є заручником цього політичного тріллеру.

Сьогоднішній Мороз не бачить своєї помилки у тому вчинку. Він знову балотується в президенти - щоправда, зізнається, що робить це виключно з прицілом на можливий розпуск парламенту та місцеві вибори 30 травня.

Що насправді сталося в 2006 році - поговорити про це ми домовляємося з Морозом. За однієї умови - будемо записувати інтерв'ю не в партійному офісі, щоб атмосфера його не стримувала в спогадах.

Мороз призначає зустріч в кафе середньої руки. Пояснює, що недавно проводив переговори в одному з київських ресторанів та ледь не знепритомнів, коли побачив ціну за чашку чаю.

Чи стала аргументація Мороза більш зрозумілою, вирішувати самим читачам.

Надаю, як на мене, найцікавіші відповіді Олександра Олександровича

- З вашого тривалого політичного досвіду, як ви відчуваєте, чим закінчаться вибори президента?

- Я не хотів би коментувати цю ситуацію як політолог. Я бачу авантюризм у діях нинішньої влади такої величини, що до дня голосування може скластися абсолютно неочікувана комбінація. Тому продовжувати розмови про те, чи Юля виграє, чи Янукович, я би просто не хотів.

Подивимося... Якщо Тимошенко стане президентом, не приведи Господи, то це буде відкритий дерибан всього, що можна. Корупція дійде до межі, яка стає неповоротною для існування держави.

Якщо виграє Янукович, подібні методи також можливі. Тому виступати прибічником тієї чи іншої кандидатури я би не став.

Ми ж розглядаємо президентські вибори в одному ланцюгу з майбутніми місцевими виборами та можливими достроковими виборами до Верховної Ради. І під час цієї кампанії потрібно дати змогу людям показати хто є хто.

- Чому так трапляється, що ваші однодумці, яких ви виростили в Соцпартії, вас кинули: спочатку Луценко, потім Вінський, потім Баранівський з Ніколаєнко, Шибко. Кажуть, вже й Семенюк на підході. Можливо, причина у вас, а не в них?

- Можливо, в мені причина. Тому що я своїх поглядів не міняю й не підлаштовуюся під інших.

- Але якщо ви брали цих людей до себе, то мали побачити їхню сутність! Той же Луценко - як він опинився у вашому оточенні?

- Юрій Луценко жив і в Рівному, очолював обласну партійну організацію СПУ. Він тривалий час працював біля мене.

Його батько Віталій Іванович Луценко, на той момент народний депутат від Компартії, попросив, щоб я взяв над ним кураторство, щоб він не зробив якихось дурниць, бо в нього характер неврівноважений. Я пообіцяв.

У той час Луценко-молодший працював помічником у прем'єра Пустовойтенка. Коли Кучма довідався про це, він його звідти витіснив. І я оформив Луценка своїм помічником як народного депутата. Потім він став секретарем політради СПУ, займався справою Гонгадзе, бо мав можливість працювати над розшифруванням записів.

Також Луценко випускав специфічну газету "Грані", яка користувалася попитом. І на тому будував свій авторитет.

- Для вас особисто було розчаруванням поведінка Луценка?

- Я передбачав, що це може статися, але я не думав, що це може набути таких патологічних форм. Адже що-що, але він не міг не знати, що я займаюся партійною роботою за переконанням і абсолютно чесно.

Луценко проїхав зі мною всю президентську кампанію 1999 року. Я весь час його виставляв наперед, щоб він виступав на мітингах. Більше того, я певний час думав, що Луценко може стати й головою СПУ.

- Тобто ви думали, що Луценко стане вашим наступником у Соцпартії?

- Між нами відповідна різниця у віці, якраз той інтервал, який потрібний. І голова в нього "варить", і досвід він певний має. Я думав, що цілком можливо, він очолить СПУ. Але потім виявилося, що його кар'єристські наміри були вищі за інтереси партії.

Сьогодні Луценко робить ставку на Тимошенко, але пройде ще небагато часу, і він буде її ворогом. Дасться взнаки перебільшення своїх можливостей, свого потенціалу, своєї значимості.

У 2007 році Луценко виступав на мітингу зі словами "Гітлера не спалили, він веде зараз засідання Верховної Ради". Хоча він першим прийшов поздоровити мене з обранням главою Верховної Ради. І особисто попросив, щоб його залишили міністром в уряді Януковича.

- Як Луценко взагалі опинився на посаді міністра внутрішніх справ у 2005 році? Очолити МВС мав Турчинов, але начебто Порошенко напередодні подання його кандидатури разом з вами переконали Ющенка внести саме Луценка, а Турчинов перейшов на СБУ.

- Тоді вирішальний вплив на президента мав Петро Порошенко. Питання щодо призначення Луценка на МВС вони вирішили полюбовно і фактично без мене.

Так, до речі, на посаду міністра аграрної політики попав Баранівський. Він домовився про це з Литвином як із земляком, а Ющенко не хотів втрачати контакти з парламентом і пішов назустріч. Хоча я наполягав щоб міністром аграрної політики був Вінський.

- А чи була людина, яка викликала у вас особисте розчарування своїм виходом з СПУ, бо ви не очікували, що він може вас зрадити?

- Той же Луценко, той же Ніколаєнко... Вважаю, що в нас були відверті стосунки.

- Станіслав Ніколаєнко хотів очолити Соцпартію замість вас?

- Моя ціль - повернути СПУ в усі структури влади, найперше до парламенту. А після цього я готовий до того, щоб ми розглянули питання про заміну голови СПУ.
..................................
- Вам пропонували хабарі за голосування у парламенті?

- Ні, та й не було такої потреби.

- Соціалісти були в парламенті з 1994 по 2007 рік - тринадцять років. Дуже наївно виглядає, що до вас жодного разу не зверталися з пропозицією: "Сан Санич, підтримайте цей закон, а я в боргу не залишуся".

- Я ще раз повторюю, так питання не вирішувалося. (Відповідь в процесі вичитки кардинально відредаговано Олександром Морозом - УП)

- До речі, ваші біг-борди "Здолали брехню здолаємо руїну" провисіли майже всю минулу зиму. Скільки вам це коштувало?

- Приблизно мільйон двісті тисяч гривень. Але хто міг тоді подумати, що Ющенко не здатний забезпечити проведення дострокових виборів? Конституційних, між іншим.
..................................
- Все-таки, є якісь політичні вчинки, про які ви сьогодні шкодуєте?

- Я шкодую за тим, що підписав угоду про проведення дострокових виборів у 2007 році.
.................................
- Чи правда, що за згодою Януковича на дострокові вибори-2007 була домовленість із Ющенком про створення широкої коаліції?

- Так, я здогадувався про це. Ще за підсумками виборів 2006 року була парафована угода між "Нашою Україною" і Партією регіонів про створення коаліції. На ній поставили підписи Азаров і Безсмертний.

А 28 травня 2007 року, після чергового незаконного указу Ющенка про розпуск парламенту, відбувся мітинг у центрі Києва. Ми тоді кожного дня збиралися координаційною радою або в кабінеті прем'єра, або в кабінеті голови Верховної Ради.

І в цей день у мене в кабінеті був Янукович, ми визначилося, що далі продовжуємо свою лінію відносно неконституційних дій Ющенка. Домовилися, що в обід я виступлю на мітингу.

Але о 12 годині мені телефонують і повідомляють, що "тільки-но виступав Янукович, який сказав, що треба йти на дострокові вибори". Я не повірив: "Не може бути. Ми буквально кілька годин тому проводили нараду, і було інше рішення".

Раніше я знав, що його представник Борис Колесніков ходить до секретаріату президента на переговори. А в цей день на зустріч з Ющенком прийшов сам Янукович. Я набрав його номер: "Віктор Федорович, це так?". "Да, ви знаєтє...", - почав він пояснювати. Я зрозумів, що вони здали владу.
.................................

- На вашу думку, хто сильніший як політик - Ющенко чи Тимошенко?

- Я вважаю, що за рівнем авантюризму й безвідповідальності вони однакові абсолютно. Тільки він прагнув влади як месія, а вона - як Сонька Золотая Ручка.

- Коли ви востаннє спілкувалися з ними?

- З Тимошенко - років два з половиною тому. З Ющенком раз бачився на ток-шоу. Він сказав, що є питання, з приводу якого треба зустрітися. "Я обов'язково подзвоню, ми зустрінемося", - сказав він. Але вже рік не дзвонить. Я, власне, тим не дуже стурбований. Почекаємо ще місяць, а тоді будемо зустрічатися. (Сміється)

Сергій Лещенко, Українська Правда
Повний текст: http://www.pravda.com.ua/articles/4b2bcb80cd22a/

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 Сейчас пишут
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Frol Fedoroff, Ksenia VB, Harib Da, Берлага Дрейфус, Коваленко Егор, Jjchfysq rjrjiybr, RobinHood dfb9bea2, Zu Docs, РоботБАндер2, Kovbas, phantom4, Чинганчгук, russkiy ukrainec, Джек Воробейчиков, Богдан Подзізей, Игорь Д, Путлер Капут, Johann Schnittke, Андрей Карпенко 22e09935, botoks, Gal, Vitaly Ytsuken, Alex Rozhenko, Лео Кот, Elmaz Tarasova, Ivan Savelev, Никита Ник, Андрей Чиркаев, Gyro, васисуалий лоханкин fdb5505f, Senator S 01a656ec, Центроболт, Radoslav Sikorsky, Сергей Марикуца, Evgen Slobojanski, уаыау, Maksim Perepelitca, маи аиавпт, Валерий Андреев 761e6ca0, Олександр Багряний, росися вперде d82e7584, Форум123456789, kuba, vassa0103, Андрій Шаман, Petro Good, Привет, SergeLi, Маркиз
 Всего на сайте: 195 писателей

вверх